AzPolonia >> Artyku艂
Martin Transports International
Polacy w Bo艣ni i Hercegowinie

Data wstawienia: July 24, 2006

Utar艂o si臋, nawet w艣r贸d os贸b zajmuj膮cych si臋 sprawami dotycz膮cymi Polak贸w na 艣wiecie, przekonanie, 偶e dzieje Polak贸w na Ba艂kanach rozpocz臋艂y si臋 w XIX w., 偶e by艂y zwi膮zane 艣ci艣le z histori膮 polskich walk o niepodleg艂o艣膰 na przestrzeni tego wieku i z niepodleg艂o艣ciowymi poczynaniami politycznymi emigracji polskiej, dokonywanymi w oparciu o Turcj臋. Tymczasem np. dzieje Polak贸w w Bo艣ni maj膮 sw贸j pocz膮tek jeszcze w 艣redniowieczu - pisze Marian Ka艂uski w swoim kolejnym szkicu historycznym.

Bo艣nia i Hercegowina to pa艅stwo w po艂udniowo-wschodniej Europie, w zachodniej cz臋艣ci P贸艂wyspu Ba艂ka艅skiego. Pa艅stwo to graniczy od zachodu i p贸艂nocy z Chorwacj膮, od wschodu z Serbi膮 i po艂udniowego-wschodu z Czarnog贸r膮; ma tylko 17 km wybrze偶a morskiego. Bo艣nia i Hercegowina ma powierzchni臋 51 129 km kw. i ok. 3 600 000 ludzi, a stolic膮 jest Sarajewo. Bo艣niacy stanowi膮 41,4% ludno艣ci, Serbowie 30,8%, Chorwaci 17,6%, pozostali 14% ludno艣ci. J臋zykiem urz臋dowym jest serbochorwacki, kt贸rym pos艂uguj膮 si臋 prawie wszyscy mieszka艅cy kraju, z t膮 r贸偶nic膮, 偶e Bo艣niacy i Chorwaci u偶ywaj膮 alfabetu 艂aci艅skiego, a Serbowie cyrylicy. Bo艣niacy s膮 muzu艂manami, Serbowie wyznaj膮 prawos艂awie, a Chorwaci katolicyzm. Bo艣nia i Hercegowina jest republik膮 i sk艂ada si臋 z dw贸ch organizm贸w administracyjnych: chorwacko-muzu艂ma艅skiej Federacji Bo艣ni i Hercegowiny (podzielonej na 10 kanton贸w) oraz Republiki Serbskiej ze stolic膮 w banja Luce.

Bo艣nia przez kilka wiek贸w wchodzi艂a w sk艂ad rzymskiej prowincji Dalmacja, a w VII wieku zosta艂a zasiedlona przez S艂owian, kt贸rzy w X wieku utworzyli nawet w艂asne pa艅stwo, jednak wkr贸tce popad艂a w zale偶no艣膰 najpierw od Bizancjum, potem Serbii i W臋gier. Pod koniec XIV w. Bo艣nia znowu wybi艂a si臋 kr贸tko na niepodleg艂o艣膰. Trvtka zosta艂 pierwszym kr贸lem bo艣niackim. Jednak po jego 艣mierci nast膮pi艂o rozbicie dzielnicowe Bo艣ni, a jej ksi膮偶臋ta stali si臋 wasalami W臋gier. W 1448 roku w艂adca jednego z ksi臋stw, Hrvoje Vukci膰, przyj膮艂 tytu艂 „herceg od svetoga Save” i odt膮d to ksi臋stwo i kraina nosi nazw臋 Hercegowina. W 1463 roku Turcy podbili Bo艣ni臋, a w 1482 roku Hercegowin臋. Okupacja turecka obu krain trwa艂a prawie 400 lat.

Prze艣ladowania religijne sprawi艂y, 偶e ponad jedna trzecia ludno艣ci zacz臋艂a wyznawa膰 islam, sturczy艂a si臋 powierzchownie. W zasadzie tylko r贸偶nica wiary sprawi艂a, 偶e powsta艂 sztucznie nar贸d bo艣niacki - muzu艂ma艅ski (przedtem byli to Serbowie lub Chorwaci; w 1945 roku komunistyczne w艂adze Jugos艂awii dekretem ustanowi艂y nar贸d muzu艂ma艅ski w Bo艣ni i utworzyli republik臋 zwi膮zkow膮 Bo艣nia i Hercegowina, co zaakceptowali muzu艂manie bo艣niaccy i dzisiaj jest nar贸d Muzu艂manie-Bo艣niacy). Po wojnie turecko-rosyjskiej 1877/78 Bo艣nia i Hercegowina na podstawie uchwa艂 kongresu berli艅skiego 1878 przesz艂a pod zarz膮d Austro-W臋gier, cho膰 nadal pozostawa艂a formalnie cz臋艣ci膮 imperium ottoma艅skiego. W 1908 roku Austro-W臋gry dokona艂y oficjalnej aneksji Bo艣ni i Hercegowiny. Wywo艂a艂o to sprzeciw mieszkaj膮cych tu Serb贸w. 28 czerwca 1914 roku serbski zamachowiec zabi艂 w Sarajewie nast臋pc臋 tronu Austro-W臋gier arcyksi臋cia Franciszka Ferdynanda, co spowodowa艂o wypowiedzenie wojny Serbii. I tak rozpocz臋艂a si臋 I wojna 艣wiatowa, w wyniku kt贸rej upad艂y Austro-W臋gry.

Bo艣nia i Hercegowina w 1918 roku wesz艂y w sk艂ad nowopowsta艂ego Kr贸lestwa Serb贸w, Chorwat贸w i S艂owe艅c贸w – od 1929 roku zwanego Jugos艂awi膮. W latach 1991-92 Jugos艂awia rozbi艂a si臋 na samodzielne pa艅stwa. Niepodleg艂o艣膰 og艂osi艂a r贸wnie偶 Bo艣nia i Hercegowina, co spowodowa艂o agresj臋 Serbii na te nowopowsta艂e pa艅stwa. Wojna wszystkich z wszystkimi na terenie Bo艣ni i Hercegowiny trwa艂a prawie cztery lata, podczas kt贸rej dochodzi艂o do akt贸w ludob贸jstwa (102 tys. ofiar 艣miertelnych). Z pomoc膮 militarn膮 ONZ Bo艣nia i Hercegowina utrwali艂a swoj膮 niepodleg艂o艣膰. Jednak na jak d艂ugo?

....................

Utar艂o si臋, nawet w艣r贸d os贸b zajmuj膮cych si臋 sprawami dotycz膮cymi Polak贸w na 艣wiecie, przekonanie, 偶e dzieje Polak贸w na Ba艂kanach rozpocz臋艂y si臋 w XIX w., 偶e by艂y zwi膮zane 艣ci艣le z histori膮 polskich walk o niepodleg艂o艣膰 na przestrzeni tego wieku i z niepodleg艂o艣ciowymi poczynaniami politycznymi emigracji polskiej, dokonywanymi w oparciu o Turcj臋. Tymczasem np. dzieje Polak贸w w Bo艣ni maj膮 sw贸j pocz膮tek jeszcze w 艣redniowieczu.

Niestety, historia nie nale偶y do ulubionych przedmiot贸w nie tylko w szkole polskiej, ale zapewne w szko艂ach ca艂ej Europy. M艂odzie偶y 偶yj膮cej dniem dzisiejszym trudno zrozumie膰 powiedzenie, 偶e kto nie zna historii nie ma prawa do przysz艂o艣ci. St膮d niewielu m艂odych – i nie tylko m艂odych Polak贸w – wie kim by艂a El偶bieta zwana Bo艣niaczk膮 i jak膮 wielk膮, chocia偶 po艣redni膮, rol臋 odegra艂a w historii Polski. Jej matka – ksi臋偶niczka kujawska (inowroc艂awsko-gniewkowska) El偶bieta Kazimierz贸wna (1310-1343) by艂a zapewne pierwsz膮 Polk膮, kt贸ra znalaz艂a si臋 w Bo艣ni, jako 偶ona jej bana Stefana Kontromanicia. Zeswata艂a ich c贸rka kr贸la polskiego W艂adys艂awa 艁okietka - El偶bieta 艁okietk贸wna, kr贸lowa w臋gierska 1320-42 (偶ona kr贸la Karola Roberta). Ma艂偶e艅stwo to mia艂o cementowa膰 wp艂ywy w臋gierskie w Bo艣ni. C贸rk膮 bana Stefana Kontromanicia i El偶biety Kazimierz贸wny by艂a El偶bieta Bo艣niaczka (1340-1387). Zosta艂a ona wydana za m膮偶 za kr贸la W臋gier Ludwika W臋gierskiego, kt贸ry w latach 1370-82 by艂 r贸wnie偶 kr贸lem Polski; po jego 艣mierci sprawowa艂a w艂adz臋 w Polsce jako regentka 1382-84. Jedna z ich c贸rek – 艣w. Jadwiga (1374-1399) zosta艂a, dzi臋ki jej staraniom, w 1384 roku kr贸low膮 Polski i r贸wnie偶 za jej zgod膮 po艣lubi艂a wielkiego ksi臋cia litewskiego Jagie艂艂臋 (1386), co doprowadzi艂o do chrztu Litwy i jej zwi膮zku z Polsk膮 oraz do powstania wielkiej dynastrii Jagiello艅skiej, kt贸ra rz膮dzi艂a w Polsce do 1572 roku, a jej przedstawiciele tak偶e w Czechach i na W臋grzech. Papie偶 Jan Pawe艂 II w 1997 roku kanonizowa艂 kr贸low膮 Jadwig臋, w kt贸rej 偶y艂ach, obok krwi polskiej i w臋gierskiej, p艂yn臋艂o troch臋 krwi bo艣niackiej.

