AzPolonia >> Article
Martin Transports International
Polacy w Ameryce Centralnej

Posted on: September 27, 2005

Polacy w Ameryce Centralnej (Belize, Gwatemala, Honduras, Kostaryka, Nikaragua, Panama, Salwador)

Losy Polak贸w w Gwatemali, Hondurasie, Kostaryce, Panamie, Salwadorze i Belize zas艂uguj膮 na uwag臋 nie tylko os贸b interesuj膮cych si臋 dziejami Polak贸w na 艣wiecie, ale tak偶e wszystkich tych, dla kt贸rych ka偶dy Polak jest ich bratem czy siostr膮 i tych, kt贸rzy chc膮 pozna膰 dzieje ca艂ego narodu polskiego.

Ameryka – znana Europie od 1492 roku - jest cz臋艣ci膮 艣wiata na p贸艂kuli zachodniej. Sk艂ada si臋 z dw贸ch kontynent贸w: Ameryki P贸艂nocnej i Ameryki Po艂udniowej. W historii i polityce znane jest r贸wnie偶 okre艣lenie Ameryka 艁aci艅ska. Region tak nazywany obejmuje Ameryk臋 Po艂udniow膮 i po艂udniow膮 cz臋艣膰 Ameryki P贸艂nocnej. Nazwa Ameryka 艁aci艅ska, a ostatnio coraz bardziej akceptowana nazwa Hispanoameryka dla tego rejonu pochodzi od tego, 偶e region ten zosta艂 odkryty i skolonizowany przez Hiszpani臋 i Portugali臋 (Brazylia). Spowodowa艂o tu upowszechnienie si臋 tu j臋zyk贸w hiszpa艅skiego i portugalskiego oraz kultury hiszpa艅skiej i portugalskiej, jak i religii katolickiej. Z tego g艂贸wnie powodu hiszpa艅skoj臋zyczn膮 po艂udniow膮 cz臋艣膰 Ameryki P贸艂nocnej zacz臋to nazywa膰 Ameryk膮 艢rodkow膮. Z kolei nast臋puj膮ce pa艅stwa z Ameryki 艢rodkowej: Belize, Gwatemala, Honduras, Kostyryka, Nikaragua, Panama i Salwador zacz臋to po II wojnie 艣wiatowej nazywa膰 Ameryk膮 Centraln膮. Jest to pas l膮du ci膮gn膮cy si臋 od granicy meksyka艅skiej po granic臋 kolumbijsk膮. Wszystkie te kraje, poza Belize, le偶膮 nad akwenem Pacyfiku.

Belize ma obszar 23 000 km kw. i ok. 250 000 mieszka艅c贸w, a stolic膮 jest Belize; i odpowiednio: Gwatemala 109 000 km kw., ok. 12 mln mieszka艅c贸w, stolica Gwatemala; Honduras 112 000 km kw., 7 mln mieszk., stolica Tegucigalpa; Kostaryka 51 000 km kw., 4 mln mieszk., stolica San Jose; Nikaragua 130 000 km kw., 5,5 mln mieszk., stolica Managua; Panama 75 000 km kw., 3 mln mieszk., stolica Panama; Salwador 21 000 km kw., 6,5 mln mieszk., stolica San Salvador.

Polska nigdy nie by艂a krajem morskim i Polacy w zasaddzie nie emigrowali do upadku pa艅stwa polskiego w 1795 roku. St膮d niewielu Polak贸w przed t膮 dat膮 trafia艂o do obu Ameryk. Chocia偶 do dzisiejszych Stan贸w Zjednoczonych Polacy trafili ju偶 w 1608 roku – osada Jamestown w stanie Wirginia, a pierwszym znacz膮cym Polakiem w Ameryce Po艂udniowej by艂 Krzysztof Arciszewski, przyby艂y do Brazylii w 1629 roku, do Ameryki Centralnej pierwsi Polacy trafili du偶o, du偶o p贸藕niej. Ci znacz膮cy dopiero w XIX wieku. I by艂y to w zasadzie tylko pojedyncze osoby. Autor obszernej pracy „Polscy podr贸偶nicy i odkrywcy” (Warszawa 1988) Wac艂aw S艂abczy艅ski odnotowuje tylko dw贸ch polskich podr贸偶nik贸w i odkrywc贸w – Paw艂a Edmunda Strzeleckiego i J贸zefa Warszewicza prowadz膮cych badania naukowe w Ameryce Centralnej. Prawie nic si臋 nie m贸wi o Polakach w tym regionie w pracy zbiorowej „Polska diaspora” (Krak贸w 2001). Polacy w Ameryce Centralnej prawie 偶e nie istniej膮 r贸wnie偶 w obszernym szkicu o Polakach w Ameryce 艁aci艅skiej Romana Samsela pt. „Od Ziemi Ognistej po Rio Grande” (w: „Ameryka 艁aci艅ska” Warszawa 1976).

Nie znaczy to jednak, 偶e w Ameryce Centralnej nie by艂o Polak贸w, a szczeg贸lnie Polak贸w czy os贸b polskiego pochodzenia godnych naszej i historyk贸w polskiej diaspory uwagi. Du偶o, du偶o wi臋cej Polak贸w mieszkaj膮cych i dzia艂aj膮cych w Ameryce 艢rodkowej ni偶 poprzedni autorzy wymienia Maria Paradowska w swej ksi膮偶ce „Polacy w Meksyku i Ameryce 艢rodkowej” (Wroc艂aw 1985). A chocia偶 to kopalnia informacji o Polakach w Ameryce Centralnej, Paradowska nie natrafi艂a na wszystkie informacje. Poza tym w ostatnich 20 latach zaistnia艂o szereg nowych fakt贸w dotycz膮cych obecno艣ci Polak贸w w tym rejonie 艣wiata.

Kto pierwszy z Polak贸w st膮pa艂 po ziemi Ameryki Centralnej chyba nigdy si臋 nie dowiemy. Znaj膮c zami艂owanie Polak贸w do podr贸偶owania raczej trudno uwierzy膰 w to, 偶e przed 1800 rokiem nikt z Polak贸w tutaj nie przebywa艂. Jednak 偶adne 藕r贸d艂a nie wskazuj膮 na pobyt tu Polak贸w przed tym rokiem. Pierwsza znana wiadomo艣膰 o Polaku na tym terenie to pobyt w latach 1824-26 na terenie Gwatemali i zapewne Nikaragui pochodz膮cego z Pozna艅skiego Karola Beneskiego. Przyby艂 on tu z Meksyku, gdzie nale偶a艂 do grona os贸b z otoczenia cesarza Augustina Iturbide (1822-24). Beneski by艂 w Gwatemali przedstawicielem firmyAaron H. Palmer and Associates, kt贸ra zajmowa艂a si臋 projektem budowy kana艂u 艂膮cz膮cego Pacyfik z Atlantykiem, biegn膮cego terenem Nikaragui.

Kolejnym znanym Polakiem na terenie Ameryki Centralnej by艂 wielki polski podr贸偶nik i geolog (szczeg贸lnie znany z p贸藕niejszych podr贸偶y badawczych po Australii) Pawe艂 Edmund Strzelecki (1797-1873). Podczas objazd贸w obu Ameryk ok. 1835-37 roku by艂 w Kostaryce – w rejonie Puntaarenas i w stolicy dzisiejszego Salwadoru – San Salwador oraz w Gwatemali, gdzie prowadzi艂 badania gleby.

W 1844 roku przyby艂 do Ameryki Centralnej tak wybitny podr贸偶nik jak i botanik polski J贸zef Warszewicz (1812-1866). W nast臋pnych 6 latach dla berli艅skiego Towarzystwa Ogrodniczego i ogrodu botanicznego odby艂 ekspedycj臋 florystyczn膮 po Gwatemali, Kostaryce, Salwadorze, Hondurasie, Nikaragui i Panamie, podczas kt贸rej zgromadzi艂 wiele nieznanych botanikom ro艣lin, zw艂aszcza z rodziny storczykowatych; szczeg贸lnie wiele znalaz艂 ich na terenie Kostaryki oraz w okolicach wulkanu Chiriqui (3477 m) w Panamie (kt贸ra w贸wczas nale偶a艂a do Kolumbii). W latach 1850-53 Warszewicz prowadzi艂 badania naukowe w Po艂udniowej Ameryce. Jednak powrotna droga zaprowadzi艂a go ponownie do Gwatemali. Po przybyciu tu postanowi艂 uda膰 si臋 w jeszcze nieznany mu rejon Quesaltenango. O trudno艣ciach podr贸偶y po tym tropikalnym i prawie dziewiczym jeszcze w贸wczas terenie niech po艣wiadczy to, 偶e w ci膮gu 8 dni musia艂 przeby膰 20 rzek i wartkich potok贸w g贸rskich, kt贸re pokonywa艂 na mu艂ach b膮d藕 na tratwach, zrobionych z kilku k艂贸d palmowych, powi膮zanych 艂odygami ro艣lin wij膮cych. Warszewicz by艂 najwi臋kszym uczonym polskim pracuj膮cym w Ameryce Centralnej.

W latach 1846-48 przebywa艂 w Gwatemali Gustaw von Tempsky (uwa偶any za Polaka w Nowej Zelandii, gdzie p贸藕niej mieszka艂), w szeregach milicji na us艂ugach brytyjskich handlarzy. Tempsky w latach 1850-53 szuka艂 z艂ota w Kalifornii, po czym z meksyka艅skiego portu Mazatlan uda艂 si臋 w konn膮 podr贸偶 przez Meksyk, Gwatemal臋, Salwador do Hondurasu (4800 km), sk膮d z portu Blewfields wyp艂yn膮艂 do Szkocji.

Odkrycie z艂ota w Kalifornii w 1848 roku spowodowa艂o „gor膮czk臋 z艂ota” i nap艂yw ok. 90 000 ludzi w ci膮gu 2 lat. W艣r贸d tych poszukiwaczy szcz臋艣cia nie brak艂o Polak贸w. Wielu z nich uda艂o si臋 do Kalifornii przez Panam臋 (nale偶膮c膮 w贸wczas do Kolumbii), kraju najw臋偶szego miejsca na obszarze Ameryki 艢rodkowej, kt贸rego wschodnie wybrze偶e nale偶a艂o do akwenu Atlantyku, a zachodnie do akwenu Pacyfiku. Zachowa艂 si臋 przekaz, 偶e jeden z tych polskich poszukiwaczy z艂ota, rzekomo hrabia Dworkowski, przyp艂yn膮艂 statkiem na wschodnie wybrze偶e Panamy, nast臋pnie pieszo przew臋drowa艂 na zachodnie wybrze偶e – do Pacyfiku i tam wsiad艂 na statek „Humboldt”, aby odp艂yn膮膰 do Kalifornii. Z innego przekazu wiemy, 偶e t膮 sam膮 drog膮 na przesmyku panamskim pod膮偶ali do Kalifornii w 1852 roku trzej inni Polacy: Franciszek Czerwi艅ski, Kurowski i Julian Evert.

