AzPolonia >> Article
Martin Transports International
Polacy w Boliwii i w Paragwaju

Posted on: July 4, 2005

Boliwia to od 1824 roku niepodleg艂e pa艅stwo (przedtem by艂o koloni膮 hiszpa艅sk膮) w Ameryce Po艂udniowej o obszarze 1 100 000 km kw. i maj膮ce 8,5 mln mieszka艅c贸w. Graniczy od wschodu i p贸艂nocy z Brazyli膮, od zachodu z Peru i Chile, a od po艂udnia z Argentyn膮 i Paragwajem. Stolic膮 kraju jest La Paz - Marian Ka艂uski tym razem tropi 艣lady Polak贸w w Ameryce P艂d.

A 偶e Polak贸w mo偶ma spotka膰 na ca艂ym 艣wiecie, byli i s膮 r贸wnie偶 w Boliwii. Do I wojny 艣wiatowej (1914-18) przybywali tu g艂贸wnie podr贸偶nicy, naukowcy i specjali艣ci chc膮cy przyczyni膰 si臋 do rozwoju gospodarczego i naukowego kraju. W 1845-50 podr贸偶owa艂 po Boliwii i prowadzi艂 badania naukowe botanik J贸zef Warszewicz, identyfikuj膮c szereg nieznanych gatunk贸w ro艣lin. Wspina艂 si臋 r贸wnie偶 na szczyty Ancohuma (6550 m) i Illimani (6462 m). Kilka jego list贸w z Boliwii og艂oszono w roczniku 1927 „Ogrodnika”, w zeszycie 1.

W 1886 roku osiedli艂 si臋 w Boliwii in偶. geolog J贸zef Jackowski. By艂 dyrektorem szko艂y g贸rniczej w Potosi, a nast臋pnie zajmowa艂 wysokie stanowiska w g贸rnictwie, prowadz膮c jednocze艣nie prace geologiczne oraz sporz膮dzi艂 map臋 topograficzn膮 po艂udniowo-zachodniej Boliwii; dla polskiego Tow. Przyjaci贸艂 Nauk w Poznaniu przes艂a艂 kompletny zbi贸r minera艂贸w boliwijskich (300 okaz贸w). Na pocz. XX w. przyby艂 do Bolowii inny geolog polski – Roman Koz艂owski. Na zlecenie rz膮du boliwijskiego prowadzi艂 badania nad z艂o偶ami w臋gla i ropy naftowej. W latach 1913-19 by艂 wyk艂adowc膮, a nast臋pnie dyrektorem szko艂y g贸rniczej w Oruro, kt贸ra na jego wniosek w 1917 roku otrzyma艂a status wy偶szej uczelni. Z艂o偶a naftowe Boliwii bada艂 r贸wnie偶 polski geolog, profesor Uniwersytetu Lwowskiego Rudolf Zuber, a swoje sprawozdanie z podr贸偶y po tym kraju opublikowa艂 w rocznikach lwowskiego „Kosmosu” 1887, 1888 i 1890. W Boliwii prace topograficzne prowadzi艂 in偶. W艂adys艂aw Kluger; w 1878 roku ukaza艂a si臋 w Krakowie jego ksi膮偶ka „Listy z Peruwii i Boliwii”. Badaniami ska艂 And贸w Boliwijskich zajmowa艂 si臋 znany mineralog i petrograf polski Kazimierz Smulikowski (1900-1987).

W latach 30. XX w. kilkakrotnie by艂 w Boliwii pisarz i podr贸偶nik Mieczys艂aw Lepecki, czego owocem by艂a ksi膮偶ka „W cienu Kordylier贸w” (1937).

W okresie mi臋dzywojennym osiedli艂o si臋 w Boliwii ok. 1500 Polak贸w, a podczas II wojny 艣wiatowej przyby艂o tu dalszych 730 obywateli polskich. W okresie tym powsta艂a tu pierwsza organizacja polska Polski Zwi膮zek Demokratyczny, kt贸ry zw艂aszcza w latach 1944-45 prowadzi艂 akcj臋 propagandow膮 na rzecz niepodleg艂o艣ci Polski. W 1950 roku mieszka艂y tu 1223 osoby urodzone w Polsce, kt贸re jednak w nast臋pnych latach opu艣ci艂y Boliwi臋. Dzisiaj w Boliwii mieszka na sta艂e nie wi臋cej jak 100 Polak贸w. Poza nimi s膮 tu misjonarze polscy, g艂贸wnie franciszkanie. W 2004 roku pracowa艂o w Boliwii 121 polskich misjonarzy, w tym 64 zakonnik贸w i 49 si贸str zakonnych. Dw贸ch polskich misjonarzy zosta艂o nawet biskupami: Stanis艂aw Dow艂aszewicz Billman od 2000 roku jest biskupem sufraganem Santa Cruz de la Sierra, a bp Bonifacy Antoni Reiman Panic, pochodz膮cy z Kad艂uba Turowskiego, zosta艂 wikariuszem apostolskim Nulfo de Chavez. Arcybiskup J贸zef Weso艂owski by艂 w latach 1999-2002 nuncjuszem apostolskim w Bolowii. W maju 1988 roku z pielgrzymk膮 apostolsk膮 przebywa艂 w Boliwii „polski” papie偶 Jan Paw艂e II.