Nale偶y tu stwierdzi膰, 偶e Ludwik W臋gierski, b臋d膮cy jednocze艣nie kr贸lem W臋gier i Polski w latach 1370-1382, jak i syn kr贸la polskiego W艂adys艂awa Jagie艂艂y – W艂adys艂aw III, kt贸ry by艂 jednocze艣nie kr贸lem polskim i w臋gierskim w latach 1440-44, byli w艂adcami Bo艣ni. Zwyci臋ska wyprawa w臋gierska do Serbii w 1443 roku spowodowa艂a chwilowe wycofanie si臋 Turk贸w z tego kraju, do kt贸rych nale偶a艂a w贸wczas Hercegowina.

By艂y to chyba jedynie pewne powi膮zania polsko-bo艣niackie w 艣redniowieczu. Mogli tu natomiast zagl膮da膰 jedynie przypadkowo nieliczni Polacy, jak np. kupcy czy 偶o艂nierze. Wiemy, 偶e ochotnicy polscy brali udzia艂 w wyprawach przeciw Turkom w latach 1396, 1443 i 1444. Niekt贸rzy Polacy-cywile mogli w taki czy inny spos贸b znale藕膰 si臋 na terytorium bo艣niackim, chyba g艂贸wnie jednak jako kupcy. Ale czy tak by艂o czy nie chyba nigdy si臋 nie dowiemy.

Kontakt贸w wolnych Polak贸w z Bo艣ni膮 i Hercegowin膮 by艂o niewiele r贸wnie偶 w okresie panowania tutaj Turk贸w od 1463-82 do 1878 roku, szczeg贸lnie jednak do ko艅ca XVIII wieku. Jedno jest pewne, 偶e w tureckiej Bo艣ni i Hercegowinie nie brakowa艂o Polak贸w. Byli to jednak tylko je艅cy, kt贸rych liczba wzrasta艂a po ka偶dej wojnie polsko-tureckiej i polsko-tatarskiej. Na pewno w 偶y艂ach sporo wsp贸艂czesnych Bo艣niak贸w trzech narodowo艣ci p艂ynie troch臋 krwi polskiej.

Natomiast przybywanie do i przebywanie wolnych Polak贸w w Bo艣ni i Hercegowinie za czas贸w tureckich by艂o po prostu niemo偶liwe. Bo艣nia i Hercegowina by艂y hermetycznie zamkni臋te i to nie tylko dla Polak贸w. Jedynie niekt贸re poselstwa polskie jecha艂y przez Bo艣ni臋, jak np. w 1654 roku ambasadora Miko艂aja Bieganowskiego od kr贸la Jana Kazimierza do su艂tana Mohameda IV w drodze powrotnej do Polski; w poselstwie tym bra艂 udzia艂 p贸藕niejszy kr贸l polski Jan III Sobieski (Forst de Battaglia). Poeta-epik Samuel Twardowski, pos艂uj膮c do Stambu艂u w 1622-23 w legacji K. Zbaraskiego mia艂 mo偶no艣膰 lepszego poznania S艂owian ba艂ka艅skich i dowiedzie膰 si臋 nieco wi臋cej o krainach przez nich zamieszka艂ych. Bo艣nia by艂a mu znana, ale chyba nie z autopsji, gdy偶 w „Przewa偶nej legacji...” (1633) pisa艂: Wie艣膰 o tym, 偶e waleczne przodk贸w naszych plemi臋,/ Wyszed艂szy z Sarmacyji, w t臋 tu 偶yzn膮 ziemi臋/ Dla przykro艣ci Tryjonu przybyli przed laty/ I osiedlili Serbj膮, Bosn臋 i Dalmaty... Tak, w czasach tureckich du偶o wi臋cej Bo艣niak贸w by艂o w Polsce „ju偶 to jako je艅cy, wzi臋ci w wojnach tureckich, ju偶 to jako zbiegowie spod tureckiego panowania” ni偶 Polak贸w w Bo艣ni (S. Bystro艅 „Dzieje obyczaj贸w w dawnej Polsce” t.1, Warszawa 1960).

S艂ynn膮 sta艂a si臋 wyprawa ksi臋cia Aleksandra Sapiehy w przebraniu ch艂opskim do tureckiej Bo艣ni i Hercegowiny w 1804 roku, „przedsi臋wzi臋cie, na kt贸re przed nim ani po nim nikt z obcych podr贸偶nik贸w nie odwa偶y艂 si臋” – jak s艂usznie zauwa偶y艂 Feliks Konieczny. Sapieha by艂 z zami艂owania przyrodnikiem i z wycieczki tej wr贸ci艂 do Polski z licznym zbiorem przyrodniczym. Sapieha by艂 pierwszym polskim podr贸偶nikiem-naukowcem w Bo艣ni i Herecegowinie; w 1811 roku opublikowa艂 „Podr贸偶e w krajach s艂owia艅skich odbywane”.

W latach 1828-29 m.in. po Bo艣ni i Hercegowinie podr贸偶owali: filolog i interesuj膮cy si臋 naukowo po艂udniow膮 S艂owia艅szczyzn膮 Andrzej Franciszek Kucharski (1795-1862), a w 1860 roku historyk, etnograf i podr贸偶nik Aleksander Jab艂onowski (1829-1913). Jab艂onowski jako pierwszy spostrzeg艂 doskonale istniej膮c膮 w贸wczas niezmiern膮 r贸偶nic臋 pomi臋dzy Bo艣ni膮 i Hercegowin膮 i przyczyny tego dopatrzy艂 si臋 w historii tych ziem. Pisa艂: “gdy bowiem szlachta bo艣niacka, w masie swej muzu艂ma艅ska, w ca艂ym ci膮gu dziej贸w pod panowaniem tureckim wyst臋puje zawsze gro藕nie wzgl臋dem ludu, przestrzegaj膮c surowo, nawet z broni膮 w r臋ku przeciw padyszachowi, swych nieograniczonych swob贸d feudalnych - pozosta艂a chrze艣cija艅ska cz臋艣膰 szlachty hercegowi艅skiej spieszy przy ka偶dej sposobno艣ci powstania stan膮膰 na czele tego偶 ludu”. On te偶 bodaj jedyny pozna艂 si臋 na wewn臋trznej istocie powstania na tych terenach przeciw Turcji w 1875 roku, kt贸re nie mia艂o tyle cech powstania narodowowyzwole艅czego co spo艂ecznego: mianowicie serbska i chorwackaj ludno艣膰 Bo艣ni i Hercegowiny chcia艂a zmian w stosunkach agrarnych, gdzie moc膮 prawa islamickiego tylko wyznawcy Proroka mogli by膰 w艂a艣cicielami ziemskimi.

Jak 艣wietnie Jab艂onowski orientowa艂 si臋 w sprawach bo艣niacko-hercegowi艅skich 艣wiadczy jego rozprawa z 1875 roku pt. “Mniemani Turcy”, w kt贸rej wykaza艂, 偶e ani w Albanii ani w Macedonii, ani w Bo艣ni lub Hercegowinie nie ma Turk贸w, s膮 tylko renegaci, poturcze艅cy – muzu艂manie, kt贸rzy kiedy艣 byli S艂owianami: Serbami lub Chorwatami wyznania prawos艂awnego b膮d藕 katolickiego. A pisa艂 to, kiedy tymi sprawami jeszcze nikt jeszcze si臋 nie zajmowa艂.

Jab艂onowski w pracy “Migracya obecna lud贸w p贸艂wyspu ba艂ka艅skiego” (1879), pierwszy dostrzeg艂 r贸wnie偶 niesta艂o艣膰 osadnictwa ba艂ka艅skiego, dowodz膮c, 偶e tam odbywa si臋 nieustanna w臋dr贸wka lud贸w i 偶e trudno my艣le膰 o wykre艣leniu na mapie 艣rodkowego Ba艂kanu jakichkolwiek dok艂adniejszych granic etnograficznych. P贸藕niejsze wydarzenia, a przede wszystkim wojna w Bo艣ni i Hercegowinie w latach 1992-95 dowodz膮, 偶e spostrze偶enia Jab艂onowskiego to sprawa dotychczas aktualna! Kiedy w 1878 roku Austro-W臋gry zajmowa艂y Bo艣ni臋 i Hercegowin臋 Jab艂onowski uda艂 si臋 do Zagrzebia (Chorwacja) i na pogranicze chorwacko-bo艣niackie. W艂asnymi oczyma patrzy艂 na zapa艂 pu艂k贸w chorwackich armii austro-w臋gierskiej, kt贸re sz艂y za Saw臋 – rozgraniczaj膮c膮 Chorwacj臋 od Bo艣ni - “weso艂o... przy艣piewuj膮c swoje: Jos Hrvatska ne propala”, bo dla nich “zaj臋cie Bo艣ni, to膰 cel najwy偶szy narodowych d膮偶e艅”. Losy tej ziemi i jej etniczny charakte mia艂y potoczy膰 si臋 jednak inaczej, potwierdzaj膮c spostrze偶enia Jab艂onowskiego w pracy “Migracya obecna lud贸w p贸艂wyspu ba艂ka艅skiego” : po chorwatyzacji kraju w latach 1878-1918, trwa艂a jego serbizacja (1919-41), ponowna chorwatyzacja (1941-45) i muzu艂manizacja (1945-92). Wojna 1992-95 spowodowa艂a znaczne zmniejszenie si臋 Chorwat贸w i muzu艂man贸w w cz臋艣ci serbskiej (Banja Luka) oraz Chorwat贸w i Serb贸w w cz臋艣ci muzu艂ma艅skiej (Sarajewo) Bo艣ni; Chorwaci utrzymali stan posiadania w Hercegowinie.

