AzPolonia >> Article
Martin Transports International
Polacy na wyspach Oceanii

Posted on: November 29, 2004

Najwi臋ksz膮 obszarowo i ludno艣ciowo jest Melanezja, obejmuj膮ca Papu臋 Now膮 Gwine臋, Wyspy Salomona, Vanuatu i Now膮 Kaledoni臋.. Mikronezja obejmuje wyspy Mariany (w tym Guam), Karoliny, Gilberta i Marshalla. Polinezja obejmuje Hawaje, Fid偶i, Samoa Zachodnie, Samoa Ameryka艅skie, Wyspy Tonga, Markizy i Tahiti oraz Now膮 Zelandi臋. – Z niniejszego artyku艂u wy艂膮czam Now膮 Zelandi臋, Papu臋 Now膮 Gwine臋 i Hawaje, gdy偶 histor膮 Polak贸w w tych obu pa艅stwach i w tym ameryka艅skim stanie zajmuj臋 si臋 osobno.

Pierwszymi Europejczykami w tym rejonie 艣wiata byli Hiszpanie i Portugalczycy. Pojawili si臋 tu z pocz膮tkiem XVI w. W XVII w. zjawili si臋 tu Holendrzy, Francuzi i Anglicy,w XIX w. Amerykanie, Rosjanie i Niemcy. W XVIII i XIX w. nast膮pi艂 podzia艂 wysp Oceanii mi臋dzy Hiszpani膮, Holandi膮, Francj膮, Angli膮, Ameryk膮 i Niemcami.

Ci ostatni pojawili si臋 tu najp贸藕niej, bo dopiero pod koniec XIX w., kiedy to Niemc贸w ogarn膮艂 „sen o pot臋dze” i ambicje kolonialne. W 1879 r. Niemcy usadowi艂y si臋 na wyspach Samoa, w 1884 r. narzuci艂y sw贸j protektorat pn.-wsch. Nowej Gwinei, Archipelagowi Bismarcka (od nazwiska 贸wczesnego kanclerza Niemiec Otto Bismarcka) i cz臋艣ci wysp Salomona (Bougainville, Buka), a w 1885-99 odkupi艂y od Hiszpanii Karoliny, Mariany (bez wyspy Guam) i Wyspy Marshalla. Jestem pewny, 偶e gdyby艣my przeszukali zasoby archiwalne na Karolinach, Marianach i Wyspach Marshalla i w Niemczech zapewne natrafiliby艣my w nich na niejedno nazwisko polskie. Je艣li nie w艣r贸d urz臋dnik贸w administracji niemieckiej czy kupc贸w, to na pewno w艣r贸d 偶o艂nierzy tutejszych garnizon贸w. Bowiem Niemcy okupowali do 1918 roku du偶e obszary ziem polskich, na kt贸rych mieszka艂o a偶 kilka milion贸w Polak贸w i z kt贸rych masowo brano rekrut贸w do wojska. Wydawane w Krakowie czasopismo „Missye Katolickie” z 1887 r. (t. 6) poda艂y informacj臋, 偶e na niemieckich Samoa 偶y艂o wtedy 40 Polak贸w.

W Auckland w Nowej Zelandii mieszka Polak Jeremi Musia艂kowski, kt贸ry ma za 偶on臋 Samoank臋. M贸wi on: „W Auckland spotka艂em pi臋kn膮, m艂od膮 Samoank臋... pochodz膮c膮 z Samoa Zachodniego. Na imi臋 mia艂a Marie, a nazywa艂a si臋 Robak. 艁ama艂em sobie g艂ow臋: Polka czy nie? Jej polinezyjska uroda jednak zdecydowanie r贸偶ni艂a si臋 od typu urody naszych s艂owia艅skich pi臋kno艣ci. W ko艅cu dowiedzia艂em si臋, sk膮d na Samoa mog艂y trafi膰 si臋 polskie nazwiska. Wyspy te do 1914 r. nale偶a艂y do Niemiec. Ca艂kiem mo偶liwe, pe znalaz艂 si臋 na nich jaki艣... Polak...” (Bogus艂aw Matuszkiewicz, Bogus艂aw Nowak „Nowa Zelandia daleka i bliska” S艂upsk 2001).

Jednak nie Niemcy przyczynili si臋 do zapocz膮tkowania polskiej obecno艣ci na Oceanii – na jej wyspach i wodach, a tylko Anglicy. B. Ku藕mi艅ski pisze, 偶e „wiadomo艣ci o pobycie Polak贸w na Oceanie Spokojnym i wyspach Oceanii podaj膮 ju偶 藕r贸d艂a z ko艅ca XVI wieku, ale spotykamy ich tam dopiero przy ko艅cu XVIII stulecia” („Polskie nazwy na mapie 艣wiata” Warszawa 1967).