Polski konsulat generalny w La Paz zosta艂 otwarty w 1934 roku. W 1937 roku rz膮dy polski i boliwijski parafowa艂y umow臋 o imigracji polskich rolnik贸w do Boliwii w liczbie 15-20 tys. os贸b rocznie przez 10 lat. W艂adze boliwijskie mia艂y pokrywa膰 wi臋kszo艣膰 koszt贸w przejezdu i przygotowania dzia艂ek dla osadnik贸w oraz utrzymywa膰 na koloniach polskie szko艂y. Do wybuchu II wojny 艣wiatowej w 1939 roku umowa nie zosta艂a ratyfikowana.

Dzisiaj coraz wi臋cej polskich turyst贸w – tych goni膮cych za egzotyk膮 - przyje偶d偶a do Boliwii. Dziel膮 si臋 p贸藕niej swoimi wra偶eniami z podr贸偶y na swoich stronych internetowych (np. bartpogoda.net, Krzysztofa Ko艣cielniaka). Z kolei strona internetowa Marka Cichomskiego podaje nam w formie s艂ownikowej wszystkie i szczeg贸艂owe informacje o Indianach boliwijskich.

Jak bardzo przybli偶y艂a si臋 do Polski nawet tak daleka Boliwia. * S膮siadem Boliwii od po艂udniowego-wschodu jest Paragwaj, kt贸ry od wschodu i po艂udnia graniczy z Brazyli膮 i od po艂udniowego-zachodu z Argentyn膮.

Paragwaj, tak jak Boliwia pozbawiony dost臋pu do morza, ma obszar 406 tys. km kw. i ponad 5 milion贸w mieszka艅c贸w. Jego stolic膮 jest Asuncion. Paragwaj wyzwoli艂 si臋 z panowania hiszpa艅skiego ju偶 w 1811 roku, staj膮c si臋 pierwsz膮 republik膮 w Po艂udniowej Ameryce.

Pierwsi Polacy pojawili si臋 w Paragwaju w drugiej po艂owie XIX w. Byli to podr贸偶nicy i badacze. Pierwszym z nich by艂 wielki podr贸偶nik polski Pawe艂 Edmund Strzelecki (1797-1873), znany przede wszystkim jako badacz Australii, w 1840 roku zdobywca najwy偶szego szczytu Australii, kt贸ry nazwa艂 G贸r膮 Ko艣ciuszki. W Paragwaju znalaz艂 si臋 podczas swej podr贸偶y z Brazylii do Urugwaju i Argentyny. P艂yn膮艂 m.in. du偶膮 rzek膮 Paran膮, maj膮c po jednej stronie Bryzyli臋, a po drugiej Paragwaj. Po drodze zatrzymywa艂 si臋 tak偶e po stronie paragwajskiej, zwiedzaj膮c okoliczne tereny. Wspomina m.in. miejscowo艣膰 misyjn膮 Sao Borja, kt贸ra le偶a艂a na terenie jezuickiego pa艅stwa misyjnego, istniej膮cego na terytorium p贸藕niejszego Paragwaju w latach 1608-1776 (po wojnie 1865-70 r. miejscowo艣膰 nale偶y do Brazylii). Wykonywa艂 badania terenowe, dokonuj膮c m.in. analiz臋 lokalnej odmiany pszenicy. Innym polskim badaczem Paragwaju by艂 w latach 90. XIX w. wybitny geolog, paleontolog i geograf, a p贸藕niej d艂ugoletni profesor polskiego uniwersytetu we Lwowie J贸zef Siemiradzki (1858-1933). Do Paragwaju dotar艂 r贸wnie偶 z Argentyny, p艂yn膮c w g贸r臋 rzeki Parany.

W 1925 roku odwiedzi艂 Paragwaj znany pisarz i podr贸偶nik polski Mieczys艂aw Lepecki.

