AzPolonia >> Article
Martin Transports International
Jak przystosowa膰 stanowisko pracy osobie niepe艂nosprawnej?

Posted on: August 20, 2015

W publikowanych przez nas artyku艂ach bardzo cz臋sto sugerujemy zmian臋 warunk贸w pracy oraz takie przystosowanie stanowiska, kt贸re umo偶liwi zatrudnienie osoby niepe艂nosprawnej. To wa偶ne, poniewa偶 przystosowanie stanowiska jest z jednej strony ustawowym obowi膮zkiem pracodawcy zatrudniaj膮cego osoby z orzeczonym stopniem niepe艂nosprawno艣ci, a z drugiej strony wa偶nym dzia艂aniem o wyd藕wi臋ku spo艂ecznym, poniewa偶 dzi臋ki temu osoba niepe艂nosprawna mo偶e pracowa膰 zgodnie ze swoimi predyspozycjami i w ten spos贸b ponownie zintegrowa膰 si臋 ze spo艂ecze艅stwem.
Do tej pory jednak jedynie w og贸lny spos贸b sugerowali艣my, 偶e w pewnych sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie dostosowania stanowiska do potrzeb osoby niepe艂nosprawnej lub zmiana warunk贸w pracy np. przez wyd艂u偶enie przerw. W tym artykule wyczerpuj膮co opracowali艣my wskazania dla konkretnych kod贸w niepe艂nosprawno艣ci i dodatkowo wskazali艣my kilka praktycznych zastosowa艅 proponowanych sposob贸w.
Dla przypomnienia: obecnie wyr贸偶nia si臋 12 kod贸w niepe艂nosprawno艣ci, z czego 11 jest u偶ywanych do okre艣lenia mo偶liwo艣ci pracy w poszczeg贸lnych zawodach (nie u偶ywa si臋 kodu 12, czyli og贸lnorozwojowych zaburze艅, poniewa偶 zwykle sytuacja jest na tyle indywidualna, 偶e nie da si臋 wskaza膰 jednoznacznie, czy kod ten przeszkadza w pracy na danym stanowisku, czy nie).
Upo艣ledzenie umys艂owe (kod 01)
W przypadku upo艣ledzenia umys艂owego sytuacja jest o tyle klarowna, 偶e w zasadzie kod ten nie wyst臋puje jako przeciwwskazanie potencjalne, a jedynie jako bezwzgl臋dne, co oznacza, 偶e osoby niepe艂nosprawne z kodu 01 maj膮 bardzo ograniczone mo偶liwo艣ci podj臋cia pracy zawodowej. Je艣li jednak stopie艅 niepe艂nosprawno艣ci nie jest znaczny, a lekarz medycyny pracy udzieli zgody na podj臋cie pracy, to pracodawca powinien mie膰 pewno艣膰, 偶e osoba zatrudniona na takim stanowisku b臋dzie mog艂a pracowa膰 w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Cech膮 wsp贸ln膮 wielu przypadk贸w upo艣ledzenia umys艂owego jest pewna ich nieprzewidywalno艣膰, dlatego stanowisko takiego pracownika powinno by膰 proste i elastyczne, aby pracownikowi zapewni膰 mo偶liwo艣膰 dostosowania go do indywidualnych potrzeb, cz臋sto do艣膰 niezrozumia艂ych dla osoby, kt贸ra z problemem upo艣ledzenia styka si臋 po raz pierwszy. W tym przypadku bardzo wa偶ne jest, aby zadba膰 o w艂a艣ciw膮 atmosfer臋 w miejscu pracy: w Polsce ludzie upo艣ledzeni umys艂owo s膮 postrzegani bardzo negatywnie i cz臋sto nie spotykaj膮 si臋 z akceptacj膮. Obowi膮zkiem pracodawcy jest zapobiec takim zjawiskom w miejscu pracy.