....................

Przez wieki tureckiej okupacji narody po艂udniowos艂owia艅skie patrzy艂y z nadziej膮 na Polsk臋, kt贸ra r贸wnie偶 od XV do ko艅ca XVII wieku cz臋sto prowadzi艂a wojny z Turcj膮 i z jej wasalem Tatarami krymskimi. Polska nie tylko nie uleg艂a Turkom, ale odnios艂a nad nimi szereg zwyci臋stw. 艢miertelny cios imperium osma艅skiemu zada艂 kr贸l Jan III Sobieski, kt贸ry podj膮艂 zdecydowan膮 polityk臋 antytureck膮. Zawar艂 sojusz z Habsburgami i szar偶膮 pod Kahlenbergiem pod Wiedniem 12 wrze艣nia 1683 roku rozgromi艂 armi臋 tureck膮 oraz wspomagaj膮ce j膮 oddzia艂y tatarskie. Odt膮d na pierwszy plan jego zainteresowa艅 wyst臋puje kwestia rozbioru Turcji i wyzwolenia ziem po艂udniowos艂owia艅skich spod jarzma tureckiego. W 1684 roku kr贸l doprowadzi艂 do skutku zawarcie Ligi 艢wi臋tej, przymierza Polski, Austrii, Szwecji i papiestwa przeciwko Turcji. Polska i Austria kontynuowa艂y wojn臋 z Turcj膮. Na obszarach po艂udniowej S艂owia艅szczyzny powsta艂y w贸wczas dywersyjne oddzia艂y serbsko-bu艂garskie na ty艂ach wojsk tureckich, tak偶e i w Bo艣ni. Pami臋膰 o nich utrwali艂y pie艣ni ludowe. Niestety, niepowodzeniem zako艅czy艂y si臋 wyprawy polskie na terytorium tureckie w 1686 i 1691 roku.

Jak pisze Stanis艂aw Bulza, bitwa pod Wiedniem w 1683 roku spowodowa艂a jednak trwa艂y upadek si艂y militarnej Turk贸w. Od tej pory pot臋ga imperium osma艅skiego, kt贸ra budzi艂a kiedy艣 og贸lny postrach s艂ab艂a w szybkim tempie. Polsk膮 ide臋 rozbioru Turcji podj臋li do艣膰 skutecznie Rosja i Austria, a nawet Anglia. Dwa pierwsze pa艅stwa odnios艂y najwi臋ksze korzy艣ci z os艂abienia pa艅stwa tureckiego. Rosja uzyska艂a dost臋p do Morza Czarnego, natomiast Austria zdoby艂a W臋gry i Transylwani臋, i zacz臋艂a penetrowa膰 Ba艂kany. Os艂abienie militarne Turcji zacz臋艂y wykorzystywa膰 zniewolone przez ni膮 narody ba艂ka艅skie. W 1821 roku rozpocz臋艂o si臋 powstanie Grek贸w, kt贸re zako艅czy艂o si臋 wsp贸ln膮 interwencj膮 Rosji, Anglii i Francji. Koalicja ta pod Navarino w 1827 roku rozbi艂a flot臋 tureck膮. Na mocy podpisanego p贸藕niej traktatu Grecja sta艂a si臋 niepodleg艂膮 monarchi膮, a Serbia, Wo艂oszczyzna i Mo艂dawia, z po艂膮czenia kt贸rych w 1862 roku powsta艂a Rumunia, uzyska艂y autonomi臋. Po wojnie turecko-rosyjskiej 1877-78 Serbia i Czarnog贸ra uzyska艂y pe艂n膮 niepodleg艂o艣膰 i powsta艂a wolna Bu艂garia.

Nie ulega w膮tpliwo艣ci, 偶e rozgromienie Turk贸w przez Polak贸w pod Wiedniem w 1683 roku w pewnym stopniu przynios艂o narodom po艂udniowos艂owia艅skim oraz Grecji i Rumunii wyzwolenie si臋 z jarzma tureckiej niewoli. Nie oby艂o si臋 to wyzwolenie r贸wnie偶 bez daniny krwi polskiej. Zbigniew Klein w artykule pt. „Anonimowi tw贸rcy zwyci臋stwa. Polacy w armii rosyjskiej na Ba艂kanach w latach 1877-1878”, zamieszczonym w magazynie historycznym „M贸wi膮 Wieki” opisuje wielk膮 rol臋 w zwyci臋stwie rosyjskim nad Turkami Polak贸w-dow贸dc贸w i 偶o艂nierzy polskich w armii carskiej. O wolno艣膰 dla Bu艂gar贸w i Serb贸w walczyli w贸wczas na Ba艂kanach nie rekruci rosyjscy, a tylko polscy z ziem polskich okupowanych przez Rosj臋!

W XIX wieku Rosjanie w imi臋 rzekomej solidarno艣ci s艂owia艅skiej i prawos艂awnej (Serbowie i Bu艂garzy s膮 prawos艂awnymi), a tak naprawd臋 w imi臋 imperializmu rosyjskiego, kt贸ry z ma艂ego ksi臋stwa moskiewskiego w XIV w. uczyni艂 Rosj臋 najwi臋kszym pa艅stwem na 艣wiecie, zacz臋艂a penetrowa膰 Ba艂kany. Celem Rosji by艂o zniszczenie tak Turcji jak i Austrii, a przez to zdominowanie przez Moskw臋 ca艂ej 艣rodkowej i po艂udniowo-wschodniej Europy. Niepokoi艂o to Angli臋 i Francj臋, kt贸re z jednej strony nie chcia艂y usadowienia si臋 Rosji na Ba艂kanach i tym samym uzyskania roli hegemona w Europie, a z drugiej mia艂y swoje w艂asne interesy na P贸艂wyspie Ba艂ka艅skim. Konflikt ten doprowadzi艂 w latach 1853-56 do pierwszej wojny krymskiej mi臋dzy Angli膮, Francj膮, Sardyni膮 i Turcj膮 z jednej strony, a Rosj膮 z drugiej. Wojna zako艅czy艂a si臋 kl臋sk膮 Rosji.

Uzasadniaj膮c swoje parcie na Balkany Rosja wykorzystywa艂a ide臋 panslawizmu, g艂osz膮cego jedno艣膰 kulturowo-j臋zykow膮 lud贸w s艂owia艅skich. W 1848 roku w Pradze odby艂 si臋 pierwszy zjazd s艂owia艅ski. Jednak jego obrady pozosta艂y bezowocne z powodu r贸偶nic pomi臋dzy S艂owianami, kt贸rzy byli pod okupacj膮 austriack膮 a Polakami, do kt贸rych zaraz powr贸c臋.

Po kl臋sce Rosji w wojnie krymskiej 1853-56 i krwawego zd艂awienia przez Rosj臋 polskiego powstania narodowowyzwole艅czego 1863-64 (Powstanie Styczniowe), rosyjscy szowini艣ci i niekt贸rzy politycy wysun臋li program zjednoczenia narod贸w s艂owia艅skich pod egid膮 caratu, czyli zniewolenia ca艂ej S艂owia艅szczyzny przez Rosj臋 (na zje藕dzie panslawistycznym w Moskwie w 1867 r. Polacy zostali pot臋pieni jako „Judasze S艂owia艅szczyzny”). Ca艂a S艂owia艅szczyzna i nies艂owia艅skie kraje prawos艂awne (Rumunia i Grecja)mia艂y znale藕膰 si臋 granicach Rosji, kt贸ra mia艂a otrzyma膰 now膮 nazw臋: Wielki Zwi膮zek Wszechs艂owia艅ski ze stolic膮 w Carogrodzie (Konstantynopolu). Pa艅stwo to mia艂o by膰 ca艂kowicie odizolowane od Europy Zachodniej. Car Miko艂aj I odnosi艂 si臋 ostro偶nie do tego projektu, natomiast bardziej otwarty na te idee by艂 car Aleksander II. Za jego rz膮d贸w nabra艂 on znaczenia politycznego, a jego owocem by艂a wojna rosyjsko-turecka 1877-78 na Ba艂kanach. Na drodze do realizacji rosyjskich plan贸w na Ba艂kanach stan臋艂y jednak tak Turcja, jak i Anglia, Francja, Austro-W臋gry i Niemcy oraz nieprzewidziane r贸偶ne wypadki na samych Ba艂kanach.