Innym w贸wczas Polakiem w Panamie, w latach 1850 i 1851, by艂 podr贸偶nik, poeta i przyjaciel Juliusza S艂owackiego - Aleksander Ho艂y艅ski (ok.1816-1884). W 1853 roku wyda艂 on w Brukseli prac臋 pt. „La Californie et les routes interoceaniques”, w kt贸rej na podstawie w艂asnych obserwacji przeprowadzonych w Panamie i literatury fachowej wskaza艂 na ten kraj jako na najlepszy teren do budowy kana艂u 艂膮cz膮cego Atlantyk z Pacyfikiem. Jego koncepcja zyskiwa艂a uznanie fachowc贸w i polityk贸w w okresie nast臋pnych 50 lat i w jakim艣 tam stopniu chyba wp艂yn臋艂a na budow臋 w Panamie takiego kana艂u (1904-14), kt贸ry dzi艣 znany jest jako Kana艂 Panamski. Ho艂y艅ski zostawi艂 nam opis swoich w臋dr贸wek po Panamie, w kt贸rych opisa艂 m.in. „leniwych” Indian Guaymi.

W 1869 roku nie na pieszo ale ju偶 kolej膮 z portu Colon nad Atlantykiem do portu Panama nad Pacyfikiem podr贸偶owa艂 przyrodnik i podr贸偶nik Konstanty Jelski (1837-1896). Udawa艂 si臋 do Peru, zaanga偶owany przez K. Branickiego jako kolekcjoner fauny po艂udniowoameryka艅skiej dla Gabinetu Zoologicznego w Warszawie. T膮 sam膮 panamsk膮 lini膮 kolejow膮 i w tym samym celu udawali si臋 na zachodnie wybrze偶e Ameryki Po艂udniowej inni znani uczeni polscy: ornitolog Jan Sztolcman (1854-1928) i geolog i paleontolog J贸zef Siemiradzki (1858-1933). W 1883 roku Siemiradzki w drodze z Ekwadoru do Europy ponownie by艂 w mie艣cie Panama, kt贸re zwiedzi艂 i opisa艂 oraz zilustrowa艂. Z kolei Sztolcman w warszawskim czasopi艣mie „Wszech艣wiat” przedstawi艂 swoje koncepcje budowy Kana艂u Panamskiego oraz opisa艂 rozpocz臋te ju偶 roboty ziemne.

Ameryka Centralna przyci膮gn臋艂a p贸藕niej innych podr贸偶nik贸w i badaczy polskich. I tak w 1877 roku ro艣linno艣膰 Kostaryki bada艂 Henryk Polakowski, autor pono膰 pierwszej pracy naukowej o ro艣linno艣ci Ameryki 艢rodkowej wydanej w j臋zykach hiszpa艅skim i niemieckim („Polska i Polacy w cywilizacjach 艣wiata”, t. 1, Warszawa 1939). Po Gwatemali podr贸偶owa艂 w 1885 roku Mieczys艂aw 艁opatecki, kt贸ry opisa艂 j膮 w artykule „Zach贸d 艢rodkowej Ameryki”; 艁opatecki odwiedzi艂 r贸wnie偶 Salwador. W 1893 roku odby艂 5-tygodniow膮 piesz膮 wycieczk臋 po Gwatemali R. Siemaszko - od Livingstonu przez dziewicze lasy Kordylier贸w do San Francisco Miramar, gdzie pozosta艂 d艂u偶ej, pe艂ni膮c stanowisko zarz膮dcy plantacji kawy i kierownika kolei biegn膮cej wzd艂u偶 podn贸偶a Kordylier贸w; swoje artyku艂y o Gwatemali i o poznanych tam Polakach publikowa艂 w „Przegl膮dzie Wszechpolskim” i w „Przegl膮dzie Emigracyjnym”.

W 1889 roku w gwatemalskim porcie Champerico, a potem w porcie San Salwador w Salwadorze i w Hondurasie (m.in. w porcie Amapala) przebywa艂 znany botanik polski Hugo Zapa艂owicz (1852-1917), kt贸ry w latach 1888-90 prowadzi艂 badania geologiczne, geograficzne i florystyczne w Ameryce Po艂udniowej; opisa艂 szczeg贸艂owo wybuchy wulkanu Izalco (2067 m) w Salwadorze oraz zostawi艂 nam opis Zatoki Corinto w Nikaragui, portu Puntarenas w Kostaryce i miasta Panama w Panamie; w Panamie wzd艂u偶 rzeki Chagres prowadzi艂 intensywne badania flory i fauny. W 1908 roku zwiedzi艂 tereny przygraniczne Gwatemali z Meksykiem i stolic臋 Gwatemal臋 przyrodnik i podr贸偶nik Witold Szysz艂艂o (1881-1964).

Osobnego om贸wienia wymaga dzia艂alno艣膰 naukowa geografa Jerzego Lotha (1880-1967), w latach 1921-64 profesora Uniwersytetu Warszawskiego i w 1918 roku jedenego z inicjator贸w Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Loth w 1904 roku wyjecha艂 do kraj贸w Ameryki Centralnej, przebywaj膮c m.in. p贸艂tora roku w Nikaragui (1905-1906), gdzie prowadzi艂 badania geograficzne, wykonuj膮c m.in. map臋 najd艂u偶szej rzeki kraju Rio Coco (Segovia), na granicy z Hondurasem, i jej dop艂yw贸w („Mapa i opis rzeki Wanks (Rio Coco) i jej dop艂yw贸w Bocay i Waspook” w: „Sprawozdania Towarzystwa Naukowego Warszawskiego” R. 5-6: 1912-1913), i etnograficzne, kt贸rych plonem by艂a cenna praca o ma艂o w贸wczas znanych nauce Indianach Miskito, a szczeg贸lnie ich kulturze („Przyczynek do etnologii i etnografii szczep贸w Miskito i Sumo wraz z kilkoma uwagami o j臋zyku Miskito” Warszawa 1916). M贸g艂 t臋 prac臋 napisa膰 tym 艂atwiej, 偶e jako 艣wietny lingwista nauczy艂 si臋 j臋zyka tych Indian. W pracy tej opisuje tak偶e plemi臋 „dzikich Indian” Sumo. Loth odwiedzi艂 tak偶e Kostaryk臋 i Panam臋, gdzie na pieszo przeszed艂 wzd艂u偶 budowanego w艂a艣nie Kana艂u Panamskiego, zwiedzaj膮c przy tym porty Colon nad Atlantykiem i Panama nad Pacyfikiem.

W 1914 roku otwarto Kana艂 Panamski. Od tej pory, a szczeg贸lnie od czasu odrodzenia Polski w 1918 roku, wielka liczba polskich statk贸w przep艂yn臋艂a przez kana艂. Ale ju偶 wcze艣niej, czyli zaraz po otwarciu kana艂u p艂ywali po nim Polacy. W latach I wojny 艣wiatowej (1914-18) p艂ywa艂 po kanale kapitan 偶eglugi wielkiej Tadeusz Stecki jako oficer nawigacyjny na statku rosyjskim wo偶膮cym amunicj臋 mi臋dzy Stanami Zjednoczonymi a rosyjskimi portami we W艂adywostoku i Archangielsku. W 1934 roku Kana艂 Panamski przep艂yn膮艂 na 偶agl贸wce „Zjawa” W艂adys艂aw Wagner z Gdyni, a w 1935 roku polski 偶aglowiec szkolny „Dar Pomorza” podczas swej pierwszej podr贸偶y dooko艂a 艣wiata. Za艂oga statku zwiedzi艂a w贸wczas port Balboa, znajduj膮cy si臋 w Strefie Kana艂u Panamskiego. Mo偶na tu doda膰, 偶e na fali zachwyt贸w nad w艂a艣nie co oddanym do u偶ytku Kanale Panamskim, w 1915 roku Stanis艂aw Nowakowski wyda艂 w Rosji w j臋zyku rosyjskim swe dzie艂o „Kana艂 Panamski i jego 艣wiatowe znaczenie”. W 1930 roku by艂 w Strefie Kana艂u Panamskiego pisarz, publicysta i podr贸偶nik Mieczys艂aw Lepecki (1897-1969), pozostawiaj膮c nam jej wsp贸艂czesny opis, jak偶e inny od opis贸w tego terenu Ho艂y艅skiego, Siemiradzkiego i Sztolcmana, pochodz膮cych z XIX wieku.

Chocia偶 pod koniec XIX w. na na pocz- XX w. tak Ameryka P贸艂nocna (g艂贸wnie USA i Kanada) jak i Ameryka Po艂udniowa (g艂贸wnie Brazylia i Argentyna) by艂y obszarami masowej emigracji polskiej, Ameryka Centralna pozostawa艂a poza jej zasi臋giem. Nigdy nie powsta艂y tu nawet ma艂e skupiska polskie. Trafiali tu jedynie pojedynczy Polacy i to zazwyczaj przybywaj膮cy tu poprzez inne kraje. By艂y jednak podejmowane pr贸by osiedlenia Polak贸w w Kostaryce i to jeszcze przed wielkimi falami emigracji polskiej do obu Ameryk.

Ot贸偶 upadek Powstania Styczniowego (1863-64) w zaborze rosyjskim spowodowa艂 opuszczenie kraju przez przez wiele tysi臋cy Polak贸w. Aby ci ludzie nie rozproszyli si臋 po ca艂ym 艣wiecie i przez to nie byli straceni dla sprawy polskiej, w Pary偶u powsta艂 w 1865 roku Komitet Kolonizacji Polskiej, w kt贸rym czo艂owymi postaciami byli: F. Bogus艂awski, F. Leonard, L. Mazurkiewicz, A. Rylski i A. Walig贸rski. Komitet podejmowa艂 pr贸by zorganizowania w niekt贸rych krajach emigracji polskiej o charakterze osadniczym, a wi臋c trzymania Polak贸w w wi臋kszych grupach. Wyb贸r pad艂 m.in. na Kostyryk臋, gdzie planowano za艂o偶y膰 kilka polskich osad. Jednak do zorganizowanego osiedlenia si臋 Polak贸w w tym kraju nigdy nie dosz艂o. Dzi艣 jedynym 艣wiadectwem o tych planach jest kilka tekst贸w w po偶贸艂k艂ych gazetach z tamtych czas贸w. Grupka najwy偶ej kilku powsta艅c贸w mog艂a osiedli膰 si臋 prywatnie i to w... Gwatemali (A. Wiatrak „Powsta艅cy polscy z 1863 roku w Gwatemali” Tygodnik Morski nr 5 1963).

