AzPolonia >> Article
Martin Transports International
Zapomniana rocznica bitwy pod Orsz膮

Posted on: September 7, 2014

Zapomniana rocznica bitwy pod Orsz膮

Dok艂adnie p贸艂 tysi膮ca lat temu 8 wrze艣nia 1514 roku odby艂a si臋 bitwa pod Orsz膮 mi臋dzy wojskami polsko litewskimi i moskiewskimi.
Dzisiaj w Polsce ma艂o kto wie, co to jest Orsza, a przecie偶 Sienkiewicz nam opowiedzia艂 o „chor膮偶ym orsza艅skim” czyli o panu Kmicicu, a przecie偶 ani nazwisko ani funkcja nie by艂y produktem czystej fantazji tylko nawi膮zywa艂y do zdarze艅 prawdziwych.
Sama bitwa stanowi膮ca jeden z pomnik贸w chwa艂y polskiego or臋偶a by艂a 艣wiadectwem zwyci臋stwa jako艣ci wojska nad ilo艣ci膮.
Dowodzi艂 armi膮 polsko litewsk膮 wielki hetman litewski Konstanty Ostrogski, prawos艂awny Rusin, ale ca艂o艣膰 贸wczesnej kampanii w wojnie z Moskw膮 prowadzi艂 sam kr贸l Zygmunt Stary i udzia艂 wojsk polskich, jak i polskiej szko艂y prowadzenia wojny zadecydowa艂 o wspania艂ym zwyci臋stwie i ca艂kowitym pogromie przewa偶aj膮cej liczebnie armii moskiewskiej.
Na szczeg贸ln膮 uwag臋 zas艂uguje fakt taktycznego prowadzenia bitwy, zmuszenie przeciwnika do ruch贸w umo偶liwiaj膮cych jego zniszczenie, jak wci膮gni臋cie do w膮wozu i wykorzystanie piechoty i artylerii. W rezultacie w r臋ce polskie wpad艂o ca艂e dow贸dztwo moskiewskie wraz ze wszystkimi zasobami.

