AzPolonia >> Article
Martin Transports International
Kolejne dwie dekady i znikaj膮ce zawody.

Posted on: October 10, 2014

Kolejne dwie dekady i znikaj膮ce zawody.
Prisonplanet.pl, Polska, 2014-07-10

Rozw贸j technologii i formy zatrudnienia s膮 ze sob膮 艣ci艣le powi膮zane. Nowe rozwi膮zania technologiczne najcz臋艣ciej eliminuj膮 miejsca pracy lub przenosz膮 je do nowo powsta艂ego segmentu produkcji. Najcz臋艣ciej jednak ze wzgl臋du na optymalizacj臋 produkcji szuka si臋 takich rozwi膮za艅, kt贸re dadz膮 pracodawcy oszcz臋dno艣膰 lub zdecydowanie wy偶sz膮 efektywno艣膰. Takie rozwi膮zania adoptowane s膮 szybko na ca艂ym 艣wiecie. To co istotne, to w obu przypadkach dochodzi najcz臋艣ciej do redukcji zatrudnienia. Proces ten trwa od zawsze jednak wraz z rozwojem industrializacji w XVIII i XIX wieku nabra艂 tempa 艂api膮c wielu ludzi w pu艂apce zmieniaj膮cego si臋 wok贸艂 nich zmechanizowanego 艣wiata i znikania zapotrzebowania na ich umiej臋tno艣ci.

Obecnie i przez kolejne dwie dekady wdro偶one technologie informatyczne, robotyka, biotechnologia czy nanotechnologia, zmieni膮 w pe艂ni oblicze rynku pracy. Szykuje si臋 kolejna rewolucja industrialna, kt贸rej charakterystyka ekspansji po艂膮czona b臋dzie z masow膮 optymalizacj膮 proces贸w produkcyjnych i niespotykan膮 dot膮d redukcj膮 miejsc pracy (od 50 do 80%). Adaptacja do nowych reali贸w b臋dzie tym bardziej drastyczna im silniejsza b臋dzie presja ekonomiczna na zak艂ady pracy funkcjonuj膮ce w pogr膮偶onym w depresji globalnym rynku.

Na bazie dost臋pnych dokument贸w, informacji i artyku艂贸w opracowali艣my list臋 najbardziej istotnych zmian technologicznych i ich wp艂ywu na rynek pracy w najbli偶szych dw贸ch dekadach, warto spojrze膰 czy tw贸j zaw贸d b臋dzie tam mia艂 jeszcze racj臋 bytu lub je艣li tak to w jakim stopniu. Lista z pewno艣ci膮 nie jest kompletna jak r贸wnie偶 znikaj膮ce zawody nie znikn膮 kompletnie ale stan膮 si臋 marginalne podobnie jak kowalstwo czy manufaktury porcelany.


1. Transport.
Wed艂ug najnowszych informacji jak te偶 i wojskowych opracowa艅 autonomiczne pojazdy b臋d膮 wdra偶ane w ci膮gu kolejnych dw贸ch dekad. W pierwszej kolejno艣ci samodzielnie je偶d偶膮ce pojazdy b臋d膮 wdra偶ane dla wojska jak i luksusowych marek. Nast臋pnie wszystkie pojazdy szynowe (tramwaje, poci膮gi, kolej podmiejska, metro) b臋d膮 wyposa偶one w autonomiczny system. Kolejny krok b臋dzie ju偶 tylko formalno艣ci膮- monta偶 system贸w autonomicznych w masowym transporcie (autobusy, ci臋偶ar贸wki, samochody dostawcze itd) obni偶aj膮c znacz膮co koszty pracownicze. Ostatecznie wszystkie pojazdy osobowe b臋d膮 wyposa偶one w taki system; proces ten mo偶e by膰 przyspieszony je艣li rz膮dy b臋d膮 nakazywa艂y instalacje takich rozwi膮za艅 w ramach "dbania o bezpiecze艅stwo obywateli".

Planuje si臋 r贸wnie偶 migracj臋 z sytuacji gdy osoby prywatne s膮 w艂a艣cicielami pojazd贸w do pojazd贸w nale偶膮cych do og贸艂u spo艂ecze艅stwa lub transportu na 偶膮danie. Rozwi膮zania te s膮 obecnie testowane w Masdar w Emiratach Arabskich. R贸wnie偶 wiele miast planuje w ci膮gu 20 lat zakaza膰 u偶ywania prywatnych samochod贸w.