Jak ju偶 wspomnia艂em, na zje藕dzie s艂owia艅skim w Pradze w 1848 roku zarysowa艂y si臋 du偶e r贸偶nice pomi臋dzy S艂owianami, kt贸rzy byli pod okupacj膮 austriack膮 a Polakami. S艂owianie po艂udniowi (Chorwaci, S艂owe艅cy i Serbowie) w monarchii austriackiej i od 1867 roku austro-w臋gierskiej pragn臋li przebudowy Austrii, a potem Austro-W臋gier na zasadzie federacyjnej z przyznaniem narodom s艂owia艅skim odpowiednio silnego stanowiska i wrogo byli usposobieni do W臋gr贸w (Chorwaci i Serbowie w Wojwodinie i Bo艣ni). Natomiast Polakom chodzi艂o o uzyskanie mo偶no艣ci swobodnego rozwoju, a nast臋pnie ca艂kowite wyzwolenie wszystkich narod贸w s艂owia艅skich i pojednanie ich z W臋grami oraz uzyskanie niepodleg艂o艣ci przez Serb贸w w Serbii i Bu艂gar贸w od Turcji bez podlegania wszystkich tych narod贸w Rosji. Ta idea znalaz艂a wyraz w wyst膮pieniach polskiego stronnictwa demokratycznego, w polityce ksi臋cia Adama Czartoryskiego i swym zasi臋giem obejmowa艂a r贸wnie偶 Bo艣ni臋 i Hercegowin臋.

Ju偶 po upadku polskiego antyrosyjskiego Powstania Listopadowego 1830-31 na terenach Serbii i Bo艣ni zaznaczy艂a si臋 dzia艂alno艣膰 przedstawicieli ks. Czartoryskiego (Hotel Lambert) oraz przedstawicieli demokratycznej Centralizacji. Do Bo艣ni dociarali przedstawiciele dyplomatyczni Hotelu Lambert na Serbi臋, jak np. Franciszek Zach. Dzia艂alno艣膰 Hotelu Lambert by艂a na terenie Serbii niejednokrotnie bardzo owocna. Przyk艂adem tego jest wprowadzenie na tron ksi膮偶臋cy Serbii w 1843 roku rodziny Karad偶ord偶ewicz贸w (Karadjordjevici), kt贸ra to rodzina sk艂ania艂a si臋 do politycznych koncepcji ksi臋cia Czartoryskiego. Za艂o偶one w 1867 roku w Konstantynopolu przez Tadeusza Oksz臋-Orzechowskiego Korespondencyjne Biuro Prasowe mia艂o swojego przedstawiciela tak偶e w Sarajewie.

W 1897 roku Zygmunt Stafa艅ski podczas pobytu w Bo艣ni i Hercegowinie odwiedzi艂 w starym klasztorze franciszka艅skim w Kreszewie w Hercegowinie g艂o艣nego franciszkanina, pisarza i historyka Grga Matri膰’a (1822-1905), zwanego „Homerem bo艣niackim”. Marti膰 opowiada艂 Stafa艅skiemu najnowsz膮 – XIX-wieczn膮 histori臋 tego kraju. Stafa艅ski odnotowa艂, 偶e: “W艣r贸d wspomnie艅 (Marti膰a) powtarza艂o si臋 imi臋 Iskendera Paszy (Antoniego Aleksandra Ili艅skiego 1814-1861) i wielu tych, kt贸rych los z Lechistanu (Polski) zap臋dzi艂 a偶 w g贸ry ba艂ka艅skie mi臋dzy Turk贸w; to zn贸w imiona Polak贸w, walcz膮cych za wolno艣膰 raj贸w (czyli Bo艣niak贸w)”.

Tak, Polacy na Ba艂kanach nie zawsze walczyli z Serbami i Chorwatami przeciw Turkom. Bowiem Turcja, kt贸ra jako jedyne pa艅stwo nigdy nie uzna艂a rozbioru Polski dokonanego przez Rosj臋, Austri臋 i Prusy/Niemcy w latach 1793-95 roku, po rozbiorach Polski sta艂a si臋 sprzymierze艅cem Polak贸w, gdy偶 mieli艣my wsp贸lnego 艣miertelnego wroga – Rosj臋. Poza tym Turcj臋 wspiera艂y w贸wczas r贸wnie偶 Francja i Anglia, kt贸rzy wiele mieli do powiedzenia w sprawach europejskich i st膮d Polacy zabiegali o ich przychylno艣膰.

Faktem wi臋c jest: 偶e w 1850 roku w tureckiej armii gen. Omara Paszy walczy艂 z powsta艅cami w Bo艣ni i Hercegowinie wspomniany wy偶ej Antoni Aleksander Ili艅ski – Iskender Pasza; 偶e genera艂em tureckim by艂 Konstanty Borz臋cki – D偶elaleddin Pasza (1826-1876), kt贸ry w 1875 roku bra艂 udzia艂 w ekspedycji armii tureckiej w Hercegowinie. Byli to jednak Polacy, kt贸rzy przyj臋li obywatelstwo tureckie, przeszli na islam i zmienili swoje nazwiska. Z drugiej strony czy dla muzu艂man贸w bo艣niackich nie byli oni bohaterami?!

Jednak byli w armii tureckiej Polacy, kt贸rzy nie tylko, 偶e nikogo nie krzywdzili, ale pomagali miejscowej ludno艣ci czy zajmowali si臋 prac膮 naukow膮. Np. lekarz armii tureckiej W艂adys艂aw Jab艂onowski (1841-1894) podczas swej s艂u偶by w Hercegowinie w latach 1871-74 gromadzi艂 wielki zielnik. Cz臋艣膰 swoich zbior贸w archeologicznych i etnograficznych wys艂a艂 do Krakowa.

Jednak wa偶niejszym jest to, 偶e sporo innych Polak贸w walczy艂o „Za wolno艣膰 Wasz膮 i nasz膮” w szeregach powsta艅c贸w bo艣niackich. W wielkim poemacie epicznym Marti膰’a “Osvetnici” (M艣ciciele), w pie艣ni “Boj srbski prvi” jest wzmianka o Polakach, walcz膮cych po stronie s艂owia艅skich i chrze艣cija艅skich powsta艅c贸w bo艣niackich, z nadmienieniem, 偶e:

...a nigda 膰e nestati Paljaka
gdjegod bilo krwa razgovora...

co znaczy, 偶e

...a ju偶 nigdy nie braknie Polak贸w,
gdzieb膮d藕 krwawe id膮 rozhowory...

Na kongresie berli艅skim w 1878 roku, gdzie uznano niepodleg艂o艣膰 Serbii, Czarnog贸ry i Bu艂garii (oraz Rumunii), przyznano Austro-W臋grom zarz膮d i prawo do wojskowej okupacji Bo艣ni i Hercegowiny. W 1908 roku Wiede艅 dokona艂 oficjalnej aneksji tych terytori贸w do Austro-W臋gier.

W tym czasie ziemie polskie pod zaborem austriackim – Galicja cieszy艂a si臋 bardzo du偶膮 autonomi膮 od 1867 roku. W parlamencie austriackim w Wiedniu byli polscy pos艂owie, zgrupowani w Kole Polskim. Grupa polskich pos艂贸w konserwatywnych, wrogo usposobionych do ekspansji politycznej Rosji na Ba艂kanach, w 1878 roku udzieli艂a rz膮dowi austriackiemu poparcia w sprawie okupacji Bo艣ni i Hercegowiny. Popieraj膮cy jednak d膮偶enia narodowe s艂owia艅skich mieszka艅c贸w Bo艣ni polski pose艂 demokratyczny w Radzie Pa艅stwa w Wiedniu Otto Hausner 6 czerwca 1878 roku na znak protestu wyst膮pi艂 z Ko艂a Polskiego, a 5 listopada 1878 roku wyg艂osi艂 s艂ynne przem贸wienie w sprawie Bo艣ni i Hercegowiny, kt贸re zyska艂o mu ogromn膮 popularno艣膰 tak w Wiedniu, jak i w Galicji, szczeg贸lnie w polskim w贸wczas Lwowie i Krakowie. Ta popularno艣膰 Hausnera sprawi艂a, 偶e podczas wybor贸w w 1879 roku zosta艂 nie tylko ponownie wybrany do Rady Pa艅stwa, ale nawet zosta艂 przyw贸dc膮 Ko艂a Polskiego. Chocia偶 Polacy bali si臋 imperializmu rosyjskiego i starali si臋 jemu szkodzi膰 gdzie tylko to by艂o mo偶liwe, to z drugiej strony popierali d膮偶enia narodowe mieszka艅c贸w Bo艣ni i Hercegowiny.

R贸wnie偶 i aneksja Bo艣ni i Hercegowiny przez Austro-W臋gry w 1908 roku odegra艂a pewn膮 rol臋 w historii Polski. Ot贸偶 wywo艂ane ni膮 napi臋cie w stosunkach austriacko-serbskich i austriacko-rosyjskich (tzw. kryzys bo艣niacki) sk艂oni艂o w艂adze austriackie do zezwolenia na tworzenie w pa艅stwie, a wi臋c r贸wnie偶 na terenie polskiej Galicji ochotniczych organizacji paramilitarnych. W Galicji w latach 1908-13 ugrupowania polityczne powo艂a艂y kilka formacji, m.in. Dru偶yny Bartoszowe i Zwi膮zek Strzelecki, kt贸re niebawem odegra艂y du偶膮 rol臋 w formowaniu si臋 polskich jednostek wojskowych podczas I wojny 艣wiatowej (1914-18), jak np. Legion贸w Polskich, a nast臋pnie formowaniu si臋 w wolnej ju偶 Polsce Wojska Polskiego (Tadeusz Krawczak).