Pierwszym Polakiem, o kt贸rym wiemy na pewno 偶e by艂 w najodleglejszym od Polski rejonie 艣wiata – Oceanii by艂 ksi膮偶臋 Karol Henryk Miko艂aj Nassau-Siegen (1745-1808). Tak, ten sam o kt贸rym pisze Adam Mickiewicz w Ksi臋dze XII „Pana Tadeusza”. Co prawda urodzi艂 si臋 jako Niemiec i jako Niemiec by艂 na Oceanii, jednak mamy prawo go tu wspomnie膰, gdy偶 od 1774 r. mieszka艂 na sta艂e w Polsce (zmar艂 w Tynnej na Podolu) i o偶eni艂 si臋 z Polk膮, K. Grodzk膮. Przyja藕ni艂 si臋 z kr贸lem Stanis艂awem Augustem Poniatowskim. Spolonizowa艂 si臋 (w 1784 r. otrzyma艂 obywatelstwo polskie) i Polsk臋 uwa偶a艂 za sw膮 ojczyzn臋, chocia偶 w okresie rozbior贸w Polski odegra艂 dwuznaczn膮 rol臋 polityczn膮. Bada艂 sp艂awno艣膰 Dniestru i opracowa艂 dobre mapy hydrograficzne Polski oraz pr贸bowa艂 organizowa膰 polski handel morski na Morzu Czarnym. By艂 odznaczony polskimi orderami, m.in. Or艂a Bia艂ego i krzy偶em 艣w. Stanis艂awa. W Warszawie jest dzisiaj ulica jego imienia (Wac艂aw S艂abczy艅ski „Polscy podr贸偶nicy i odkrywcy” Warszawa 1988). Ot贸偶 ks. Nassau uczystniczy艂 w latach 1766-69 w s艂ynnej pierwszej francuskiej wyprawie odkrywczej dooko艂a 艣wiata Louisa Antoine de Bougainville. Na Oceanie Spokojnym w 1768 r. zatrzymano si臋 na Tahiti, niekt贸rych wyspach w archipelagu Tuamotu, Samoa, Vanuatu (Nowe Hebrydy), Wyspach Salomona i Nowej Gwinei. Jego romans z w艂adczyni膮 Tahiti przyni贸s艂 mu rozg艂os w ca艂ej Europie.

Kilka lat p贸藕niej na Oceanii byli pochodz膮cy z polskiego Pomorza, gda艅szczanie – obywatele Rzeczypospolitej: Johann Georg/Jan Jerzy Forster (1754-1794) i jego ojciec Johann Reinhold/Jan Rejnold Forster (1729-1798, kt贸ry urodzi艂 si臋 w polskim Tczewie, gdzie jego ojciec by艂 burmistrzem; jego matk膮 by艂a Polka, a j臋zyk polski by艂 dla niego j臋zykiem macierzystym (H. Koenig „George Foster’s Leben in Haus und Welt” Leipzig 1853, s. 4-5). Zreszt膮 ju偶 syn przyby艂ych do Polski Georga Forstera i Cathariny z domu Wright – Adam (zm. ok. 1700) by艂 偶onaty z Polk膮 – Katarzyn膮 Ga艂臋sk膮, kt贸rych syn Georg (1663-1726) te偶 mia艂 偶on臋 Mari臋 z domu Ga艂臋sk膮.

Tak Johann Reinhold/Jan Rejnold jak i Johann Georg/Jan Jerzy Forster byli przyrodnikami i podr贸偶nikami i obaj uczestniczyli w latach 1772-75 w drugiej podr贸偶y angielskiego podr贸偶nika Jamesa Cooka dooko艂a 艣wiata na 偶aglowcu „Resolution”, podczas kt贸rej odwiedzili m.in. Wysp臋 Wielkanocn膮, Tahiti, Fid偶i, Vanuatu (Nowe Hebrydy) i Now膮 Zelandi臋. Forsterowie przywie藕li do Europy pierwsze naukowe relacje o Wyspie Wielkanocnej ilustrowane rysunkami. Wszystkie te fakty utrwali艂 Johann Georg Forster w swej ksi膮偶ce „A Voyage Round the World…” (Londyn 1777), kt贸rej polskie wydanie ukaza艂o si臋 dok艂adnie 200 lat p贸藕niej pod tytu艂em “Podr贸偶 naoko艂o 艣wiata” (Warszawa 1977). Wsp贸艂czesny uczony francuski, sekretarz generalny Societe des Oceanistes w Pary偶u, Patrick O’Reilly, tak m贸wi艂: „...opis Forstera dwa razy wa偶niejszy ni偶 opis Cooka, jest dziesi臋膰 razy mniej znany” („Bibliographie methodique, analytique et critique des Nouvelles-Hebrides” Paris 1958, s. 11). Johann Georg by艂 w latach 1784-87 profesorem uniwersytetu w polskim w贸wczas Wilnie (katedra historii naturalnej) i radc膮 dworu kr贸la Stanis艂awa Augusta Poniatowskiego. Wyk艂ady jego s艂yn臋艂y z wysokiego poziomu naukowego, a ilustrowa艂 je autentycznymi okazami botanicznymi i etnograficznymi z M贸rz Po艂udniowych (Wac艂aw S艂abczy艅ski „Polscy podr贸偶nicy i odkrywcy” Warszawa 1988, s. 311-312).