Spowoduje to w oczywisty spos贸b ograniczenie sprzeda偶y pojazd贸w, czyli redukcje miejsc pracy w fabrykach oraz znikni臋cie lub zmian臋 funkcjonowania miejsc sprzeda偶y pojazd贸w i komis贸w. Samoch贸d stanie si臋 dronem.

Przy takich zmianach znacznie zmieni si臋 r贸wnie偶 infrastruktura miejska. Obecnie ju偶 opracowana komunikacja mi臋dzy pojazdami b臋dzie rozszerzona na komunikacj臋 pojazd贸w z otoczeniem. Znaki drogowe, drogi, a nawet rowery czy piesi b臋d膮 wyposa偶eni w takie systemy. Zautomatyzowana r贸wnie偶 b臋dzie obs艂uga pojazd贸w, tankowanie, czy w odleglejszym czasie reperacja. Proces automatyzacji pojazd贸w dotknie r贸wnie偶 w szerokim spektrum rolnictwo, od wysiewania, orania czy zbior贸w, wiele z tych proces贸w zostanie zautomatyzowanych.

Podobny proces automatyzacji co w pojazdach ko艂owych dotknie wszelkiego rodzaju 艂odzie, statki, promy itd oraz pojazdy lataj膮ce- transportowe, pasa偶erskie czy wojskowe, cho膰 proces ten z pewno艣ci膮 b臋dzie znacznie bardziej wyd艂u偶ony w czasie.

Znikaj膮ce zawody:
- Kierowcy taks贸wek i limuzyn, autobus贸w, ci臋偶ar贸wek, kierowcy w us艂ugach kurierskich, poczcie, dowo偶eniu czegokolwiek, pomoc drogowa, kierowcy pojazd贸w wojskowych, budowlanych i rolniczych.
- Motorniczy poci膮g贸w, tramwai i innych pojazd贸w szynowych.
- Policjanci z drog贸wki.
- Sprzedawcy detaliczni samochod贸w
- Sternicy
- Piloci

Nowe zawody:
- Zdalna obs艂uga pojazd贸w, planowanie tras pojazd贸w
- Systemy monitoringu obs艂ugiwane przez informatyk贸w, dyspozytorzy
- In偶ynierzy, architekci autonomicznych system贸w miejskich
- In偶ynierzy i programi艣ci autonomicznych pojazd贸w
- Za艂ogi od nag艂ych wypadk贸w

Trudno w tym momencie powiedzie膰 jak proces autonomiczno艣ci ma si臋 do jedno艣lad贸w.


2. Robotyka.
Obecnie kompleksowe maszyny staj膮 si臋 rzeczywisto艣ci膮. Roboty potrafi膮ce wykonywa膰 najbardziej wyszukane dzia艂ania s膮 ju偶 opracowane lub s膮 opracowywane w laboratoriach na ca艂ym 艣wiecie. Kluczem do wdro偶enia robot贸w jest oczywi艣cie autonomia czyli umiej臋tno艣膰 samodzielnego podejmowania decyzji i dzia艂a艅 w ramach powierzonych zada艅. Proces ten b臋dzie wed艂ug opracowa艅 ameryka艅skiej armii w pe艂ni wdro偶ony do roku 2035. Do tego czasu niemal偶e ka偶da fizyczna praca b臋dzie mog艂a by膰 wykonywana przez roboty, 艂膮cznie z zadaniami wcze艣niej powierzanymi policji.

Znikaj膮ce zawody:
- 呕o艂nierze, rolnicy, wi臋kszo艣膰 robotnik贸w, murarze, 艣lusarze, spawacze, monterzy, g贸rnicy, hutnicy, rybacy, wszyscy pracownicy na ta艣mach produkcyjnych, sortowacze, sprz膮taj膮cy, niekt贸rzy sprzedawcy, szwacze, policjanci na ulicach.
- R贸偶ni, fizyczni pracownicy sklep贸w, operatorzy urz膮dze艅.

Nowe zawody:
- Projektanci, in偶ynierzy robot贸w, obs艂uga odpowiedzialna za napraw臋 i serwis.
- Programi艣ci i dyspozytorzy robot贸w

Pojawiaj膮ce si臋 w tej kategorii nowe zawody b臋d膮 r贸wnie偶 poddane presji rozwoju technologicznego gdzie maszyny obs艂uguj膮ce, reperuj膮ce i produkuj膮ce maszyny b臋d膮 w coraz wi臋kszym stopniu autonomiczne i samowystarczalne wypieraj膮c ludzi.