Przychylno艣膰 Polak贸w dla aspiracji narodowych mieszka艅c贸w Bo艣ni i Hercegowiny sprawi艂a, 偶e zadzierzgn臋艂a si臋 w贸wczas przyja藕艅 polsko-bo艣niacka, a szereg Bo艣niak贸w nawi膮za艂o kontakty z Polakami czy Polsk膮. Np. pochodz膮cy z bo艣niackiego Travnika wielki pisarz serbski, laureat literackiej nagrody Nobla w 1961 roku Ivo Andric (1892-1975) w latach 1911-13 studiowa艂 na Uniwersytecie Jagiello艅skim w Krakowie.

....................

Zaj臋cie przez Austro-W臋gry w 1878 roku Bo艣ni i Hercegowiny, a nast臋pnie jej wcielenie do monarchii Habsburskiej w 1908 roku spowodowa艂o nap艂yw do tego kraju lojalnych urz臋dnik贸w z ca艂ego kraju, w tym tak偶e i polskich z wy偶szym wykszta艂ceniem. Przedstawiciele w艂adz austriackich specjalnie udali si臋 do Krakowa i Lwowa aby tam rekrutowa膰 do pracy w Bo艣ni i Hercegowinie absolwent贸w Uniwersytetu Jagiello艅skiego i polskiego uniwersytetu we Lwowie. Oblicza si臋, 偶e w 1910 roku na terenie Bo艣ni i Hercegowiny by艂o oko艂o 600 urz臋dnik贸w, prawnik贸w, lekarzy i in偶ynier贸w Polak贸w (Kazimierz Dopiera艂a „Dispora polska” Krak贸w 2001). Ludzi tych przyci膮ga艂y tu dobre p艂ace. Polacy sprawowali w nowym kraju koronnym Austro-W臋gier cz臋sto wa偶ne funkcje administracyjne i s膮downicze. Zajmowali wiele wa偶nych stanowisk w urz臋dach obwodowych, powiatowych i w starostwach. Nie by艂o zapewne w Bo艣ni miasta, w kt贸rym nie by艂oby w贸wczas polskiego urz臋dnika i lekarza. W szpitalu krajowym w Sarajewie pracowa艂o a偶 8 lekarzy-Polak贸w: Z. Dziubanowski, L. Korczy艅ski, T. Krajewski, Z. Mikucki, J. Solarski, J. Sopoci艅ski, R. Wody艅ski i J. Wojnarski. Najwi臋cej Polak贸w pracowa艂o jednak w s膮downictwie. W Sarajewie na czterech radc贸w s膮dowych dw贸ch by艂o Polakami, a funkcj臋 prokuratora s膮du pe艂ni艂 Tadeusz Turza艅ski. Podobnie by艂o w s膮dach w Banja Luce, Tuzli i Travniku, a j臋zyk polski dominowa艂 w wewn臋trznym urz臋dowaniu s膮d贸w okr臋gowych (Janusz Albin „Polacy w Jugos艂awii” Lublin 1983).

Jednocze艣nie w艂adze austro-w臋gierskie popiera艂y osadnictwo ch艂opskie w s艂abo zaludnionej w贸wczas Bo艣ni i Hercegowinie. Mozajka etniczna wraz z uprawianiem polityki „divide et impera” (dziel i rz膮d藕) mia艂a zapewni膰 tu wieczne panowanie Austriakom. 艢ci膮gano tu wi臋c ma艂orolnych ch艂op贸w z r贸偶nych rejon贸w monarchii, daj膮c im mo偶liwo艣膰 uzyskania sporych nadzia艂贸w ziemi. Przybywali tu r贸wnie偶 i polscy wie艣niacy z Galicji i Bukowiny, chc膮cy poprawi膰 swoj膮 dol臋. Emigrowali tym 艂atwiej, 偶e by艂o to w zasadzie przeniesienie si臋 z jednej na drug膮 stron臋 tego samego pa艅stwa. Pierwsza grupa 37 rodzin polskich pochodzi艂a z zaboru rosyjskiego – z Wo艂ynia, gdzie rz膮d rosyjski zabroni艂 Polakom dzier偶awienia grunt贸w. Drug膮 grup臋, licz膮c膮 35 rodzin polskich, stanowili Polacy maj膮cy emigrowa膰 za ocean, a kt贸rych w艂adze austriackie nam贸wi艂y do osiedlenia si臋 w Bo艣ni. Te dwie po艂膮czone grupy Polak贸w, licz膮ce 363 osoby, za艂o偶y艂y osad臋 Klickovo Brdo w pobli偶u Nowego Marty艅ca. W latach 1895-1905 w Bo艣ni i Hercegowinie osiedlono 艂膮cznie 1917 rodzin, w tym 830 polskich, kt贸re za艂o偶y艂y 54 nowe osady w powiatach Banja Luka, Bosanska Dubica, Bosanska Nova, Gradiska, Prnjavor, Tesanj, Zenica i Zvornik. Najwi臋kszym skupiskiem polskich ch艂op贸w by艂y okolice Nowego Marty艅ca w powiecie Banja Luka. Do pierwszej wojny 艣wiatowej (1914) osiedli艂o si臋 w Bo艣ni dalszych 364 rodzin polskich. Polacy w Bo艣ni i Hercegowinie pochodzili g艂贸wnie z Galicji (Rzeszowszczyzna); mniejsze grupy przyby艂y z Kr贸lestwa Polskiego (Lubelszczyzna), Wo艂ynia i Bukowiny – g贸rale czadeccy z Nowego So艂o艅ca, Pleszy i Pojana Mikuli.

W Bo艣ni powsta艂o najwi臋ksze w p贸藕niejszej Jugos艂awii skupisko polskich osadnik贸w. W 1909 roku by艂o ich tu 7000 os贸b, z czego oko艂o 2500 mieszka艂o na gospodarstwach nabytych odp艂atnie; zamo偶ni ch艂opi z Galicji wykupywali gospodarstwa od emigruj膮cych st膮d Turk贸w. Wed艂ug przeprowadzonego w 1910 roku w Austro-W臋grzech powszechnego spisu ludno艣ci, w Bo艣ni i Hercegowinie j臋zyk polski jako ojczysty poda艂y 11 133 osoby, z kt贸rych 8899 stanowili stali mieszka艅cy kraju, a 2234 polscy 偶o艂nierze przebywaj膮cy w tutejszych garnizonach wojskowych (J. Albin).

Inteligencja polska w Bo艣ni i Hercegowinie wyr贸偶nia艂a si臋 poczuciem misji cywilizacyjnej. Nie ulega w膮tpliwo艣ci, 偶e przyczynia艂a si臋 do rozwoju i utrwalania cywilizacji zachodniej w kraju zacofanym przez kilkusetletni膮 niewol臋 tureck膮. Do znanych Polak贸w, kt贸rzy wnie艣li sw贸j wk艂ad w histori臋 regionu nale偶y zaliczy膰 Leona Bili艅skiego, ministra skarbu w rz膮dzie austro-w臋gierskim w latach 1912-15, kt贸ry sprawowa艂 funkcj臋 zarz膮dcy Bo艣ni i Hercegowiny z ramienia rz膮du. Nale偶y przypomnie膰 tak偶e i to, 偶e na pocz膮tku XX wieku wiceburmistrzem Sarajewa by艂 Polak, podobnie jak pierwszy dyrektor szpitala miejskiego w tym mie艣cie. Do os贸b zas艂u偶onych na pewno nale偶y r贸wnie偶 lekarz Teodora Krajewska, kt贸ra od 1893 do 1927 roku organizowa艂a s艂u偶b臋 medyczno-sanitarn膮, potem pe艂ni艂a obowi膮zki lekarza w Tuzli, a nast臋pnie w Sarajewie (w 1927 r. wr贸ci艂a do Polski). By艂a pierwsz膮 kobiet膮-lekarzem w tym kraju. Jej praca by艂a zbawienna dla kobiet, gdy偶 ze wzgl臋d贸w kulturowych kobiety w Bo艣ni by艂y de facto pozbawione opieki lekarskiej, poniewa偶 m臋偶czyzna-lekarz nie m贸g艂 ich dotyka膰. Jej pami臋tniki, tak o jej pracy jak i o kulturze 艣rodowiska w kt贸rym funkcjonowa艂a, s膮 bardzo interesuj膮cym dokumentem epoki. W 1910 roku pos艂em do Sejmu Krajowego w Sarajewie (wybrany przez Chorwat贸w) by艂 dr Wiktor Jankiewicz, adwokat z Tuzli (J. Albin).

