AzPolonia >> Article
Martin Transports International
Polacy na Spitsbergenie (Norwegia)

Posted on: February 16, 2006

Spitsbergen to potoczna w Polsce nazwa norweskiej prowincji Svalbard, czyli archipelagu ok. 1000 wysp i wysepek o powierzchni ok. 62 000 km kw. na Morzu Arktycznym (w tym wyspa Spitsbergen Zachodni 39 500 km kw.), na wsch贸d od p贸艂nocno-wschodnich wybrze偶y Grenlandii i w po艂owie drogi mi臋dzy kontynentaln膮 Europ膮 a Arktyk膮. Powierzchnia wysp jest wy偶ynno-g贸rska (najwy偶szy szczyt Newton-Toppen na wyspie Spitsbergen 1713 m.n.p.m.), na wyspie Spitsbergen Zachodni wyst臋puj膮 niskie r贸wniny nadmorskie, poprzecinane dolinami rzek sandrowych. Ponad 50% obszaru archipelagu pokrywaj膮 艣niegi i lodowce (g艂贸wnie w cz臋艣ci wschodniej i w g贸rach), pozosta艂膮 cz臋艣膰 zajmuje tundra. Klimat polarny, 艂agodzony przez Pr膮d Zatokowy.

Na Spitsbergenie nie ma ludno艣ci autochtonicznej, a istniej膮ce tu osiedla powsta艂y w zwi膮zku z dzia艂alno艣ci膮 g贸rnicz膮. Sta艂ej ludno艣ci jest tu niewiele. Wi臋kszo艣膰 mieszka艅c贸w Spitsbergenu stanowi膮 sezonowi pracownicy, przyje偶d偶aj膮cy (czasem z rodzinami) na kilkuletnie kontrakty.

Spitsbergen zamieszkuje ok. 3000 os贸b – przewa偶nie Norweg贸w i Rosjan. Jest tu tylko 8 miejscowo艣ci i osiedli, z kt贸rych najwi臋ksz膮 jest za艂o偶ony w 1916 roku Longyearbyen – stolica prowincji Svalbard, maj膮ce 1400-1700 mieszka艅c贸w osiedle portowe i administracyjne (siedziba gubernatora i urz臋d贸w), posiadaj膮ce r贸wnie偶 lotnisko. Opr贸cz Longyearbyen innymi osadami s膮: Sveagruva, rosyjska osada Barentsburg (650-900 mieszk.), norwesko-mi臋dzynarodowa stacja badawcza w Ny Ålesund (ok. 20 mieszk. zim膮 i do 200 latem), polska stacja polarna w Hornsund (8 zim膮 i do 30 latem), stacje meteorologiczne na wyspach Hopen i Nied藕wiedziej (po kilka os贸b) oraz radiowa stacja przeka藕nikowa Isfjord Radio na Kapp Line.

Ludno艣膰 trudni si臋 g艂贸wnie wydobyciem w臋gla kamiennego (z艂o偶a eksploatuj膮 Norwegia i Rosja na podstawie mi臋dzynarodowej umowy) oraz traperstwem, rybo艂贸wstwem i coraz bardziej rozwijaj膮c膮 si臋 turystyk膮. Bowiem wiele os贸b, kt贸re odwiedzi艂y Spitsbergen uwa偶a, 偶e jest to jeden z pi臋kniejszych zak膮tk贸w znajduj膮cych si臋 na naszej planecie.

Spitsbergen odkry艂a w 1596 roku holenderska wyprawa Willema Barentsa. I to w艂a艣nie jego uwa偶a si臋 za odkrywc臋 Svalbardu, chocia偶 wiadomo, 偶e wcze艣niej docierali tutaj Wikingowie. Barents jednak jako pierwszy nani贸s艂 na mapy zachodnie wybrze偶e nieznanego czy zapomnianego ju偶 l膮du i nada艂 mu nazw臋 Spitsbergen (Ostre G贸ry). W XVII w. pojawili si臋 tu angielscy i holenderscy wielorybnicy oraz 艂owcy mors贸w i fok, a w XVIII w. norwescy traparzy poluj膮cy na bia艂e nied藕wiedzie. XIX wiek by艂 wiekiem odkrywc贸w – badaczy Spitsbergenu, z kt贸rego od ko艅ca tego wieku rozpoczyna艂y si臋 r贸wnie偶 wyprawy do Bieguna P贸艂nocnego. W 1928 roku Norwegowie za艂o偶yli tu Norweski Instytut Bada艅 Svalbardu i M贸rz Lodowatych, przemianowany w 1948 roku na Norweski Instytut Polarny (Norsk Polarinstitutt).

Pod koniec XIX w., szczeg贸lnie po odkryciu pok艂ad贸w w臋gla kamiennego, roszczenia do Spitsbergenu zg艂asza艂y: Norwegia, Rosja, Wielka Brytania i Holandia. Jednak do 1920 roku Spitsbergen nie wchodzi艂 w sk艂ad 偶adnego pa艅stwa. Dopiero w my艣l mi臋dzynarodowego porozumienia zawartego 9 lutego 1920 roku w Pary偶u (w艂a艣ciwie w Sevres) suwerenno艣膰 nad Spitsbergenem uzyska艂a Norwegia. W 1925 roku rz膮d norweski proklamowa艂 w艂膮czenie Spitsbergenu do terytorium Norwegii i jednocze艣nie utworzy艂 z archopelagu prowincj臋 Svalbard. Obowi膮zuje tu prawo norweskie, walut膮 s膮 korony norweskie (NOK), a j臋zykiem urz臋dowym jest norweski (w powszechnym u偶yciu jest angielski).

....................

Nie wiemy dok艂adnie kto z Polak贸w by艂 pierwszy na Spitsbergenie. Rosjanie cz臋sto tu bywali i nie mo偶na wykluczy膰 tej mo偶liwo艣ci, 偶e w艣r贸d nich nie by艂o jaki艣 Polak贸w. Wszak od XIX wieku nie by艂o zak膮tka w Rosji gdzie nie by艂o by Polak贸w, a udzia艂 Polak贸w w 偶yciu gospodarczym carskiej Rosji by艂 wr臋cz ogromny. Mog艂yby rzuci膰 troch臋 艣wiat艂a na to archiwa rosyjskie. Badanie ich jednak to rzecz trudna do zr膰lizowania i to z wielu powod贸w. Nawet i dzisiaj s膮 nadal 偶ywe, cho膰 ju偶 nie a偶 tak, powi膮zania polsko-rosyjskie. Oto jeden z wielu zapewne przyk艂ad贸w: konsul rosyjski rezyduj膮cy w osiedlu Barentsburg na pocz膮tku obecnego wieku m贸wi艂 po polsku (Ma艂gorzata Dadas „Kszta艂towanie ofert w biurach podr贸偶y - wyprawa na Spitsbergen” Wy偶sza Szko艂a Turystyki i Hotelarstwa, Warszawa 2001).

Wiemy jednak, 偶e w okresie carskim w艣r贸d uczestnik贸w rosyjskiej wyprawy na Spitsbergen 1899-1900 roku w ramach szwedzko-rosyjskiej wyprawy Arc-of-Meridian Expedition by艂 Polak J. Sikora. Pami膮tk膮 po jego tu pobycie jest nazwa lodowca na p贸艂nocno-wschodnim wybrze偶u Sorkapp Land – Sykorabreen. Musimy wi臋c przyj膮膰, 偶e to chyba on by艂 pierwszym Polakiem na Spitsbergenie.