W Paragwaju by艂 w贸wczas r贸wnie偶 in偶. Robert Albert Chodasiewicz (1832-1896), kt贸ry opracowa艂 plany przebudowy czy raczej odbudowy zniszczonej podczas wojny z Argentyn膮, Bryzyli膮 i Urugwajem w latach 1865-70 stolicy kraju Asuncion. Cz艂owiekiem, kt贸remu powierzono modernizacj臋 Asuncion w okresie mi臋dzywojennym by艂 in偶. B. Paprocki. Mi臋dzy innymi przebudowa艂 w stolicy Panteon narodowy. Modernizowa艂 on r贸wnie偶 miasto Encarnation nad Paran膮.

Nie zebrak艂o r贸wnie偶 w膮tku polskiego w historii Paragwaju. Tym w膮tkiem jest osoba Teofila Iwanowskiego, urodzonego w Poznaniu w 1827 roku. Za udzia艂 w antypruskim powstaniu wielkopolskim w 1848 roku by艂 on prze艣ladowany przez Prusak贸w. Zmuszony do emigracji zaci膮gn膮艂 si臋 Iwanowski do francuskiej Legii Cudzoziemskiej. W 1851 roku przyby艂 do Ameryki Po艂udniowej i bra艂 udzia艂 w walkach przeciw dyktatorowi Argentyny I.M. Rosasowi. Po zako艅czeniu wojny domowej przeni贸s艂 si臋 do Paragwaju, zaci膮gaj膮c si臋 do armii paragwajskiej, w kt贸rej, wyr贸偶niaj膮c si臋 w walkach podczas agresji Argentyny, Bryzylii i Urugwaju na Paragwaj (1865-70), awansowa艂 w 1870 roku do stopnia genera艂a. Niestety, po tej wojnie wybuch艂a ostra walka mi臋dzy konserwatystami (rz膮dzili 1870-1904), a libera艂ami. Iwanowski stoj膮c po stronie rz膮du st艂umi艂 bunt Lopeza Jordana w Ente Rios. Zgin膮艂 w 1874 roku w czasie rewolty wojskowej w San Luis.

Pierwsi osadnicy polscy przybyli tu z Brazylii w 1892 roku. Jednak liczniejsza emigracja polska do Paragwaju rozpocz臋艂a si臋 dopiero od 1931 roku z inicjatywy Ligi Morskiej i Kolonialnej, kt贸ra na styku granic Paragwaju, Brazylii i Argentyny chcia艂a stworzy膰 polski o艣rodek kolonialny i uczyni膰 z niego instrument polskich wp艂yw贸w w tym rejonie Po艂udniowej Ameryki. Jednak w艣r贸d przyby艂ych tu wtedy z Polski 9000 emigrant贸w by艂o zaledwie 2000 Polak贸w; reszt臋 stanowili przewa偶nie Ukrai艅cy.

Polacy osiedlili si臋 na terenie prowincji Chaco, w koloniach rolniczych Fram i Carmen del Parana w pobli偶u miasta Encarnation niedaleko granicy z Argentyn膮, gdzie po drugiej stronie granicznej rzeki Parana, w prowincji Misiones, jest wiele kolonii polskich. Niekt贸rzy koloni艣ci polscy z Argentyny przenie艣li si臋 do Fram i Carmen. 呕ycie tutejszych polskich osadnik贸w nie nale偶a艂o do 艂atwych; warunki 偶ycia by艂y jeszcze do niedawna niezmiernie ci臋偶kie – i to pod ka偶dym wzgl臋dem. Ten fakt jak i ma艂a ilo艣膰 Polak贸w sprawi艂y, 偶e polskiego 偶ycia organizacyjnego prawie wcale tu nie by艂o. Dopiero po ponad dziesi臋ciu latach w okolicy Carmen la Plata wybudowany zosta艂 niewielki ko艣ci贸艂ek, przy kt贸rym skupia艂o si臋 skromne polskie 偶ycie narodowe. Po II wojnie 艣wiatowej, a na pewno w latach 50., dzia艂a艂 na terenie kolonii Farm i Carmen skromniutki Zwi膮zek Polak贸w – Union de los Polacos. Jego poprzednikiem mia艂o by膰 pono膰 Stowarzyszenie Polskie „Union” – Sociedad Polonesa „Union”, za艂o偶one w 1928 roku (?) na terenie tych obu kolonii („Rocznik Polonii 1952” Londyn).