Choroby psychiczne (kod 02)
Choroby psychiczne charakteryzuj膮 si臋 du偶膮 zmienno艣ci膮 i niejednokrotnie niejednolitym przebiegiem z okresami zaostrzenia i remisji. To stwarza powa偶ne problemy dla pracodawc贸w, poniewa偶 w niekt贸rych jednostkach chorobowych pojawia si臋 problem utraty kontroli nad w艂asnym zachowaniem. W zasadzie tego typu przypadki powinny by膰 wcze艣nie wykrywane i lekarz medycyny pracy, je艣li istnieje podobne ryzyko, nie powinien pozwoli膰 na podj臋cie pracy, ale praktyka wskazuje, 偶e bywa z tym r贸偶nie. Z tego powodu wa偶ne jest, aby pracownikom z chorobami psychicznymi zapewni膰 przede wszystkim spokojne 艣rodowisko pracy – odpowiednia ilo艣膰 przerw, elastyczny czas pracy, zrozumienie dla cz臋sto specyficznych potrzeb s膮 w tych przypadkach nie tylko pragmatyczn膮 konieczno艣ci膮, ale r贸wnie偶 gestem ludzkiego zrozumienia. Najpopularniejsza chorob膮 psychiczna jest depresja, kt贸ra ma r贸wnie偶 swoje postacie chroniczne – w przypadku takich pracownik贸w bardzo szybko pojawiaj膮 si臋 objawy wypalenia i trzeba umiej臋tnie motywowa膰 ich do dzia艂ania, jednoczesno艣膰 pozwalaj膮c na to, aby swoje stanowisko pracy zorganizowali w spos贸b dla nich wygodny, bo w przypadku ka偶dej choroby psychicznej, poza wsparciem z zewn膮trz, niepe艂nosprawny potrzebuje pozostawienia mu sporej samodzielno艣ci.
Zaburzenia g艂osu, mowy i s艂uchu (kod 03)
Wsp贸ln膮 cech膮 dla os贸b niepe艂nosprawnych z tym kodem niepe艂nosprawno艣ci mog膮 by膰 problemy w komunikacji werbalnej. Oznacza to w praktyce, 偶e pracodawca powinien zapewni膰 pracownikom stosowne warunki do komunikacji ze wsp贸艂pracownikami i prze艂o偶onymi na przyk艂ad przez oddanie do dyspozycji pracownika stanowiska po艂o偶onego w miejscu, do kt贸rego nie dociera ha艂as z hali produkcyjnej. Konieczne jest te偶 w wielu przypadkach zwi臋kszenie czasu przerw, poniewa偶 choroby zwi膮zane z tym kodem niepe艂nosprawno艣ci cz臋sto wymagaj膮 od pracownika wi臋kszego skupienia na wykonywanych czynno艣ciach, co powoduje silniejsze odczuwanie stresu i zm臋czenia. Nie jest w wielu przypadkach konieczne skr贸cenie czasu pracy, aczkolwiek pewna elastyczno艣膰 w tej materii jest u pracodawcy mile widziana. Przede wszystkim jednak chodzi o to, aby pracownikom niepe艂nosprawnym z tego rodzaju przypad艂o艣ciami zapewni膰 mo偶liwo艣膰 komfortowego porozumiewania si臋.