Drugim Polakiem na archipelagu by艂 Henryk Arctowski (1871-1958), wielki podr贸偶nik, geofizyk i geograf polski, badacz Antarktydy i rejon贸w polarnych, w latach 1921-39 profesor geofozyki i meteorologii na polskim uniwersytecie we Lwowie. Arctowski by艂 w 1910 roku cz艂onkiem francuskiej wyprawy, wys艂anej przez rz膮d francuski na statku „Ile de France”. By艂 cz艂onkiem zespo艂u pracownik贸w naukowych.

To z Henrykiem Arctowskim zwi膮zane s膮 jedne z pierwszych polskich nazw geograficznych na mapie Spitsbergenu, kt贸re nada艂 w 1920 roku szwedzki geograf i badacz krain polarnych Gerard de Geer. Prowadz膮c badania na Spitsbergenie w rejonie Isfjordu, Geer natkn膮艂 si臋 na po艂udnie od Sassenfjordu na nieznan膮 jeszcze g贸r臋 (973 m), kt贸r膮 nazwa艂 G贸r膮 Arctowskiego (Arctowskifjellet), a najwi臋kszy na jej zboczach lodowiec nazwa艂 Lodowcem Arctowskiego (Arctowskibreen). W ten spos贸b odda艂 cze艣膰 wielkiemu polskiemu badaczowi krain polarnych. Geer wyrazi艂 swe uznanie tak偶e innemu znanemu polskiemu uczonemu - polarnikowi i glacjologowi Antoniemu Dobrowolskiemu, uczestnikowi s艂ynnej belgijskiej wyprawy antarktycznej na statku „Belgica” (1897-99), nazywaj膮c niewielki lodowiec sp艂ywaj膮cy z G贸ry Arctowskiego Lodowcem Dobrowolskiego (Dobrowolskibreen).

Na mocy uk艂adu paryskiego z 1920 roku ("The Svalbard Treaty") 41 pa艅stw, kt贸re do 1998 roku ratyfikowa艂y uk艂ad (Polska ratyfikowa艂a uk艂ad w 1931 roku) ma prawo do eksploatacji bogactw naturalnych Spitsbergenu oraz swobod臋 dzia艂a艅 naukowych, eksploracyjnych i turystycznych, a ich obywatele maj膮 na wyspach r贸wne prawa.

Tak, wszystkie pa艅stwa, kt贸re podpisa艂y ten traktat, maj膮 takie same prawa. Tak偶e Norwegia, chocia偶 uzyska艂a suwerenno艣膰 nad Spitsbergenem, nie posiada dodatkowych praw - posiada jedynie dodatkowe obowi膮zki (m. in. ochrona 艣rodowiska, pilnowanie porz膮dku itp.). Svalbard jest terytorium zdemilitaryzowanym i wolnoc艂owym. Polacy mogli i mog膮 tu r贸wnie偶 legalnie podj膮膰 prac臋, a tak偶e mieszka膰 dowolnie d艂ugo (tyle, 偶e po sze艣ciu miesi膮cach trzeba si臋 zameldowa膰). Nawet gdy obowi膮zywa艂y wizy, Polacy (i wszyscy inni) nie musieli ich mie膰. Bo, powtarzam, Polska ma takie samo prawo do Spitsbergenu jakie ma Norwegia. Mamy wi臋c, czyli nasza ojczyzna i Polacy, na Spitsbergenie takie prawa, jakich nie mamy nigdzie indziej na 艣wiecie.

Z prawa osiedlania si臋 na Spitsbergenie i eksploatowania miejscowych zasob贸w w臋gla kamiennego skorzysta艂a dotychczas jedynie Norwegia i Rosja (Zwi膮zek Sowiecki ratyfikowa艂 uk艂ad w 1935 roku). Mieszka tu do 1000 Rosjan (w艣r贸d nich troch臋 Ukrai艅c贸w) i Rosja ma kopalni臋 w臋gla w Barentsburgu. Kiedy艣 by艂o tu du偶o ma艂ych kopal艅 w臋gla kamiennego, jednak z powodu nieop艂acalno艣ci dzia艂alno艣膰 wydobywcza zosta艂a ograniczana. Obecnie w臋giel wydobywany jest w dw贸ch norweskich kopalniach w Longyearbyen i Sveagruva (Norweska Kompania G贸rnicza – Store Norske Kulkompani – ok. 230 pracownik贸w) i rosyjska w Barentsburgu. Rosyjskie kopalnie w Grumantbyen i Piramiden zosta艂y zamkni臋te pod koniec XX w., a osiedla opustosza艂y. Pionierem modernizacji tutejszych kopal艅 w臋gla kamiennego by艂 nasz rodak – in偶. Stanis艂aw Guzowski (El偶bieta Later Chody艂owa).

W po艂owie lat 30. XX w. Spitsbergen odwiedzi艂 znany dziennikarz polski Aleksander Bregman, kt贸rego reporta偶e z archipelagu publikowa艂 krakowski „Ilustrowany Kurier Codzienny”.

Podczas II wojny 艣wiatowej niszczyciel Polskiej Marynarki Wojennej „Garland” latem 1941 roku uczestniczy艂 w desancie wojsk alianckich na Spitsbergen.

W odniesieniu do umowy parskiej z 1920 roku Polska jak dotychczas skorzysta艂a jedynie z prawa swobody prowadzenia dzia艂a艅 naukowych na wyspie. I to ju偶 w 1932 roku. W 2007 roku polski 艣wiat naukowy b臋dzie obchodzi艂 75-lecie polskiej dzia艂alno艣ci naukowej na Spitsbergenie.

W latach 1882-83 mia艂 miejsce Pierwszy Mi臋dzynarodowy Rok Polarny czyli mi臋dzynarodowe badnia zjawisk strefy podbiegunowej kuli ziemskiej. W贸wczas Polski jako pa艅stwa nie by艂o i nie by艂o polskiego udzia艂u w tych badaniach. Po pi臋膰dziesi臋ciu latach postanowiono zorganizowa膰 Drugi Mi臋dzynarodowy Rok Polarny. Polska od czternastu lat by艂a ponownie na mapie politycznej Europy i postanowi艂a wzi膮膰 udzia艂 w tych badaniach. W latach 1932-33 na le偶膮cej na po艂udnie od w艂a艣ciwego archipelagu Spitsbergenu Wyspie Nied藕wiedzia (Bjornoya), kt贸ra jest cz臋艣ci膮 prowincji Svalbard i ma powierzchni臋 180 km kw., czynna by艂a polska stacja badawcza, kt贸r膮 kierowa艂 Czes艂aw Centkiewicz (radiometeorolog) i w sk艂ad kt贸rej wchodzili jeszcze W艂adys艂aw 艁ysakowski (geomagnetyzm) i Stanis艂aw Siedlecki (meteorologia). Prowadzono badania meterologiczne wraz z pomiarami nat臋偶enia promieni s艂onecznych, magnetyzmu ziemskiego, zorzy polatnej i elektryczno艣ci atmosferycznej. Wyniki bada艅 polskich uczonych zosta艂y opublikowane w 1935 roku. Spotka艂y si臋 z bardzo przychyln膮 krytyk膮 w 艣wiecie naukowym.

Wmurowana przy brzegu w 1933 roku pami膮tkowa tablica br膮zowa z napisem: „Polska Ekspedycja Polarna 1932/33” wkr贸tce potem uleg艂a zniszczeniu, albo przez fale sztormowe, albo raczej przez radzieckich rybak贸w, kt贸rzy tu docierali.