Opr贸cz obu Forster贸w i Polak贸w w mundurach armii niemieckiej kilku innych Polak贸w zapisa艂o si臋 chlubnie w historii odkry膰 geograficznych i bada艅 naukowych na Oceanii lub po prostu znalaz艂o si臋 na kartach jej historii. Pierwszym z tej ostatniej grupy Polak贸w by艂 pochodz膮cy z Augustowa na Suwalszczy藕nie Edward Fergus/Fergiss (1803-1853), kt贸ry opu艣ci艂 Polsk臋 jako emigrant polityczny po upadku Powstania Listopadowego 1830-31. Wiatry pogna艂y daleko od ojczyzny. Najpierw by艂 w s艂u偶bie gubernatora francuskiej Gwadelupy na Morzu Karaibskim, a stamt膮d w 1834 roku wyruszy艂 na wysypy Pacyfiku z idealist膮 i po cz臋艣ci awanturnikiem, baronem francuskim Charlesem de Thierry de Ville d’Avray w celu organizowania nowego pa艅stwa z艂o偶onego z Nowej Zelandii i wysp Pacyfiku. Przez wyspy Galapagos w lipcu 1835 r. przybyli na wysp臋 Nuku Hiva (Markizy), gdzie baron Thierry og艂osi艂 si臋 kr贸lem. Wkr贸tce potem Fergus w stopniu pu艂kownika i szefa sztabu organizowa艂 na Tahiti armi臋 tego „pa艅stwa”, pod w艂asnym b艂臋kitno-purpurowym sztandarem; liczy艂a ona zaledwie 18 偶o艂nierzy.. Po zaj臋ciu Tahiti przez Francj臋 Fergus powr贸ci艂 na t臋 wysp臋, gdzie pozosta艂 jako kolonista; mieszka艂 w Faaa i by艂 s臋dzi膮 pokoju, po uprzednim opanowaniu j臋zyka tahitia艅skiego (Boles艂aw Wierzbia艅ski „Polacy w 艣wiecie” Londyn 1946; Lech Paszkowski „Polacy w Australii i Oceanii 1790-1940” Londyn 1962).

Kolejnym Polakiem na Oceanii by艂 Pawe艂 Edmund Strzelecki. Podczas swojej podr贸偶y z Valparaiso w Chile do Australii, trwaj膮cej od lipca 1838 r. do kwietnia 1839 r. Strzelecki zatrzyma艂 si臋 na Markizach, sk膮d uda艂 si臋 na Hawaje, a w dalszej drodze do Sydney, odwiedzi艂 r贸wnie偶 Tahiti, Wyspy Gambiera oraz Wyspy Tonga. B臋d膮c na Tahiti Strzelecki spotka艂 si臋 z kr贸low膮 Pomare IV, kt贸rej pono膰 przedstawi艂 projekt reformy tubylczego s膮downictwa (Wac艂aw S艂abczy艅ski „Polscy podr贸偶nicy i odkrywcy” Warszawa 1988, s. 318).

Kolejnym polskim badaczem Oceanii by艂 in偶ynier i topograf Adam Joachim Kulczycki (1809-1882), uczestnik Powstania Listopadowego 1830-31 w stopniu kapitana; p贸藕niej by艂 pu艂kownikiem francuskim. Przyby艂 na Tahiti w 1844 r. i by艂 topografem w s艂u偶bie administracji francuskiej; by艂 p贸藕niej tak偶e kierownikiem Departamentu ds. Ludno艣ci Tubylczej. W 1850 r. zorganizowa艂 na wyspie pierwsze na Oceanii obserwatorium astronomiczne, kt贸remu ofiarowa艂 wysoce precyzyjny zegar oraz lunet臋 o wielkiej mocy. Dokona艂 tak偶e pomiaru g贸r Tahiti i s膮siedniej wyspy Moorei oraz prowadzi艂 badania geologiczne wysp, wydaj膮c po niemiecku prac臋 „Geologische Notiz ueber die Insel Tahiti und Halbinsel Taiarapu” („Geologisches Jahrbuch”, t. X, 1859). Wreszcie wykona艂 mapy Tahiti i Moorei, na kt贸rych opieraj膮 si臋 po dzi艣 dzie艅 wszystkie mapy Tahiti i Moorei publikowane przez Service Hydrographique de la Marine w Pary偶u (W. S艂abczy艅ski).

Z Tahiti Kulczycki odbywa艂 dalekie podr贸偶e naukowe do innych wysp na Pacyfiku. By艂 na archipelagu Tuamotu, sporz膮dzaj膮c jego map臋, na Markizach (bra艂 udzia艂 w ekspedycji, kt贸ra obj臋艂a wyspy w posiadanie francuskie) i dalekich Hawajach. W 1857 r. osiad艂 w Nowej Kaledonii, gdzie zosta艂 dyrektorem obserwatorium w Naumea, stolicy kolonii, a w 1859 r. kierownikiem spraw wewn臋trznych Nowej Kaledonii. Po przej艣ciu na emerytur臋 w 1865 r., w nast臋pnym roku powr贸ci艂 na Tahiti, gdzie zmar艂. W stolicy tej wyspy, Papeete, dzi臋ki jego staraniom jedna z ulic zosta艂a nazwana „de la Petite Pologne”.