Tak du偶a grupa polskiej inteligencji w Bo艣ni nie wytworzy艂a 偶adnych polskich ram organizacyjnych. Za艂o偶yli jedynie ekskluzywny „Klub Polski” w Sarajewie, w kt贸rym organizowano imprezy towarzyskie wy艂膮cznie dla siebie. Jest to zastanawiaj膮ce i mo偶e 艣wiadczy膰 jedynie o serwilizmie czy patriotyzmie austro-w臋gierskim tych ludzi czy raczej du偶ej ich cz臋艣ci. Natomiast przybywaj膮cy tu ch艂opi polscy wraz z polskimi ksi臋偶mi zacz臋li organizowa膰 tu sobie polskie 偶ycie narodowe, chocia偶 przed I wojn膮 艣wiatow膮 nie utworzyli 偶adnego zwi膮zku polskiego. W 1914 roku dzia艂a艂o tu 6 czytelni Towarzystwa Szk贸艂 Ludowych, kilka polskich szk贸艂 ludowych, ch贸ry przyko艣cielne, towarzystwa (k贸艂ka) r贸偶a艅cowe. Religijno艣膰 i patriotyzm szerzy艂 tu podczas kilku wizyt na prze艂omie XIX i XX wieku jezuita i redaktor „Misji Katolickich” (1889-1919) ks. Marcin Czermi艅ski. Jego relacje: „Wspomnienie z misji mi臋dzy Polakami nad Bosforem, w Bo艣ni i na Krecie” (Krak贸w 1901) i „Kolonie polskie w Bo艣ni. Wspomnienia z misji w roku 1902” (Krak贸w 1903) przynosz膮 ciekawy obraz sytuacji w Bo艣ni i Hercegowinie na pocz膮tku XX wieku. Po wybuchu wojny (I wojna 艣wiatowa 1914-18) z nakazu w艂adz austriackich uleg艂a zawieszeniu wszelka dzia艂alno艣膰 narodowo-patriotyczna.

Z pocz膮tku prac臋 duszpastersk膮 w艣r贸d polskich katolik贸w w Bo艣ni prowadzili ksi臋偶a chorwaccy, gdy偶 wi臋kszo艣膰 katolik贸w w Bo艣ni by艂a Chorwatami i pod zarz膮dem chorwackich franciszkan贸w znajdowa艂a si臋 diecezji Banja Luka, erygowana w 1881 roku. Od czasu do czasu odwiedzali rodak贸w polscy ksi臋偶a z Polski, jak np. o. Marcin Czermi艅ski TJ, i by艂 tu polski kapelan wojskowy. W 1903 roku przyby艂y do Bo艣ni polskie siostry felicjanki ze Lwowa i za艂o偶y艂y dom zakonny w Nowym Marty艅cu, prowadz膮c polsk膮 szko艂臋 ludow膮. Jednak duchowni chorwaccy przyst膮pili do艣膰 energicznie do wynaradawiania Polak贸w. W 1904 roku zarz膮dca diecezji Banja Luka zmusi艂 do wyjazdu felicjanki z Marty艅ca Nowego, a kapelanowi wojskowemu utrudniano odprawianie nabo偶e艅stw po polsku dla tutejszych osadnik贸w polskich. Polacy w Bo艣ni, jak wszyscy inni polscy emigranci na ca艂ym 艣wiecie, chcieli piel臋gnowa膰 polskie tradycje religijne i mie膰 polskich kap艂an贸w, polskie ko艣cio艂y. Kilka razy wysy艂ano petycje w tej sprawie do polskich pos艂贸w w parlamencie wiede艅skim, a w marcu 1911 roku delegacja polskich osadnik贸w uda艂a si臋 do Wiednia, aby ministrowi Wac艂awowi Zaleskiemu przedstawi膰 dezyderaty m.in. w sprawach ko艣cielnych i szkolnych. Domagano si臋 opieki ze strony pos艂贸w polskich w austriackiej Radzie Pa艅stwa w Wiedniu i administracji polskiej w Galicji. W efekcie tych stara艅 powo艂ano specjalnego komisarza ds. polskich w Bo艣ni, kt贸rym zosta艂 Stanis艂aw Jakubowski z Banja Luki, a losami tamtejszych polskich osadnik贸w zainteresowa艂y si臋 偶ywo instytucje polskie w Galicji, m.in. Towarzystwo Szko艂y Ludowej, kt贸re zak艂ada膰 zacz臋艂o polskie szko艂y ludowe w Bo艣ni i Towarzystwo Emigracyjne w Krakowie. Spraw膮 opieki duszpasterskiej zainteresowa艂 si臋 metropolita lwowski arcybiskup J贸zef Bilczewski, kt贸ry skierowa艂 do czterech polskich o艣rodk贸w duszpastreskich w Bo艣ni ksi臋偶y z lwowskiego zgromadzenia Zmartwychwsta艅c贸w (J. Albin).

I wojna 艣wiatowa 1914-18 przynios艂a z jednej strony upadek Austro-W臋gier i jednocze艣nie powstanie Jugos艂awii (do 1929 r. nazywa艂o si臋 to pa艅stwo Kr贸lestwem Serb贸w, Chorat贸w i S艂owe艅c贸w). W momencie rozpadania si臋 Austro-W臋gier polscy 偶o艂nierze armii austro-w臋gierskiej stacjonuj膮cy w Bo艣ni utworzyli w Sarajewie 4 wrze艣nia 1918 roku Legion Polski, nazywany r贸wnie偶 Serbskim Legionem. Legion liczy艂 660 os贸b – oficer贸w i 偶o艂nierzy, a jego komendantem by艂 p艂k A. Ganczarski. Legion Polski podporz膮dkowa艂 si臋 serbsko-chorwackiej Radzie Narodowej i polskiej Radzie Regencyjnej w Warszawie. 25 listopada oddzia艂 wyjecha艂 do Polski (MEW, t. 2, Warszawa 1970).

W wyniku powstania Jugos艂awii w 1918 roku Polacy w Bo艣ni i Hercegowinie znale藕li si臋 w granicach tego nowego pa艅stwa europejskiego. W nowej rzeczywisto艣ci do w艂adzy doszli Serbowie i w du偶o mniejszym stopniu Chorwaci. Ludno艣膰 autochtoniczna Bo艣ni i Hercegowiny zacz臋艂a patrze膰 na wszystkich osadnik贸w z okresu austro-w臋gierskiego jak na intruz贸w i tak zacz臋艂y rodzi膰 si臋 r贸偶nego rodzaju konflikty etniczne i narodowo艣ciowe (szczeg贸lnie Serbowie widzieli w Polakach i polskich Zydach element obcy i niebezpieczny ekonomicznie, oraz czuli do nich animozj臋 z powod贸w wyznaniowych), chocia偶 stosunki mi臋dzy odrodzon膮 Polsk膮 a Jugos艂awi膮 uk艂ada艂y si臋 raczej harmonijnie. Ju偶 w 1919 roku Bo艣ni臋 i Hercegowin臋 opu艣cili polscy urz膮dnicy monarchii austro-w臋gierskiej (kilkaset os贸b), wracaj膮c do Polski, a w latach 1923-25 kilka tysi臋cy Polak贸w jugos艂owia艅skich, g艂贸wnie z Bo艣ni, wyemigrowa艂o do Brazylii (300 rodzin) i Kanady oraz Francji i Luksemburga. W 1925 roku mieszka艂o w Jugos艂awii ok. 12 000, a dziesi臋膰 lat p贸藕niej oko艂o 15 000 Polak贸w (w latach 1925-31 przyby艂o do fabryk jugos艂owia艅skich sporo robotnik贸w z 艂贸dzkich fabryk tekstylnych). Niekt贸re statystyki polskie sprzed II wojny 艣wiatowej wykazywa艂y w Jugos艂awii 16 300 Polak贸w – obywateli jugos艂owia艅skich i 6300 obywateli polskich; dane te obejmowa艂y zapewne r贸wnie偶 polskich 呕yd贸w. Natomiast 艢wiatowy Zwi膮zek Polak贸w z Zagranicy oblicza艂 liczb臋 etnicznych Polak贸w w Jugos艂awii na ok. 17 000 („Polacy w 艣wiecie” Londyn 1946), a Konsulat RP w Zagrzebiu na podstawie przeprowadzonego badania ankietowego w 1934 roku obliczy艂 liczb臋 Polak贸w w Jugos艂awii na 18 126 os贸b.

W okresie mi臋dzywojennym odrodzi艂o si臋 polskie 偶ycie narodowe w Bo艣ni, kt贸rym koordynowa艂 najpierw powsta艂y w 1934 roku Zwi膮zek Polak贸w „Ognisko Polskie” w Belgradzie, a potem w Zagrzebiu, a od 1938 roku Zwi膮zek Polak贸w w Jugos艂awii z siedzib膮 w Zagrzebiu. Istnia艂y kluby, k贸艂ka i towarzystwa mieszane, organizacje m艂odzie偶owe i sportowe. Prowadzono kursy j臋zyka polskiego, dzia艂a艂y ruchome biblioteki, teatralne zespo艂y amatorskie. Aktywnie dzia艂ali polscy ksi臋偶a, tak jako duszpasterze jak i dzia艂acze polonijni. Polski konsulat honorowy w Banja Luce wspomaga艂 polsk膮 dzia艂alno艣膰. O patriotyzmie Polak贸w bo艣niakich mo偶e za艣wiadczy膰 to, 偶e w obliczu zbli偶aj膮cej si臋 II wojny 艣wiatowej odpowiadali szczodrze na zainicjonowan膮 zbi贸rk臋 pieni臋dzy na polski (krajowy) Fundusz Obrony Narodwej i Obrony Przeciwlotniczej. Do po艂owy czerwca 1939 roku zebrano 艂膮cznie 380 118 dinar贸w.

Proces asymilacji Polak贸w bo艣niackich, w tym r贸wnie偶 m艂odzie偶y, by艂 znikomy, ze wzgl臋du na skupienie si臋 ludno艣ci polskiej na niewielkim obszarze oraz ma艂膮 efektywno艣膰 nauczania w szko艂ach jugos艂owia艅skich. Polacy je艣li wynaradawiali si臋 to najcz臋艣ciej „chorwatczyli” si臋, gdy偶 od prawos艂awnych Serb贸w i muzu艂man贸w dzieli艂a ich odmienno艣膰 wyznania (K. Dopiera艂a).