Trzy lata po tej wyprawie Czes艂aw Centkiewicz uda艂 si臋 ponownie na Wysp臋 Nied藕wiedzia, ale ju偶 jako turysta. W drodze powrotnej do Norwegii statek pop艂yn膮艂 najpierw na Spitsbergen, gdzie w r贸偶nych fiordach zatrzymywa艂 si臋, zaopatruj膮c w 偶ywno艣膰 i r贸偶ne rzeczy my艣liwych i badaczy polarnych. Wspomnienia z obu wypraw Centkiewicz opisa艂 w ksi膮偶ce „Wyspa mgie艂 i wichr贸w” (wyd. VI Warszawa 1956). Otrzyma艂em j膮 w tym偶e roku na zako艅czenie roku szkolnego wraz z dedykacj膮: „Uczniowi kl. IV „b” Ka艂uskiemu Marianowi w nagrod臋 za bardzo dobr膮 nauk臋 i wzorowe zachowanie. Wychowawczyni A. Pigulska, za Komitet Rodzicielski – Przyby艂, 23 VI 1956”.

W maju-czerwcu 1934 roku zorganizowana zosta艂a pierwsza polska wyprawa naukowa na w艂a艣ciwy Spitsbergen. Jej organizatorem by艂o Ko艂o Wysokog贸rskie przy Oddziele Warszawskim Polskiego Towarzystwa Tatrza艅skiego oraz Zak艂ad Geologii Uniwersytetu Warszawskiego przy wsp贸艂udziale Wojskowego Instytutu Geograficznego. W wyprawie wzi臋艂o udzia艂 7 os贸b: Stefan Bernadzikiewicz – kierownik wyprawy, Witold Biernawski – filmowiec i radiooperator, Henryk Mogilnicki – fotograf, Stefan R贸偶ycki – geolog, Stanis艂aw Siedlecki – meteorolog i zoolog oraz dw贸ch geodet贸w i kartograf贸w – Sylweriusz Zagrajski i Antoni Zawadzki.

Jako teren bada艅 wybrano zachodni膮 cz臋艣膰 Ziemi Torella, po艂o偶on膮 na po艂udnie od fiordu Van Keulen na Spitsbergenie Zachodnim. By艂 to jeszcze w贸czas zupe艂nie dziewiczy teren, nie tkni臋ty ludzk膮 stop膮 – bia艂a plama na mapie Spitsbergenu. Polacy byli odkrywcami tamtejszych g贸r i przyj臋tym zwyczajem nadali im nazwy – polskie nazwy. Do tego tematu jeszcze powr贸c臋.

Pierwsza polska wyprawa na Spitsbergen przeprowadzi艂a prace triangulacyjne, fotogrametryczne i geologiczne na obszarze 500 km kw. oraz pokryto zdj臋ciami kartograficznymi (2500) oko艂o 300 km kw. nieznanego kraju, kt贸re umo偶liwo艂y Sylweriuszowi Zagrajskiemu i Antoniemu Zawadzkiemu wykonanie pierwszej mapy tego terenu, a Stefan R贸偶ycki wykona艂 map臋 geologiczn膮 tego obszaru. Zebrano ok. 800 kg okaz贸w ska艂 i skamielin oraz poka藕ne kolekcje ro艣lin. Biernawski wykona艂 film dokumantarny z wyprawy, zebra艂 bogat膮 dokumentacj臋 fotograficzn膮 z trasy podr贸偶y i zbadanych teren贸w. Dzi臋ki tym materia艂om wyprawa zosta艂a spopularyzowana w Norwegii i w Polsce. Owocem tej wyprawy by艂a r贸wnie偶 ksi膮偶ka Stanis艂awa Siedleckiego „W艣r贸d polarnych pusty艅 Svalbardu” (1935).

W 1936 roku trzyosobowa grupa polarnik贸w i alpinist贸w z Polskiego Klubu Wysokog贸rskiego (S. Bernadzikiewicz, S. Jodko-Norkiewicz i S. Siedlecki) ponownie bada艂a Spitsbergen, przy czym tym razem dokona艂a pierwszego w dziejach tego archipelagu przej艣cia Wyspy Zachodniej z po艂udnia na p贸艂noc, pokonuj膮c w bardzo trudnym terenie 840 km (Jerzy Pertek). Z kolei w 1938 roku na archipelag uda艂a si臋 ekspedycja glacjologiczna Ko艂a Polarnego (powsta艂ego z inicjatywy A. Dobrowolskiego) Polskiego Towarzystwa Wypraw Badawczych, w sk艂ad kt贸rej wchodzili m艂odzi pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego: B. Halicki, M. Klimaszewski i L. Sawicki. Wyprawa ta, pracuj膮ca na p贸艂noc od 77 r贸wnole偶nika, przynios艂a najwi臋kszy dorobek naukowy. Naukowcy badali zjawiska cofania si臋 lodowc贸w na przedpolach lodowcowych, a Klimaszewski przeprowadzi艂 wa偶ne badania geomorfologiczne.

Dalsze polskie badania Spitsbergenu przerwa艂a II wojna 艣wiatowa. Polscy uczeni powr贸cili na Spitsbergen prowadz膮c pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk badania w ramach Mi臋dzynarodowego Roku Geofizycznego (1957-58) i Mi臋dzynarodowej Wsp贸艂pracy Geofizycznej (1959). By艂y to wieloosobowe wyprawy badawcze. Ich dorobek naukowy jest nale偶ycie oceniany przez Norweg贸w i nauk臋 艣wiatow膮. Dorobek ten dowodzi, 偶e osi膮gni臋cia Polak贸w s膮 nawet owocniejsze od prac innych, znacznie bardziej w sprawach polarnych do艣wiadczonych narod贸w.

Zanim powsta艂a na Spitsbergenie polska stacja naukowa, w 1956 roku zosta艂a wys艂ana w rejon fiordu Hornsund wyprawa rekonesansowa, kt贸ra poszukiwa艂a dogodnego miejsca pod stacj臋. Wybrano p艂aski obszar nad zatok膮 Isbjornhamna – Bia艂ego Nied藕wiedzia, w po艂udniowej cz臋艣ci wyspy Spitsbergen Zachodni. Stacja Polarna Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, bo taka jest jej oficjalna nazwa, znajduje si臋 niedaleko uj艣cia fiordu Hornsund.

Stacja zosta艂a za艂o偶ona w lipcu 1957 roku przez cz艂onk贸w wyprawy Polskiej Akademii Nauk dzia艂aj膮cej w ramach Mi臋dzynarodowego Roku Geofizycznego. 37-osobow膮 wypraw膮 kierowa艂 Stanis艂aw Siedlecki, znany badacz polarny, geolog i taternik, uczestnik przedwojennych polskich ekspedycji na Wysp臋 Nied藕wiedzia i w艂a艣ciwy Spitsbergen. W jego grupie byli tacy wielcy uczeni polscy jak: Aleksandr Kosiba - glacjolog i Alfred Jahn – geomorfolog. Polska Stacja Polarna jest najdalej na p贸艂noc wysuni臋t膮 sta艂膮 polsk膮 plac贸wk膮 naukow膮. Stacja prowadzi ci膮g艂e badania z zakresu geofizyki i 艣rodowiska polarnego.