Wraz z Kulczyckim przyby艂 na Tahiti inny kartograf i oficer Powstania Listopadowego 1830-31 Aleksander Zakrzewski (1799-1866), bardziej znany jako autor pierwszego planu Sam Francisco (1849) i pierwszej mapy Arizony (1857). Zakrzewski uda艂 si臋 na Markizy, gdzie przebywa艂 6 lat. Wykona艂 pierwsze mapy tych wysp.

Na Nowej Kaledonii mieszka艂 tak偶e jeszcze jeden Polak - Wiktor Cichowski, kt贸ry od stycznia 1868 r. pracowa艂 jako topograf, a od lutego 1869 r. by艂 kierownikiem Wydzia艂u Dr贸g i Most贸w w administracji kolonialnej.

Prawdziwym „obie偶y艣wiatem” Pacyfiku by艂 pochodz膮cy z Warszawy Jan Stanis艂aw Kubary (1846-1896), podr贸偶nik i etnograf. By艂 on na Wyspach Tonga, Samoa, Fid偶i, Wyspach Gilberta, Wyspach Ellice, Wyspach Salomona, Nowej Gwinei, Karolinach, Marianach i Wyspach Marshalla, a poza archipelagami i wyspami Oceanii by艂 r贸wnie偶 na Nowej Zelandii, Nowej Gwinei, w Australii, na Filipinach i w Japonii. Odwiedzi艂 a偶 kilkaset wysp na Pacyfiku. Na szeregu z nich by艂 pierwszym bia艂ym cz艂owiekiem. Przyby艂 tutaj w 1869 r. na zlecenie domu handlowego Godeffroy w Hamburgu, sk膮d mia艂 przesy艂a膰 okazy przyrodnicze i etnograficzne dla muze贸w w Hamburgu i Berlinie. P贸藕niej pracowa艂 jako samodzielny pracownik terenowy i swymi przebogatymi i cennymi zbiorami zasila艂 muzea europejskie; te cenne zbiory w wi臋kszo艣ci istniej膮 po dzi艣 dzie艅. Przebywa艂 na wyspach Pacyfiku do ko艅ca 偶ycia, a wi臋c 27 lat; zmar艂 na wyspie Ponape (Karoliny).

Kubary nie tylko zbiera艂 okazy dla muze贸w europejskich, ale tak偶e, jak pisze S艂abczy艅ski, prowadzi艂 obserwacje etnograficzne, opracowywa艂 s艂owniki tubylczych j臋zyk贸w, dokonywa艂 odkry膰 przyrodniczych i archeologicznych (ruiny Ponape), ustala艂 nomenklatur臋 wysp (zawsze tylko tubylcz膮), wspina艂 si臋 na g贸ry i mierzy艂 je, szkicowa艂 i poprawia艂 mapy wysp oraz prowadzi艂 szczeg贸艂owy dziennik swych czynno艣ci. Pisane przez niego prace po polsku, francusku, angielsku i g艂贸wnie niemiecku odkrywa艂y Europie nieznane dot膮d kultury Oceanii. Spo艣r贸d 28 prac i wi臋kszych rozpraw najcenniejszymi by艂y: "Die Palau-I nseln in der Sudsee."Journal des Museum Godeffroy”, I: 177-238, 1873; „Ethnographische Beitrage Zur Kenntnis Des Karolinen Archipels” 3 Vols. Leiden, Gebroeders Van der Hoek, 1889 i “Beitrag zur Kenntnis der Nukuoro-oder Monteverde-Inseln." In Mitteilungen der geographischen Gesellschaft zu Hamburv, XVI : 71-139, 1890 oraz studia nad spo艂ecznymi urz膮dzeniami wysp Mortlock i Ponape. To w艂a艣nie g艂贸wnie te prace zyska艂y mu wielkie uznanie w ko艂ach naukowych Europy. Sta艂 si臋 najwybitniejszym badaczem Mikronezji i za takiego uwa偶any jest w 艣wiecie naukowym po dzi艣 dzie艅. Niemieccy uczeni uczcili naszego rodaka przez wzniesienie mu pomnika na wyspie Ponape (gdzie mia艂 plantacj臋, warsztat naukowy i gdzie zmar艂), przez nadanie g贸rze o wysoko艣ci 1780 m, w pasmie Finisterre w p贸艂nocno-wschodniej Nowej Gwinei jego imienia – Kubary Mount oraz przez nazwanie jednej z wysepek w atolu Aliinglapalap na Wyspach Marshalla jego imieniem – Kubar Island.

Tylko dwa razy Kubary odwiedzi艂 Europ臋 w 1875 i w 1895 r. Podczas pierwszych odwiedzin by艂 m.in. w Warszawie, gdzie wyg艂osi艂 kilka odczyt贸w o wyspach Pacyfiku. R贸wnie偶 w 1875 i ponownie w 1895 r. uczestniczy艂 w II i VI Zje藕dzie Lekarzy i Przyrodnik贸w polskich we Lwowie. Cz臋艣膰 swoich zbior贸w etnograficznych ofiarowa艂 Muzeum Rolnictwa i Przemys艂u w Warszawie. W czasopismach polskich ukaza艂o si臋 10 studi贸w i rozpraw Kubarego.