3. Sztuczna inteligencja.
Rozw贸j sztucznej inteligencji i tzw bot贸w, lub jak to niekt贸rzy nazywaj膮 “substytut贸w softwareowych” wykorzystywanych do rozmaitych zada艅 obr贸bki tekstu, t艂umacze艅, mowy, stenografii, oblicze艅 jak r贸wnie偶 pisania artyku艂贸w czy wsparcia dla podejmowania z艂o偶onych decyzji jest daleko zaawansowany. Programy te potrafi膮 nie tylko obrabia膰 dane tekstowe czy liczbowe ale rozwijane s膮 w kierunku autonomiczno艣ci, staj膮c si臋 podstaw膮 pojazd贸w bezza艂ogowych i robot贸w w konsekwencji wykonuj膮c niemal偶e ka偶de powierzone im zadanie. Wed艂ug strategicznych trend贸w Brytyjskiej Armii systemy sztucznej inteligencji zredukuj膮 zapotrzebowanie na ludzk膮 si艂臋 robocz膮, struktury dowodzenia i szkolenia. W ramach rozwoju Internetu Rzeczy i instalowaniu do 2025 r. we wszystkich produktach nadajnik贸w RFID sztuczna inteligencja przejmie znaczne obszary ewidencjonowania i nadzorowania produkt贸w jak r贸wnie偶 obywateli prowadz膮c do redukcji zapotrzebowania na us艂ugi policyjne, ochroniarskie oraz zdalnego nadzoru nad chorymi mieszkaj膮cymi w domach.

Znikaj膮ce zawody:
- Telemarketerzy, dziennikarze niskiego stopnia, edytorzy tekst贸w, stenotypi艣ci, ksi臋gowi i rewidenci, t艂umacze, operatorzy niekt贸rych maszyn i zdalnie sterowanych pojazd贸w bezza艂ogowych, magazynierzy.
- Policjanci, ochroniarze, 偶o艂nierze r贸偶nego szczebla.
- Pracownicy zdalnego nadzoru medycznego

Nowe zawody:
- Programi艣ci i technicy rozwijaj膮cy t膮 technologi臋 w ka偶dej dziedzinie oprogramowania.

4. Internet rzeczy
Wraz z rozwojem Internetu Rzeczy i SmartGrid, kt贸re to systemy maj膮 na celu instalowanie we wszystkich urz膮dzeniach i produktach nadajnik贸w komunikacyjnych dla cel贸w ewidencji, analizy i kontroli nast膮pi pot臋偶ny rozw贸j w dziedzinie informatyki i przetwarzania danych. W Internecie Rzeczy systemy RFID pozwol膮 na to by po艅czochy, ceg艂y, jedzenie, samochody, 偶ar贸wki, komputery, czy kluczyki by艂y pozycjonowane na mapie 艣wiata poprzez GPS i inne technologie, a poprzez internetowe przegl膮darki typu “google” b臋dzie mo偶liwym poszukiwanie przedmiot贸w tak jak teraz poszukujemy informacji.

System SmartGrid dokona tego samego tylko w urz膮dzeniach elektrycznych, kt贸re ostatecznie wszystkie b臋d膮 pod艂膮czone do internetu.

Przy takim rozwoju technologii optymalizacja sieci sprzeda偶y produkt贸w i dost臋pne wszechobecne bazy danych klient贸w b臋d膮 wypiera艂y po艣rednik贸w w wielu bran偶ach.

Wraz ze wzrostem migracji danych do sieci i poszerzaniem si臋 “symbolicznej ekonomii” jak to okre艣li艂 Alvin Toffler dane b臋d膮 mia艂y coraz wi臋ksz膮 warto艣膰 rynkow膮, co spowoduje rozw贸j nowych zawod贸w zajmuj膮cych si臋 ich ochron膮. Generalny proces rozwoju b臋dzie zawiera艂 poszerzanie si臋 wirtualnej ekonomii (z obecnych kilkunastu procent ewidencjonowanych rzeczy w sieci zmierzaj膮cej do 100%), kosztem optymalizacji i redukcji realnej ekonomii.