Program naukowy obejmowa艂 dwa sezony pracy grup letnich i jeden ca艂oroczny sezon grupy zimuj膮cej (1957-58). Grupa zimuj膮ca prowadzi艂a badania meteorologiczne (dla cel贸w synoptycznych i klimatologicznych), aktynometryczne, glacjologiczne, jonosferyczne (m. in. z贸rz polarnych), astronomiczne, radioaktywno艣ci opad贸w, zawarto艣ci CO2 w wolnej atmosferze i wiecznej zmarzliny. Latem prowadzono dodatkowo badania z zakresu hydrologii, botaniki, zoologii, geomorfologii, geologii, magnetyzmu ziemskiego i geodezji-topografii.

Po zako艅czeniu wyprawy Mi臋dzynarodowego Roku Geofizycznego Stanis艂aw Siedlecki usilnie zabiega艂 o to, aby stacja w Hornsund nadal s艂u偶y艂a kolejnym polskim wyprawom na Spitsbergen. W latach 1961-77 stacja by艂a okresowo wykorzystywana przez polskie wyprawy naukowe oraz g贸rskie, organizowane przez PAN (w latach 1960 i 1961), uniwersytety i Polski Klub Wysokog贸rski (1965), jak r贸wnie偶 przez norweskie i polsko-brytyjskie letnie wyprawy naukowe i grupy alpinist贸w oraz, w latach 1967-71, przez norweskich traper贸w. W latach 1961, 1963-1969 stacja by艂a pod opiek膮 Norweskiego Instytutu Polarnego i gubernatora Svalbardu. W 1978 roku PAN dokona艂a renowacji i rozbudowy stacji, przygotowuj膮c j膮 do dzia艂alno艣ci ca艂orocznej. Odt膮d stacja, znana jako Polska Stacja Polarna, jest miejscem pracy i domem uczestnik贸w kolejnych ca艂orocznych i sezonowych wypraw naukowych organizowanych przez Instytut Geofizyki PAN.

Jak podaje oficjalna strona internetowa polskiej stacji w Hornsund, program naukowy realizowany jest aktualnie przez o艣mioosobowe ekipy przebywaj膮ce na stacji przez ca艂y rok. Wymiana obsady stacji zwykle ma miejsce na pocz膮tku lipca. Ze stacji korzystaj膮 r贸wnie偶 grupy okresowo prowadz膮ce swoje badania, jak biolodzy latem, glacjolodzy zwykle pod koniec zimy. Latem kilkuosobowa grupa techniczna wykonuje prace remontowe i modernizacyjne. R贸wnie偶 w okresie letnim stacja s艂u偶y jako baza dla wypraw organizowanych przez r贸偶ne instytuty naukowe oraz uczelnie polskie i zagraniczne, kt贸re realizuj膮 programy badawcze dotycz膮ce rejon贸w polarnych.

Poza tym pod opiek膮 Polskiej Stacji Polarnej PAN s膮 znajduj膮ce si臋 w pobli偶u chaty, u偶ywane jako bazy pomocnicze najcz臋艣ciej przez naukowc贸w r贸偶nej narodowo艣ci: na wschodniej stronie zatoki Gashamna, w podn贸偶u Hohenlohefjellet (Camp Erna z 1919 r.) - u偶ywane przez letnie wyprawy archeologiczne Uniwersytetu Jagiello艅skiego, nad brzegiem zatoki Hyttevika (Claus Andersen-hytta z 1907 r.), na przyl膮dkach Wilczekodden (Isbjornhamna z 1936 r.), Gnalodden (z 1935 r.) i Treskellen. Polska Stacja Polarna odgrywa du偶膮 rol臋 w badaniach naukowych, w kontaktach mi臋dzynarodowych, mi臋dzynarodowej wsp贸艂pracy naukowej, rozwijaniu specjalistycznych bada艅 艣rodowiska polarnego, kszta艂ceniu m艂odych pracownik贸w naukowych.

Geografowie z Uniwersytetu Wroc艂awskiego, bior膮cy dotychczas udzia艂 w wyprawach PAN, postanowili za艂o偶y膰 na Spitsbergenie swoj膮 w艂asn膮 stacj臋 glacjologiczn膮. Zosta艂a za艂o偶ona przez doc. Stanis艂awa Baranowskiego w 1971 roku na przedpolu lodowca Werenskiolda, 23 km od stacji PAN w Hornsudzie. Nazywana jest Baran贸wk膮 (od za艂o偶yciela S. Baranowskiego) lub Werenhusem (hus to po norwesku dom) wzgl臋dnie Wroc艂aw University Station. Stanowi ona baz臋 polskich i czeskich wypraw glacjologicznych i glacjospeleologicznych oraz terenowych prac polarnik贸w znad Hornsundu. Do zas艂u偶onych badaczy wroc艂awskiej stacji glacjologicznej nale偶a艂 dr Jan Klementowski, kt贸ry prowadzi艂 tam badania pi臋膰 razy, ostatni raz w 2003 roku. W naukowej ekpie tego roku by艂o 10 os贸b, w tym dw贸ch Czech贸w - glacjospeleolog贸w, kt贸rzy wchodz膮 do wn臋trza lodowca. A tak偶e ichtiolodzy, klimatolog, glacjolog, botanicy, entomolog. Na przyk艂ad prof. Andrzej Witkowski i dr Jan Kusznierz, ichtiolodzy z Uniwersytetu Wroc艂awskiego, zaj臋li si臋 rozszyfrowaniem tajemnic w臋dr贸wki niezwyk艂ej ryby - golca arktycznego, kt贸ry podobnie jak 艂oso艣 wst臋puje na tar艂o do s艂odkich w贸d Arktyki. Botanik贸w z Akademii Rolniczej - prof. Jana Matu艂臋 i dr Bronis艂awa Wojtunia interesowa艂o m.in. zjawisko tzw. sukcesji, czyli zasiedlania ro艣linno艣ci膮 teren贸w opuszczonych przez lodowce. Doktor Pereyma ulokowa艂 si臋 na lodowcu Werenskiolda, badaj膮c jego zasi臋g, a dr Klementowski na jego przedpolu (Wanda Dybalska „Lato na lodowcu” Uniwersytet Wroc艂awski Nr 3, pa藕dziernik 2003).

W latach 1959- 1974 w polskich wyprawach na Spitsbergen brali udzia艂 m.in. geografowie z Uniwersytetu Miko艂aja Kopernika (UMK) w Toruniu - Jan Szupryczy艅ski, G. W贸jcik i inni. W 1975 roku r贸wnie偶 i oni postanowili zorganizowa膰 w艂asn膮 wypraw臋 naukow膮 na Spitsbergen. Wyprawa, pod kierunkiem prof. dr Jana Szupryczy艅skiego, liczy艂a 12 os贸b, a na miejsce swej bazy wybra艂a w p贸艂nocno-zachodniej cz臋艣ci wyspy Spitsbergen i na p贸艂nocno-zachodnim brzegu Ziemi Oskara II – nadmorsk膮 r贸wnin臋 Kaffioyra (R贸wnina Kawy). Jest ona najdalej na p贸艂noc wysuni臋t膮 polsk膮 plac贸wk膮 (78 41’ N). W latach 1975-1997 UMK zorganizowa艂 12 wypraw: 1975, 1977, 1978, 1979, 1980, 1982, 1985, 1989, 1995, 1996,1997). Poza tym z toru艅skiej bazy w latach 1975-2001 skorzysta艂o 9 innych wypraw naukowych. W wyprawach UMK uczestniczy艂y 艂膮cznie 62 osoby, g艂贸wnie pracownicy i studenci Instytutu Geografii UMK. Baza toru艅ska prowadzi艂a badania meteorologiczne, geodezyjne i geologiczne, jednak koncentrowa艂a si臋 g艂贸wnie na badaniach geomorfologiczych. Efektem tych bada艅 by艂o: 5 rozpraw doktorskich, 12 prac magisterskich, przesz艂o 100 publikacji naukowych, oko艂o 20 publikacji popularno-naukowych, liczne mapy topograficzne i tematyczne. Wydano trzy tomy „Acta Univ.N.Copernici” ( w j臋z. angielskim) po艣wi臋cone w ca艂o艣ci badaniom przeprowadzonym na Spitsbergenie (Strona internetowa Klubu Polarnego Polskiego Tow. Geograficznego).