Literat i publicysta Julian Florian Horain (1821-1883), jako zami艂owany podr贸偶nik i jako jeden z pierwszych turyst贸w, dotar艂 na pocz. lat 70. XIX w. do tak w贸wczas odleg艂ej od 艣wiata Polinezji, w艂膮cznie z Hawajami. Po Oceanii podr贸偶owa艂 ks. J贸zef Ho艂ubowicz, kt贸ry w Krakowie w roku 1892 wyda艂 ksi膮偶k臋 „Wyspy Sandwickie (Hawaje – M.K.) i Gambier w Oceanii”. W styczniu i lutym 1881 r. przebywa艂 na Nowej Kaledonii hrabia W艂adys艂aw Zamoyski. W 1896 r. p艂yn膮艂 z Vancouver w Kanadzie do Sydney w Australii in偶ynier i geolog Modest Marya艅ski (1854-1914), za艂o偶yciel w 1893 r. sp贸艂ki g贸rniczej (z艂oto) Original Quarte Hill Gold Mining Company „Ko艣ciuszko” w Kalifornii, a nast臋pnie znany geolog w Australii. Po drodze zwiedzi艂 Hawaje, Markizy, Pitcarin, Samoa, Tonga, Fid偶i i wysp臋 Norfolk.

Podr贸偶owa艂 po wyspach Pacyfiku tak偶e znany meteorolog niemiecki pochodzenia polskiego Jerzy Henryk Bogus艂awski (1827-1884; u偶ywa艂 zawsze polskiej pisowni swego nazwiska), upami臋tniony na mapach Melanezji. W 1908 r. podr贸偶owa艂 w艂asnym jachtem po Oceanii niejaki Krajewski i przywozi艂 stamt膮d bogate kolekcje etnograficzne, g艂贸wnie z Markiz贸w, kt贸re obecnie w wi臋kszo艣ci znajduj膮 si臋 w muzeum etnograficznym w szwajcarskim Neuchatel (W. S艂abczy艅ski).

W wyprawach oceanicznych po Oceanii na statku „Navarro” w latach 1857-59 uczestniczy艂 Polak Stefan Pawlicki, a na statku „Nautilius” w latach 1885-86 Stanis艂aw Bobelak. Na pocz膮tku 1938 r. zawin膮艂 do port贸w Nowej Kaledonii, Samoa i Tahiti francuski okr臋t szkoleniowy marynarki wojennej „Jeanne d’Arc”, w艣r贸d kt贸rego za艂ogi by艂o na przeszkoleniu trzech porucznik贸w polskiej marynarki wojennej: J. Hedinger, M.T. Mokrski i Sadowski.

W okresie mi臋dzywojennym prace naukowe na Oceanii prowadzili trzej uczeni polscy: w latach 1914-1938 w Irianie Zachodnim geolog J贸zef Zwierzycki, w latach 1923-24 aktynometryczne w strefie r贸wnikowej meteorolog i klimatolog, dyrektor Pa艅stwowego Instytutu Meterologicznego w Warszawie W艂adys艂aw Gorczy艅ski oraz w latach 1938-39 antropolog Aleksander Lech Godlewski, kt贸ry przebywa艂 na Tahiti, wyspach Tuamotu i Markizach, sp臋dzaj膮c wiele czasu na badaniach na wyspie Nuku Hiva. Zajmowa艂 si臋 m.in. struktur膮 antropologiczn膮 Polinezyjczyk贸w oraz mieszka艅c贸w Melanezji i Mikronezji oraz charakterystyk膮 antropologiczn膮 dawnych mieszka艅c贸w Wyspy Wielkanocnej. Jego sensacyjne wyniki bada艅 rzuci艂y nowe 艣wiat艂o na spraw臋 pochodzenia ludno艣ci tej wyspy. Owocem tej wyprawy by艂y r贸wnie偶 jego ksi膮偶ki podr贸偶nicze: „Tahiti najpi臋kniejsza” (Warszawa 1957), „Czar dalekiej Nuku Hiva” (Krak贸w 1971) i „Na Morzach Po艂udniowych” (Wroc艂aw 1976). W stolicy Tahiti – Papeete Godlewski spotka艂 dw贸ch Polak贸w: W. Malinowskiego, kt贸ry by艂 cz艂onkiem Rady Miejskiej i W膮sikiewicza, pracuj膮cego jako str贸偶 w porcie. Natomiast ja, b臋d膮c na nale偶膮cej do Tahiti/Polinezji Francuskiej wyspie Bora Bora (nazywan膮 „per艂膮 Pacyfiku”) w 1990 r., by艂em w znanej na wyspie restauracji, kt贸rej w艂a艣cicielem by艂 Polak, p. Dangel. Uczeni polscy ci膮gle interesuj膮 si臋 Oceani膮 z punktu widzenia naukowego. Dla przyk艂adu tylko w publikacji Uniwersytetu Wroc艂awskiego „Acta Universitatis Wratislaviensis No 594: Australia i wyspy Pacyfiku” (1983) ukaza艂y si臋 4 teksty dotycz膮ce Polinezji: Wenancjusz Kujawi艅ski „Spo艂ecze艅stwo wyspy Rapa przed okresem europejskiej ekspansji”, Henryka Roma艅ska „Pie艣艅 ludowa na Tahiti” i „Tekst Mamari z Wyspy Wielkanocnej”, Jacek Szelegejd „Wprowadzenie do symboliki maoryjskiego domu spotka艅 ‘whare hui’”. Polski uczony, specjalista z dziedziny pszczelarstwa, biologii rozrodu i genetyki pszcz贸艂, profesor Akademii Rolniczej w Warszawie Jerzy Woyke prowadzi艂 badania pszczelarskie na Samoa i Fidzi podczas swej podr贸偶y naukowej dooko艂a 艣wiata odbytej 1976-77.

