AzPolonia >> Article
Martin Transports International
Polacy w Laosie

Posted on: May 21, 2007

Laos (Lao, Laota艅ska Republika Ludowo-Demokratyczna - Sathalanalat Paxathipatai Paxax么n Lao) jest pa艅stwem 艣r贸dl膮dowym w Azji Po艂udniowo-Wschodniej, na P贸艂wyspie Indochi艅skim. Laos graniczy od p贸艂nocy z Birm膮 i Chinami, na wschodzie z Wietnamem, na po艂udniu z Kambod偶膮, a na zachodzie z Tajlandi膮. Obszar kraju wynosi 237 000 km kw., a zamieszkuje go ok. 6 mln ludzi, z kt贸rych ok. 70% to Laosyjczycy, spokrewnieni z Syjamczykami. Ludno艣膰 skupia si臋 g艂贸wnie w dolinach wielkiej rzeki Mekong i jej dop艂yw贸w oraz na po艂udniu kraju. Stolic膮 jest Wientian nad Mekongiem (200 000 mieszk.). J臋zykiem urz臋dowym jest laota艅ski. Religi膮 panuj膮c膮 jest buddyzm; chrze艣cijan jest ok. 2,5% (ok. 100 000). Laos jest bardzo zacofanym i biednym krajem (doch贸d narodowy w przeliczeniu na jednego mieszka艅ca wynosi $300; 44% doros艂ej ludno艣ci to analfabeci).

Do niedawna Laos kojarzy艂 si臋 nam z tzw. „tr贸jk膮tem opiumowym” (Tajlandia, Birma, Laos), kt贸ry dostarcza艂 wielkie ilo艣ci opium na czarny rynek. Chocia偶 75% ludzi mieszka na wsi i rolnictwo wytwarza gros produktu narodowego, ziemie uprawne i pastwiska stanowi膮 zaledwie 8% powierzchni kraju; 55% powierzchni zajmuj膮 lasy tropikalne pe艂ne dzikich zwierz膮t i s艂oni, od kt贸rych pochodzi dawna nazwa Laosu: Lang Xang – „kraj milion贸w s艂oni”. Przemys艂 i g贸rnictwo (cyna, z艂oto) s艂abo rozwini臋te. W 2000 roku Laos eksportowa艂 towar贸w zaledwie za $352 mln, a importowa艂 za $569 mln. W ostatnich latach do艣膰 intensywnie rozwija si臋 turystyka; turyst贸w (wielu Francuz贸w) przyci膮ga pi臋kna, naturalna przyroda (m.in. super widoki pomi臋dzy Luang Prabangiem i Kasi, pi臋kny wodospad Kuang Si), przeja偶d偶ka statkiem po majestatycznym Mekongu, Phonesavan - Dolina Amfor i wioski zbudowane z os艂on po bombach, no i dawna stolica Laosu Luang Prabang (艣wi膮tynie buddyjskie, kolonialna architektura francuska), kt贸ra jest na li艣cie 艣wiatowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Do 1949 roku Laos nigdy nie by艂 niepodleg艂ym krajem. Jego terytorium lub jego cz臋艣ci w r贸偶nym okresie czasu wchodzi艂y w sk艂ad czy by艂y uzale偶nione od Chin, pa艅stwa Khmer贸w (Kambod偶a), Syjamu, Wietnamu i Birmy. Jedynie mieszkaj膮cy na terytorium Laosu Tajowie w 1353 roku utworzyli na swym terytorium etnicznym pa艅stewko, kt贸re przetrwa艂o do 1707 roku. W latach 90. XIX wieku terytorium dzisiejszego Laosu zosta艂o podbite przez Francj臋, kt贸ra w 1893 roku ustanowi艂a tu prorektorat francuski. Kr贸l Laosu i feuda艂owie laota艅scy podlegali rezydentowi francuskiemu. Kraj bardzo s艂abo zaludniony i le偶膮cy na peryferiach francuskich Indochin bardzo wolno by艂 cywilizowany i wyprowadzany z n臋dzy i zacofania. Powsta艂y tu plantacje (w r臋kach Francuz贸w), pierwsze nowoczesne szko艂y (w 1940 r. ok. 10% dzieci i m艂odzie偶y ucz臋szcza艂o do tych szk贸艂) i organizowana by艂a opieka lekarska.

W latach 1941-45 Laos okupowa艂y wojska japo艅skie, a dwie prowincje wojska syjamskie (do 1946). Terror Japo艅czyk贸w, og贸lna n臋dza oraz penetracja antyjapo艅skiego i antykolonialnego ruchu oporu Lao Issara przez komunist贸w, wspieranych przez komunist贸w chi艅skich i wietnamskich, dokrowadzi艂y do opanowania tego ruchu przez komunist贸w. Lao Issara, na czele kt贸rej stan臋li synowie panujacego kr贸la Sisawang-Vonga - ksi膮偶臋 Souvanaphouma i jego przyrodni brat ksi膮偶臋 Souphanouvong, w pa藕dzierniku 1945 roku og艂osi艂 niepodleg艂o艣膰 kraju – powstanie republiki i powo艂a艂 rz膮d. W marcu 1946 roku Laos zaj膮艂 Francuski Korpus Ekspedycyjny, a kr贸l pod naciskiem Francuz贸w odwo艂a艂 deklaracj臋 niepodleg艂o艣ci. Jednak ju偶 19 lipca 1949 roku Francja formalnie og艂osi艂a niepodleg艂o艣膰 Laosu w ramach Unii Francuskiej;

Laos zosta艂 kr贸lestwem. W 1950 roku powstaje powi膮zany z wietnamsk膮 komunistyczn膮 organizacj膮 Viet Minh antyfrancuski i antykolonialny ruch Jednolity Front Narodowy Pathet Lao (Wolnego Laosu), w kt贸rym znale藕li si臋 komuni艣ci ksi臋cia Souphanouvonga, centry艣ci ksi臋cia Souvanaphoumy i byli urz臋dnicy kr贸lewscy oraz przedstawiciele niekt贸rych plemion. Do 1954 roku rami臋 zbrojne Pathet Lao – Armia Ludowo-Wyzwole艅cza zaj臋艂a w walkach ze zwolennikami kr贸la i Francji po艂ow臋 terytorium kraju. Po kl臋sce wojsk francuskich w Wietnamie w 1954 roku Francja uzna艂a niepodleg艂o艣膰 i niezale偶no艣膰 Laosu, kt贸ry sta艂 si臋 kr贸lestwem. Jednak walki w kraju nie usta艂y, gdy偶 komuni艣ci postanowili zbrojnie opanowa膰 w艂adz臋 w kraju. Nast膮pi艂 podzia艂 kraju na cz臋艣膰 komunistyczn膮 i rz膮dow膮 (prawicow膮), kt贸ry trwa艂 do 1975 roku. Komuni艣ci laota艅scy byli wspierani i wr臋cz kontrolowani przez wietnamski rz膮d komunistyczny w Hanoi. St膮d losy Laosu uk艂ada艂y si臋 zale偶nie od wypadk贸w w Wietnamie.