Jerzy Walo napisa艂 prac臋 „Polonia w Bo艣ni i Hercegowinie w okresie mi臋dzywojennym” („Nasza Przesz艂o艣膰” 1994).

Podczas II wojny 艣wiatowej (1939-45), do 1941 roku, a wi臋c do chwili zbrojnego zaj臋cia Jugos艂awii przez wojska niemieckie, Polacy w Bo艣ni i Hercegowinie stali si臋 oparciem dla polskich uciekinier贸w z Kraju, pod膮偶aj膮cych przez Jugos艂awi臋 na Zach贸d – do Francji i Anglii – do tworzonego tam wojska polskiego. Zorganizowana tu zosta艂a dla nich wszelka pomoc, przy czym korzystali z niej tak偶e i uchod藕cy cywilni. Polacy bo艣niaccy zdali egzamin z patriotyzmu polskiego (Boles艂aw Wierzbia艅ski „Polacy w 艣wiecie” Londyn 1947).

Po zaj臋ciu Jugos艂awii przez wojska niemieckie w kwietniu 1941 roku, z ziem chorwackich Niemcy utworzyli pa艅stwo marionetkowe pod nazw膮 Niezale偶ne Pa艅stwo Chorwat贸w, do kt贸rego w艂膮czono Bo艣ni臋 i Hercegowin臋. Polskie 偶ycie organizacyjne uleg艂o likwidacji, jednak ludno艣膰 polsk膮 pozostawiono w spokoju. A偶 do ko艅ca wojny przez terytoria by艂ej Jugos艂awii, w tym tak偶e i Bo艣ni, przewijali si臋 nadal Polacy, przedzieraj膮cy si臋 na Zach贸d lub na Bliski Wsch贸d. Niekt贸rzy z nich tu pozostali, walcz膮c w szeregach jugos艂owia艅skich patriotycznych organizacji wojskowych, do kt贸rych przy艂膮czy艂o si臋 r贸wnie偶 wielu lokalnych Polak贸w (B. Wierzbia艅ski). W艂a艣nie na terenie Bo艣ni setki Polak贸w walczy艂o z Niemcami w r贸偶nych jugos艂owia艅skich jednostkach partyzanckich. Wiosn膮 1944 roku sformowano z nich nawet samodzielny 500-osobowy Polski Batalion (kolejni dow贸dcy: Slavko 呕rnje, Polak J. Kumosz, Lazine Ljuban), dzia艂aj膮cy pocz膮tkowo w sk艂adzie 14, a nast臋pnie 18 Brygady 艢rodkowo-Bo艣niackiej. Polski batalion bra艂 udzia艂 w wielu walkach, m.in. nad rzek膮 Vrbas, o miasto portowe Kotor i miasto Banja Luk臋 oraz bra艂 udzia艂 w ataku na Vucjak. Ich szlak bojowy znacz膮 polskie mogi艂y, szczeg贸lnie na terenie obecnej Republiki Serbskiej stanowi膮cej cz臋艣膰 Bo艣ni i Hercegowiny. W partyzantce jugos艂owia艅skiej walczy艂 w latach 1943-45 znany pisarz polski Lew Kaltenbergh (1910-1989). Jesieni膮 1944 roku Polski Batalion odznaczony zosta艂 jugos艂owia艅skim Krzy偶em Walecznych (MEW).

II wojna 艣wiatowa przynios艂a ze sob膮 du偶e zmiany w Europie. Do w艂adzy tak w Polsce jak i Jugos艂awii dostali si臋 komuni艣ci w oparciu o bagnety sowieckie. To oni zadecydowali o likwidacji polskiej mniejszo艣ci narodowej w Bo艣ni i Hercegowinie, o przesiedleniu tutejszych Polak贸w do Polski. W 1946 roku w kilku wielkich transportach wysiedlono do Polski ok. 15-18 tysi臋cy os贸b. Protok贸艂 Mieszanej Komisji Repatriacyjnej Polsko-Jugos艂owia艅skiej z 3 listopada 1946 roku podaje liczb臋 15 031 Polak贸w wysiedlonych do Polski. Jednak niekt贸re 藕r贸d艂a polskie podaj膮, 偶e w okresie 1945-48 w okolicach Boles艂awca na Dolnym 艢l膮sku osiedlono ok. 18 000 Polak贸w z Jugos艂awii.

W Sarajewie urodzi艂 si臋 w 1941 roku polski re偶yser filmowy i teatralny Marek Wortman, maj膮cy w swoim dorobku takie filmy jak: „Bia艂a gor膮czka” (1979), „Wielki w贸z” (1987), seriale tv: „Wakacje w Acapulco” (1978), „Podw贸jna perspektywa” (1986) czy re偶yseri臋 sztuki: „Przer偶n膮膰 spraw臋” Dawida Mameta (Teatr Na Woli im T. 艁omnickiego w Warszawie).

Z Bo艣ni nie wyjechali jednak wszyscy Polacy. Ma艂e ich grupy pozosta艂y we wsiach Jazovec, Crnviec i Lipovec, le偶膮cych w pobli偶u miasteczka Bosanska Gradiska. Jeszcze do lat osiemdziesi膮tych XX w. istnia艂 klub i polska szko艂a w Jazovecu; uleg艂y rozwi膮zaniu z braku polskiej m艂odzie偶y (K. Dopiera艂a). Pozosta艂y ma艂e grupy Polak贸w r贸wnie偶 w kilku miastach: Sarajewie, Banja Luce i Tuzli, kt贸re powi臋kszy艂y si臋 o nap艂yw do nich Polak贸w z wiosek oraz przez zawi膮zywanie ma艂偶e艅stw polsko-bo艣niackich w okresie jugos艂owia艅skim.

Strona witrynowa „艢wiat Polonii” szacuje liczb臋 Polak贸w w Bo艣ni i Hercegowinie w 2001 roku na ok. 100 os贸b. Jednak rozw贸j polskiego 偶ycia organizacyjnego w ostatnich latach wskazuje na to, 偶e musi ich tam by膰 du偶o wi臋cej.

Obecnie w Bo艣ni i Hercegowinie dzia艂aj膮 nast臋puj膮ce organizacje polskie: w Sarajewie – Stowarzyszenie Obywateli „Polsa”, w Banja Luce – Zwi膮zek Polak贸w Miasta Banjaluki, w Tuzla – Wsp贸lnota Obywateli Polskiego Pochodzenia i w Mostarze - Polskie Towarzystwo Kulturalne "Mieszko I". Prac膮 tych organizacji kieruje i Polak贸w w Bo艣ni i Hercegowinie reprezentuje na zewn膮trz Rada Polonii w Bo艣ni i Hercegowinie z siedzib膮 w Sarajewie. W stolicy kraju dzia艂a r贸wnie偶 Towarzystwo Przyja藕ni Bo艣niacko-Polskiej. W Sarajewie ma tak偶e swoj膮 siedzib臋 Ambasada RP.

Najbardziej aktywn膮 organizacj膮 jest powsta艂y w lipcu 2004 roku Zwi膮zek Polak贸w Miasta Banjaluki - pierwsza organizacja polska powsta艂a w niepodleg艂ej Bo艣ni i Hercegowinie. Korzysta on z powa偶nego wsparcia w艂adz miasta Banja Luki. Jednym z cel贸w Zwi膮zku jest, poza propagowaniem j臋zyka i kultury polskiej, odkrywanie polskich 艣lad贸w w rejonie Banja Luki. Powsta艂e11 kwietnia 2005 roku, jako czwarta organizacja polska w kraju, Polskie Towarzystwo Kulturalne "Mieszko I" w Mostarze ma 20 cz艂onk贸w. Organizacje te wspiera Ambasada RP w Sarajewie. Nazwiska czo艂owych dzia艂aczy tych organizacji: Irmina 脠engiċ, Ivanka 膰elovi膰, Ilic Branka, Ramiz Alispahi膰 wskazuj膮 na to, 偶e s膮 to osoby b膮d藕 z ma艂偶e艅stw mieszanych lub na jaki艣 stopie艅 ich asymilacji. Tym bardziej zas艂uguj膮 one na uznanie za powr贸t do polskich korzeni lub dum臋 z tych korzeni, chocia偶 w zasadzie uwa偶aj膮 si臋 ju偶 za Bo艣niak贸w.

....................

W okresie istnienia PRL i Jugos艂awii by艂a bardzo 偶ywa r贸偶norodna wsp贸艂praca polsko-bo艣niacka. Jej rejestr utrudnia to, 偶e bardzo cz臋sto w mediach i ksi膮偶kach dan膮 informacj臋 kwitowano wyrazem „Jugos艂awia” we wszystkich odmianach i zazwyczaj bez podania miejscowo艣ci, jak np.: „wyst臋powa艂 w Jugos艂awii”, „mia艂 wystaw臋 swych prac w Jugos艂awii”. Znany malarz i grafik W艂odzimierz Kunz (ur. 1926) namalowa艂 kilka pejza偶y Banja Luki; sprawozdawc膮 na igrzyskach olimpijskich w Sarajewie w 1984 roku by艂 dziennikarz i komentator telewizyjny Jerzy Mrzyg艂贸w; pracownikiem polskiego nadzoru przy budowie Elektrowni Tuzla w tej miejscowo艣ci w 1974 roku by艂 in偶ynier Zdzis艂aw Paw艂owski; wyk艂adowc膮 na Uniwersytecie w Sarajewie w 1985 roku by艂 profesor ekonomiki pracy Akademii Handlowej w Krakowie Ferdynand Micho艅, a prof. W艂adys艂aw Kwiecie艅 z Akademii Handlowej w Krakowie odby艂 w 1984 roku sta偶 naukowy na Uniwersytecie w Banja Luce.