Poza Forsterami i Godlewskim na nale偶膮cej do Chile Wyspie Wielkanocnej pod koniec XX w. prowadzi艂 badania archeologiczne dr Jerzy Grodzicki z Uniwersytetu Warszawskiego, a uczonych z Uniwersytetu Miko艂aja Kopernika w Toruniu zaproszono do udzia艂u w pracach konserwatorskich zabytk贸w wyspy. Ponadto Wysp臋 Wielkanocn膮 odwiedzili polscy dziennikarze i publicy艣ci: Edmund Osma艅czyk i Jolanta Klimowicz oraz polski 偶eglarz Stanis艂aw G. Cichocki (Jacek Machowski „Rapa-Nui – wyspa tajemnic” S艂owo 14-17.4.1995). W 1966 r. ukaza艂a si臋 w Warszawie ksi膮偶ka J. Machowskiego „Wyspa tajemnic. Historia odkry膰 i bada艅 Wyspy Wielkanocnej”.

Sporadyczne osiedlanie si臋 Polak贸w na wyspach Oceanii przyczyni艂o si臋 do zaistnienia na jej mapach dw贸ch nazw polskich w najwi臋kszym atolu w 艣rodkowej cz臋艣ci Pacyfiku, na obszarze Polinezji, na Wyspie Bo偶ego Narodzenia. We wschodniej cz臋艣ci tego atolu do 1956 roku by艂a ma艂a miejscowo艣膰 o nazwie Poland (Polska), a w jej pobli偶u zatoka o nazwie Stanislaus Bay (Zatoka Stanis艂awa). Pochodzenie obu nazw nie jest wyja艣nione. Pewne 艣lady wskazuj膮, 偶e przebywa艂 na wyspie Polak Stanis艂aw Pe艂czy艅ski, uczestnik wojny secesyjnej Stan贸w Zjednoczonych (1861-65), i on to m贸g艂 nada膰 obie nazwy. Dzisiaj nazw tych ju偶 nie ma, gdy偶 atol ten by艂 w latach 50. XX w. miejscem atomowych wybuch贸w do艣wiadczalnych i ludno艣膰 zosta艂a wysiedlona z wyspy (B. Ku藕mi艅ski).

Wracaj膮c jeszcze do XIX wieku nale偶y wspomnie膰 o polskich zes艂a艅cach politycznych we francuskiej Nowej Kaledonii. Znalaz艂 si臋 tu jako skazaniec uczestnik antyrosyjskiego Powstania Styczniowego 1863-64, a nast臋pnie emigrant w Pary偶u Antoni Berezowski, kt贸ry w 1867 roku dokona艂 w stolicy Francji nieudanego zamachu na cara rosyjskiego Aleksandra II – na znak protestu przeciw jego antypolskiej polityce. Berezowski zmar艂 na wyspie w 1916 roku. Na Now膮 Kaledoni臋 w艂adze francuskie zes艂a艂y tak偶e co najmniej 21 (a na pewno du偶o wi臋cej) znanych imiennie uczestnik贸w Komuny Paryskiej w 1871 r. Mieszkali w obozie, w kt贸rym mieli przydzielone dzia艂ki ziemi do uprawy, w ten spos贸b zapewniaj膮c sobie utrzymanie.. W drodze amnestii zostali uwolnieni w latach 1879-80 i wi臋kszo艣膰 z nich opu艣ci艂a wysp臋. Pozostali tu na sta艂e Ludwik Bolo艅ski, J贸zef Biernacki, Alfons G膮sowski i Ferdynand Oko艂owicz, kt贸ry dorobi艂 si臋 na wyspie znacznego maj膮tku oraz Maria Draglicewicz, kt贸ra w 1885 r. wysz艂a za m膮偶 za miejscowego Francuza – Gasparda Barthelemy (L. Paszkowski).

Niewielu polskich misjonarzy katolickim pracowa艂o na Oceanii. W艣r贸d nich by艂 kapucyn br. Stanis艂aw Boruta (1909-1941). Przyby艂 na Tahiti w listopadzie 1936 r. i m.in. przez dwa lata pracowa艂 jako misjonarz na wyspach Gambiera i Tuamotu. Zgin膮艂 podczas sztormu 22 stycznia 1941 r. mi臋dzy wyspami Teneraro i Vohanga. W 1995 r. na Samoa Zachodnim pracowa艂 jeden misjonarz polski.