W marcu 1955 roku z komuni艣ci laota艅scy kierowani przez ksi臋cia Souphanouvonga utworzyli laota艅sk膮 parti臋 komunistyczn膮, pocz膮tkowo pod nazw膮 Laota艅ska Partia Ludowa, a wkr贸tce potem przej臋li w swe r臋ce ruch Pathet Lao. Wsp贸艂praca komunist贸w laota艅skich z Hanoi przyczyni艂a si臋 do tego, 偶e od 1964 roku p贸艂nocno-wschodnie terytoria Laosu opanowane przez Pathet Lao, a przede wszystkim tzw. szlak Ho Szi Mina, kt贸rym kierowano komunistyczn膮 pomoc do Vietkongu, za zgod膮 prawicowego rz膮du Souvanna Phoumy by艂y bombardowane przez lotnictwo USA. Od tej chwili prawic臋 laota艅sk膮 wspiera艂y militarnie Stany Zjednoczone. Wojna domowa i naloty USA trwa艂a z przerwami do 1973 roku. W 1971 roku Pathet Lao kontrolowa艂o 2/3 terytorium kraju. W 1973 roku zawarto pok贸j, utworzono rz膮d koalicyjny premiera Souvanaphoumy.

Upadek Wietnamu Po艂udniowego w maju 1975 roku spowodowa艂 jednak opanowanie stolicy Wientian przez komunist贸w, obalenie monarchii i proklamowanie Ludowej Republiki Laosu. Laos sta艂 si臋 pa艅stwem komunistycznym. Komuni艣ci zamkn臋li w obozach koncentracyjnych – „reedukacyjnych” ok. 30 000 przeciwnik贸w politycznych, g艂贸wnie prawicowych urz臋dnik贸w, oficer贸w wojska i policji, dla kt贸rych utworzono ob贸z o zaostrzonym rygorze na wyspie Nam Ngum. Kr贸l Savang Vatthana zosta艂 zmuszony do abdykacji w dniu 29 listopada 1975 roku, a 11 marca 1977 roku wys艂any do "obozu reedukacji" na p贸艂nocy kraju, gdzie „zmar艂” wraz z ca艂膮 rodzin膮, co og艂oszono dopiero 17 grudnia 1989 roku. Laos og艂oszono republik膮, a w艂adz臋 przej膮艂 przyw贸dca komunist贸w ksi膮偶臋 Souphanouvong. Od 1975 roku kraj by艂 w 艣cis艂ym sojusz z Wietnamem (w 1977 r. podpisano uk艂ad o przyja藕ni), okupowany przez wojska wietnamskie i de facto w wielu dziedzinach uzale偶niony od Hanoi.

Krwawo rozprawiono si臋 z niepodleg艂o艣ciow膮 rebeli膮 plemienia Meo (Hmong). Walki z komunistami prochi艅skimi i z mniejszo艣ciami etnicznymi oraz czerwony terror – 200-300 tysi臋cy ofiar - spowodowa艂 ucieczk臋 z kraju do Tajlandii 300 000 ludzi (g艂贸wnie inteligencji - ocenia si臋 i偶 podczas ucieczek komunistyczne wojsko i policja zabi艂y na granicy do 45 000 ludzi. Po rezygnacji prezydenta Souphauvonga w 1986 roku rz膮dy w pa艅stwie obj膮艂 by艂y dow贸dca oddzia艂贸w wojskowych Pathet Lao, premier Kaisone Phomvihane. Rozlu藕ni艂 on stosunki z Wietnamem, znormalizowa艂 stosunki z ChRL i Tajlandi膮, rozpocz膮艂 przywracanie gospodarki wolnorynkowej i swob贸d religijnych; np. do ideologii pa艅stwowej wprowadzono odwo艂ania do buddyzmu, kt贸rego symbole dodano do flagi pa艅stwowej. Jednak system w艂adzy pozostaje monopartyjny. Po 艣mierci prezydenta Phomvihane w 1992 roku rz膮dy w pa艅stwie jako prezydent przej膮艂 Khamtai Siphandon, kt贸ry ca艂kowicie zliberalizowa艂 gospodark臋 i otworzy艂 zamkni臋t膮 do tej pory granic臋 z Tajlandi膮. Laos jest nadal pa艅stwem komunistycznym, ale ju偶 z bardziej ludzk膮 twarz膮 (wikipedia.pl).

....................

Laos – kraj oddalony od Polski ok. 6000 km, 艣r贸dl膮dowy, zagubiony w sercu P贸艂wyspu Indochi艅skiego i z dala od wa偶nych port贸w w tym rejonie Azji, bardzo s艂abo zaludniony jak na kraje azjatyckie (jeszcze przed II wojn膮 艣wiatow膮 zamieszka艂y przez zeledwie 1,5 mln ludzi), b臋d膮cy do XX w. prawie w ca艂o艣ci jedn膮 wielk膮 d偶ungl膮 pe艂n膮 dzikich zwierz膮t i jadowitych w臋偶y i do ko艅ca XIX wieku podzielony mi臋dzy pot臋偶niejszch s膮siad贸w – nie by艂 atrakcyjny dla kogokolwiek z Polak贸w, nawet kupc贸w i misjonarzy. St膮d bodaj偶e a偶 do 1893 roku czy nawet d艂u偶ej do Laosu nie trafi艂 偶aden Polak. Tym bardziej, 偶e ze znanych nam dziej贸w Polak贸w na obczy藕nie wiemy, 偶e spo艣r贸d wszystkich rejon贸w Azji Po艂udniowej, P艂d.-Wschodniej i Dalekiego Wschodu najmniej Polak贸w do 1945 roku widzimy w艂a艣nie w Indochinach (W.S艂abczy艅ski). Np. w wydanym w latach 1938-39 polskim odpowiedniku angielskiego czy ameryka艅skiego „Who is who?” – dwutomowym „Czy wiesz kto to jest?” pod redakcj膮 Stanis艂awa 艁ozy, w kt贸rym jest podanych kilka tysi臋cy biogram贸w znanych i 偶yj膮cych w贸wczas Polak贸w nie znalaz艂em ani jednej osoby, kt贸rej dzia艂alno艣膰 zwi膮zana by by艂a z Laosem. R贸wnie偶 Wac艂aw S艂abczy艅ski w swej cennej i obszernej pracy „Polscy podr贸偶nicy i odkrywcy” (Warszawa 1988) nie wymienia 偶adnego polskiego podr贸偶nika i naukowca dzia艂aj膮cego w Laosie.