Ewidencja niemal偶e wszystkich aspekt贸w rzeczywisto艣ci doprowadzi do przewidywania za pomoc膮 algorytm贸w komputerowych trend贸w, tendencji, zachowa艅 jednostek i mas. Spowoduje to rozw贸j nowych “us艂ug” i redefinicje system贸w sprzeda偶y jak to ju偶 wdra偶aj膮 potentaci na Ameryka艅skim rynku - Amazon i eBay. Firmy te pakuj膮 i wysy艂aj膮 produkty zanim osoba dokona zakupu. Pojawiaj膮 si臋 w ten spos贸b us艂ugi przedsprzedarzy i przedzakupu. Policja czy stra偶 antycypowa膰 b臋dzie zdarzenia (przedzbrodnia, przedinterwencja) podobnie lekarze b臋d膮 dokonywali przedleczenia. Systemy informatyczne do tego typu us艂ug s膮 ju偶 sprzedawane przez m.in. IBM (patrz film poni偶ej).

Znikaj膮ce zawody:
- Sprzedawcy w sklepach, kasjerzy (automatyczne zliczanie i zap艂ata przez RFID- znikn膮 kasy), statystycy, po艣rednicy.

Nowe zawody:
- Analitycy, projektanci sieci i system贸w RFID oraz SmartGrid, administratorzy baz danych
- 艢ledzenie obiekt贸w, cyberpolicja, cyberwojsko
- Nowe platformy handlowe,


5. Druk 3D
Rozw贸j raczkuj膮cej technologii druku 3D, kt贸ra pozwala na wydruk przedmiot贸w z plastik贸w, 偶ywic epoksydowych czy w艂贸kien w臋glowych daje wprost nieograniczone mo偶liwo艣ci produkcji ka偶dego rodzaju przedmiot贸w z pomini臋ciem procesu tworzenia form dla odlew贸w i specjalistycznej aparatury. Zaprojektowany produkt mo偶e by膰 od razu produkowany pomijaj膮c wiele po艣rednich proces贸w co ogranicza koszty i potrzeb臋 istnienia wielkich fabryk. Druk 3D obejmuje r贸wnie偶 druk materia艂贸w na ubrania, odzie偶y, obuwia, mebli jak i materia艂贸w budowlanych (w Chinach przeprowadzono ju偶 testy budowy dom贸w t膮 technologi膮.) Podobnie do druku 3D rozwini臋ta jest ju偶 w niekt贸rych, bardziej zaawansowanych fabrykach technologia wycinania laserami z bry艂y metalu cz臋艣ci metalowych. Pomija to ca艂膮 ga艂膮藕 rynku odlewniczego wykonuj膮c jednocze艣nie znacznie bardziej trwa艂e przedmioty.

Znikaj膮ce zawody:
- Pracownicy fabryk odzie偶y i obuwia, sprzedawcy odzie偶y i obuwia,
- Niekt贸rzy pracownicy firm wytwarzaj膮cych materia艂y budowlane i meble.
- Pracownicy tworz膮cy formy odlewnicze, pracownicy odlewni

Nowe zawody:
- Projektanci, in偶ynierzy i wytw贸rcy sprz臋tu do druku 3D
- Serwisanci drukarek 3D, sprzedawcy komponent贸w i “tuszu” do drukarek
- Projektanci produkt贸w, styli艣ci, i in偶ynierzy druku 3D
- Sprzedawcy projekt贸w do druku, szkolenia z druku 3D
- Obs艂uga skaner贸w 3D


6. Edukacja.
Jak podaje strona futuristspeaker.com OpenCourseWare z MIT ma obecnie ponad 2080 dost臋pnych kurs贸w nauczania, kt贸re zosta艂y pobrane 131 mln razy. Khan Academy oferuje ponad 2400 kurs贸w, kt贸re zosta艂y pobrane 116 milion贸w razy. Platforma iTunes oferuje ponad p贸艂 miliona kurs贸w z 1.000 uniwersytet贸w, kt贸re zosta艂y pobrane ponad 700 milion贸w razy. “Wszystkie te kursy s膮 bezp艂atne. Wi臋c jak uczelnie, kt贸re bior膮 s艂one op艂aty za czesne, mog膮 konkurowa膰 z "darmowym nauczaniem"? Nauczanie wymaga ekspert贸w. Nauka wymaga tylko trener贸w. Z wszystkimi aktywami na miejscu, idziemy szybko ku nowej rzeczywisto艣ci- ku systemowi edukacji bez nauczycieli.” czytamy na stronie.