W listopadzie 1918 r. odrodzi艂o si臋 niepodleg艂e i suwerenne pa艅stwo polskie z dost臋pem do morza. Do 1939 r. pa艅stwo polskie zbudowa艂o nowe wielkie miasto portowe Gdyni臋, utworzono marynark臋 handlow膮 i wojenn膮, za艂o偶ono szko艂y morskie, kt贸re dysponowa艂y okr臋tami szkolnymi. Jednym z nich by艂 du偶y 偶aglowiec (fregata tr贸jmasztowa) „Dar Pomorza” na 150 uczni贸w. W okresie od 16 wrze艣nia 1934 do 3 wrze艣nia 1935 r. „Dar Pomorza” odby艂 swoj膮 pierwsz膮 i polsk膮 podr贸偶 dooko艂a 艣wiata, zawijaj膮c w akwenie Oceanu Spokojnego m.in. na wyspy Galapagos i do Honolulu. W 1937 r. „Dar Pomorza” by艂 ponownie na Oceanie Spokojnym, zawijaj膮c tym razem do portu Papeete na Tahiti. Od tej pory i po dzi艣 dzie艅 wiele polskich statk贸w, 偶aglowc贸w i jacht贸w p艂ywa艂o na wodach Oceanu Spokojnego.

Jeszcze przed II wojn膮 艣wiatow膮 (1939) na Pacyfiku p艂ywa艂o dw贸ch polskich 偶eglarzy na swoich jachtach: W艂adys艂aw Wagner i Erwin Weber. Pierwszy na jachcie „Zjawa II” wyp艂yn膮艂 z Gdyni 8 lipca 1932 r. Po rejsach i licznych postojach Wagner znalaz艂 si臋 w Ekwadorze, sk膮d 6 lutego 1935 r. wyp艂yn膮艂 do Australii, a wi臋c musia艂 przep艂yn膮膰 Pacyfik we wschodu na zach贸d. 2 kwietnia dop艂yn膮艂 do wyspy Monihiki (na pn.-zach. od Wysp Towarzystwa), 15 kwietnia wp艂yn膮艂 do portu Upolu w Samoa, a od pierwszych dni sierpnia do 2 pa藕dziernika przebywa艂 w Suvie na Fid偶i, sk膮d wyruszy艂 do Sydney. Wagner ponownie p艂ywa艂 po Pacyfiku w 1937 r., tym razem razem na jachcie „Zjawa III” i w towarzystwie Polaka z Australii, W艂adys艂awa Kondratowicza. Wyp艂yn臋li 19 lipca i 17 sierpnia dotarli do archipelagu Tuamotu w Polinezji Francuskiej; 30 lipca „Zjawa III” zawin臋艂a do portu Papeete na Tahiti, sk膮d 16 wrze艣nia udali si臋 na „per艂臋 Pacyfiku” – wysp臋 Bora Bora, a stamt膮d do Rarotonga na Wyspach Cooka, dok膮d przybyli 28 wrze艣nia; do Sydney Harbour wp艂yn臋li 4 listopada 1937 r.

6 listopada 1936 r. wp艂yn膮艂 do portu w Auckland w Nowej Zelandii na swym zaledwie 6,4 m jachcie „Farys” inny znany 偶eglarz polski Erwin Weber, po 8-miesi臋cznej podr贸偶y, rozpocz臋tej w Papeete na Tahiti. Krakowianin Weber mieszka艂 na Tahiti od 1933 roku. Wyp艂yn膮艂 z Papeete w podr贸偶 28 lutego 1936 r., zatrzymuj膮c si臋 na wyspach Huahine, Raiatea, Tahua, Bora Bora (11 marca), Rarotonga (3 kwietnia). Na wyspie tej spotka艂 si臋 z tak膮 go艣cinno艣ci膮, 偶e pozosta艂 na niej a偶 do 31 lipca. 3 sierpnia „Farys” wp艂yn膮艂 do laguny Palmerston, staj膮c si臋 pierwszym jachtem w historii 偶eglarstwa na Pacyfiku, kt贸remu to si臋 uda艂o. W dalsz膮 podr贸偶, rozpocz臋t膮 20 sierpnia, wzi膮艂 ze sob膮 m艂odego mieszka艅ca wysy Jimmy Masters, kt贸ry chcia艂 pop艂yn膮膰 do Nowej Zelandii. Po drodze zatrzymali si臋 w Pago Pago (Samoa Ameryka艅skie), na wyspie Nuatabutabu, a nast臋pnie w portach Fid偶i: Levuka (gdzie zosta艂 honorowym cz艂onkiem miejscowego jachtklubu) i Suva. Nast臋pnym postojem by艂 w艂a艣nie Auckland w Nowej Zelandii, gdzie po raz pierwszy w dziejach tego portu 艂opota艂a flaga polska (L. Paszkowski).