Na Spitsbergenie istniej膮 jeszcze sezonowe polskie plac贸wki naukowe. I tak Uniwersytet Lubelski (UMCS) wykorzystuje dawny budynek kopalniany nad fiordem Bellsund na Calypsostranda, Uniwersytet Pozna艅ski korzysta z chatki nad zatok膮 Petuniabukta w g艂臋bi Isfjorden (cz艂onkowie jego wyprawy opracowali m.in. map臋 „Geomorfologia Petuniabukta Billefjorden 1:40 000”), a Uniwersytet Jagiello艅ski prowadzi w rejonie Hornsundu badania archeologiczne i geograficzne bazuj膮c w traperskich chatkach nad zatok膮 Gashamna i na przyl膮dku Palffyodden.

Bardzo aktywne by艂o i jest 艣rodowisko polarnik贸w Uniwersytetu 艢l膮skiego w Katowicach. Jego wydawnictwo opracowa艂o i wyda艂o m.in. mapy: Hornsund - Geomorfologia 1:75 000, Hornsund - Geologia 1:75 000, Hans Glacier 1:25 000 i Amundsenisen 1:25 000 (dwie ostatnie mapy wsp贸lnie z Norsk Polarinstitutt) oraz wydawnictwa naukowe J. Jania: „Dynamika cz贸艂 spitsberge艅skich lodowc贸w uchodz膮cych do morza” (1986) i „Klasyfikacja i cechy morfometryczne lodowc贸w otoczenia Hornsundu, Wyprawy Polarne Uniwersytetu 艢l膮skiego, Rezultaty, vol. 2 (1988).

W ubieg艂ym, 2005 roku, ponad 160 uczonych z kilkunastu instytut贸w i uczelni polskich uczestniczy艂o w badaniach naukowych na Spitsbergenie. By艂o to najwi臋ksze w historii polskie przedsi臋wzi臋cie badawcze w Arktyce. Naukowc贸w zawi贸z艂 statek "Horyzont II". Niezale偶nie od tego od maja do lipca tego roku prowadzili na Spitsbergenie badania klimatyczne i ornitologiczne naukowcy wypraw Uniwersytetu Wroc艂awskiego i Uniwersytetu Gda艅skiego.

W niedalekiej odleg艂o艣ci od polskiej stacji naukowej w Hornsund znajduje si臋 najwy偶szy szczyt w tej cz臋艣ci wyspy - Hornsundtind (1431m.). Szczyt ten zosta艂 po raz pierwszy zdobyty w 1938 roku przez Niemc贸w, natomiast Polacy po raz pierwszy osi膮gn臋li wierzcho艂ek w 1958 roku. W grupie tej byli m.in. J. Piotrowski, R. Schramm. W og贸le polscy alpini艣ci mog膮 poszczyci膰 nie du偶ymi osi膮gni臋ciami na Spitsbergenie. Zdobyli wiele, cz臋sto dziewiczych szczyt贸w m.in. na Ziemii Torella, Ziemi Wedel Jarlsbergra, Po艂udniowego Przyl膮dka i Nordenskjolda. Np. wspomniany wy偶ej prof. Ryszard Wiktor Schramm dokona艂 w latach 1958, 1965, 1973, 1977, 1980 i 1983 a偶 27 pierwszych wej艣膰 na szczyty Spitsbergenu.

Polscy uczestnicy wypraw na Spitsbergen opracowali i wydali mapy: Hornsund 1:25 000 (10 ark), Instytut Geofizyki PAN - Polska Stacja Polarna w Horsundzie 1:5000. Wydano m.in. prace: 5 tomowy „Atlas fauny i flory morskiej Po艂udniowego Spitsbergenu” pod redakcj膮 R. Z. Klekowskiego i J. M. W臋s艂awskiego, R. Klekowski, M. W臋s艂awski „Atlas fauny morskiej Po艂udniowego Spitsbergenu”, „Polish Polar Studies: 24, 25, 26 Polar Symposium” (Warszawa 1997, Warszawa 1998, Lublin 1999), „Prace Wydzia艂u Nawigacyjnego Wy偶szej Szko艂y Morskiej w Gdyni Zeszyt 3 - Zagadnienia genezy i geomorfologii wsp贸艂cze艣nie rozwijaj膮cych si臋 fiord贸w strefy polarnej” (Gdynia 1996), J. Jania, O. Hagen „Mass Balance of Arctic Glaciers, IASC Report No. 5” (Sosnowiec-Oslo 1996), H. Krzy偶aniak „Udzia艂 Polak贸w w badaniach Spitsbergenu” (PPR.1.1.1980).

Bogat膮 sta艂a si臋 literatura polska dotycz膮ca Spitsbergenu: S. Siedlecki „Dom pod biegunem”, „Pami膮tkowa ksi臋ga przyja藕ni S. Siedleckiego”, K. Birkenmajer „Polarne drogi i rozdro偶a”, K. Birkenmajer „Pod znakiem bia艂ego nied藕wiedzia”, T. Makarewicz, R. Trechci艅ski „Halo, Spitsbergen”, S. Swerpel „D艂uga noc”, J. Jania „Zrozumie膰 lodowce”, Cz. Centkiewicz „Wyspy mgie艂 i wichr贸w”, A. i Cz. Centkiewiczowie „Fridtjof co z ciebie wyro艣nie”, A. Jahn „Z Kleparowa w 艣wiat daleki”, A. Ro艣ciszewski „P贸艂nocne rejsy”.

Za艂o偶enie Polskiej Stacji Polarnej w Hornsud zapocz膮tkowa艂o mniej lub wi臋cej regularny (co kilka miesi臋cy) polski transport morski na Spitsbergen. Zapocz膮tkowa艂y go w 1957 roku okr臋t hydrograficzny „Ba艂tyk” i statek handlowy „Ustka”, a w latach 70. i 80. XX w. p艂ywa艂 na Spitsbergen statek Wy偶szej Szko艂y Morskiej w Gdyni "Turlejski". Dzisiaj na Spitsbergen zazwyczaj leci si臋 samolotem.

Polska Stacja Polarna nie jest jedynie plac贸wk膮 naukow膮. Bowiem przylgn臋艂a do niej r贸wnie偶 s艂uszna nazwa „Polskiego Domu pod Biegunem”. Ten prawdziwie Dom Polski go艣ci艂 od chwili uruchomienia setki os贸b: uczestnik贸w wypraw PAN, o艣rodk贸w uniwersyteckich krajowych i zagranicznych, turyst贸w ze statk贸w wycieczkowych i jacht贸w, a tak偶e okazjonalnych go艣ci: norweskich i rosyjskich mieszka艅c贸w Spitsbergenu, polskich ksi臋偶y z Ko艣cio艂a katolickiego w Norwegii. Wielu z nich, urzeczonych pi臋knem Arktyki, urokiem Hornsundu i niepowtarzalnym klimatem tego Domu, wraca tu wielokrotnie lub marzy o powrocie.