W 1893 roku terytorium dzisiejszego Laosu zaj臋艂y wojska francuskie i kraj ten sta艂 si臋 protektoratem francuskim, wchodz膮cym w sk艂ad Francuskich Indochin.

W艣r贸d stacjonuj膮cych tu francuskich oddzia艂贸w wojskowych mogli by膰 r贸wnie偶 jako ochotnicy Polacy lub Francuzi pochodzenia polskiego (Polacy maj膮cy francuskie obywatelstwo). Wiemy bowiem, 偶e Polacy byli w oddzia艂ach francuskich stacjonuj膮cych w s膮siednim Wietnamie. S艂u偶yli oni zazwyczaj w szeregach francuskiej Legii Cudzoziemskiej (fr. La L茅gion 脡trangère). Foramcja ta za艂o偶ona w 1831 roku, od samego pocz膮tku mia艂a polskich ochotnik贸w. Wiemy, 偶e szczeg贸lnie na prze艂omie XIX i XX wieku s艂u偶y艂o w niej wielu Polak贸w. W okresie mi臋dzywojennym (1918-39) w jej szeregach by艂o od 500 do 1200 Polak贸w. Niekt贸rzy z nich trafiali do jednostek Legii Cudzoziemskiej stacjonuj膮cych w Indochinach, a wi臋c zapewne i w Laosie. W regularnych oddzia艂ach armii francuskiej stacjonuj膮cych w Laosie mogli by膰 r贸wnie偶 jako rekruci francuscy Polacy, tym bardziej, 偶e po I wojnie 艣wiatowej liczba Polak贸w we Francji bardzo wzros艂a; Polacy we Francji stanowili najliczniejsz膮 Poloni臋 w Zachodniej Europie.

Do Laosu mogli trafi膰 r贸wnie偶 jako cywile – jako urz膮dnicy, lekarze czy przedsi臋biorcy jacy艣 francuscy Polacy. Tego wykluczy膰 nie mo偶na. Jednak ta cz臋艣膰 dziej贸w Polak贸w w Laosie – do 1954 roku - jest jeszcze wcale niezbadana. Znane dzieje Polak贸w w Laosie i stosunki polsko-laota艅skie zapocz膮tkowa艂 rok 1954 – rok uzyskania przez Laos niepodleg艂o艣ci, chocia偶 nie suwerenno艣ci.

....................

Najnowszej historii Laosu po艣wi臋cili艣my tyle miejsca nie od rzeczy. Nasza ojczyzna – Polska by艂a w latach 1944-89 w szponach komunistycznych jako Polska Republika Ludowa (PRL). Fakt ten mia艂 du偶y wp艂yw na rozw贸j stosunk贸w polsko-laota艅skich i na histori臋 Polak贸w w Laosie w tym okresie. Laos od 1954 roku by艂 podzielony na dwie cz臋艣ci, z kt贸rych jedna by艂a pod rz膮dami komunist贸w, a w 1975 roku ca艂y kraj znalaz艂 si臋 pod ich panowaniem. To spowodowa艂o zbli偶enie i blisk膮 wsp贸艂prac臋 polskiego rz膮du komunistycznego z komunistami laota艅skimi. Tylko „na pokaz” wobec wolnego 艣wiata PRL uznawa艂a prawowite w艂adze w Wientiane.

PRL szybko znalaz艂a si臋 w oku laota艅skiego cyklonu, bo ju偶 na samym pocz膮tku dziej贸w niepodleg艂ego Laosu. Po wycofaniu si臋 Francji z Indochin i podziale Wietnamu na komunistyczn膮 cz臋艣膰 p贸艂nocn膮 ze stolic膮 w Hanoi i cz臋艣膰 prozachodni膮 po艂udniow膮 ze stolic膮 w Saigonie, porozumienie zawarte w lipcu 1954 roku na konferencji w Genewie przewidywa艂o neutralizacj臋 Laosu i normalizacj臋 偶ycia politycznego w kraju oraz ustala艂o, 偶e do czasu uregulowania spraw spornych mi臋dzy rz膮dem (kr贸lewskim) a komunistycznym Pathet Lao oddzia艂y Pathet Lao wycofaj膮 si臋 do dw贸ch prowincji p贸艂nocno-wschodnich: Sam Neua i Phong Saly. Nadz贸r nad realizacj膮 zawartego porozumienia powierzono Mi臋dzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli, sk艂adaj膮cej si臋 z przedstawicieli Indii, Kanady i Polski. Przedstawiciele Polski byli w Mi臋dzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Laosie, dzia艂aj膮cej z przerwami w latach 1954-75. R贸wnie偶 kadra Wojska Polskiego uczestniczy艂a w tej komisji.

Polska stosunkowo szybko nawi膮za艂a stosunki dyplomatyczne z Laosem – z ma艂ym, zagubionym krajem w d偶ungli azjatyckiej - i to na szczeblu... ambasad. Z pocz膮tku interesy PRL w Laosie reprezentowa艂 ambasador w Birmie, z kt贸r膮 Polska nawi膮za艂a stosunki dyplomatyczne 9 listopada 1955 roku. Polscy dyplomaci z Rangunu dzia艂aj膮cy w Laosie, a nast臋pnie Polska ambasada w Wientianie by艂a wa偶n膮 plac贸wk膮 polskich komunist贸w w tym kraju i zapewne odgrywa艂a wa偶n膮 rol臋 w tym co si臋 dzia艂o w Laosie. Chyba nikt nie bada艂 jeszcze archiw贸w polskiego MSZ odnosz膮cego si臋 do naszej dzia艂alno艣ci w Laosie, kt贸ra w okresie PRL-u by艂a dzia艂alno艣ci膮 艣ci艣le tajn膮. S膮 jednak inne fakty, kt贸re wskazuj膮 na niepo艣ledni膮 rol臋 PRL w konflikcie laota艅skim. S膮 nimi mi.in. wizyty w Warszawie czo艂owych polityk贸w laota艅skich. Np. w dniach 14-16 kwietnia 1961 roku go艣ci艂 z wizyt膮 w Warszawie premier rz膮du Laosu ksi膮偶臋 Souvannaphouma, a w dniach 1-4 w Polsce przebywa艂 z oficjaln膮 wizyt膮 kr贸l Laosu Sri Savang Vatthana.