Chocia偶 plan si臋 nie powi贸d艂, w publicystyce polskiej powracali do projektu osiedlania Polak贸w w Kostyryce P. Chotomski w 1868 roku („Uwagi...”, Lipsk 1868), K. Kazimierzowski w 1869 („Czy kolonie polskie zak艂ada膰 trzeba i godzi si臋?”, Lipsk 1869) i W. Ungar w 1894 roku (Idea kolonizacyjna w艣r贸d emigracji polskiej, „Przegl膮d Emigracyjny”, nr 13, 1894). Na fali wielkiej emigracji polskiej w 1899 roku wydano broszur臋 pt. „Polska kolonizacja morska”, w kt贸rej r贸wnie偶 powr贸cono do projektu osadnictwa polskiego w Kostaryce. Pr贸by te nie powiod艂y si臋 r贸wnie偶 i tym razem. I chyba na szcz臋艣cie, je艣li si臋 zwa偶y do艣膰 niesprzyjaj膮cy tutejszy klimat dla ludzi z p贸艂nocnej Europy.

Wiadomo, 偶e jedynie w Gwatemali, opr贸cz kilku uczestnik贸w Powstania Styczniowego 1863-64, o czym ju偶 wspomnia艂em, pod koniec XIX w. osiedli艂a si臋 inna niewielka grupa Polak贸w, kt贸rzy znale藕li prac臋 na plantacjach kawy. Najpierw osiedli艂a si臋 tu rodzina Bilak贸w z okolic K臋pna w Wielkopolsce, a nast臋pnie sprowadzili oni do Gwatemali kilka innych polskich rodzin, zapewne swoich znajomych, z okolic K臋pna i Ostrowa. Ci Polacy si艂膮 rzeczy wtopili si臋 jednak w 艣rodowisko gwatemalskie i s艂uch po nich zagin膮艂. Pozosta艂y tylko tu i 贸wdzie w kraju polskie nazwiska z hiszpa艅skimi imionami. Odnotowa艂 ten fakt podr贸偶uj膮cy po Ameryce Centralnej i poszukuj膮cy tam polonik贸w dziennikarz krajowy Roman Samsel.

W samej Kostaryce osiedli艂o si臋 tak偶e kilku czy kilkunastu Polak贸w przed 1939 rokiem. Jednym z ich potomk贸w jest Ernesto Guttieres, kt贸ry posiada ma艂膮 agencj臋 polonijn膮 i ma艂膮 fabryk臋 i by艂 przez jaki艣 czas konsulem honorowym RP w Kostaryce. R贸wnie偶 rodzina by艂ego ministra obrony Luisa Fishmana i prawdopodobnego kandydata w wyborach prezydenckich w 2006 roku ma w swoich 偶y艂ach tak偶e i polsk膮 krew.

Doc. Andrzej Myrcha z Polskiej Akademii Nauk pracuj膮c naukowo w Panamie w po艂owie lat 70. XX w. w p贸艂nocnej cz臋艣ci kraju spotka艂 osadnika polskiego jeszcze sprzed II wojny 艣wiatowej, Stanis艂awa Szczura. Wyemigrowa艂 on do Brazylii, a wobec trudnych warunk贸w 偶ycia przeni贸s艂 si臋 do ameryka艅skiej Strefy Kana艂u Panamskiego, gdzie pracowa艂 jako robotnik fizyczny. Po zaoszcz臋dzeniu troch臋 pieni臋dzy kupi艂 sobie ziemi臋 w d偶unglii panamskiej, na kt贸rej ci臋偶k膮 prac膮 pioniera (karczowanie lasu) za艂o偶y艂 swoje gospodarstwo. O偶eni艂 si臋 z Panamk膮, z kt贸r膮 mia艂 kilkoro dzieci. Zatrzyma艂 obywatelstwo polskie i utrzymywa艂 kontakt z bratem, kt贸ry po wojnie przeni贸s艂 si臋 do S艂upska.

Ostatni raz do sprawy emigracji Polak贸w w ten rejon 艣wiata, a konkretnie tym razem do Gwatemali, powr贸cono w latach mi臋dzywojennych. Ot贸偶 w latach dwudziestych i trzydziestych mieszka艂 w Gwatemali Antoni Wiatrak. Zaraz po przybyciu do tego kraju pracowa艂 na plantacji kawy. Maj膮c 偶y艂k臋 do interesu i poznawszy wszystkie sprawy zwi膮zane z upraw膮 i handlem kaw膮, za艂o偶y艂 w艂asne przedsi臋biorstwo eksportu kawy do Europy, a w 1937 roku zosta艂 konsulem honorowym Gwatemali w Gda艅sku. Wiatrak by艂 zwolennikiem polskiej emigracji do Gwatemali czym stara艂 si臋 zainteresowa膰 polskie instytucje zajmuj膮ce si臋 sprawami emigracji. Uwa偶a艂, 偶e Polacy pracuj膮cy na plantacjach kawy mog膮 osi膮gn膮膰 samodzielno艣膰 finansow膮 i wzgl臋dny dobrobyt. Napisa艂 na ten temat artyku艂 pt. „Gwatemala jako teren emigracyjny” w czasopi艣mie „Wychod藕ca” (nr 28 1926). Jednak fiasko rozpocz臋tej w okresie mi臋dzywojennym polskiej akcji osiedle艅czej w Peru nie sprzyja艂o wprowadzeniu w 偶ycie tego projektu. Wiatrak prawdopodobnie pom贸g艂 jedynie niekt贸rym 呕ydom polskim do wyjazdu do Gwatemali i innych pa艅stw Ameryki Centralnej.

Grupa patriotycznych 呕yd贸w polskich osiad艂ych w San Jose, stolicy Kostyryki, za艂o偶y艂a w 1938 roku organizacj臋 „Dom Polski”, kt贸ra podczas II wojny 艣wiatowej (1939-45) 艣ci艣le wsp贸艂pracowa艂a z polskim konsulem honorowym w San Jose i poselstwem polskim w Meksyku (charge d’affaires Mieczys艂awem Marchlewskim). Po wojnie „Dom Polski” nie podj膮艂 wsp贸艂pracy z komunistycznym re偶ymem warszawskim, a nie maj膮c 偶adnego wsparcia, organizacja wkr贸tce uleg艂a rozpadowi. By艂a to jedyna do niedawna polska organizacja w Ameryce Centralnej.

Podczas II wojny 艣wiatowej (1939-45) niepowodzeniem zako艅czy艂a si臋 r贸wnie偶 pr贸ba utworzenia , na wz贸r o艣rodka w Santa Rosa w Meksyku, o艣rodka w Gwatemali dla polskich sierot wyprowadzonych ze Zwi膮zku Sowieckiego wraz z Wojskiem Polskim pod dow贸dztwem gen. W艂adys艂awa Andersa, o co zabiega艂 rz膮d polski na emigracji, a na co nie wyrazi艂 ostatecznie zgody rz膮d gwatemalski, t艂umacz膮cy si臋 trudno艣ciami gospodarczymi kraju. Jednak podczas wojny we wszystkich krajach tego regionu by艂o pozytywne nastawienie do Polski i Polak贸w. St膮d zorganizowane poczynia na rzecz naszego kraju i Polak贸w zanotowano np. w Nikaragui i Kostaryce (B. Wierzbia艅ski).

Terytorium ci膮gn膮ce si臋 wzd艂u偶 Kana艂u Panamskiego szeroko艣ci ok. 16 km stanowi Stref臋 Kana艂u Panamskiego (Panama Canal Zone), kt贸r膮 w 1903 roku rz膮d Panamy wydzier偶ywi艂 Stanom Zjednoczonym i odt膮d jest przez nie administrowana. Od tej pory sporo Polak贸w ameryka艅skich czy cz臋艣ciej Amerykan贸w polskiego pochodzenia pracowa艂o i pracuje w urz膮dzeniach i przy obs艂udze Kana艂u Panamskiego, wzgl臋dnie s艂u偶yli i s艂u偶膮 w stacjonuj膮cych tu oddzia艂ach armii USA. Kiedy w 1938 roku p艂k Wac艂aw Makowski, dyrektor Polskich Linii Lotniczych „Lot”, odbywa艂 sw贸j eksperymentalny lot transatlantycki na samolocie pasa偶erskim Lockheed L-14H (w 1940 roku planowano uruchomienie sta艂ej komunikacji lotniczej z Polski do USA), spotka艂 w Panamie grup臋 Polak贸w, kt贸ra ze wzruszeniem wita艂a polskich lotnik贸w. Jeden z uczestnik贸w podr贸偶y dooko艂a 艣wiata „Daru Pomorza” w latach 1934-35 literat Fryderyk Kulleschuetz w swej ksi膮偶ce „Rejs dooko艂a 艣wiata” (Warszawa 1936) wspomina troch臋 wi臋cej o mieszkaj膮cych w Strefie Kana艂u Panamskiego Polakach: kapelanie armii ameryka艅skiej, ks. Ryczeku, mechaniku kolejowym Lipi艅skim i in偶. Koperskim, pracuj膮cym przy budowie wielkiego zbiornika wodnego – Jeziora Madden i zapory wodnej Madden Dam.

Tak wi臋c od XIX w. do pa艅stw Ameryki Centralnej trafiali nieliczni Polacy. A 偶e trafiali potwierdzaj膮 to m.in. ksi膮偶ki telefoniczne w tych krajach, w kt贸rych mo偶na si臋 natkn膮膰 na polskie nazwiska. Jednak osoby nosz膮ce te nazwiska w wi臋kszo艣ci nawet ju偶 nic nie wiedz膮 o swoich polskich korzeniach.

Do najbardziej znanych Polak贸w, kt贸rzy tu si臋 osiedlili lub os贸b polskiego pochodzenia nale偶eli: J贸zef Leonard, Jadwiga Michalska, Teodor Picado Michalski, Karol Roloff Mia艂owski i Leon Bilak.

J贸zef Leonard (1834 lub 1840 – 1908) urodzi艂 si臋 w 艁odzi. Bra艂 udzia艂 w Powstaniu Styczniowym (1863-64), b臋d膮c adiutantem genera艂a Kruka (Jana Micha艂a Heidenreicha), naczelnika wojennego wojew贸dztwa podlaskiego. Po upadku powstania uda艂 si臋 do Francji, gdzie na Sorbonie uko艅czy艂 prawo. Znaj膮c j臋zyk hiszpa艅ski przeni贸s艂 si臋 w 1868 roku do Hiszpanii (Madrytu), gdzie przebywa艂 do 1881 roku. W艂膮czy艂 si臋 tam w nurt 偶ycia politycznego, naukowego i kulturalnego, zostaj膮c w 1877 roku nawet redaktorem naczelnym „Cronica de la Guerra” i cz艂onkiem Stowarzyszenia Hiszpa艅skich Pisarzy i Artyst贸w oraz Kr贸lewskiej Akademii. Przet艂umaczy艂 na j臋zyk hiszpa艅ski i opublikowa艂 paryskie wyk艂ady z zakresu literatur s艂owia艅skich Adama Mickiewicza, kt贸re wzbudzi艂y du偶e zainteresowanie.