A Polak贸w na Spitsbergen przybywa ka偶dego roku coraz wi臋cej. Szczeg贸lnie od kiedy Polska sta艂a si臋 znowu wolnym krajem (1989). Oto tylko gar膰 przyk艂ad贸w:

Marek Kami艅ski i Wojciech Moskal jako pierwsi w historii Polacy 23 maja 1995 roku stan臋li na Biegunie P贸艂nocnym. Kami艅ski przygotowywa艂 si臋 do tego wyczynu m.in. na Spitsbergenie, gdzie przeszed艂 400 km po polarnym terenie.

W 2002 roku odby艂a si臋 studencka wyprawa naukowo-badawcza na Spitsbergen student贸w z Warszawy, Wroc艂awia i Krakowa.

W tym偶e samym roku podczas przyznawania dorocznych nagr贸d Kolos 2002 – nagrod臋 Super Kolos otrzyma艂 prof. Ryszard Wiktor Schrammm za wybitne osi膮gni臋cia w g贸rach wysokich i na Spitsbergenie, gdzie wspi膮艂 si臋 na 27 dziewiczych szczyt贸w g贸rskich, nagrod臋 dziennikarzy otrzymali Jacek Kara艣 i Rafa艂 艢wi臋toniowski - za wypraw臋 psim zaprz臋giem "艢ladami odkrywc贸w Arktyki” na Spitsbergenie i po sp臋dzeniu tam zimy polarnej, a wyr贸偶nienie kpt. Wac艂aw Strusi艅ski - za rejs za艂ogowy jachtem "Alefant" na Spitsbergen.

Nie opodal Polskiej Stacji Naukowej na Wilczekodden (Przyl膮dku Wilczka) stoi 10-metrowy krzy偶 postawiony przez uczestnik贸w og贸lnopolskiej wyprawy polaranik贸w w 1982 roku, zaraz po wprowadzeniu w kraju stanu wojennego. Przy tym krzy偶u 27 marca 2003 roku odby艂 si臋 艣lub Polki Anny Bartczak i Norwega Kenetha Monsena, entuzjast贸w Spitsbergenu, kt贸rzy dotarli na polsk膮 stacj臋 psim zaprz臋giem.

W 2004 roku polarn膮 wypraw臋 na archipelag odby艂a 11-osobowa za艂oga jachtu „Solaris”. Kapitan jachtu Krzysztof Bie艅kowski na stronie internetowej o tej wyprawie tak wspomina ten krzy偶: „ Przed samym odp艂yni臋ciem poszli艣my na Wilczka - to jest miejsce, gdzie w 1982 polarnicy ustawili krzy偶, a teraz jest tam r贸wnie偶 ma艂y polowy o艂tarzyk, przy kt贸rym by艂o mi臋dzy innymi odprawione w tym roku nabo偶e艅stwo Wielkopi膮tkowe. Miejsce jest z kategorii magicznych - na wystaj膮cej skale na ko艅cu cypla postawiony jest wielki drewniany krzy偶 pod nim o艂tarzyk obok male艅ka drewniana chatka a wok贸艂 sceneria jak z uroczyska. O otaczaj膮ce cypel ska艂y rozbijaj膮 si臋 z 艂oskotem fale wzniecaj膮c pi贸ropusze piany. Na krzy偶u kilka przybitych tabliczek wotywnych z podzi臋kowaniami za uratowanie 偶ycia, za pomoc w rozwiazaniu spraw osobistych oraz obok tabliczka upami臋tniaj膮ca zagini臋cie Adama Kieresa podczas kwietniowego trawersowania Spitsbergenu”.

Pierwsz膮 msz臋 艣w. przed tym krzy偶em odprawi艂 w 1985 roku polski ksi膮dz misjonarz ze Zgromadzenia 艣w. Rodziny Wojciech Egiert. Przylecia艂 do polskich polarnik贸w jako ich pasterz, bo tak偶e i daleki Spitsbergen nale偶y do jego norweskiej parafii. Spitsbergen nale偶a艂, a prawdopodobnie i nadal nale偶y do parafii norweskiej obs艂ugiwanej przez polskiego kap艂ana!

20 wrze艣nia 1996 roku pod tym krzy偶em odprawi艂 msz臋 艣w. sam prymas Polski, ks. kardyna艂 J贸zef Glemp, kt贸ry przywi贸z艂 tutejszym polskim katolikom w podarunku obraz Matki Boskiej. W ksi臋dze pami膮tkowej stacji napisa艂: „Ze wzruszeniem wpisuj臋 si臋 do Ksi臋gi Polak贸w, kt贸rzy tu w Hornsund na Szpicbergu pe艂ni膮 s艂u偶b臋 dla Polski i dla ludzko艣ci przez badania naukowe. Pod krzy偶em z widokiem na lodowiec odprawi艂em msz臋 艣w. wraz z moim sekretarzem ks. dr Januszem Krokosem. Dzi臋kuj臋 Bogu za 艂ask臋 bycia z Rodakami. Szcz臋艣膰 Bo偶e wszystkim Wyprawom Polskim, kt贸re b臋d膮 nawiedza膰 te polarne strony. Hornsund 20.IX.1996 x J贸zef kard Glemp Prymas Polski”.

Jeszcze wi臋ksza niespodzianka spotka艂a polskich polarnik贸w w czerwcu 1989 roku. Naukowiec z Wroc艂awia dr Klementowski wspomina, 偶e „gdy papie偶 Jan Pawe艂 II by艂 w贸wczas z pielgrzymk膮 w Norwegii zadzwoni艂 do naszej stacji w Hornsundzie. Ale si臋 zdziwili, gdy us艂yszeli w s艂uchawce: "Halo tu Papie偶!"

Na koniec zajmijmy si臋 nazwami polskimi na Spitsbergenie, kt贸rych jest tu wyj膮tkowo du偶o. Pierwsz膮 nazw臋 Lodowiec Sikory (Sykorabreen) nadali na cze艣膰 Polaka J. Sikory, uczestnika rosyjskiej wyprawy 1899-1900 roku w ramach szwedzko-rosyjskiej wyprawy Arc-of-Meridian Expedition, uczestnicy tej wyprawy. Trzy kolejne polskie nazwy: G贸ra Arctowskiego (Arctowskifjellet), Lodowiec Arctowskiego (Arctowskibreen) i Lodowiec Dobrowolskiego (Dobrowolskibreen) nada艂 w 1920 roku szwedzki podr贸偶nik Gerard de Geer. Pozosta艂e nazwy nadali polscy naukowcy, g艂贸wnie w 1934 roku, nowo odkrytym obiektom topograficznym w zachodniej cz臋艣ci Torell Land, pomi臋dzy fiordami Van Keulenfjorden i Hornsund; kilka innych nazw zosta艂o nadanych podczas powojennych polskich wypraw. Wszystkie te nazwy zatwierdzi艂 Norweski Instytut Polarny. Ponadto Instytut ten pragn膮c uczci膰 zas艂ugi i wk艂ad naukowy Polak贸w do poznania przyrody Spitsbergenu, imieniem uczestnik贸w polskich wypraw na Spitsbergen nazwa艂 kilka dalszych obiekt贸w topograficznych (B. Ku藕mi艅ski). W rezultacie znalaz艂y si臋 na Spitsbergenie 35 nazw polskiego pochodzenia. Oto one:

G贸ra Arctowskiego – Arctowskifjellet: g贸ra 973 m, na po艂udnie od Sassenfjorden; nazwana przez szwedzkiego podr贸偶nika Gerard de Geer w 1920 roku na cze艣膰 polskiego polarnika Henryka Arctowskiego (1871-1958).