Wykonanie postanowie艅 genewskich napotyka艂o na liczne trudno艣ci stwarzane przez komunist贸w (Pathet Lao), kt贸rzy nie tylko 偶e nie my艣leli o przekazaniu w艂adzy w kontrolowanych przez nich prowincjach Laosu rz膮dowi w Wientianie, ale przyst膮pi艂y do opanowania ca艂ego kraju. D膮偶enia te po cichu popiera艂y m.in. w艂adze PRL. St膮d prozachodni premier Laosu Phoui Sananikone w lipcu 1958 roku zerwa艂 postanowienia genewskie, a Mi臋dzynarodowa Komisja, mimo sprzeciwu przedstawiciela Polski, zawiesi艂a dzia艂alno艣膰. W 1961-62 odby艂a si臋 nowa konferencja genewska w sprawie Laosu, w wyniku kt贸rej reaktywowano dzia艂alno艣膰 Mi臋dzynarodowej Komisji. Jednak sytuacja polityczna w Laosie w og贸le si臋 nie poprawi艂a: komuni艣ci na drodze do w艂adzy w ca艂ym kraju 艂amali wszelkie porozumienia, uk艂ady i koalicje rz膮dowe. Z zakamuflowan膮 pomoc膮 przyszed艂 im i.in. rz膮d PRL. 27 maja 1964 roku minister spraw zagranicznych Adam Rapacki wr臋czy艂 ambasadorom ZSRR, Wielkiej Brytanii i Kanady aide-memoire zawieraj膮ce propozycje rz膮du polskiego odbycia konsultacji w zwi膮zku z sytuacj膮 w Laosie. Aide-memoire zosta艂o r贸wnie偶 przekazane ambasadzie Indii w Warszawie. Zast臋pca przedstawiciela PRL przy Mi臋dzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Wientianie otrzyma艂 polecenie przekazania aide-memoire premierowi i cz艂onkom rz膮du Laosu, reprezentuj膮cym trzy g艂贸wne ugrupowania polityczne. Rz膮d Laosu i Zach贸d spectycznie podchodzili do komunistycznej tzw. inicjatyw pokojowych i wobec eskalacji walk w Indochinach od 1964-65 dzia艂alno艣膰 Mi臋dzynarodowej Komisji by艂a sparali偶owana.

Rz膮d PRL coraz jawniej stawa艂 po stronie komunist贸w w ich walkach na terenie Indochin, czego przyk艂adem by艂a m.in. jego nota skierowana 12 lutego 1971 roku do rz膮d贸w ZSRR i Wielkiej Brytanii krytykuj膮ca polityk臋 ameryka艅sk膮 w Indochinach i memorandum w tej sprawie og艂oszone 3 marca 1971 roku. 18-23 czerwca 1973 roku przebywa艂a w Polsce delegacja komunistycznego Patriotycznego Frontu Laosu (NLH) z cz艂onkiem Sta艂ego Komitetu KC NLH Nouhak Phoumsavanem, kt贸ra podzi臋kowa艂a rz膮dowi PRL za pomoc udzielan膮 w walce o „pok贸j” w Laosie. Strona polska zapewni艂a Phoumsavana o swym poparciu dla komunist贸w.

W listopadzie 1975 roku komuni艣ci zbrojnie opanowali w艂adz臋 w Laosie. Teraz ambasador Laosu w Moskwie by艂 akredytowany r贸wnie偶 w Warszawie, co podda艂o ca艂kowicie polsk膮 dzia艂alno艣膰 w Laosie kontroli w艂adc贸w Kremla.

Niema艂膮 rol臋 w obj臋ciu w艂adzy przez komunist贸w w Laosie odegra艂y pa艅stwa komunistyczne wspomagaj膮ce partyzantk臋 komunistyczn膮 i struktury w艂adzy komunistycznej. St膮d zanim dosz艂o do przej臋cia w艂adzy przez komunist贸w by艂a ju偶 o偶ywiona dzia艂alno艣膰 polityczna na trasie Warszawa-komunistyczny Laos. I tak 16-20 stycznia 1975 roku w Polsce przebywa艂a delegacja Komitetu Centralnego Patriotycznego Frontu Laosu (NLH) z cz艂onkiem Sekretariatu KC Saly Vongkhamsao. Jak poda艂y komunikaty prasowe strona Polska zapewni艂a o poparciu dla komunist贸w. Z kolei 23-26 marca 1975 przebywa艂a w Polsce delegacja komunistycznego Tymczasowego Rz膮du Jedno艣ci Narodowej Laosu z ministerm gospodarki i planowania Soth Pethrasym, celem uzyskania konkretnej i zazwyczaj bezzwrotnej pomocy gospodarczej od PRL. Sprawy handlowe i pomocy polskiej dla Laosu za艂atwia膰 mia艂o biuro radcy handlowego PRL w Hanoi (Wietnam). W celu zintensyfikowania tej pomocy 1-4 pa藕dziernika 1976 roku przebywa艂a w Polsce z oficjaln膮 wizyt膮 partyjno-rz膮dow膮 delegacja Laosu z samym sekretarzem generalnym Komitetu Centralnego Laota艅skiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej, premierem Kaysone Phomvihanem na czele. Podpisano protok贸艂 o wsp贸艂pracy gospodarczej w latach 1976-77, umow臋 o wsp贸艂pracy naukowej i technicznej oraz umow臋 o komunikacji lotniczej, kt贸r膮 przekazywano wiele polskiej pomocy dla Laosu.

Biedny i na dok艂adk臋 zniszczony wieloletni膮 woj膮 domow膮 Laos potrzebowa艂 niema艂o wszelkiej pomocy. Dlatego sprawy gospodarcze – tj. pomocy dominowa艂y we wszystkich kontaktach polsko-laota艅skich a偶 do upadku komunizmu w Polsce w 1989 roku. I tak 1-3 wrze艣nia 1978 roku przebywa艂 w Polsce minister rz膮du laota艅skiego Phoune Sipraseuth, kt贸ry z I sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem omawia艂 zagadnienia dalszego rozwoju wsp贸艂pracy gospodarczej; w listopadzie 1979 roku w Wientianie przeprowadzono kolejne polsko-laota艅skie rozmowy gospodarcze, a negocjacje zako艅czy艂y si臋 podpisaniem umowy o wymianie handlowej i p艂atno艣ciach na rok 1980; w marcu 1980 roku przebywa艂 w Laosie wiceminister spraw zagranicznych PRL E. Ka艂uga; w maju 1982 roku roku podpisana zosta艂a w Wientianie polsko-laota艅ska umowa handlowa na lata 1982-85, kt贸ra zak艂ada艂a eksport do Polski m.in. kawy, papieros贸w, sklejki, a import z Polski obejmowa膰 g艂贸wnie sprz臋t elektrotechniczny, maszyny budowlane i drogowe, samochody, ch艂odnie przemys艂owe i rowery; 26 stycznia 1983 roku w Wientianie podpisano protok贸艂 o wzajemnych dostawach towar贸w i p艂atno艣ciach na 1983 rok; 13-20 wrze艣nia 1985 roku odby艂a si臋 w Warszawie sesja Polsko-Laota艅skiej Komisji ds. Wsp贸艂pracy Gospodarczej i Naukowo-Technicznej oraz podpisano protok贸艂 w sprawie przed艂u偶enia wa偶no艣ci „Umowy o wzajemnych dostawach towar贸w i p艂atno艣ciach na lata 1982-85”.