Ta ma艂a enklawa polska istnieje po dzi艣 dzie艅. We Fram i Carmen mieszkaj膮 rodziny o polskich korzeniach. Maj膮 艣wiadomo艣膰 polskiego pochodzenia, ale najm艂odsze pokolenie nie m贸wi ju偶 j臋zykiem dziadk贸w. Nawet msza 艣wi臋ta, odprawiana w kaplicy Matki Bo偶ej Cz臋stochowskiej, jest dwuj臋zyczna: po polsku i hiszpa艅sku. Niedawno powr贸ci艂a tu tradycja polskich obrz臋d贸w np. jase艂ek, co chyba by艂o zas艂ug膮 polskiej siostry zakonnej z Asuncion Wandy Marii Kurczab SSpS, kt贸ra kilkakrotnie odwiedzi艂a tutejszych Polak贸w. Obecnie trwaj膮 zabiegi o nauk臋 polskiego w szkole. Niekt贸rzy z najm艂odszego pokolenia pragn膮 przyjecha膰 do Polski, aby pozna膰 kraj przodk贸w. Nareszcie, dzi臋ki pomocy ambasady i Stowarzyszenia Wsp贸lnota Polska w Warszawie, Polacy z Fram i Carmen mog膮 uregulowa膰 sw贸j status prawny w Paragwaju. Kiedy przybyli tu w latach 30- tych, nie by艂o granicy mi臋dzy Argentyn膮 a Paragwajem, st膮d cz臋艣膰 ma obywatelstwo argenty艅skie. Obok Fram i Carmen powsta艂o w ostatnich 20-30 latach ma艂e skupisko polskie w Encarnation, a wcze艣niej w stolicy kraju Asuncion. Tutaj osiedli艂o si臋 ok. 100 Polak贸w przyby艂ych do Paragwaju podczas i po II wojnie 艣wiatowej oraz ci nieliczni, kt贸rzy przybyli tu pod koniec XX w. lub w ostatnich latach.

Strona internetowa „艢wiat Polonii” okre艣la liczb臋 Polak贸w czy raczej Paragwajczyk贸w polskiego pochodzenia na 10 000, a Krzysztof Smolana podnosi t臋 liczb臋 nawet do 13 000 („Polska diaspora w Ameryce Po艂udniowej” w: „Polska diaspora” Krak贸w 2001); uwa偶am, 偶e obie liczby s膮 na pewno zbyt wyg贸rowane.

W Asuncion dzia艂a Zwi膮zek Polak贸w w Paragwaju, kt贸rego prezesem jest Jose Wlosek. Jet tu r贸wnie偶 jest Konsulat RP, a konsulem honorowym jest Jorge Anibal Goldenberg Asrilevich. Z tym, 偶e pierwszy polski konsulat honorowy w Asuncion zosta艂 otwarty ju偶 w 1922 roku. Wcze艣niej, bo w latach 1956-58, mieszkaj膮cy w Asuncion p艂k W. Bia艂ob艂ocki wydawa艂 w j臋zyku hiszpa艅skim miesi臋czny biuletyn „La Voz de la Libertad”, zwi膮zany z polskim o艣rodkiem niepodleg艂o艣ciowym w Londynie.

Bodaj偶e pierwszym polskim misjonarzem katolickim w Paragwaju by艂 werbista ks. Franciszek Cedzich (1911-1971), kt贸ry konsekrowany na biskupa w 1968 roku zosta艂 ordynariuszem diecezji Alto Parana. Od kilkudziesi臋ciu lat pracuj膮 tu polscy franciszkanie; obecnie (2004 r.) jest ich 30. W Asuncjon pracuje jedna polska siostra zakonna - Wanda Maria Kurczab SSpS. W paragwajskim mie艣cie Encarnation zmar艂 1 stycznia 1962 roku zas艂u偶ony duszpasterz, publicysta i dzia艂acz polonijny w Brazylii ks. Filip Dachowski, kt贸ry odwiedza艂 tak偶e polskie kolonie w Paragwaju.

W maju 1988 roku by艂 z pielgrzymk膮 apostolsk膮 w Paragwaju „polski” papie偶 Jan Pawe艂 II. I jak m贸wi by艂y polski misjonarz w Paragwaju, o. Jacek Michno OFMConv, Paragwajczycy „Polsk臋 odbieraj膮 przez pryzmat najwi臋kszego Polaka naszych czas贸w, Jana Paw艂a II, kt贸rego bardzo kochaj膮 - dlatego te偶 s膮 do nas pozytywnie nastawieni”.

Marian Ka艂uski, Australia, 24 czerwca 2005 r.

Source: PAP

Martin Transports International
Pulaski Club
AA Video
CalPolonia