Lodowiec Arctowskiego – Arctowskibreen: ma艂y lodowiec na po艂udnie od Sassenfjorden (Vestspitsbergen); nazwany przez szwedzkiego podr贸偶nika Gerard de Geer w 1920 roku na cze艣膰 Henryka Arctowskiego.

Przyl膮dek Baranowskiego – Baranowskiodden: przyl膮dek przy czole lodowca Hansbreen (Hornsund); nazwany na pami膮tk臋 Stanis艂awa Baranowskiego (1935-1978), wybitnego polskiego glacjologa, uczestnika wypraw na Spitsbergen. Nazw臋 nadali Norwegowie.

Szczyt Belweder – Belvederetoppen: szczyt 881 m w zachodniej cz臋艣ci G贸r Pi艂sudskiego-Pilsudskifjella; nazwa: Belweder - symbol Warszawy, nadana w 1934 roku. Jej zdobywcy: S. Bernadzikiewicz i S. Siedlecki ustawili na szczycie wysoki na 1 m 15 cm pami膮tkowy kopiec kamienny.

G贸ra Bernadzikiewicza – Bernadzikiewiczfjellet: g贸ra 751 m we wschodniej cz臋艣ci G贸r Pi艂sudskiego- Pilsudskifjella; nazwana na cze艣膰 Stefana Bernadzikiewicza (1907-1939), kierownika Polskiej Ekspedycji na Spitsbergen w 1934 roku. Nazwa nadana przez Norweski Instytut Polarny w 1953 roku.

Lodowiec Biernawskiego – Biernawskibreen: ma艂y lodowiec w p贸艂nocnej partii G贸r Pi艂sudskiego- Pilsudskifjella; nazwa od dra Witolda Biernawskiego, uczestnika Polskiej Ekspedycji na Spitsbergen w 1934 roku. Nazw臋 nadali Norwegowie.

G贸ra Curie-Sk艂odowskiej – Curie Sk艂odowskafjellet: g贸ra 895 m na po艂udniowy-wsch贸d od lodowca Polak贸w-Polakkbreen; nazwana w 1934 roku na cze艣膰 akurat zmar艂ej wielkiej polskiej uczonej Marii Curie Sk艂odowskiej.

Prze艂臋cz Dobrego Pocz膮tku – Godthappasset: lodowa prze艂臋cz 艂膮cz膮ca lodowce Penckbreen i Zawadzkiego-Zawadzkibreen, pomi臋dzy szczytami: Hetta (805 m), a Tviroysegga (873 m); odkryta przez Polak贸w 27 czerwca 1934 roku; nazwa: t艂umaczenie polskiej nazwy „Prze艂臋cz Dobrego Pocz膮tku”, zaproponowanej w 1935 roku przez Stanis艂awa Siedleckiego – Norwegowie zaakceptowali nazw臋, ale w brzmieniu norweskim. Prze艂臋cz ta zwiastowa艂a polskim podr贸偶nikom dobry pocz膮tek pracy na Ziemi Torella, na kt贸r膮 wkraczali.

Lodowiec Dobrowolskiego – Dobrowolskibreen: lodowiec na wsch贸d od Van Keulenfjorden (Torell Land); nazwa nadana przez szwedzkiego podr贸偶nika Gerard de Geer w 1920 roku na cze艣膰 polskiego polarnika Antoniego Dobrowolskiego (1872-1954), uczestnika Ekspedycji „Belgica” do Antarktyki - 1897-1899.

G贸ra Fotograf贸w – Fotografryggen: szczyt 742 m pomi臋dzy Lansebreen, Lodowcem Biernawskiego-Biernawskibreen i Lodowcem Mogilnickiego-Mogilnickibreen.

G贸ra Jahna – Jahnfjellet: szczyt 635 m po p贸艂nocnej stronie Hornsundu g贸ruj膮cy nad dolin膮 Bratteggdalen; nazwa: prof. Alfred Jahn (1915-1999), polarnik, glacjolog, uczestnik powojennych wypraw na Spitsbergen.

Prze艂臋cz Jahna – Jahnskardet: prze艂臋cz pomi臋dzy G贸ra Jahna-Jahnfjellet, a Gullichsenfjellet.

Zatoka Kama – Kamavika: ma艂a zatoczka we wschodniej cz臋艣ci Hansbukta (Hornsund).

G贸ra Kopernika – Kopernikusfjellet: szczyt 1035 m pomi臋dzy lodowcami Amundsenisen, Zawadzkiego-Zawadskibreen i Polak贸w-Polakbreen; nazwany na cze艣膰 wielkiego astonoma polskiego Miko艂aja Kopernika (1473-1543).

Prze艂臋cz Koprenika – Kopernicuspasset: pokryta lodem prze艂臋cz pomi臋dzy G贸r膮 Kopernika-Kopernikusfjellet a Szczytem Belweder-Belvedertoppen.

Prze艂臋cz Kosiby – Kosibapasset: lodowa prze艂臋cz (ok. 530 m) pomi臋dzy lodowcami Tuvbreen a Werenskioldbreen; nazwana w 1957 roku na cze艣膰 Aleksandra Kosiby, kierownika sekcji glacjonalnej wyprawy 1957-58.

G贸ry 艁yse – Lysefjellet: dwa szczyty 956 m i 925 m na po艂udnie od G贸ry Staszica-Staszicfjellet; odkryte w 1934 roku i tak nazwane, gdy偶 s膮 pozbawione pokrywy 艣nie偶nej – jeden koloru 偶贸艂tego, a drugi zupe艂nie czarny.

Lodowiec Mogilnickiego – Mogilnickibreen: ma艂y lodowiec na wsch贸d od Szczytu Wawel-Waweltoppen, w G贸rach Pi艂sudskiego-Pilsudskifjella; odkryty przez Polak贸w w 1934 roku; nazwany imieniem uczestnika polskiej wyprawy 1934 roku – Henryka Mogilnickiego przez Norweg贸w w 1956 roku.

Szczyt Ostra Brama – Ostra Bramatoppen: najwy偶szy szczyt (1033 m) w G贸rach Pi艂sudskiego-Pilsudskifjella; odkryty w 1934 roku i nazwany na pami膮tk臋 Ostrej Bramy w Wilnie, sk膮d pochodzi艂o dw贸ch uczestnik贸w wyprawy i gdzie profesorem i rektorem uniwersytetu by艂 Micha艂 Siedlecki, ojciec Stanis艂awa Siedleckiego – uczestnika wyprawy 1934 roku (B. Ku藕mi艅ski).

G贸ry Pi艂sudskiego – Pilsudskifjella: grupa g贸rska d艂ugo艣ci Tatr Wysokich z kilkoma szczytami nosz膮cymi polskie nazwy, pomi臋dzy lodowcami Zawadzkiego-Zawadzkibreen a Polak贸w-Polakbreen – najwy偶sze wzniesienie – Szczyt Ostra Brama 1033 m; nazwa nadana w 1934 roku na cze艣膰 贸wczesnego marsza艂ka Polski J贸zefa Pi艂sudskiego (1867-1935).