Podobne analizy rynku edukacji zrobi艂 jeden z najlepszych na 艣wiecie analityk贸w trend贸w Gerald Celente pisz膮c "Podobnie jak zakupy online przej臋艂y du偶膮 cz臋艣膰 rynku i fizycznego handlu detalicznego, tak te偶 obecnie istnieje ju偶 technologia dla zaawansowanych, interaktywnych, wirtualnych klas, kt贸re mog膮 przej膮膰 du偶膮 cz臋艣膰 drogiego w utrzymaniu systemu szk贸艂 publicznych. Z ca艂ym pokoleniem m艂odych ludzi, otwartych na nowe technologie i gotowych na zmiany, jedyn膮 przeszkod膮, kt贸ra utrudnia rozwini臋cie si臋 takiego systemu edukacyjnego jest starsze pokolenie zwolennik贸w “偶adnych zmian”."

Dodatkowym problemem dzisiejszej edukacji w Polsce i wielu innych krajach jest r贸wnie偶 zbyt powolna adaptacja do zmieniaj膮cych si臋 reali贸w. Uczniowie po sko艅czeniu studi贸w wy偶szych cz臋sto wchodz膮 na rynek pracy, kt贸ry jest 10 lat do przodu w stosunku do materia艂u uczonego w szko艂ach. Ci kt贸rzy chc膮 by膰 na czasie musz膮 i tak pomijaj膮c normalny system edukacji, kupowa膰 materia艂y dydaktyczne z zagranicy, ksi膮偶ki, kursy Online czy na DVD. Papier z uczelni nie decyduje ju偶 o przewadze na rynku pracy lecz aktualna wiedza.

Znikaj膮ce zawody:
- Nauczyciele, instruktorzy, profesorowie

Nowe zawody:
- Trenerzy, projektanci kurs贸w.
- Projektowanie i obs艂uga elektronicznych system贸w edukacyjnych


7. Nowe Jedzenie
Dwie niezwykle kontrowersyjne technologie omawiane dekady temu pojawi艂y si臋 na horyzoncie. Produkcja mi臋sa in vitro i produkcja jedzenia z pomoc膮 nanotechnologii. Pierwsza zak艂ada produkcj臋 mi臋sa z pomini臋ciem ca艂ego cyklu hodowli pog艂owia i przetwarzania go w tradycyjny spos贸b. Fabryki mi臋sa in vitro b臋d膮 miejscem gdzie produkt b臋dzie powstawa艂 od A do Z. W zale偶no艣ci od przyj臋cia przez szerok膮 publik臋 tej technologii b臋dzie ona wywiera艂a negatywny wp艂yw na rolnictwo produkuj膮ce pasze, hodowc贸w zwierz膮t oraz przetw贸rc贸w takowego mi臋sa.

Druga technologia zak艂ada dodawanie nanocz膮steczek powszechnie u偶ywanych sk艂adnik贸w do produkt贸w spo偶ywczych, co ju偶 ma miejsce, oraz docelowo produkcj臋 偶ywno艣ci od podstaw. Proces wdra偶ania ca艂ych produkt贸w w tej technologii wydaje si臋 by膰 jednak jeszcze do艣膰 odleg艂y.

Znikaj膮ce zawody:
- Hodowcy pog艂owia, masarnie, rze藕nie, przetw贸rcy mi臋sa.
- Rolnicy

Nowe zawody:
- Projektanci jedzenia invitro, genetycy, biotechnolodzy
- Projektanci nano produkt贸w spo偶ywczych


8. Medycyna
Obraz medycyny w najbli偶szych dekadach zmieni si臋 drastycznie. Rozw贸j technologii mobilnych i zaawansowanych czip贸w (podaj膮cych rozmaite substancje), wszczepianych bezpo艣rednio do cia艂a cz艂owieka doprowadzi do redukcji wielu zawod贸w zwi膮zanych z medycyn膮 i leczeniem.

Najwi臋ksze korporacje ju偶 opracowuj膮 takie czipy lecz膮ce rozmaite dolegliwo艣ci pozwalaj膮c jednocze艣nie na sta艂y monitoring stanu zdrowia pacjent贸w. Wypiera膰 to b臋dzie oczywi艣cie lekarzy, jak r贸wnie偶 istnienie aptek. Monitorowanie pacjent贸w na odleg艂o艣膰 pozwoli na redukcj臋 zatrudnienia w szpitalach. Praktycznie ca艂y monitoring b臋dzie m贸g艂 by膰 z czasem realizowany przez opisane wcze艣niej systemy sztucznej inteligencji.