Co Polska ma eksportowa膰 czy raczej dostarcza膰 za darmo do Laosu decydowa艂a Moskwa, kt贸ra kontrolowa艂a i wykorzystywa艂a do swych cel贸w Rad臋 Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), do kt贸rej musia艂y nale偶e膰 pa艅stwa europejskie b臋d膮ce pod okupacj膮 ZSRR. Oczywi艣cie wszystko co si臋 dzia艂o w RWPG by艂o trzymane w 艣cis艂ej tajemnicy. Niekiedy publikowano lakoniczne informacje, z kt贸rych znawcy spraw mogli wyci膮ga膰 prawid艂owe wnioski. I tak np. „Encyklopedia. 艢wiat w przekroju 1984-85” poda艂a, 偶e w 1983 roku wymiana handlowa mi臋dzy Polsk膮 a Laosem wynosi艂a w 1983 roku po stronie eksportu z Polski 51 mln z艂 dew., importu z Laosu 18 mln z艂 dew. R贸偶nic臋 w handlu pokrywa艂 podatnik polski, bo Laos nie mia艂 z czego pokrywa膰 deficytu handlowego. Natomiast w 1984 roku wymiana handlowa mi臋dzy Polsk膮 a Laosem by艂a minimalna, a dostawy r贸偶nych towar贸w i rzeczy z Polski do Laosu by艂y wykonywane zgodnie z umow膮. Czyli, 偶e w 1984 roku podatnik polski pokry艂 prawie w ca艂o艣ci dostaw臋 polskich towar贸w do Laosu na sum臋 kilkudziesi臋ciu milion贸w z艂otych dewizowych. W 1985 roku wymiana handlowa mi臋dzy Polsk膮 a Laosem by艂a pono膰 identyczna jak w 1983 roku, czyli znowu uderzy艂a po kieszeni podatnika polskiego.

Poza wsp贸艂prac膮 gospodarcz膮 inne kontakty polsko-laota艅skie by艂y bardzo skromne i ma艂o o nich wiemy poza niekt贸rymi kontaktami natury zazwyczaj politycznej. Nawet i ich nie by艂o zbyt wiele. Na przyk艂ad w lipcu1983 roku delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej Laosu, z gen. Kh. Siphandonem, z艂o偶y艂a wizyt臋 w Polsce, a 22-23 listopada tego roku wizyt臋 w Laosie z艂o偶y艂 minister spraw zagranicznych PRL, Stefan Olszowski; w grudniu 1984 roku w Laosie przebywa艂a delegacja Sejmu PRL z wicemarsza艂kiem Zbigniewem Gertychem; 12-17 kwietnia 1985 roku na zaproszenie KC LPL-R w Laosie przebywa艂a delegacja KC PZPR, a 13-19 czerwca tego roku w Laosie przebywa艂a delegacja Stronnictwa Demokratycznego; 15-17 listopada 1987 roku delegacja PZPR z cz艂onkiem Biura Politycznego Zygmuntem Mura艅skim, wzi臋艂a udzia艂 w IV zje藕dzie LPL-R w Wientianie.

Je艣li dzia艂a艂a Polsko-Laota艅ska Komisja ds. Wsp贸艂pracy Gospodarczej i Naukowo-Technicznej to musia艂a by膰 jaka艣 wsp贸艂praca naukowo-techniczna Polski z Laosem, co zapewne nios艂o z sob膮 obecno艣膰 polskich naukowc贸w i technik贸w w Laosie. Niestety, nic nie znalaz艂em na ten temat w dost臋pnym mi materiale.

Niekt贸rzy polscy cz艂onkowie Mi臋dzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Laosie zrobili nast臋pnie karier臋 dyplomatyczn膮. I tak Czes艂aw Muszalski, cz艂onek tej Komisji w latach 1964-65, by艂 potem ambasadorem PRL w Indonezji 1984-87 oraz w Singapurze i Nowej Gwinei (1986-87). Natomiast cz艂onek tej Komisji w latach 1966-67 Jan Wojciech Piekarski w latach 80. by艂 ambasadorem PRL w Pakistanie.

Obecno艣膰 Polak贸w w Mi臋dzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Laosie mia艂a niekiedy pozytywny wp艂yw na pozapolityczne kontakty i zbli偶enie polsko-laota艅skie. Ot贸偶 minister pe艂nomocny, przedstawiciel Polski do Mi臋dzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Laosie w latach 1973-74 Andrzej Micha艂 Wawrzyniak, kt贸ry przebywa艂 r贸wnie偶 w kilku innych krajach dalekiej Azji, w 1976 roku za艂o偶y艂 w Warszawie Muzeum Azji i Pacyfiku, kt贸rego jest dyrektorem. To g艂贸wnie z jego dar贸w sk艂adaj膮 si臋 eksponaty tego muzeum. Z Azji P艂d.-Wsch. najwi臋cej jest eksponat贸w z Wietnamu i z Laosu. Z tego drugiego kraju jest tam cenny zbi贸r tkanin z ca艂ego Laosu, wyroby ze srebra oraz koszykarskie.

Cz艂onkiem Polskiej Mi臋dzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Laosie by艂 r贸wnie偶 Leonid Teliga (1917-1970), 偶eglarz, lotnik, dziennikarz, kt贸ry od 25 stycznia 1967 do 29 kwietnia 1969 roku jako pierwszy Polak i jeden z kilkunastu w贸wczas 偶eglarzy odby艂 na jachcie 偶aglowym „Opty” (d艂. 9,85 m, wyporno艣膰 5 t) samotny rejs dooko艂a 艣wiata .

Tadeusz Samborski, w latach 1980–1982 I sekretarz Ambasady PRL w Laosie, sta艂 si臋 specjalist膮 w tematyce polityki wschodniej i by艂 pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych; jest cz艂onkiem Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego, pos艂em na Sejm RP 1993-97 i od 2005 roku.