W 1881 roku Leonard wyjecha艂 do Nikaragui, gdzie zosta艂 m臋偶em stanu, doradc膮 politycznym nie tylko prezydenta Nikaragui, ale r贸wnie偶 doradc膮 politycznym prezydent贸w Gwatemali i Hondurasu. We wszystkich tych trzech krajach Leonard po艂o偶y艂 wielkie zas艂ugi na polu naukowo-wychowawczym. Przez pewien okres by艂 profesorem prawa i filozofii na uniwersytecie w stolicy Gwatemali. Jednak najd艂u偶ej przebywa艂 w Nikaragui i dla niej wiele zdzia艂a艂 na polu naukowo-wychowawczym. Przyczyni艂 si臋 do wprowadzenia w szko艂ach nauki j臋zyk贸w obcych oraz zapocz膮tkowa艂 badania nad j臋zykiem i kultur膮 tutejszych plemion india艅skich. Jego uczniem by艂 najwi臋kszy poeta latynoameryka艅ski, a tak偶e j臋zyka hiszpa艅skiego, tw贸rca modernizmu Ruben Dario (1867-1916). Niekt贸rzy badacze uwa偶aj膮 nawet, 偶e Leonard zawa偶y艂 w spos贸b szczeg贸lny na formacji my艣lowej i charakterze jego poezji.

J贸zef Leonard zmar艂 w stolicy Nikaragui – Managui w 1908 roku, gdzie wystawiono mu pomnik.

Jadwiga Michalska rodem z Krakowa podczas studi贸w medycznych w Londynie pozna艂a lekarza Kostaryka艅czyka, Teodoro Picado Morin, z kt贸rym zawar艂a 艣lub 20 lipca 1898 roku. M艂oda para wyjecha艂a do Korstaryki, gdzie w stolicy kraju – San Jose 10 stycznia 1900 roku urodzi艂 si臋 im pierwszy syn, Teodor – Teodoro Picado Michalski. Jeszcze tego samego roku Jadwiga Michalska wyjecha艂a (wraz z synkiem) do Genewy, aby doko艅czy膰 studia. W 1902 roku uzyska艂a dyplom uko艅czenia medycyny i powr贸ci艂a do Kostyryki. By艂a pierwsz膮 kobiet膮 – mieszkank膮 Kostaryki, kt贸ra mia艂a uko艅czone studia medyczne. W konserwatywnym kraju a偶 p贸艂 roku zaj臋艂o, aby zosta艂a przyj臋ta w sk艂ad kostaryka艅skiego Kolegium Lekarzy i Chirurg贸w. Da艂o jej to prawo wykonywania samodzielnej praktyki i tym samym by艂a pierwsz膮 w historii kraju kobiet膮-lekarzem. W 1910-11 Jadwiga Michalska wraz z dwoma synami (Teodoro i Rene) przebywa艂a w Europie, odwiedzaj膮c m.in. rodzin臋 w Polsce (Piotrk贸w, Warszawa, 艁贸d藕). Zmar艂a ok. 1929 roku w Kostyryce. „Przez d艂ugie lata utrzymywa艂a si臋 w Kostyryce legenda o lekarce Polsce, kt贸ra w臋drowa艂a po ubogich wioskach, nios膮c pomoc najbiedniejszym chorym. Tote偶 ludzie przypisywali jej wr臋cz nadprzyrodzone si艂y” (Maria Paradowska).

Syn Jadwigi Michalskiej – Teodoro Picado Michalski (1900-1960) doszed艂 do najwy偶szego urz臋du w Kostaryce – do prezydentury. W艂膮czy艂 si臋 bowiem, po uko艅czeniu studi贸w prawniczych, w nurt 偶ycia politycznego republiki. Na pocz膮tku lat 30. zosta艂 najpierw wiceministrem, a nast臋pnie ministrem o艣wiaty, kt贸rym by艂 do 1936 roku. Jako minister po艂o偶y艂 du偶y nacisk na nowoczesne ksza艂cenie nauczycieli oraz na reform臋 szk贸艂 艣rednich. W 1937 roku zosta艂 profesorem prawa mi臋dzynarodowego na uniwersytecie w San Jose. Jednocze艣nie w latach 1936-44 przez dwie kadencie by艂 pos艂em do parlamentu – Zgromadzenia Ustawodawczego. 8 maja 1944 roku Michalski wygra艂 wybory prezydenckie jako kandydat partii liberalnej – „calderonist贸w”. By艂 prezydentem do 1948 roku. To on rozwi膮za艂 si艂y zbrojne (armi臋) Kostyryki. W wyniku tar膰 politycznych i r贸偶nych nacisk贸w ze strony Stan贸w Zjednoczonych Michalski zrezygnowa艂 ze swego urz臋du na kr贸tko przed up艂ywem kadencji i wyjecha艂 do Nikaragui, gdzie pracowa艂 jako publicysta-historyk, wsp贸艂pracuj膮c z czasopismem „Novedades”. Teodoro Michalski zmar艂 1 lipca 1960 roku w stolicy Nikaragui Managui. W Kostaryce og艂oszono 偶a艂ob臋 narodow膮, a pogrzeb odby艂 si臋 z honorami nale偶nymi by艂emu prezydentowi. W 1967 roku w San Jose ukaza艂a si臋 biografia Michalskiego pt. „Teodoro Picado Michalski – su aporte a la histografia” pi贸ra Logii Estrady Moliny. Syn i dwie c贸rki Michalskiego z powodu p贸藕niejszej niestablino艣ci politycznej w tym regionie przenie艣li si臋 do Stan贸w Zjednoczonych.

Teodoro Picado Michalski by艂 w Polsce wraz z matk膮 w 1910 roku, a potem ponownie w 1929 roku, kiedy to przyjecha艂 do 艁odzi na pogrzeb brata matki, honorowego konsula Kostaryki w Polsce. Zna艂 j臋zyk polski.

Brat Teodoro Picado Michalskiego – Rene Picado Michalski by艂 ministrem obrony w rz膮dzie powo艂anym przez swego brata prezydenta.

Z Hondurasem zwi膮za艂 si臋 na wiele lat Karol Roloff-Mia艂owski – bohater narodowy Kuby. Karol Roloff-Mia艂owski urodzi艂 si臋 w 1842 roku w Warszawie, ale wkr贸tce zamieszka艂 z rodzicami w pruskim Kr贸lewcu, sk膮d w 1862 roku wraz ze starszym bratem wyjecha艂 do Stan贸w Zjednoczonych. Bra艂 udzia艂 w ameryka艅skiej wojnie domowej po stronie P贸艂nocy, a po jej zako艅czeniu, ok. 1865 roku, wyjecha艂 na Kub臋 i zamieszka艂 w mie艣cie portowym Caibarien, odgrywaj膮c du偶膮 rol臋 w 偶yciu spo艂ecznym miasta. W 1868 roku wybuch艂o na Kubie antyhiszpa艅skie powstanie narodowe. Roloff-Mia艂owski przez 10 lat wylczy艂 z Hiszpanami o niepodleg艂o艣膰 Kuby, awansuj膮c do stopnia genera艂a dywizji. Po upadku powstania w 1878 roku zosta艂 wydalony z Kuby i zamieszka艂 ponownie w Stanach Zjednoczonych, w 1879-80 bra艂 udzia艂 w tzw. Ma艂ej Wojnie powsta艅czej na Kubie, po niej zamieszka艂 na Jamajce, a w 1881 roku przeni贸s艂 si臋 do Hondurasu gdzie przebywa艂 do 1892 roku. By艂 m.in. dyrektorem Banku Centralnego w Puerto de Amapala i nale偶a艂 do grona wsp贸艂pracownik贸w prezydenta. W 1883 roku w Tegucigalpie o偶eni艂 si臋 z Galate膮 Guardiol膮, c贸rk膮 by艂ego prezydenta Hondurasu, Santosa, z kt贸r膮 mia艂 dw贸ch syn贸w i dwie c贸rki. W 1892 roku wyjecha艂 do Stan贸w Zjednoczonych, aby znowu walczy膰 o niepodleg艂o艣膰 dla Kuby. Gazeta ameryka艅ska ukazuj膮cy si臋 w Tampie na Florydzie pisa艂a: „Wszyscy chc膮 u艣cisn膮膰 r臋ce bohatera. Serca kochaj膮ce, radosne, czyste, szczere i pe艂ne szlachetno艣ci jednocz膮 si臋, aby si臋 otworzy膰 przed synem Polski, przed umi艂owanym go艣ciem kolonii kuba艅skiej w Tampie”. W 1895 roku Roloff-Mia艂owski wyl膮dowa艂 na czele desantu na Kubie i bra艂 czynny udzia艂 w nowej walce o niepodleg艂o艣膰 Kuby. Po zwyci臋stwie nad Hiszpanami w 1898 roku zosta艂 generalnym inspektorem armii kuba艅skiej, p贸藕niej ministrem skarbu. Zmar艂 w 1907 roku. W Hondurasie jest r贸wnie偶 wspominany po dzi艣 dzie艅.

Leon Bilak by艂 potomkiem pierwszej polskiej rodziny osiad艂ej na sta艂e w Gwatemali pod koniec XIX w. Byli to jego dziadkowie i ojciec, kt贸ry mia艂 w贸wczas 13 lat. Bilakowie pochodzili z Wielkopolski, z okolic K臋pna. Sprowadzili do Gwatemali kilka polskich rodzin z K臋pna i okolicy, m.in. przysz艂膮 偶on臋 a matk臋 Leona Bilaka. Bilakowie dobrze si臋 urz膮dzili w nowym kraju, skoro by艂o ich sta膰 na wys艂anie syna na studia i to a偶 do Niemiec, gdzie przebywa艂 w latach 1912-20. Po powrocie do Gwatemali Leon Bilak pracowa艂 w redakcji pisma „El Impercial”. Filatelistyka i produkcja znaczk贸w pasjonowa艂a go od najm艂odszych lat. Sta艂 si臋 najwi臋kszym, najbardziej znanym filatelist膮 swego kraju. Jest jedynym Gwatemalczykiem i Polakiem (bo uwa偶a艂 si臋 r贸wnie偶 za Polaka m贸wi膮c: „nie urodzi艂em si臋 co prawda w Polsce, lecz czuj臋 si臋 Polakiem i Wielkopolaninem”) i pierwszym w og贸le w historii filatelist膮, kt贸ry doczeka艂 si臋 uwiecznienia na znaczku pocztowym – znaczku pocztowym gwatemalskim. W 1973 roku Leon Bilak przyjecha艂 do Poznania na 艢wiatow膮 Wystaw臋 Filatelistyczn膮 „Polska-73”, odbywaj膮c膮 si臋 w Poznaniu. W swoich trzech gablotach zaprezentowa艂 histori臋 powstania znaczka. Przyjecha艂 na wystaw臋 jako oficjalny przedstawiciel prezydenta Gwatemali – Carlosa Osorio oraz Kongresu i Poczty swego kraju (Maria Paradowska).