Bo艣nia i Hercegowina zapisa艂y si臋 r贸wnie偶 w historii polskiego sportu. Kronika tych kontakt贸w jest d艂uga, dlatego ograniczam si臋 do najwa偶niejszych i naj艣wie偶szych infornacji. W 1984 roku zimowe Igrzyska Olimpijskie odby艂y si臋 w Sarajewie z udzia艂em r贸wnie偶 i polskich sportowc贸w. Niestety, Sarajewo nie okaza艂o si臋 szcz臋艣liwe dla Polak贸w. Erwina Ry艣- Ferens wywalczy艂a na dystansie 1500 metr贸w pi膮t膮 lokat臋, a Ma艂gorzata Tla艂ka bior膮ca udzia艂 w slalomie uplasowa艂a si臋 na sz贸stym miejscu, podobnie jak polska dru偶yna hokejowa. Z ostatnich kontakt贸w sportowych mo偶na wspomnie膰, 偶e: 27 stycznia 2004 roku reprezentacja Polski w pi艂ce no偶nej pi臋cioosobowej w swoim pierwszym meczu podczas turnieju eliminacyjnego ME w Sarajewie przegra艂a z Bo艣ni膮 i Hercegowin膮 3:5 (0:2). W maju 2006 roku polska dru偶yna siatkarek po zwyci臋stwie w Brcko nad Bo艣ni膮 i Hercegowin膮 3:0 (25:21, 25:21, 25:9), awansowa艂a do fina艂owego turnieju mistrzostw Europy. W eliminacjach Polska odnios艂a cztery zwyci臋stwa i przegra艂a z Chorwacj膮 0:3. Oba zespo艂y zapewni艂y sobie miejsce w czo艂owej dw贸jce turnieju i kwalifikacj臋 do fina艂贸w Mistrzostw Europy juniorek. Wkr贸tce potem, bo 2 lipca 2005 roku wielokrotny medalista mistrzostw Polski Dariusz Kruczkowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) zaj膮艂 trzecie miejsce w biegu ulicznym na 10 km w bo艣niackiej miejsowo艣ci Vidovdan. W gronie kobiet pi膮ta by艂a Dorota Ustianowska (Cz臋stochowa), a si贸dma Wioletta Uryga (Kluczbork). (BS, PAP)

W Hercegowinie jest bardzo znana w艣r贸d katolik贸w Europy, w tym r贸wnie偶 i Polski, miejscowo艣膰 Medugorje. Mia艂y tu miejsce od 24 czerwca 1981 roku rzekome widzenia Matki Boskiej. Pierwszego dnia Matk臋 Bo偶膮 zobaczy艂y dwie m艂ode miejscowe dziewczyny: Ivanka Ivankowi膰 i Mirjana Dragicevi膰. W ci膮gu kilku nast臋pnych dni grupa widz膮cych zwi臋ksza si臋 do sze艣ciu os贸b. Medugorje szybko zdoby艂o w 艣wiecie s艂aw臋 miejsca cudownego, licznie nap艂ywaj膮 tam pielgrzymi z r贸偶nych stron 艣wiata. Wyj膮tkowo du偶o przybywa tu pielgrzym贸w z Polski. Jest ich tyle, 偶e zwierzchnicy sanktuarium w Medugorju prowadz膮 nawet stron臋 internetow膮 w j臋zyku polskim (Medugorje. Svetiste Kraljice Mira). W tutejszym ko艣ciele pielgrzymi z Polski gromadz膮 si臋 na polskich mszach 艣w. o 1300 w dni powszednie i o 1100 w niedziele (Polacy s膮 wyr贸偶nieni razem z grupami niemieckoj臋zycznymi, angielskoj臋zycznymi, francuskoj臋zycznymi i w艂osk膮) .

Bo艣ni臋 i Hercegowin臋, a w艂a艣ciwie tamtejszych katolik贸w odwiedzi艂 dwukrotnie „polski” papie偶 Jan Pawe艂 II. Pierwsza jego pielgrzymka odby艂a si臋 w dniach 12-13 kwietnia 1997 roku. Papie偶 odwiedzi艂 w贸wczas tylko Sarajewo. Chcia艂 uda膰 si臋 do tego miasta ju偶 wcze艣niej, bo 8 wrze艣nia 1994 roku, a wi臋c gdy jescze toczy艂a si臋 wojna domowa. Wizyta zosta艂a odwo艂ana w ostatniej chwili, gdy偶 si艂y pokojowe ONZ nie by艂y w stanie zapewni膰 bezpiecze艅stwa uczestnikom zebrania. Drug膮 pielgrzymk臋 odby艂 papie偶 22 czerwca 2003. Uda艂 si臋 w贸wczas do Banja Luki, kt贸ra jest stolic膮 serbskiej cz臋艣ci Bo艣ni i Hercegowiny. Wezwa艂 tam do pojednania narody zamieszkuj膮ce ten kraj, m贸wi膮c do zgromadzonych 50 000 wiernych: „Z tego miasta naznaczonego przez histori臋 wielkim cierpieniem i przelewem krwi prosz臋 Boga Wszechmog膮cego o zmi艂owanie za grzechy przeciwko ludzko艣ci, ludzkiej godno艣ci i wolno艣ci, tak偶e dokonane przez dzieci Ko艣cio艂a katolickiego... Tylko pojednanie sprawi, 偶e tamte ofiary nie b臋d膮 daremne, ale sk艂oni膮 wszystkich do budowy braterstwa i wzajemnego zrozumienia”. Podczas mszy pontyfikalnej odprawionej przed franciszka艅skim klasztorem Tr贸jcy 艢wi臋tej, papie偶 Jan Pawe艂 II beatyfikowa艂 pochodz膮cego z Banja Luki 艣wieckiego teologa z 1. po艂. XX w. Ivana Merza.

Papie偶 Jan Pawe艂 II mianowa艂 na biskupa diecezji Mostar-Duvno w 1980 roku ks. Pavao Zanica i w 1993 roku ks. Radko Perica, na biskupa Banja Luki w 1989 ks. Franjo Komarica, a na arcybiskupa Sarajewa w 1990 roku ks. bpa Vinko Puljica, kt贸rego w 1994 roku wyni贸s艂 do godno艣ci kardynalskiej, jako pierwszego duchownego bo艣niackiego.

Wojn臋 domow膮, o kt贸rej m贸wi艂 Jan Pawe艂 II, zapocz膮tkowa艂 rozpad pa艅stwa jugos艂owia艅skiego w latach1991-92. Bo艣nia i Hercegowina, kt贸ra tak偶e og艂osi艂a niepodleg艂o艣膰 zosta艂a najechana przez wojska serbskie, co zapocz膮tkowa艂o trwaj膮c膮 cztery lata wojn臋 domow膮. Zawieszenie broni nast膮pi艂o dopiero w 1995 roku. Utrwali艂o ono niepodleg艂o艣膰 Bo艣ni i Hercegowiny. Do jej utrwalenia wezwano si艂y militarne Organizacji Narod贸w Zjednoczonych (ONZ). W ich sk艂adzie by艂 polski kontygent. W 1996 roku polscy 偶o艂nierze wzi臋li udzia艂 w Si艂ach Zaprowadzania Pokoju (IFOR), a nast臋pnie Si艂ach Stabilizuj膮cych (SFOR) w Bo艣ni i Hercegowinie. W sk艂adzie polskiego kontyngentu w Si艂ach Stabilizuj膮cych w Republice Bo艣ni i Hercegowinie (SFOR) s艂u偶y obecnie oko艂o 270 偶o艂nierzy. Polacy wsp贸艂tworz膮 Wielonarodow膮 Grup臋 Bojow膮 wchodz膮 w sk艂ad Wielonarodowej Brygady P贸艂noc (obok Polski w sk艂ad WGB wchodz膮 kontyngenty wojskowe z Portugalii i S艂owenii). G艂贸wnym zadaniem PKW SFOR jest nadzorowanie przestrzegania porozumie艅 pokojowych w pasie granicznym rozdzielaj膮cym Republik臋 Serbsk膮 oraz Federacj臋 Bo艣ni i Hercegowiny.

W okresie istnienia PRL i Jugos艂awii tysi膮ce turyst贸w polskich zwiedza艂o m.in. Bo艣ni臋. Wojna 1991-95 przerwa艂a peregrynacje Polak贸w do tego kraju. Teraz zaczyna si臋 to zmienia膰 i Polacy na nowo odkrywaj膮 pi臋kno Bo艣ni i Hercegowiny. Sam wybieram si臋 tam (oraz do Chorwacji i S艂owenii) na wakacje w tym roku.

Marian Ka艂uski, Australia, 21 lipca 2006 r.

Source: PAP


殴r贸d艂o: PAP
Martin Transports International
Pulaski Club
AA Video
CalPolonia