Do Laosu zagl膮dali polscy dziennikarze. Pierwszym bodaj偶e by艂 Wojciech 呕ukrowski (1916-2000), kiedy w latach 1953-54 by艂 korespondentem wojennym w p贸艂nocnym Wietnamie. Owocem jego wizyty w Laosie by艂a pierwsza polska ksi膮偶ka o tym kraju – „W kr贸lestwie miliona s艂oni” (Warszawa 1961). Byli tu r贸wnie偶 m.in.: znany podr贸偶nik i pisarz podr贸偶niczy Arkady Fiedler (1894-1985) - podczas swojej podr贸偶y do Indochin odbytej 1956-57; Ryszar Aleksander Rymaszewski-艁oziczonek (ur. 1938), jak by艂 korespondentem wojennym w Indochinach w latach 1967-69 i 1972-73, autor relacji z „tajnej wojny” w Laosie; oraz Zygmunt S艂omkowski (ur. 1928), w 1961 roku sprawozdawca wojenny w Laosie, autor ksi膮偶ki „Laota艅ska opowie艣膰” (Warszawa 1966).

W Laosie by艂 r贸wnie偶 znany od 1960 roku operator wielu film贸w dokumetalnych i fabularnych Jerzy Go艣cik (1934-2003). Nakr臋ci艂 tam film, kt贸ry pod tytu艂em „Laos. Ziemia Czerwona” wyprodukowa艂a w 1971 roku Wytw贸rnia Film贸w Dokumentalnych w Warszawie.

Upadek komunizmu w Polsce w 1989 roku i pozytywne reformy polityczne w Laosie zapocz膮tkowa艂y nowy okres w dziejach stosunk贸w polsko-laota艅skich i Polak贸w w tym kraju.

Stosunki polityczne polsko-laota艅skie wesz艂y na nowe – prawid艂owe tory. Dzisiaj ambasadorzy Laosu s膮 w Warszawie (Ambasada Laosu w Warszawie ul. Rejtana 15), a polscy w Wientianie (Ambasada Polska w Laosie Rue Th膰dua Rd Km 3, Vientiane).

Te prawid艂owe tory to mi臋dzy innymi humanitarna dzia艂alno艣膰 Polak贸w w tak bardzo do艣wiadczonym przez los Laosie. W lutym 1984 roku rz膮d polski podpisa艂 z Programem Wolontariuszy Narod贸w Zjednoczonych (UNV) porozumienie, na mocy kt贸rego Polacy bior膮 udzia艂 w programach i akcjach umo偶liwiaj膮cych pomaganie krajom rozwijaj膮cym si臋 w ich wysi艂kach na rzecz poprawienia standard贸w 偶ycia. Otwarcie w 1990 roku w Warszawie przedstawicielstwa UNDP, kt贸re administruje Programem UNV, stworzy艂o now膮 mo偶liwo艣膰 pog艂臋bienia wsp贸艂pracy pomi臋dzy Polsk膮 a UNV. Szereg polskich wolontariuszy pracowa艂o m.in. w Laosie. – Szkoda, 偶e o tej ich humanitarnej pracy nic si臋 nie pisze (nic nie znalaz艂em na ten temat).

Dzisiaj, wed艂ug autora „Polskiej diaspory w Azji” (2001) Artura Patka, w Laosie mieszka na sta艂e 30 Polak贸w. S膮 to osoby z mieszanych ma艂偶e艅stw jak r贸wnie偶 ma艂e grupki polskich specjalist贸w oraz kupc贸w i drobnych przemys艂owc贸w zwi膮zanych z laota艅skim handlem zagranicznym.

We wrze艣niu 2003 roku z艂o偶y艂 wizyt臋 w Polsce wicepremier, minister spraw zagranicznych Laota艅skiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Somsavat Lengsavat. By艂a to pierwsza wizyta przedstawicieli Laosu w Polsce od czasu transformacji ustrojowej w naszym kraju. Wicepremier Somsavat Lengsavat zosta艂 przyj臋ty przez premiera Leszka Millera i kilku ministr贸w, a 19 wrze艣nia w Senacie RP. przez wicemarsza艂ka Senatu Ryszarda Jarzembowskiego. Wicemarsza艂ek R. Jarzembowski podkre艣li艂, 偶e Polska widzi Laos jako kraj przyjazny, z kt贸rym chce bli偶ej wsp贸艂pracowa膰, wyra偶aj膮c jednocze艣nie ubolewanie, 偶e obecnie kontakty z Laosem s膮 tak rzadkie. Wicemarsza艂ek podkre艣li艂, 偶e po latach wzmo偶onej aktywno艣ci Polski na forum europejskim nasz kraj zaczyna szuka膰 partner贸w m.in. w艣r贸d pa艅stw zrzeszonych w grupie ASEAN. Dlatego widzi mo偶liwo艣ci nowej szerokiej wsp贸艂pracy z Laosem. Z kolei wicepremier Somsavat Lengsavat w swoim przem贸wieniu podkre艣li艂, 偶e Polsk臋 i Laos 艂膮cz膮 d艂ugie wi臋zy przyja藕ni. Przypomnia艂, 偶e Polska jako cz艂onek Mi臋dzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru dopomog艂a Laosowi w walce o niepodleg艂o艣膰. Wyrazi艂 przekonanie, 偶e Polska i Laos mog膮 wsp贸艂pracowa膰 na wielu p艂aszczyznach. Wicepremier zaznaczy艂, 偶e z wcze艣niejszych rozm贸w z polskimi w艂adzami zarysowuj膮 si臋 dwa pola wsp贸艂pracy: budowa w Laosie kopalni w臋gla brunatnego oraz wsp贸艂praca w przemy艣le farmaceutycznym. Te obszary wsp贸艂pracy uzna艂 za priorytetowe. Po艂o偶y艂 nacisk na to, 偶e wsp贸艂praca ta powinna si臋 rozwija膰 na poziomie izb gospodarczych obu kraj贸w i poszczeg贸lnych firm. Wicemarsza艂ek R. Jarzembowski podkre艣li艂, 偶e w jego przekonaniu wizyta wicepremiera przyczyni si臋 do prze艂omu w stosunkach polsko- laota艅skich.

....................