Druga po艂owa XIX wieku to okres odkrywania Polakom Ameryki Centralnej. W prasie drukowano artyku艂y na jej temat jak np.: Indianie w Gwatemali „W臋drowiec” nr 54-57: 1864; Colon albo Aspinwalll, „W臋drowiec” nr 333: 1876; Kolej 偶elazna na przesmyku panamskim, „W臋drowiec” nr 19: 1877; Uprawa kawy w Gwatemali „W臋drowiec” nr 47: 1877; H. Polakowski W rzeczypospolitej Costa Rica „W臋drowiec” nr 79-82: 1878; Kana艂 Panamski, „W臋drowiec” nr 17: 1882; Przekop Panama „W臋drowiec” nr 37: 1884; Naj艣wie偶sze wiadomo艣ci o Kanale Panamskim, „W臋drowiec” nr 35: 1886; Polacy w Gwatemali „Przegl膮d Emigracyjny” nr 8: 1894; Ameryka艅ska Pompeja (Gwatemala) „W臋drowiec” nr 52: 1895, R. Siemaszko Z plantacji kawy w Gwatemali w 艢rodkowej Ameryce „Przegl膮d Wszechpolski” nr 7: 1895.

Odrodzone w 1918 roku pa艅stwo polskie ju偶 od pocz膮tku lat 20. XX w. utrzymywa艂o kontakty dyplomatyczne z krajami Ameryki Centralnej poprzez pos艂贸w polskich w wi臋kszych pa艅stwach ameryka艅skich. Jednak dopiero w 1933 roku nast膮pi艂y akredytacje polskich przedstawicieli dyplomatycznych w Gwatemali, Hondurasie, Kostaryce, Nikaragui, Panamie i Salwadorze. Polskie Konsulaty Honorowe istnia艂y w: San Jose w Kostyryce od 1933, w Gwatemali od 1935, w Ciudad de Panama od 1935 i Colon w Panamie od 1936, w Managua w Nikaragui od 1937 roku. Od listopada 1933 roku charge d’affaires Polski w Meksyku Zygmunt Merdinger, a po nim od 1936 roku Mieczys艂aw Marchlewski reprezentowali Polsk臋 r贸wnie偶 przy rz膮dach Gwatemali, Hondurasu, Kostaryki, Nikaragui, Panamy i Salwadoru. W Polsce istnia艂y konsulaty honorowe z kompetencj膮 terytorialn膮 Rzeczpospolita Polska i Wolne Miasto Gda艅sk ju偶 od lat dwudziestych: Gwatemali, Kostaryki (i wicekonsulat honorowy w Gdyni), Nikaragui (Konsulat Honorowy Generalny dla obszaru Polski poza Warszaw膮 i Konsulat Honorowy dla obszaru Warszawy) oraz Hondurasu w Wolnym Mie艣cie Gda艅sku, a od lat trzydziestych Panamy i Salwadoru.

W okresie niepodleg艂o艣ci Polski s艂abe raczej by艂y jednak stosunki naszego kraju i Polak贸w z krajami Ameryki Centralnej. Nie kierowa艂a si臋 tu prawie w og贸le polska emigracja. Dane z lat 1918-31 wykazuj膮, 偶e w tym okresie wyemigrowa艂y z Polski do Kostaryki zaledwie 42 osoby, jeszcze mniej bo 13 os贸b wyjecha艂o do Panamy i 5 do Gwatemali. W 1928 roku zwiedzili Panam臋 badacz chor贸b tropikalnych dr Aleksander Freyd i in偶. le艣nik Tadeusz Perkitny (w celu uzyskania pogl膮du na lasy 艣wiata) oraz Leon Mroczkiewicz. Wreszcie w 1930 roku podr贸偶owa艂 po Gwatemali, Nikaragui i Panamie, w ramach swej podr贸偶y po Ameryce Po艂udniowej znany podr贸偶nik, pisarz i publicysta Mieczys艂aw Lepecki.

W 1931 roku odwiedzi艂a Gwatemal臋 znany polski lekarz bakteriolog, dr Helena Sparro-Kuegelgen. Podczas swego pobytu w Meksyku zosta艂a zaproszona przez rz膮d gwatemalski celem wyg艂oszenia kilku wyk艂ad贸w dla lekarzy gwatemalskich na temat bada艅 przeprowadzonych przez ni膮 nad tyfusem plamistym i o osi膮gni臋ciach wsp贸艂czesnej bakteriologii. Nawi膮za艂a w贸wczas bli偶sz膮 wsp贸艂prac臋 z bakteriologami gwatemalskimi.

W latach 30. wicekonsulem polskim w Gwatemali by艂 Jerzy Sawicki. Dla Pa艅stwowego Instytutu Eksportowego napisa艂 ksi膮偶k臋 o Ameryce 艢rodkowej i o mo偶liwo艣ciach rozwoju kontakt贸w gospodarczych Polski z tym regionem „Ameryka 艢rodkowa. Costa Rica, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Panama, Salwador (Warszawa 1937) .

Ju偶 podczas II wojny 艣wiatowej przyby艂 do Kostaryki na zaproszenie prezydenta Calderona Guardii i z ramienia Mi臋dzynarodowej Organizacji Pracy Rudolf Pomerski w celu zorganizowania ubezpiecze艅 spo艂ecznych w tym kraju. Od 1944 roku przez pewien czas pracowa艂 w gabinecie nast臋pcy Calderona Guardii, prezydenta Teodora Picado Michalskiego (1944-48), kt贸ry by艂 polskiego pochodzenia. W 1947 roku Pomerski opu艣ci艂 Kostaryk臋, wracaj膮c do Polski.

Podczas II wojny 艣wiatowej, a nast臋pnie po niej i p贸藕niej w wyniku fali emigracyjnej w nast臋pstwie wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 roku w krajach Ameryki Centralnej osiedli艂y si臋 ma艂e grupy Polak贸w. I tak dla przyk艂adu, w Gwatemali po II wojnie 艣wiatowej osiedlili si臋 m.in.: in偶. architekt Janusz Muszy艅ski, syn genera艂a Wojska Polskiego i pisarz Andrzej Bobkowski (podobno pracowa艂 nad powie艣ci膮 o losach Polak贸w w Gwatemali), kt贸ry prowadzi艂 warsztat modeli samolotowych, sklep i klub modelarski (zmar艂 w 1961 r.), in偶. agronom, absolwent Politechniki Lwowskiej, W艂adys艂aw W艂udyka, kt贸ry jako pierwszy rozpocz膮艂 w Ameryce Centralnej komercyjn膮 hodowl臋 europejskiego karpia, p. S艂owik – w艂a艣ciciel hotelu i warsztatu budowy 艂odzi w Amatitlan, Andrzej Praun – pracownik fabryki opon w stolicy kraju i Jerzy Szejner, kt贸ry przyby艂 tu z Argentyny. Olgierd Budrewicz w ksi膮偶ce „Romans Morza Karaibskiego” (1962) pisa艂, 偶e „za艂o偶ycielem uniwersytetu w Antigua by艂 Polak, 偶e rodakiem naszym by艂 tak偶e budowniczy najwi臋kszego tunelu w tym kraju, 偶e profesorem konserwatorium w stolicy jest Polak, pani Bross”.

Tak偶e i w Kostaryce osiedli艂a si臋 po II wojnie 艣wiatowej grupa Polak贸w, m.in.: Samuel Rowi艅ski, kt贸ry zdoby艂 tu du偶e uznanie jako architekt ale r贸wnie偶 jako... pisarz i dramaturg oraz Micha艂 Albery, kt贸ry, jako by艂y doradca prezydenta Paragwaju z ramienia ONZ, zosta艂 r贸wnie偶 doradc膮 rz膮du Kostaryki. Poza nimi osiedlili si臋 tu: in偶. architekt Janusz Muszy艅ski (potem przeni贸s艂 si臋 do Gwatemali), pochodz膮cy z Pozna艅skiego weteran wojny J贸zef Mycielski, tak偶e uczestnik wojny – pilot RAF-u i by艂y wiceprezes Zwi膮zku Polak贸w w Argerntynie Leon Michalski z 偶on膮 Krystyn膮, oraz Polki: Barbara Pinchinat, 偶ona naukowca z Haiti, pracuj膮cego w Mi臋dzynarodowym Instytucie Rolniczym w San Jose i Sapieha Morales, 偶ona profesora uniwersytetu w San Jose. Jednak najbardziej znanym przedstawicielem powojennej emigracji polskiej w Kostyryce zosta艂 urodzony w Poznaniu Krzysztof H. Zawadzki, kt贸ry jako Cristobal H. Zawadzki by艂 w latach 1990-94 ministrem spraw mieszkaniowych i socjalnych, a nast臋pnie zosta艂 prezydentem National Insurance Institute.

W Belize, kt贸re do 1981 roku by艂o koloni膮 angielsk膮, r贸wnie偶 osiedli艂a si臋 grupa Polak贸w. W wyniku II wojny 艣wiatowej w Wielkiej Brytanii by艂o ponad 250 000 Polak贸w, kt贸rzy nie chcieli jecha膰 do komunistycznej Polski. By艂o w艣r贸d nich du偶o os贸b z wy偶szym wyksza艂ceniem, m.in. lekarzy czy in偶ynier贸w. W Anglii mnieli oni ma艂e szanse na znalezienie pracy w swoim zawodzie. Jednak ci co znali j臋zyk angielski mieli szans臋 otrzyma膰 prac臋 w angielskich koloniach. W taki to spos贸b w Belize, chyba po raz pierwszy w jego historii, pojawili si臋 Polacy. Olgierd Budrewicz w ksi膮偶ce „Karnawa艂 na wulkanie” (1972) wspomina o polskich lekarzach w Belize: dr Antonim Go艣ci艅skim i dr Markowskim,jak r贸wnie偶 in偶yniera Romana Nowojskiego i Polk臋 Mari臋 Skooner, 偶on臋 architekta.