Po II wojnie 艣wiatowej, a w艂a艣ciwie od lat 60. Pacyfik zaroi艂 si臋 od polskich 偶eglarzy. Tylko w ostatnich latach p艂yn臋艂y po jego wodach 偶aglowce polskie lub z Polakami, jak: „Concordia” (Andrzej Straburzy艅ski, Andrzej Marczak, Wojciech Jakobson), „Temi” (Wojciech Kmita, Ma艂gorzata Kmita), „Antica” (Jerzy W膮sowicz, Andrzej Sochaj), dwa razy – w 2000 i 2002 r. „Maria” (Ludomir M膮czka, Artur D臋bski, Anna Abraszewska, Maciej Krzeptowski – dyrektor Muzeum Morskiego w Szczecinie).

Jednak 艣wiat obieg艂y informacje o dw贸ch rejsach: samotny rejs dooko艂a 艣wiata Leonida Teligi w latach 1967-69, podczas kt贸rego pad艂 rekord samotnej 偶eglugi bez zawijania do portu – 165 dni i pierwszy samotny rejs kobiety dooko艂a 艣wiata - Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, odbyty na jachcie „Mazurek” w okresie od 28 marca 1976 do 21 marca 1977 r. Na Oceanie Spokojnym kapitan Chojnowska-Liskiewicz zatrzymywa艂a si臋 na wyspie Nuku Hiva (Markizy), w Papeete (Tahiti) i w Suwa (Fid偶i).

Po II wojnie 艣wiatowej wielu Polak贸w z Australii i Oceanii sp臋dza艂o i sp臋dza wakacje na wyspach Pacyfiku, g艂贸wnie jednak na Nowej Zelandii, Fid偶i i Hawajach, rzadziej na Nowej Kaledonii i Vanuatu. Osobi艣cie w 1968 r. by艂em na Guam, Karolinach, Fidzi i Nowej Zelandii; w 1985 r. w ponownie w Nowej Zelandii; w 1989 r. na Nowej Kaledonii, Vanuatu i Lord Howe Island; w 1990 na Tahiti (tak偶e na wyspach Moorea i Bora Bora); w 1993 r. na Fid偶i, Samoa, Samoa Ameryka艅skich (Pago Pago) i w 1998 r. na Hawajach. Mieszkaj膮cy w Auckland w Nowej Zelandii Polak Jeremi Musia艂kowski, pracuj膮c ponad 30 lat w Air New Zealand szczeg贸lnie upodoba艂 sobie wyspiarskie kraje po艂udniowego Pacyfiku, zwiedzaj膮c wiele tamtejszych wysp.

Natomiast w okresie komunistycznej Polski Ludowej (1944-89) niewielu Polak贸w mia艂o szcz臋艣cie podr贸偶owa膰 po Oceanii. Do tych szcz臋艣liwc贸w nale偶eli m.in. pisarz i dziennikarz Lucjan Wolanowski, Wojciech Dworczyk, Janusz Wolniewicz i Przemys艂aw Burchard.. Pierwszy wyda艂 reporta偶 z podr贸偶y „Ksi臋偶yc nad Tahiti. Reporter na wyspach m贸rz po艂udniowych” (Warszawa 1963), a drugi ksi膮偶k臋-album „Uroda Oceanii” (Warszawa 1975), w kt贸rej r贸wnie偶 prezentuje pi臋kno Tahiti. Wolniewicz napisa艂 ksi膮偶ki „Vanuatu czarny archipelag” (Warszawa 1978), „Ludzie i atole. Czyli w臋dr贸wki po Mikronezji” (Warszawa 1979) i „Wyspy szmaragdowego Pacyfiku” (Warszawa 1983), a Burchard swoje w臋dr贸wki po Oceanii opisywa艂 g艂贸wnie w magazynie „Poznaj 艢wiat”. Dzisiaj, po upadku komunizmu, Oceania stoi otworem przed Polakami z Kraju, kt贸rzy korzystaj膮 z tego „pe艂n膮 gar艣ci膮”. Np. wg witryny Wojciecha D膮browskiego ju偶 w 1989 r. odwiedzi艂 on Hawaje, Tahiti, Fid偶i i Now膮 Zelandi臋; w 1995 r. ponownie Hawaje oraz wyspy Guam, Palau i Yap; w 1997 r. Wysp臋 Wielkanocn膮, Pitcarin, Markizy, Tahiti, Samoa i ponownie Now膮 Zelandi臋; w 1999 r. ponownie Fid偶i i Now膮 Zelandi臋 oraz wyspy Tonga, Papu臋 Now膮 Gwine臋, Vanuatu i Now膮 Kaledoni臋 i w 2001 r. ponownie Hawaje, Guam i Fid偶i oraz wyspy Tuvalu, Kiribati, Nauru i Saipan (Mariany).

Pacyfik wraz ze swymi wyspami bardzo przybli偶y艂 si臋 do Polski. Rozpocz臋艂a si臋 nowa historia Polak贸w w tej cz臋艣ci 艣wiata.

Marian Ka艂uski, Australia, 23 listopada 2004 r.

Source: PAP

Martin Transports International
Pulaski Club
AA Video
CalPolonia