Polacy lubi膮 podr贸偶owa膰 i jak tylko mog膮 i sta膰 ich na to to podr贸偶uj膮. A teraz (po 1989 roku) mog膮 wyje偶d偶a膰 z Polski gdzie chc膮, a i Laos stoi przed nimi otworem. Chocia偶 Ania Olej na stronie internetowej „艢wiatPodr贸偶y.pl” pisze, 偶e tury艣ci polscy w Laosie to wci膮偶 rzadko艣膰, faktem jest 偶e dzisiaj wi臋kszo艣膰 Polak贸w w Laosie to g艂贸wnie tury艣ci. Z Polakami mieszkaj膮cymi na obczy藕nie (spo艣r贸d moich polskich znajmowych w Australii czterech by艂o w Laosie) to chyba nie mniej jak kilkaset os贸b rocznie. A to spora gromadka, bior膮c pod uwag臋 to, 偶e Laos jest tak daleko od Polski, no i mimo wszystko Polak pr臋dzej pojedzie do Rzymu, Pary偶a czy Nowego Jorku ni偶 do Tokio czy Laosu. Poza tym, jak pisze sama Ania Olej, podr贸偶owanie po Laosie to wielkie wyzwanie i przygoda pe艂na niespodzianek. Cz臋sto uci膮偶liwych nawet dla wypr贸bowanych turyst贸w, gdy偶 to kraj raczej nieprzygotowany do turystyki. Ale jak kto kocha pi臋kn膮 natur臋 i nie marzy tylko o luksusowych hotelach... to podr贸偶 do Laosu jest warta grzechu. O atrakcjach turystycznycj Laosu Polak mo偶e si臋 dowiedzie膰 z drugiej (nie pierwszej!) edycji przewodnika Lonely Planet (LP).

Andrzej Juda na stronie internetowej „Geozeta.pl” pisze o Laosie jako o nowym dla Polak贸w kierunku turystycznym w Azji Po艂udniowo-Wschodniej („Laos – nowy kierunek”). Czytamy tam mi.in.: „Laos dla Polak贸w jest krajem bardzo egzotycznym. Wielu nawet nie ma poj臋cia gdzie si臋 dok艂adnie znajduje, a tym, kt贸rzy wiedz膮 kojarzy si臋 nieodparcie jedynie z produkcj膮 narkotyk贸w. Powstaje pytanie czy taki kraj mo偶e pretendowa膰 do miana - nowego kierunku turystycznego w Azji Po艂udniowo-Wschodniej? Jestem przekonany, 偶e tak. Z roku na rok Laos staje si臋 popularnym kierunkiem turystycznym nie tylko w 艣rodowisku globtroter贸w. Dotychczas niewielu turyst贸w z Polski zapuszcza艂o si臋 w te odleg艂e rejony Azji. Popularno艣ci膮 cieszy si臋 jedynie Tajlandia i to prawie wy艂膮cznie jej wybrze偶e i wyspy. Do Tajlandii przybywaj膮 wi臋c przede wszystkim ludzie maj臋tni, pragn膮cy wypoczywa膰 w zamkni臋tych o艣rodkach, g艂贸wnie w ramach zorganizowanych wyjazd贸w z biur podr贸偶y. Zwiedzanie pozosta艂ych kraj贸w regionu jest utrudnione ze wzgl臋du na wysokie koszty przelotu. Wydaje si臋, 偶e Polacy w tym regionie reprezentowani s膮 g艂贸wnie przez coraz liczniejsz膮 grup臋 polskich globtroter贸w przemierzaj膮cych kraje regionu wzd艂u偶 i wszerz. A trzeba zaznaczy膰, 偶e kto cho膰 raz zasmakuje w臋drowania po krajach Azji Po艂udnio-Wschodniej b臋dzie marzy艂 o jak najszybszym do nich powrocie. Wspomniany region jest od dawna bardzo popularny w krajach bogatych. Turyst贸w przyci膮gaj膮 niskie koszty wypoczynku i egzotyka. Kraje te s膮 r贸wnie偶 tanie dla Polak贸w. Najwi臋kszy koszt stanowi bilet lotniczy... Innym sposobem jest dotarcie z Polski drog膮 l膮dow膮, jak zrobi艂 autor tego artyku艂u, ale to wymaga sporej ilo艣ci czasu, odwagi i pewnego do艣wiadczenia. Co zatem mo偶e przyci膮gn膮膰 turyst贸w z Polski do Laosu, cho膰by na kr贸tki wypad w ramach urlopu w Tajlandii? Dla mnie najwi臋kszymi atrakcjami Laosu s膮 zabytki dawnej stolicy kraju, rejs Mekongiem oraz fantastyczne, kryte strzech膮 wioski zbudowane na palach, gdzie czas stan膮艂 w miejscu”.

Na rowerach do Indochin, w tym r贸wnie偶 do Laosu, w 2002 roku wybrali si臋 Dariusz Pezga i Adrian Walentek. Wyprawa odby艂a si臋 pod patronatem Ko艂a Naukowego Kultury, Organizacji i Filozofii Student贸w Politechniki Cz臋stochowskiej. Nasi dzielni Rodacy jechali drogami p贸艂nocnego i 艣rodkowego Laosu, zwiedzaj膮c m.in. dawn膮 stolic臋 Laosu i w latach 1949-75 rezydencj臋 kr贸la Laosu oraz obecn膮 stolic臋 kraju Wientian. A oto ich wra偶enia z Laosu:

„Dwudniowa podr贸偶 艂odzi膮 po Mekongu do Luang Prabang w Laosie by艂a niesamowitym prze偶yciem: ziele艅 wzg贸rz, unosz膮ce si臋 mg艂y nad dzikimi laota艅skimi g贸rami oraz monotonny pomruk silnika przeciekaj膮cej 艂odzi. Wszystko to podzia艂a艂o na nasze nadszarpni臋te nerwy jak balsam... Przeje偶d偶aj膮c przez laota艅skie g贸ry prze偶yli艣my mn贸stwo przyg贸d m.in.: dzi臋ki go艣cinno艣ci miejscowych spali艣my w chatkach bambusowych. Go艣cinne rodziny przygotowywa艂y nam r贸wnie偶 posi艂ki... W odwiedzanych wioskach byli艣my olbrzymi膮 sensacj膮.

W Laosie zobaczyli艣my wiele pi臋knych miejsc, m.in: jaskinie Pak Ou, jaskienie Tham Jang w okolicy Vang Vieng. Olbrzymie wra偶enie wywar艂o na nas pi臋kno g贸r w okolicach Kasi (Laos). Pomimo du偶ej biedy ludzie byli dla nas bardzo serdeczni i go艣cinni... Po drodze wstrz膮sn臋艂a nami bieda w jakiej 偶yj膮 tam ludzie. W chatkach bambusowych w zasadzie nie ma nic opr贸cz: plecionej pryczy, paleniska , kilku naczy艅 i okr膮g艂ego stoliczka bambusowego... Towarzysz膮cy nam d藕wi臋k d偶ungli przyprawia艂 nas o dreszcz. Zaskoczy艂a nas (w pozytywnym tego znaczeniu) jako艣膰 drogi, kt贸ra jedynie wysoko w g贸rach by艂a pokryta grub膮 warstw膮 b艂ota po osuni臋ciu si臋 ziemi z pobliskich urwisk. Jedynym utrudnieniem by艂y zwierz臋ta spaceruj膮ce po pustej drodze np. 艣winie, krowy... W stolicy Laosu- Vientiane byli艣my go艣膰mi Ambasady RP.