Najg艂o艣niejszym Polakiem w Ameryce Centralnej i poza ni膮 po II wojnie 艣wiatowej by艂 Robert Czarkowski. Urodzi艂 si臋 w Polsce w 1958 roku. W 1975 roku w konkursie fotograficznym na najprzystojniejszego m臋偶czyzn臋 Europy zaj膮艂 II miejsce i w nast臋pstwie tego wyjecha艂 do Hiszpanii. W Madrycie poprosi艂 o azyl polityczny. W Hiszpanii przebywa艂 rok, pracuj膮c dorywczo i ucz膮c si臋 j臋zyka hiszpa艅skiego, kt贸ry bardzo dobrze opanowa艂. W1981 roku wyjecha艂 do Ameryki 艢rodkowej, zwiedzaj膮c Salwador, Gwatemal臋 i Honduras by 2 czerwca 1982 roku znale藕膰 si臋 na przej艣ciu granicznym El Espino, pomi臋dzy Hondurasem a Nikaragu膮. W Nikaragui rz膮dzili w贸wczas komunizuj膮cy sandini艣ci, kt贸rym przewodzi艂 dyktator Daniel Ortega. Uznaj膮c Czarkowskiego za szpiega (znaleziono przy nim znaczek gda艅skiej „Solidarno艣ci”) wtr膮cono go od razu do wi臋zienia w Somoto, kt贸re by艂o dla niego po prostu piek艂em. Po trzech miesi膮cach przewieziono go do drugiego piek艂a wi臋ziennego w Palo Alto. Czarkowski urz膮dzi艂 g艂od贸wk臋. W贸wczas, a by艂o to 16 grudnia 1982, odstawiono go do granicy. Zamieszka艂 w Kostaryce, gdzie spisa艂 i wyda艂 swoje wstrz膮saj膮ce prze偶ycia wi臋zienne w Nikaragui w ksi膮偶ce „De Polonia a Nicaragua” (San Jose 1984). Ksi膮偶ka wywo艂a艂a wstrz膮s nie tylko w Ameryce 艁aci艅skiej, ale i w 偶yczliwie do sandinist贸w nastawionej Europie Zachodniej. Sta艂a si臋 swego rodzaju pocz膮tkiem ko艅ca rz膮d贸w sandinistycznych, kt贸rzy utracili w艂adz臋 w 1990 roku.

Pochodzenia polskiego w latach 1990-94 minister d/s mieszkaniowych i bytowych rz膮du Kostaryki, Cristobal Zawadzki potwierdzi艂 to m贸wi膮c, 偶e ksi膮偶ka Roberta Czarkowskiego przyspieszy艂a demokratyzacj臋 偶ycia w Nikaragui. By艂a pierwszym dowodem na to, 偶e w tym "raju" nie jest wcale tak "bosko". Drugim Polakiem, kt贸ry tak偶e publicznie pot臋pi艂 metody sandinist贸w by艂 „polski” papie偶 Jan Pawe艂 II.

Przyw贸dca nikaragua艅skich "contras" – przeciwnik贸w sandinistycznych, Adolfo Caldero, powiedzia艂, 偶e "niewielu obywateli nikaragua艅skich zrobi艂o dla swej ojczyzny tyle, ile dla Nikaragui zrobi艂 ten Polak (czyli Robert Czarkowski)".

A偶 do 1991 roku Robert Czarkowski by艂 powszechnie szanowanym biznesmenem, prezesem znanego klubu pi艂karskiego "Uruguay de Coronado" i aktywnym dzia艂aczem kostaryka艅skiej Federacji Pi艂ki No偶nej.

Wed艂ug danych szacunkowych Towarzystwa 艁膮czno艣ci z Poloni膮 Zagraniczn膮 „Polonia” oraz z pracy „Polonia w Ameryce 艁aci艅skiej” wynika, 偶e w 1970 roku mieszka艂o 50 Polak贸w w Gwatemali, 10 w Hondurasie, 10 w Kostaryce, 20 w Panamie (bez Polak贸w w ameryka艅skiej Strefie Kana艂u Panamskiego) i 25 w Salwadorze. Natomiast wed艂ug danych „艢wiata Polonii” w 2001 roku po ok. 100 Polak贸w mieszka艂o w Gwatemali, Kostaryce, Nikaragui i Panamie oraz 50 w Hondurasie; liczby Polak贸w w Salwadorze i Belize nie podano.

Jak dotychczas tylko Polacy w Panamie, a konkretnie w mie艣cie El-Dorado zrzeszyli si臋 niedawno, zak艂adaj膮c pierwsz膮 czysto polsk膮 organizacj臋 w Ameryce Centralnej – Towarzystwo Przyja藕ni Polsko-Panamskiej. W swej dzia艂alno艣ci Towarzystwo korzysta z pomocy Ambasady Polskiej w Panamie. W ko艣ciele katolickim w podmiejskiej dzielnicy stolicy Panama City – w Alcalde Diaz, kt贸rego proboszczem jest ksi膮dz przyby艂y z Polski, odprawiane s膮 msze polskie. W ko艣ciele jest du偶y obraz MB Cz臋stochowskiej. Na dzi臋kczynn膮 msz臋 z okazji dwudziestej pi膮tej rocznicy powstania Solidarno艣ci, ale i tak偶e w intencji panamskiej Polonii, przybyli miejscowi Polacy, przedstawiciele Ambasady RP w Panamie oraz mieszane rodziny polsko-panamskie.

Przez wiele lat lat po II wojnie 艣wiatowej nie by艂o prawie 偶adnych kontakt贸w komunistycznej Polski z krajami Ameryki Centralnej. W zasadzie a偶 do 1970 roku jedynymi tu w贸wczas Polakami z Polski Ludowej byli przybywaj膮cy tu od czasu do czasu polscy dyplomaci z Meksyku (m.in. Jan Drohojowski w latach 1945-51 i Stanis艂aw Adamowicz 1957-61) i dziennikarze. Wymiana handlowa Polski z krajami Ameryki Centralnej by艂a sporadyczna z Hondurasem, Nikaragu膮 i Panam膮, prowadzona poprzez biuro radcy handlowego PRL w Panamie. Dopiero po otwarciu Polski Ludowej na 艣wiat za rz膮d贸w Edwarda Gierka (1970-1980), z Hondurasem po 1979 roku podj臋to pr贸by rozwoju wsp贸lpracy w rybo艂贸wstwie o g贸rnictwie.

W 1958 roku PRL nawi膮za艂a stosunki dyplomatyczne z Meksykiem na szczeblu ambasad i wkr贸tce potem z Hondurasem, Kostaryk膮 i Nikaragu膮 na szczeblu poselstwa. Pierwszy ambasador PRL w Meksyku Mieczys艂aw W艂odarek (1958-61) by艂 akredytowany r贸wnie偶 w Hondurasie, Kostyryce i Nikaragui. Kiedy w 1979 roku w Republice Nikaragui w艂adz臋 obj臋li komuni艣ci, Polska Ludowa w sierpniu 1979 roku nawi膮za艂a z tym pa艅stwem stosunki dyplomatyczne na szczeblu ambasad. Ambasador PRL w Meksyku akredytowany by艂 w Nikaragui. Po upadku komunizmu w Polsce w 1989 roku stosunki dyplomatyczne na szczeblu ambasad zosta艂y zerwane. W czerwcu 1984 roku i ponownie w maju 1986 roku by艂 z wizyt膮 oficjaln膮 w Polsce dyktator nikaragua艅ski Daniel Ortega, szukaj膮cy wszechstronnego poparcia dla swego re偶ymu u komunist贸w polskich. Wcze艣niej, bo w lutym 1979 roku, Polska Ludowa nawi膮za艂a r贸wnie偶 stosunki dyplomatyczne na szczeblu ambasad z Hondurasem, kt贸re po 1989 roku uleg艂y tak偶e zerwaniu.

Je艣li chodzi o dzisiejsze stosunki dyplomatyczne Polski z pa艅stwami Ameryki Centralnej to polskie ambasady s膮 dzisiaj w Kostyryce i Panamie. W Belize brak jest polskiej plac贸wki dyplomatycznej. Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w San Jos茅 (Kostaryka) akredytowany jest r贸wnie偶 w Belize. Ambasador RP w Kostaryce akredytowany jest r贸wnie偶 w Republice Gwatemali, gdzie obecnie brak nawet konsula honorowego, w Republice Hondurasu, gdzie Konsulat Honorowy RP jest w San Pedro Sula, w Republice Nikaragui, gdzie jest Konsulat Honorowy RP w Managui, a tak偶e w Salwadorze, gdzie jest Konsulat Honorowy RP w San Salvador. W Panamie opr贸cz Ambasady RP jest Konsulat Honorowy RP w Colon.

Spo艣r贸d dziennikarzy i pisarzy polskich z okresu PRL-u byli tu m.in.: Olgierd Budrewicz (Gwatemala, Kostaryka, Panama), Przemys艂aw Burchard (Panama), Roman Dobrzy艅ski (Nikaragua, Salwador), El偶bieta Dzikowska (Gwatemala, Kostaryka, Panama, Salwador), Wojciech Gie艂偶y艅ski (Nikaragua), Boles艂aw Grycz (Kostaryka), Ryszard Kapu艣ci艅ski (Gwatemala, Honduras, Panama), Jerzy Klechta (Salwador), w latach 1961-70 Jolanta Klimowicz (Gwatemala, Honduras, Kostaryka, Panama, Salwador), Edmund Osma艅czyk (Gwatemala), Jadwiga Puszkarska (Panama), Roman Samsel (Gwatemala, Nikaragua, Kostaryka, Panama, Salwador), Maria Sten (Gwatemala).

Pisali oni korespondencje, reporta偶e polityczno-spo艂eczne (czasami tendencyjne ze wzgl臋du na cenzur臋 z PRL) i artyku艂y do szeregu czasopism krajowych (m.in. „呕ycie Warszawy”, „Kontynenty”, „艢wiat”, „Poznaj 艢wiat”) oraz ksi膮偶ki, kt贸re wzbogaca艂y wiedz臋 Polak贸w o Ameryce Centralnej.

Dziennikarze i literaci polscy w Ameryce Centralnej nie tylko byli korespondentami, ale r贸wnie偶 podr贸偶nikami. Np. Olgierd Budrewicz w Gwatemali zwiedzi艂 nie tylko stolic臋 – Gwatemal臋, lecz tak偶e ruiny dawnego pa艅stwa Maj贸w w Tikal i Xixicastenengo, w Zaculeu i Quirigua oraz zabytkowe budowle z czas贸w hiszpa艅skich w dawnej stolicy pa艅stwa, w Antigua. Pi臋kno Antigua opisywa艂a tak偶e Jolanta Klimowicz. Po zwiedzeniu Gwatemali Ryszard Kapu艣ci艅ski napisa艂, 偶e „krajobrazowo (to) jeden z najbardziej bajecznych zak膮tk贸w ziemi”. Kapu艣ci艅ski w 1969 roku Hondurasie by艂 艣wiadkiem wojny (dos艂ownie!) futbolowej mi臋dzy tym krajem a Salwadorem, kt贸rej bezsens i tragedi臋 opisa艂 w ksi膮偶ce „Wojna futbolowa” (Warszawa 1978). Natomiast Roman Samsel zapozna艂 Polak贸w ze stanowiska lewicowego z wojn膮 domow膮 w Nikaragui w ksi膮偶kach: „Dotrzec do bunkru Somozy” (1980) i „Cyklon nad Nikaragu膮” (1986). Z kolei Przemys艂aw Burchard by艂 nie tylko dziennikarzem ale i etnografem. Dlatego podczas pobytu w Panamie prowadzi艂 r贸wnie偶 badania w艣r贸d zamieszkuj膮cych d偶ungl臋 india艅skich plemion Choco, czego owocem by艂a ksi膮偶ka „Indianie z peryferii” (Warszawa 1973). Olgierd Budrewicz w ksi膮偶ce „Karnawa艂 na wulkanie” (Warszawa 1972) opisa艂 swoje w臋dr贸wki po Panamie i Strefie Kana艂u Panamskiego. Roman Dobrzy艅ski nakr臋ci艂 filmy dokumentalne: o Salwadorze „S艂owo pozostanie” (1982) i o Nikaragui „Wolna ojczyzna albo umrze膰” (1984) oraz wyda艂 ksi膮偶k臋 „Nicaraguita” (1984). Jerzy Klechta wyda艂 ksi膮偶k臋 „Salwador: kronika nienawi艣ci” (1985).