Choroby narz膮du wzroku (kod 04)
W przypadku chor贸b oczu i narz膮du wzroku bardzo wa偶ne jest dostosowanie miejsca pracy do specyfiki tych schorze艅. Dla os贸b niewidomych konieczne jest zainstalowanie urz膮dze艅 obs艂uguj膮cych pismo systemu Braille’a, u艂atwieniem b臋dzie przet艂umaczenie na ten j臋zyk wa偶nych dokument贸w firmowych. W przypadku os贸b niedowidz膮cych, kt贸re pracuj膮 w biurach, nale偶y zapewni膰 im mo偶liwo艣膰 skorzystania z monitor贸w obs艂uguj膮cych wi臋ksz膮 rozdzielczo艣膰 i oprogramowania udost臋pniaj膮cego wersje wysokiego kontrastu. Bardzo cz臋sto w przypadku os贸b z tym kodem niepe艂nosprawno艣ci nale偶y rozwa偶y膰 skr贸cenie czasu pracy lub przynajmniej uelastycznienie czasu przerw. Dzi臋ki temu pracownik mo偶e do艣膰 dobrze dostosowa膰 styl pracy do wymaga艅 wynikaj膮cych ze specyfiki choroby. Og贸lnie rzecz bior膮c, w zale偶no艣ci od typu schorzenia i stopnia jego zaawansowania warto pos艂ucha膰 indywidualnych propozycji pracownika, kt贸ry ma swoje przyzwyczajenia, dzi臋ki kt贸rym b臋dzie pajacowa艂 wygodniej. Cz臋sto sprowadza si臋 to np. do lepszego oznakowania przedmiot贸w lub konkretnego ustawienia sprz臋t贸w na biurku.
Upo艣ledzenie narz膮du ruchu (kod 05)
O przystosowaniu miejsc pracy dla niepe艂nosprawnych z kodu 05 m贸wi si臋 wiele, szczeg贸lnie w kontek艣cie os贸b poruszaj膮cych si臋 na w贸zkach inwalidzkich. Nale偶y jednak zauwa偶y膰, 偶e kod ten obejmie r贸wnie偶 choroby mniej ingeruj膮ce w spos贸b poruszania si臋, wymuszaj膮ce np. chodzenie o kulach lub niemo偶liwo艣膰 wykonania jakiego艣 szczeg贸lnego rodzaju ruch贸w w jednym tylko stawie. To bardzo zr贸偶nicowana grupa schorze艅 o przer贸偶nej etiologii i nasileniu, co oznacza, 偶e tak naprawd臋 nie ma uniwersalnych porad, jak nale偶y pracownikom z kodem niepe艂nosprawno艣ci 05 przygotowa膰 stanowisko pracy. Eliminacja barier architektonicznych to oczywisto艣膰, ale to, co zostanie uznane za barier臋, to ju偶 kwestia bardzo indywidualna. Og贸lnie warto w to zainwestowa膰, bo budynek przyjazny niepe艂nosprawnym op艂aca si臋 wszystkim. W szczeg贸lnych przypadkach konieczne jest na przyk艂ad zakupienie ergonomicznych klawiatur lub profesjonalnych myszek komputerowych dla os贸b lewor臋cznych, a prostym gestem b臋dzie te偶 zamontowanie prawych lub lewych drzwi, w zale偶no艣ci od ograniczenia pracownika itp.
Epilepsja (kod 06)
W przypadku epilepsji mo偶na jedynie ograniczy膰 ryzyko indukowania kolejnych nawrot贸w choroby, przez co nale偶y rozumie膰 wyeliminowanie z otoczenia pracownika niepe艂nosprawnego w miar臋 mo偶liwo艣ci monitor贸w aparatury kontrolnej, monitor贸w komputerowych lub innych urz膮dze艅 emituj膮cych 艣wiat艂o migocz膮ce, np. stroboskop贸w. W przypadku pracownik贸w, kt贸rych napady maj膮 pod艂o偶e endogenne kluczem do ich zrozumienia jest wyja艣nienia przyczyn – w czasie rozmowy z pracownikiem nale偶y pozna膰 jego histori臋 i oczekiwania, dzi臋ki czemu by膰 mo偶e uda si臋 wyeliminowywa膰 z otoczenia te elementy, kt贸re przyczyniaj膮 si臋 do zwi臋kszenia ryzyka napadu.