Dalsza podr贸偶 przez Laos w kierunku granicy z Wietnamem r贸wnie偶 nie by艂a pozbawiona atrakcji. Do ciekawszych przyg贸d jakie nam si臋 przytrafi艂y mo偶na zaliczy膰 noclegi w 艣wi膮tyniach buddyjskich, dzi臋ki kt贸rym poznali艣my filozofi臋 buddyzmu "od kuchni". Przeci臋tny turysta podr贸偶uj膮cy autobusem nie jest w stanie zobaczy膰 takich rzeczy. W wielu miejscach nasz jad艂ospis by艂 bogaty w bia艂ko: jedli艣my np. sma偶one szara艅cze. W Laosie zje艣膰 mo偶na wszystko co si臋 tylko rusza np. nietoperze, jaszczurki , a nawet szczury! Poza tym Laos to ca艂kiem przyjemny kraj z dobrymi i tanimi guesthousami (w kt贸rych r贸wnie偶 spali艣my)... Po dw贸ch tygodniach przeprawy przez Laos dotarli艣my w ko艅cu do Wietnamu”.

Laos – jego olbrzymie skaliste 艣ciany wybieraj膮 sobie za cel wspinaczki r贸wnie偶 polscy wspinacze. Ostatnio taka wyprawa pod nazw膮 „Campus Explorers – Laos 2006” mia艂a miejsce na pocz膮tku 2006 roku. Grupa polskich wspinaczy zdoby艂a 200 metrow膮 wapienn膮 艣cian臋 wyrastaj膮c膮 cz臋艣ciowo z wody przy rozwidleniu w贸d Mekongu i Nam Pak Ou. Wypraw臋 opisa艂 i bogato zilustrowa艂 Jacek Kud艂yty na stronie internetowej „Wspinanie.pl”.

Laos odwiedzi艂y r贸wnie偶 takie znakomito艣ci polskiej turysytki jak np. urodzona podr贸偶niczka Joanna Lamparska, dziennikarka "S艂owa Polskiego - Gazety Wroc艂awskiej", na kt贸rego 艂amach propaguje turystyk臋 oraz jeszcze bardziej znany podr贸偶nik Remigiusz Mielcarek, r贸wnie偶 botanik i pisarz, profesor zwyczajny Mi臋dzynarodowej Akademii Nauk w Republice San Marino, wyk艂adowca Mi臋dzynarodowego Studium Turystyki i Kultury w Bydgoszczy. W 2005 roku odby艂 on 49-dniow膮 podr贸偶 po Tajlandii, Laosie, Kambod偶y i Hongkongu.

....................

Demokratyzacja 偶ycia wewn臋trzego w Laosie przynios艂a du偶膮 wolno艣膰 religijn膮 dla laota艅skich katolik贸w.

Katolicyzm przyszed艂 do Laosu wraz z Francuzami – misjonarzami francuskimi. W 1938 roku powsta艂a pierwsza w Laosie prefektura apostolska - Wientian-Luang Prabang, przemianowana w 1952 roku na wikariat apostolski. Druga prefektura apostolska Thakhek powsta艂a w 1950 roku; w 1958 zosta艂a podniesiona do statusu wikariatu apostolskiego, a w 1963 roku zmieni艂a nazw臋 na wikariat apostolski Savannakhet. Kolejne wikariaty apostolskie powsta艂y w Luang Prabang w 1963 roku i w Pakse w 1967 roku. Od 1971 roku biskupi katoliccy Laosu i Kambod偶y tworz膮 wsp贸ln膮 Konferencj臋 Episkopatu. W 1975 roku, a wi臋c w roku przej臋cia w艂adzy w ca艂ym kraju przez komunist贸w, by艂o w Laosie 35 250 katolik贸w, 68 ksi臋偶y, 63 zakonnik贸w i 132 siostry zakonne oraz ok. 50 parafii. Od 1975 roku katolicy laota艅scy dzielili tragiczny cz臋sto los swoich narod贸w: kap艂ani byli wi臋zieni i zabijani, brak wolno艣ci religijnej zmusi艂 wielu zakonnik贸w do opuszczenia kraju, wsp贸lnoty chrze艣cijan pozbawione pasterzy rozprasza艂y si臋.

Po艂o偶enie katolik贸w laota艅skich polepsza si臋 stopniowo od lat 90. XX w. przez procesy demokratyzacji kraju. Odbudow膮 Ko艣cio艂a kierowa艂 osobi艣cie „polski” papie偶 Jan Pawe艂 II, kt贸rego portrety wisia艂y w ka偶dym nowootwartym ko艣ciele laota艅skim. W chwili 艣mierci Jana Paw艂a II Ko艣ci贸艂 laota艅ski mia艂 40.750 wiernych (a wi臋c wi臋cej ni偶 w 1975 r.), 13 ksi臋偶y (rz膮d ci膮gle nie zezwala na prac臋 misjonarzy-cudzoziemc贸w), 2 zakonnik贸w i 65 si贸str zakonnych oraz a偶 123 parafie. Papie偶 Jan Pawe艂 II mianowa艂 nowych wikariuszy apostolskich: dla Wientian – bpa Jean Khamse Vithavonga w 1982 roku jako koadiutora i w 1984 roku jako wikariusza apostolskiego i dla Savannakhet – bpa Jean Sommeng Vorachaka w 1997 roku. W dniach 8-11 lutego 1999 roku biskupi Laosu (i Kambod偶y) zostali przyj臋ci przez papie偶a Jana Paw艂a II na kilku kolejnych audiencjach w ramach wizyty «ad limina Apostolorum» — pierwszej od czterdziestu lat. Jej znaczenie i znaczenie dla odbudowuj膮cego si臋 Ko艣cio艂a w Laosie (i Kambod偶y) podkre艣li艂 Ojciec 艢wi臋ty w skierowanym do nich przem贸wieniu w dniu 11 lutego 1999 roku.

....................

Jak widzimy nawet w tak dalekiem i innym dla nas Laosie by艂y i s膮 pisane dzieje Polak贸w na 艣wiecie.

Marian Ka艂uski, Australia, 15 maja 2007 r.

Source: PAP

Martin Transports International
Pulaski Club
AA Video
CalPolonia