Otwarcie Polski na 艣wiat przez re偶ym Gierka umo偶liwi艂 podj臋cie r贸enie偶 nowych polskich bada艅 geograficznych i naukowych w Ameryce Centralnej oraz odkrywcze podr贸偶owanie Polakom po 艣wiecie. I tak organizatorzy polskiej wyprawy wysokog贸rskiej „Andy 74/75”, kierowanej przez Mariusza Grebieniowa, w drodze do Wenezueli zatrzymali si臋 w nikaragua艅skim porcie Corinto, z kt贸rego zorganizowano zako艅czone sukcesem wej艣cie na czynny wulkan San Cristobal (1745 m).

Wkr贸tce potem d艂u偶szy czas w Panamie przebywali na zaproszenie Instytutu Bada艅 Tropikalnych Fundacji Smithsona biolodzy: doc. Andrzej Myrcha z Polskiej Akademii Nauk i dr Lucyna Andrzejewska. Prowadzili badania z zakresu ekologii pastwisk tropikalnych. W chwilach wolnych od pracy doc. Myrcha zajmowa艂 si臋 okoliczn膮 ludno艣ci膮 india艅sk膮 ze szcze贸w Cuna, Choco i Guaymi. Owocem tych obserwacji i bada艅 by艂a cenna ksi膮偶ka o stanie obecnym tych plemion i ich codziennym 偶yciu „Z wizyt膮 u panamskich Indian” (Warszawa 1979).

Polska 偶eglarka Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jako pierwsza kobieta na 艣wiecie w okresie od 28 marca 1976 do 20 marca 1978 na jachcie „Mazurek” dokona艂a samotnego op艂yni臋cia globu ziemskiego. Droga jej wiod艂a m.in. przez Kana艂 Panamski, gdzie zatrzyma艂a si臋 w porcie Balboa, odwiedzaj膮c tak偶e poblisk膮 stolic臋 Panamy – Panama City.

W 1979 roku odby艂a si臋 polska wyprawa kajakowa (11 os贸b, w tym Piotr Chmieli艅ski) Canonades ''''''''79, kt贸rej celem by艂o zdobycie najtrudniejszych rzek obu Ameryk, zw艂aszcza Ameryki Po艂udniowej. Podstawowym osi膮gni臋ciem wyprawy by艂o sp艂yni臋cie 24 rzekami Meksyku, Panamy, Peru, Gwatemali, Kostaryki, Ekwadoru, Nikaragui, Argentyny. 12 z tych rzek Polacy pokonali jako pierwsi w 艣wiecie g贸rskimi kajakami i pontonami.

Dzia艂aj膮ca przy Uniwersytecie Warszawskim Andyjska Misja Archeologiczna w 1999 roku rozszerzy艂a sw膮 dzia艂alno艣膰 na stanowiska cywilizacji Maj贸w dzi臋ki nawi膮zaniu bliskiej wsp贸艂pracy z Instituto de Antropolog铆a e Historia (ID膰H) w Gwatemali i dyrekcji Projektu Tri谩ngulo. Na zaproszenie dyrekcji projektu i ID膰H-u w badaniach Projektu Triangulo, wzi臋li po raz pierwszy wzi臋li udzia艂 Polacy, Justyna Olko z Andyjskiej Misji Archeologicznej oraz Jaros艂aw 殴ra艂ka z Instytutu Archeologii UJ. W roku 1999, a nast臋pnie tak偶e w 2001 i 2002 uczestniczyli oni w kierowanych przez Bernarda Hermesa pracach archeologicznych w Nakum, monumentalnym o艣rodku Maj贸w le偶膮cym 17 km na p贸艂noc od jeziora Yaxh谩. Opr贸cz prac archeologicznych wzi臋li udzia艂 w dokumentacji i analizie prekolumbijskich graffito. S膮 to rysunki lub napisy, kt贸rymi pokrywano zdobione stiukiem partie budowli – s膮 powszechnie spotykanym, cho膰 s艂abo poznanym przejawem sztuki prekolumbijskiej, charakterystycznym dla nizin Maj贸w. Justyna Olko i Jaros艂aw 殴ra艂ka zadokumentowali i przeprowadzili analiz臋 licznych prekolumbijskich graffiti znajduj膮cych si臋 na 艣cianach budowli w Nakum, w tym struktur ods艂oni臋tych w czasie szeroko zakrojonych prac wykopaliskowych i restauracyjnych.

Po dzikich, pe艂nych uroku i przygody bezdro偶ach Ameryki Centralnej podr贸偶owa艂 tak偶e urodzony w Toruniu Antoni (Tony) Halik (1921-1998). Jako jeden z najs艂ynniejszych polskich podr贸偶nik贸w XX wieku by艂 niezwykle wszechstronny: 偶eglowa艂, pilotowa艂 samolot, pisa艂 ksi膮偶ki, by艂 dziennikarzem prasowym i telewizyjnym, reporterem (przez kilkana艣cie lat by艂 korespondentem ameryka艅skiej telewizji NBC, potem przez ponad dwadzie艣cia lat prowadzi艂 telewizyjny program "Pieprz i Wanilia" w telewizji polskiej) i przede wszystkim odkrywc膮. Po wojnie regularnie eksplorowa艂 Ameryk臋 Po艂udniow膮 i Centraln膮, odkrywaj膮c w 1976 roku Vilcamamab臋 - ostatni膮 legendarn膮 stolic臋 Ink贸w. To z nim zwi膮zana jest jedyna polska nazwa geograficzna w Ameryce Centralnej – Most Halika (Puente Halik) w Kostaryce.

Ot贸偶 Halik podr贸偶owa艂 po g贸rskich terenach Kostaryce zwyk艂ym wojskowym „艂azikiem”. Nie mog膮c przejecha膰 jednego w膮wozu, zbudowa艂 nad nim prowizoryczny most z lian i przeprowadzi艂 samoch贸d na drug膮 stron臋. Opuszczaj膮c to miejsce, dla 偶artu zawiesi艂 na mo艣cie tabliczk臋 z napisem „Puente Halik” (Most Halika). Po roku w艂adze zbudowa艂y tu sta艂y most betonowy i domek stra偶niczy. Wkr贸tce osiedli艂o si臋 tam dw贸ch osadnik贸w, a potem kolejni i tak powsta艂a ma艂a osada, kt贸ra przej臋艂a nazw臋 nadan膮 przez Antoniego Halika (B. Ku藕mi艅ski).

Dzisiaj, tj. po upadku rz膮d贸w komunistycznych w Polsce w 1989 roku, do kraj贸w Ameryki Centralnej podr贸偶uje coraz wi臋cej Polak贸w, zazwyczaj jako zwykli tury艣ci. Odwiedzaj膮 ten region 艣wiata ci膮gle polscy dziennikarze, ale dzisiaj nie tyle jako korespondenci polityczni co raczej jako korespondenci i zarazem podr贸偶nicy, jak np. Beata Pawlikowska i r贸wnie znany dziennikarz i podr贸偶nik Wojciech Cejrowski.

Beata Pawlikowska jest pisarzem, podr贸偶nikiem, fotografem i t艂umaczem z angielskiego, dwukrotn膮 zdobywczyni膮 I miejsca w konkursie Klubu Publicystyki Turystycznej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP (2001, 2002) za najlepsze reporta偶e zagraniczne opublikowane w Polsce. Od lat rokrocznie podr贸偶uje po Ameryce Po艂udniowej i Centralnej, gdzie poszukuje ostatnich wolnych, szcz臋艣liwych Indian. Nada艂a pierwsze relacje z serca amazo艅skiej puszczy w historii polskiego radia. W Hondurasie odby艂a podr贸偶 przez plantacje bananowe; w Kostaryce poszukiwa艂a „Z艂otego Brzegu” (dos艂. „costa rica”); w Panamie przep艂yn臋艂a jachtem przez Kana艂 Panamski; dokona艂a pierwszego polskiego (i jednego z niewielu na 艣wiecie) przej艣cia pieszo przez d偶ungl臋 Darien le偶膮c膮 na granicy mi臋dzy Kolumbi膮 a Panam膮; zwiedzi艂a Nikaragu臋. Z kolei Wojciech Cejrowski w 1990 roku odby艂 podr贸偶 po Gwatemali i Hondurasie (oraz Meksyku) w poszukiwaniu 艣wiata Maj贸w – „Mundo Maja”; w 1991 roku by艂 w Kostaryce, Nikaragui, Hondurasie, Salwadorze, Gwatemali i Belize, a podr贸偶 t臋 zatytu艂owa艂 „Guerrilla – partyzanci, rebelianci i zwyczajni bandyci”; ponownie w 1991 roku zwiedza艂 w Gwatemali nieznane ruiny Maj贸w; w 1994 roku odwiedzi艂 Honduras (i Meksyk) w ramach swego projektu „Indianie Miskito”; w 1996 roku dokona艂 pieszego przej艣cia przez ci膮gle dziewicz膮 d偶ungl臋 Darien na granicy Panamy i Kolumbii, interesuj膮c si臋 jednocze艣nie mieszkaj膮cymi tam Indianami Choco i Kuna.