Choroby uk艂adu kr膮偶enia i oddechowego (kod 07)
Ze wzgl臋du na r贸偶norodno艣膰 chor贸b uk艂adu kr膮偶enia i uk艂adu oddechowego niewiele jest wsp贸lnych dla wszystkich zalece艅, kt贸re pozwalaj膮 na wydajniejsza prac臋 niepe艂nosprawnego. Przede wszystkim chodzi o zapewnienie mo偶liwo艣膰 zrobienia wi臋kszej ilo艣ci d艂u偶szych przerw – wszystkie te choroby s膮 w pewien spos贸b zwi膮zane z aktywno艣ci膮, co oznacza, 偶e zasadniczo niekorzystne jest przebywanie przez d艂u偶szy czas w bezruchu. W przypadku pracownik贸w cierpi膮cych z powodu niewydolno艣ci oddechowej konieczne jest takie zlokalizowanie stanowiska pracy, kt贸re umo偶liwi im komfortowe poruszanie si臋 po terenie zak艂adu. Zwykle nie wymaga to wielkiego wysi艂ku ze strony pracodawcy, a 聽dla pracownika mo偶e okaza膰 si臋 nieocenion膮 pomoc膮. Niekiedy niezb臋dne jest skr贸cenie czasu pracy, natomiast nie nale偶y tego traktowa膰 jako problemu – pracownik niepe艂nosprawny niejednokrotnie jest w stanie w korzystnych warunkach pracowa膰 skuteczniej od osoby zdrowej w warunkach niekorzystnych. Ze wzgl臋du na komfort os贸b z chorobami uk艂adu kr膮偶enia i oddechowego pozostaj膮cy w zwi膮zku z pozycj膮 cia艂a konieczne jest zastosowanie ergonomicznych foteli i wygodnych biurek dostosowanych do wzrostu i preferowanej pozycji pracownika.
Choroby uk艂adu pokarmowego (kod 08)
Choroby uk艂adu pokarmowego zwykle nie wymagaj膮 szczeg贸lnego przystosowywania stanowiska pracy, natomiast bardzo du偶y wp艂yw na komfort i wydajno艣膰 pracownika ma organizacja czasu pracy. Poniewa偶 wiele z tych chor贸b przebiega ze zmiennym apetytem nie mo偶na na sztywno ustala膰 godzin przerw. Pacjenci chorzy na niekt贸re z chor贸b uk艂adu pokarmowego musz膮 spo偶ywa膰 posi艂ki cz臋艣ciej, inni wr臋cz przeciwnie – ka偶dy natomiast ma jakie艣 preferencje. Dla pracodawcy uelastycznienie czasu przerw jest banalnie proste, natomiast dla pracownika niepe艂nosprawnego jest to co艣, co decyduje cz臋sto o mo偶liwo艣ci wykonywania jakiejkolwiek pracy. Je艣li pracodawca zapewnia wy偶ywienie pracownikom, powinien uzgodni膰 tak膮 mo偶liwo艣膰 r贸wnie偶 z pracownikiem niepe艂nosprawnym.
Choroby uk艂adu moczowo-p艂ciowego (kod 09)
Choroby uk艂adu moczop艂ciowego najcz臋艣ciej nie wymagaj膮 specjalnego przystosowywania stanowiska pracy. Jak w ka偶dym przypadku jest wa偶na ergonomia, natomiast ma ona wp艂yw nie tyle na fizyczn膮 manifestacj臋 choroby, ile raczej na komfort psychiczny pacjenta, co jest o tyle wa偶ne, 偶e niepe艂nosprawno艣膰 z kodu 09 dotyczy bardzo intymnych problem贸w, kt贸re, je艣li b臋d膮 wp艂ywa艂y na komfort, obni偶膮 r贸wnie偶 wydajno艣膰 pracy.