Jak to jednak niejednokrotnie w naszej historii bywa艂o skutki zwyci臋stwa militarnego nie zosta艂y wykorzystane politycznie i Smole艅ska w贸wczas nie uda艂o si臋 odzyska膰.
W historii Polski ta bitwa jest traktowana do艣膰 zdawkowo, nie ma por贸wnania z K艂uszynem, Kircholmem czy Chocimiem, ale jej znaczenie historyczne jest godne pami臋ci. Przede wszystkim warto pami臋ta膰, 偶e 贸wczesna agresja moskiewska by艂a wynikiem spisku antypolskiego zawartego mi臋dzy Habsburgami, Hohenzolernami i Rurykowiczami / ciekawe, ale wszyscy pochodzenia germa艅skiego/, kt贸rego celem by艂 de facto rozbi贸r Polski i Litwy, niemal na trzy wieki przed faktycznym, ostatecznym rozbiorem.
Rezultat tej bitwy bez zas艂ug polskiej dyplomacji przyni贸s艂 w efekcie upadek tych plan贸w.
Ale by艂 to nie jedyny sukces polityczny, bodaj偶e wi臋ksze znaczenie mia艂o stworzenie podstawy do sojuszu polsko rusi艅skiego w celu przeciwstawienia si臋 moskiewskiej ekspansji w d膮偶eniu podporz膮dkowania sobie wszystkich ziem „ruskich”, czyli S艂owian wschodnich.
Dla Bia艂orusin贸w bitwa pod Orsz膮 jest wa偶nym zdarzeniem historycznym, pami膮tk膮 narodow膮 wraz z odziedziczonymi po niej barwami narodowymi. A przecie偶 Konstanty Ostrogski, jako votum pobitewne ufundowa艂 w Wilnie cerkiew prawos艂awn膮.
Dla dawnych patriot贸w bia艂oruskich to Wilno, a nie Mi艅sk /Litewski/ jest stolic膮 ich kraju, w ich przekonaniu miasto powsta艂o na ziemi bia艂oruskiej a nie litewskiej.
I tak dla Litwin贸w jest stolic膮, bo zamek wile艅ski by艂 siedzib膮 / nie jedyn膮/ ksi膮偶膮t litewskich, dla Polak贸w miastem polskim, bo przez nich zbudowane i zasiedlone, jako centrum kultury polskiej na p贸艂nocno wschodnich rubie偶ach Rzeczypospolitej z uniwersytetem Stefana Batorego, a tak偶e otoczone wy艂膮cznie polskimi wsiami.
Prawd臋 m贸wi膮c z Wilna bli偶ej do region贸w zamieszka艂ych przez Bia艂orusin贸w ni偶 przez Litwin贸w.
Wsp贸lnota, kt贸ra w贸wczas tak mocno zaakcentowa艂a si臋 nie zosta艂a odtworzona z winy litewskiego, a tak偶e i polskiego 藕le zrozumia艂ego nacjonalizmu, natomiast Bia艂orusini zostali oddani w r臋ce bolszewizmu, kt贸ry doprowadzi艂 do upadku narodowych ambicji bia艂oruskich do dzisiejszego dnia nieodrodzonych.
W roku 1918 i latach nast臋pnych, w okresie budowania polskiej pa艅stwowo艣ci istnia艂y szanse na odtworzenie wsp贸lnoty „obojga narod贸w” chyba nawet wi臋ksze na obszarze Wk. Ksi臋stwa Litewskiego ni偶 na Ukrainie, ale zamiast og艂osi膰 w Wilnie odrodzenie Ksi臋stwa zgodnie z prawem stanowionym na Unii Lubelskiej zaj臋to si臋 tworzeniem sztucznych twor贸w w postaci „Litwy 艢rodkowej”, w Mi艅sku Bia艂orusi, a tak偶e usi艂owa膰 dogada膰 si臋 z antypolsk膮 Taryb膮 w Kownie.
Postawa endecka –inkorporacji, sprzeczna zreszt膮 z ide膮 Dmowskiego tworzenia Polski nie tylko na polskim etnicznie kraju, ale r贸wnie偶 na obszarze dominacji kultury polskiej, a tak偶e niekonsekwencja, a nawet pewna naiwno艣膰 polityczna – socjalistycznie nastawionego Pi艂sudskiego, uniemo偶liwi艂y podj臋cie realnego programu stworzenia wsp贸lnoty trzech narod贸w w oparciu o dorobek historyczny Rzeczpospolitej Obojga Narod贸w.

Wsp贸艂czesna Polska zapatrzona w sprawy ukrai艅skie zapomina o jak偶e wa偶nym dla nas s膮siedztwie bia艂oruskim, wi膮偶膮 si臋 z tym s膮siedztwem bardzo bolesne dla nas sprawy utraty na rzecz w贸wczas sowieckiej prowincji na Bia艂orusi stalinowsk膮 decyzj膮 dw贸ch ca艂ych wojew贸dztw – poleskiego i nowogr贸dzkiego i cz臋艣ci wojew贸dztwa wile艅skiego i bia艂ostockiego.
Szczeg贸lnie bolesna jest utrata najbardziej patriotycznego polskiego miasta ws艂awionego zako艅czon膮 tragicznie bohatersk膮 obron膮 przed bolszewikami w 1939 roku - Grodna.
Jest w tym jednak pewna nadzieja na przysz艂o艣膰 chocia偶by z powodu postawy polskiego spo艂ecze艅stwa na Bia艂orusi, znacznie bardziej pr臋偶nego i zorganizowanego ani偶eli na Ukrainie, mimo promoskiewskiego re偶imu 艁ukaszenki i ci膮gle odradzaj膮cy si臋 bia艂oruski ruch narodowy.

Niestety ludzie reprezentuj膮cy „III Rzeczpospolit膮” wykonuj膮 zadania polityczne w stosunku Bia艂orusi, podobnie jak i w stosunku do innych naszych s膮siad贸w, dyktowane obcymi interesami, a nie polsk膮 racj膮 umotywowan膮 historycznie.


Andrzej Owsi艅ski

2014-09-07 23:33


skopiowano ze strony: naszeblogi.pl


Source: chezf
Martin Transports International
Pulaski Club
AA Video
CalPolonia