Po otwarciu Polski Ludowej na 艣wiat za Edwarda Gierka (1970-80) zosta艂a nawi膮zana r贸wnie偶 wsp贸艂praca kulturalna mi臋dzy Polsk膮 a krajami Ameryki Centralnej. W 1979 roku mi臋dzy Polsk膮 Ludow膮 i Kostyryk膮, a kilka lat p贸藕niej mi臋dzy Polsk膮 Ludow膮 i Panam膮 zosta艂a podpisana umowa o wsp贸艂pracy kulturalnej, naukowej i technicznej. W latach 1977-83 wydano w Polsce w trzech tomach „Dzieje Ameryki 艁aci艅skiej”, uwzgl臋dniaj膮ce histori臋 pa艅stw Ameryki Centralnej. W Polsce t艂umaczy si臋 ksi膮偶ki pisarzy pochodz膮cych z tego regionu, jak np. pisarza gwatemalskiego, laureata literackiej nagrody Nobla w 1967 roku Miguela Angela Asturiasa. W Kostaryce i w Panamie wyst臋powa艂 w latach 70. teatr polski z Jeleniej G贸ry pod dyrekcj膮 Aliny Obidniak. W Kostyryce i Panamie wyst臋powa艂 znany polski wiolonczelista Andrzej Krzysztof Orkisz. W stolicy Gwatemali dzia艂a Grupo Chopin (Sekcja Szopenowska) przy Organizacion para Las Artes Francicco Marroquin, kt贸ra jest cz艂onkiem Mi臋dzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich.Znanym chopinistk膮 w tym kraju jest Geraldina Baca-Spross. Pami臋tam jeszcze z czasu pobytu w Polsce (lata 60.), 偶e polska sekcja Radia Wolna Europa (Monachium) mia艂a swego korespondenta w Ameryce Centralnej, kt贸ry mieszka艂 w Gwatemalii (mo偶e by艂 to Samuel Rowi艅ski?).

Na dorocznym Mi臋dzynarodowym Festiwalu Filmowym w Panamie (stolicy Panamy) laury zdobywali polscy re偶yserzy filmowi: Wojciech Has – Grand Prix za film „Lalka” (1969), Jerzy Kawalewrowicz - Nagroda Krytyki Filmowej za film „Matka Joanna od Anio艂贸w” (1966), Grzegorz Kr贸likiewicz – Grand Prix za film „Klejnot wolnego sumienia” (1983), Krzysztof Zanussi – wyr贸偶nienie za film „Spirala” (1978) i Jadwiga 呕uk-呕ukowska – I nagroda za film dokumentalny „Spr贸buj jeszcze raz” (1973).

Jak si臋 okazuje Polska nie nale偶y w krajach Ameryki Centralnej do grona abstrakcyjnych kraj贸w. Prawdopodobnie przez „polskiego” papie偶a Jana Paw艂a II, zwa偶ywszy na to 偶e s膮 to kraje katolickie, jak i przez „Solidarno艣膰” i jej lidera Lecha Wa艂臋s臋. W grudniu 1999 roku przebywa艂 w Gwatemali Lech Wa艂臋sa. W Guatemala City wzi膮艂 on udzia艂 w konferencji zorganizowanej w ramach Programu "Sprawiedliwo艣膰 w czasach transformacji" na Uniwersytecie Harvard. Lech Wa艂臋sa wyg艂osi艂 wyk艂ad pt.: "Post臋p i spojrzenie w przysz艂o艣膰 - przyw贸dztwo i przezwyci臋偶anie przeciwno艣ci", spotka艂 si臋 z przedstawicielami elity politycznej, gospodarczej i spo艂ecznej Gwatemali, w tym z ministrem spraw zagranicznych i by艂ym prezydentem republiki oraz z miejscow膮 Poloni膮. Ponadto odwiedzi艂 dawn膮 stolic臋 Gwatemali, Antigua Guatemala.

Olga W膮sowicz, Anna Wielechowska w witrynie „Torre.pl” opisuj膮c swoj膮 podr贸偶 po Gwatemali, Hondurasie, Nikaragui o Kostaryce, odbyt膮 w ostatnich miesi膮cach 2004 roku i w styczniu 2005 roku pisz膮, 偶e jad膮c do La Esperansy w Hondurasie rozmawia艂y ze starszym m臋偶czyzn膮, kt贸ry „wie du偶o o Polsce i o naszej historii”. Natomiast b臋d膮c na przyj臋ciu z udzia艂em klient贸w sklepu Darena w centrum stolicy Kostyryki San Jose obie panie by艂y zaskoczone du偶膮 wiedz膮 o Polsce wielu zebranych tam os贸b, kt贸rzy „rzucaj膮 nazwiskami re偶yser贸w, kompozytor贸w, nawet Bolka i Lolka widzieli!”.

Jest r贸wnie偶 polski 艣lad w 偶yciu relegijnym Ko艣cio艂贸w katolickich Ameryki Centralnej. Jest nim praca polskich misjonarzy w niekt贸rych z tych kraj贸w, a przede wszystkim wizyty apolstolskie „polskiego” papie偶a (urodzonego w Polsce) Jana Paw艂a II (1978-2005).

Ju偶 przed I i II wojn膮 艣wiatow膮 pracowali tu w szeregach misjonarzy innych pa艅stw pojedynczy misjonarze czy misjonarki polskiego pochodzenia. Najbardziej znanym by艂 ks. J贸zef Nieborowski z Bogucic (Katowice), zmar艂y w 1942, kap艂an i wielki spo艂ecznik, pracuj膮cy pocz膮tkowo w Ekwadorze, przej艣ciowo w Hondurasie, a potem d艂ugi czas w Nikaragui, gdzie zorganizowa艂 szko艂臋, za艂o偶y艂 teatr amatorski, budowa艂 drogi, mosty, a wie艣 w kt贸rej mieszka艂 przekszta艂ci艂 w miasto stanowe, rozs艂awiaj膮c tym wszystkim imi臋 Polski. Rok 1989 nazwany by艂 w Nikaragui "Rokiem Nieborowskiego".

W 1877 roku mia艂y miejsce objawienia Matki Boskiej w Gietrzwa艂dzie na Warmii . Wizjonarkami by艂y: trzynastoletnia Justyna Szafry艅ska i dwunastoletnia Barbara Samulowska (1865-1950). Potem obie uczy艂y si臋 w szkole prowadzonej przez zakonnice w Che艂mnie, po czym obie w 1883 roku wst膮pi艂y do klasztoru Si贸str Mi艂osierdzia (urszulanek) w tym mie艣cie. W 1884 roku Barbara zosta艂a wys艂ana do Si贸str Mi艂osierdzia w Pary偶u, gdzie w 1889 roku przyj臋艂a 艣luby zakonne, przyjmuj膮c imi臋 zakonne Stanis艂awa. W 1895 roku zosta艂a wys艂ana na misj臋 do Gwatemali. Sp臋dzi艂a tam 54 lata swego d艂ugiego, zakonnego 偶ycia, m.in. jako dyrektorka seminarium Zgromadzenia Si贸str Mi艂osierdzia, prze艂o偶ona szpitala w Antigua i wreszcie jako d艂ugoletnia dyrektorka Szpitala G艂贸wnego Gwatemali i od 1919 roku asystentka prowincji zakonnej. Siostra Stanis艂awa po艂o偶y艂a wielkie zas艂ugi podczas trz臋sie艅 ziemi w stolicy Gwatemala w latach 1917 i 1918; z jej inicjatywy budowano baraki, opiekowa艂a si臋 miejscow膮 ludno艣ci膮. W 1923 roku odwiedzi艂a w Polsce swoj膮 rodzin臋. Zmar艂a w Gwatemali w opinii 艣wi臋to艣ci.

Po II wojnie 艣wiatowej, a dok艂adnie od lat 70. i 80., misjonarze polscy rozpocz臋li prac臋 w niekt贸rych krajach Ameryki Centralnej. Praca ta napotyka艂a i napotyka na wiele trudno艣ci, g艂贸wnie ze strony rz膮d贸w poszczeg贸lnych pa艅stw, kt贸re cz臋sto by艂y lub s膮 wrogo ustosunkowane do Ko艣cio艂a katolickiego, chocia偶 zdecydowana wi臋kszo艣膰 tutejszej ludno艣ci to katolicy. W 1972 roku kapucyni z Prowincji Warszawskiej rozpocz臋li prac臋 misyjn膮 w Gwatemali, Salwadorze i Kostaryce (powsta艂a w贸wczas Wiceprowincja Ameryki 艢rodkowej). W 1985 roku w Gwatemali pracowali polscy misjonarze-kapucyni: Jan Bartkowski, Damian Delekta, Stanis艂aw Filipek, Bogdan Filipiuk, Franciszek Gaca, Stanis艂aw Miciuk i Franciszek Pietruch; w 1991 roku pracowali tu jeszcze wszyscy ci misjonarze poza Bogdanem Filipiukiem, a do tej grupy dosz艂o jeszcze dw贸ch nowych misjonarzy: Andrzej Konopka i Zygmunt Prusi艅ski. W 1991 roku w Salwadorze pracowali misjonarze polscy: kapucyn Bogdan Filipiuk i redemptorysta Marian Pi膮tek. Wkr贸tce po przybyciu polskich kapucyn贸w do Ameryki Centralnej r贸wnie偶 i polscy salezjanie rozpocz膮li prac臋 w Gwatemali, Panamie i Hondurasie; w 1985 roku w Hondurasie pracowa艂 jako misjonarz salezjanin polski Antoni Gabrel, a w 1991 roku Feliks Cieplik. W ksi膮偶ce opracowanej przez Stanis艂awa Szmidta SDB „Przyszed艂em aby im s艂u偶y膰. Wyb贸r list贸w misjonarzy salezja艅skich – wychowynk贸w Wy偶szego Seminarium Duchownego w L膮dzie” (艁贸d藕 1979) jest zamieszczony list o. Andrzeja Lipi艅skiego dotycz膮cy jego pracy misyjnej w Panamie i Gwatemali (1977). Trafiali tu okazyjnie r贸wnie偶 werbi艣ci polscy w plac贸wkach werbist贸w za艂o偶onych w Nikaragui w 1980 roku i Panamie w 1984 roku. Obecnie, tj. w 2005 roku, pracuje 6 misjonarzy polskich w Gwatemali, 1 w Kostaryce, 5 w Nikaragui i 2 w Salwadorze.

Papie偶 Jan Pawe艂 II odby艂 pielgrzymki apostolskie do Kostaryki, Nikaragui, Panamy, Salwadoru, Gwatemali, Hondurasu i Belize w marcu 1983 roku, do Gwatemali, Nikaragui i Salwadoru w lutym 1996 roku i po raz trzeci do Gwatemali w lipcu 2002 roku.

Papie偶 w 1983 roku spotyka艂 si臋 z miejscow膮 Poloni膮, m. in. ze 100-osobow膮 grup膮 Polonii gwatemalskiej i z Polakami w Kostaryce, kt贸rym 3 marca powiedzia艂: „W waszej pracy zawodowej, jak膮 spe艂niacie, nie utra膰cie nigdy poczucia 艂膮czno艣ci z t膮 Ojczyzn膮, z kt贸rej wyszli艣cie albo osobi艣cie, sami, albo jeszcze wasi przodkowie”.

Marian Ka艂uski, Australia, 27 wrze艣nia 2005 r.

Source: PAP

Martin Transports International
Pulaski Club
AA Video
CalPolonia