Lodowiec Polak贸w – Polakkbreen: du偶y lodowiec w po艂udniowej cz臋艣ci G贸r Pi艂sudskiego-Pilsudskifjella na Ziemi Torella, swoj膮 pot臋偶n膮 mas膮 wywiera silne wra偶enie; nazwany w 1934 roku; na lodowcu tym biwakowa艂a w lecie 1936 roku polska ekspedycja (S. Bernadzikiewicz, S. Jodko-Narkiewicz i S. Siedlecki) podczas przemarszu 800-kilometrow膮 tras膮 z po艂udnia na p贸艂noc Spitsbergenu Zachodniego.

Szczyt Polak贸w – Polakkfjellet: szczyt 793 m po po艂udniowej stronie Lodowca Polak贸w-Polakkbreen; by艂 to pierwszy szczyt odkryty przez polsk膮 wypraw臋 w 1934 roku; pragn膮c utrwali膰 na mapie czas swego pobytu na Spitsbergenie zosta艂 nazwany „Szczytem 1934 roku – Szczyt Polak贸w”; nazwa zosta艂a zatwierdzona przez Norweski Instytut Polarny, jednak w u偶yciu jest raczej tylko drugi cz艂on tej nazwy.

Lodowiec R贸偶yckiego – Rozyckibreen: ma艂y lodowiec schodz膮cy do Lodowca Zawadzkiego-Zawadzkibreen; nazwany na cze艣膰 prof. Stefana R贸偶yckiego, uczestnika Polskiej Ekspedycji na Spitsbergen w 1934 roku.

Lodowiec Siedleckiego – Siedleckibreen: lodowiec w G贸rach Pi艂sudskiego-Pilsudskifjella; nazwany na cze艣膰 uczestnika polskich wypraw na Spitsbergen w 1932-33 (Wyspa Nied藕wiedzia-Bjornoya), 1934, 1936 oraz kierownika wypraw 1957-58, 1959 i 1960 i uczestnika kilku innych wypraw, pomys艂odawcy i budowniczego Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie.

Lodowiec Sikory – Sykorabreen: lodowiec (pole lodowe) na p贸艂nocno-wschodnim wybrze偶u Sorkapp Land; nazwa na cze艣膰 Polaka J. Sikory, uczestnika rosyjskiej wyprawy 1899-1900 roku, w ramach szwedzko-rosyjskiej wyprawy Arc-of-Meridian Expedition, zimuj膮cej nad fiordem Hornsund.

Grzbiet Stanis艂awskiego – Stanis艂awskikammen: grzbiet g贸rski na po艂udniowy-wsch贸d od Penckbreen; nazwa od Wies艂awa Stanis艂awskiego, dobrze zapowiadaj膮cego si臋 m艂odego alpinisty, kt贸ry zgin膮艂 w Tatrach 4 sierpnia 1933 roku.

G贸ra Staszica – Staszicfjellet: g贸ra 991 m na po艂udnie od lodowca Penckbreen; odkryta i zdobyta 11 lipca 1934 roku przez Stefana Bernadzikiewicza i Stanis艂awa Siedleckiego; nazwana na cze艣膰 badacza polskich g贸r – Stanis艂awa Staszica (1755-1826).

G贸ra Wa艂y Hetma艅skie – Waly Hetmanskiefjellet: g贸ra 715 m pomi臋dzy lodowcami Nathorstbreen a Zawadzkiego-Zawadzkibreen; odkryta i opisana w 1934 roku i nazwana tak na pami膮tk臋 g艂贸wnej ulicy polskiego w贸wczas Lwowa, z kt贸rego pochodzi艂 jeden z uczestnik贸w wyprawy.

G贸ra Warszawa – Warszawaryggen: g贸ra 835 m w skrajnie zachodniej cz臋艣ci G贸r Pi艂sudskiego-Pilsudskifjella; nazwa od stolicy Polski (1934 r.).

Szczyt Wawel – Waweltoppen: szczyt 935 m w G贸rach Pi艂sudskiego-Pilsudskifjella; nazwa od Zamku Kr贸lewskiego w Krakowie (1934 r.).

Przyl膮dek Wilczka – Wilczekpasset: nazwa skalistego przyl膮dka na p贸艂nocnym wybrze偶u cie艣niny Hornsund, stanowi膮cy zachodnie obramowanie Zatoki Isbjornhamna. Na tym przyl膮dku wyl膮dowa艂a i urz膮dzi艂a sw贸j ob贸z bazowy polska wyprawa z lat 1957-58.

Lodowiec Wilno – Wilnobreen: ma艂y lodowiec sp艂ywaj膮cy ze Szczytu Ostra Brama-Ostra Bramatoppen do Lodowca Polak贸w-Polakkbreen; nazwa od miasta Wilna, nale偶膮cego w贸wczas do Polski i sk膮d pochodzi艂o dw贸ch cz艂onk贸w wyprawy 1934 roku.

Lodowiec Zagrajskiego – Zagrajskiisen: lodowiec pomi臋dzy G贸r膮 Warszawa-Warszawaryggen, a G贸rami 艁ysymi-Lysefjellet; nazwany w 1953 roku przez Norweski Instytut Polarny na cze艣膰 Sylweriusza Zagrajskiego (1892-1940), geodety, uczestnika Polskiej Ekspedycji na Spitsbergen w 1934 roku, kt贸ra kartowa艂a ten rejon.

Lodowiec Zawadzkiego – Zawadzkibreen: du偶y lodowiec na po艂udnie od Penckbreen, otoczony z trzech stron szczytami o polskich nazwach; pierwszy lodowiec odkryty przez Polak贸w w 1934 roku; nazwany w 1952 roku przez Norweski Instytut Polarny na cze艣膰 Antoniego Zawadzkiego, uczestnika Polskiej Wyprawy na Spitsbergen w 1934 roku.

I Polska Wyprawa na Spitsbergen w 1934 roku zaproponowa艂a tak偶e nazwanie du偶ego p艂askowy偶u lodowcowego, pomi臋dzy Hornsundem a Van Keulenfjorden - Amundsen Plateau – na cze艣膰 wielkiego norweskiego polarnika R.E.G. Amundsena (1872 - 1928). Norweski Instytut Polarny zatwierdzi艂 nazw臋 Amundsenisin.

Z kolei kierownictwo polskiej wyprawy z lat 1957-58 zaproponowa艂o Norweskiemu Instytutowi Polarnemu nazw臋 Rezerwat 艢rodonia dla terenu o charakterystycznym dla tundry szpicberge艅skiej ukszta艂towaniu gruntu, maj膮cego kszta艂t mniej wi臋cej regularnych pier艣cieni. Najwspanialsze z tych skupisk odkry艂 botanik polski Andrzej 艢rodo艅, dlatego te偶 jego nazwiskiem postanowiono nazwa膰 to stanowisko (B. Ku藕mi艅ski). Oficjalna strona internetowa Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund w swym spisie nazw polskich na Spitsbergenie nie wymienia jednak tej nazwy.

Jak widzimy z powy偶szego tekstu, Polak贸w nie brak nawet na terenach arktycznych, czyli na obszarach Ziemi cz臋sto skutych lodem.

Marian Ka艂uski, Australia, 13 lutego 2006 r.

Source: PAP

Martin Transports International
Pulaski Club
AA Video
CalPolonia