Choroby neurologiczne (kod 10)
Zr贸偶nicowanie chor贸b neurologicznych jest spore. Zwykle ich przejawami s膮 albo przeci膮gaj膮ce si臋 dolegliwo艣ci b贸lowe, a rzadziej przej艣ciowe spadki aktywno艣ci psychicznej. W tym przypadku bardzo wa偶ne jest zapewnienie pracownikowi elastyczno艣ci czasu pracy i mo偶liwo艣ci dowolnego ustalenia czasu przerw, 艂膮cznie z mo偶liwo艣ci tymczasowego opuszczenia stanowiska pracy – d艂ugotrwa艂e przebywanie w jednej pozycji w wielu przypadkach pog艂臋bia dolegliwo艣ci. Bardzo istotne stanie si臋 wi臋c tak偶e dostosowanie ergonomii miejsca pracy do indywidualnych wymaga艅 pracownika, natomiast o szczeg贸艂owych wskazaniach powinien pracodawc臋 poinformowa膰 pracownik, poniewa偶 choroby neurologiczne, mimo podobnego obrazu klinicznego, mog膮 wywo艂ywa膰 bardzo r贸偶ne odczucia subiektywne.
Inne (kod 11)
W przypadku wi臋kszo艣ci z tych chor贸b konieczne jest zapewnienie elastycznego czasu przerw. S膮 to choroby, kt贸re w du偶ym stopniu ingeruj膮 w cykle biologiczne, w zwi膮zku z czym pracownik niepe艂nosprawny mo偶e odczuwa膰 w ci膮gu dnia senno艣膰, zmienne cykle efektywno艣ci lub nastroju itd. Zrozumienie jego problem贸w zwykle prowadzi do wniosku, 偶e nie trzeba 偶adnych specjalnych zmian na stanowisku pracy, a jedynie nieco wi臋kszej tolerancji w stosunku do zwyczaj贸w pracownika, kt贸re nie wynikaj膮 wszak z jego z艂ej woli, ale s膮 cz臋sto wyuczonym mechanizmem obronnym, kt贸ry pozwala poradzi膰 sobie z objawami choroby.
Podsumowanie
Ergonomia miejsca pracy jest wa偶na w ka偶dym przypadku, ale dla ka偶dego pracownika mo偶e oznacza膰 co艣 nieco innego. Dla wielu pracownik贸w niepe艂nosprawnych zreszt膮 r贸wnie wa偶ne, co zapewnienie wygodnego miejsca pracy, b臋dzie zapewnienie komfortu psychicznego. Nale偶y pami臋ta膰, 偶e pracownik nie b臋dzie zawsze do maksimum wykorzystywa艂 przerw, ale musi mie膰 tak膮 mo偶liwo艣膰: chodzi o to, 偶e choroba wp艂ywa zawsze na styl 偶ycia i styl pracy. niekt贸re choroby w spos贸b bardziej bezwzgl臋dny ni偶 inny wymuszaj膮 na pracowniku okresowe przerwy, natomiast dla pracodawcy nie powinno by膰 偶adnym problemem zapewnienie mo偶liwo艣ci chwilowego doj艣cia ze stanowiska pracy albo zmiany pozycji przy biurku – cz臋sto uniemo偶liwia to rozstawienie sprz臋t贸w biurowych, kt贸re warto skonsultowa膰 z pracownikiem.
Z naszego do艣wiadczenia wynika, 偶e najskuteczniejszym sposobem poznania wymaga艅 pracownika jest po prostu szczera rozmowa. Pracodawcy, kt贸rzy zatrudnili niepe艂nosprawnych pracownik贸w mog膮 pochwali膰 si臋 najefektywniejsz膮 za艂og膮 i najlepszymi wynikami, ale czasem wymaga to prze艂amania pewnych standard贸w. Wymaga to najcz臋艣ciej wy艂膮cznie ch臋ci, a je艣li potrzebne s膮 r贸wnie偶 pieni膮dze, to ch臋tnie pomo偶emy Pa艅stwu zdoby膰 dofinansowanie z PFRON do wynagrodzenia pracownika niepe艂nosprawnego. Zapraszamy do kontaktu www.PartnerFirm.pl lub 537 990 017.


Source: XANDIA-RAFA艁 SZYBIAK
Martin Transports International
Pulaski Club
AA Video
CalPolonia