Wed艂ug Jacquesa Attali, kt贸ry opisa艂 rozw贸j technologii mobilnych w 1991 roku, rozw贸j ich b臋dzie coraz bardziej kierowany w kierunku us艂ug medycznych, co ju偶 ma miejsce. Obecnie monitoruje si臋 stan zdrowia pacjenta za pomoc膮 telefon贸w kom贸rkowych, wysy艂a dane do ubezpieczycieli i szpitali.

Kolejnym krokiem b臋dzie wdra偶anie rozwi膮za艅 pozwalaj膮cych na diagnozowanie i samoleczenie rozmaitych dolegliwo艣ci. "Wa偶nym posuni臋ciem b臋dzie mo偶liwo艣膰 pod艂膮czenia mikroprocesor贸w do r贸偶nych cz臋艣ci cia艂a w celu ci膮g艂ego monitorowania odchyle艅 od normy i przywracania r贸wnowagi. Ju偶 mo偶na automatycznie wstrzykn膮膰 insulin臋 cukrzykom; nied艂ugo witaminy b臋d膮 wstrzykiwane dzieciom. Te mikroprocesory, najpierw zrobione z materia艂贸w tolerowanych przez cia艂o, p贸藕niej z materia艂贸w biologicznych, b臋d膮 regularnie wspomaga膰 medycyn臋."

"Przyk艂ady bardziej wsp贸艂czesnych nomadycznych obiekt贸w to: podr臋czny alkomat, miernik t艂uszczu, test ci膮偶owy. Inne musz膮 jeszcze nadal by膰 stosowane przez wyszkolonych specjalist贸w, na przyk艂ad: elektrokardiogramy czy ci艣nieniomierze t臋tnicze. Jednak technologia szybko obdziera profesjonalist贸w medycznych z prawa do istnienia. Obiekty samodiagnozuj膮ce stan膮 si臋 coraz bardziej wyrafinowane. B臋d膮 stosowa艂y mikroporcesory do sprawdzania parametr贸w, por贸wnania ich ze zwyczajowymi warto艣ciami i podania wynik贸w testu. Najpierw jedynie lekarze b臋d膮 mogli u偶ywa膰 tych nowych obiekt贸w. Jednak b臋d膮 one miniaturyzowane, upraszczane, produkowane bardzo niskim nak艂adem, i b臋d膮 w ko艅cu dost臋pne dla wszystkich konsument贸w, pomimo silnych sprzeciw贸w ze strony 艣wiata medycznego, z kt贸rym b臋d膮 konkurowa膰. Pewnego dnia wszyscy b臋dziemy nosi膰 na nadgarstkach czytniki, stale monitoruj膮ce bicie serca, ci艣nienie t臋tnicze oraz poziom cholesterolu." napisa艂 Attali. Doda艂 r贸wnie偶, 偶e tego typu urz膮dzenia w ten czy inny spos贸b b臋d膮 zintegrowane/wszczepione do cia艂a. B臋d膮 dzia艂a艂y jako sensor i kontroler. Te urz膮dzenia wraz z upadkiem pa艅stw narodowych przejm膮 wiele z funkcji pa艅stwa.

Znikaj膮ce zawody:
- lekarze, piel臋gniarki, pracownicy w fabrykach lek贸w

Nowe zawody:
- telemedyk,
- programi艣ci i projektanci system贸w telemedycznych


10. Nanotechnologia
Wed艂ug strategicznych trend贸w Brytyjskiej Armii wdro偶enie nanotechnologii w ci膮gu najbli偶szych 5 lat b臋dzie kluczowe w elektronice i materia艂ach, po 2020 pojawi si臋 ca艂a masa nowych zastosowa艅 tej technologii.

“Zaawansowana nanotechnologia, na interdyscyplinarnym styku fizyki, chemii i biologii (patrz NBIC), b臋dzie kluczowym bod藕cem post臋pu technologicznego i stanie si臋 podstaw膮 wielu prze艂om贸w w dziedzinie materia艂贸w, rozwoju czujnik贸w i ich zastosowania w produkcji, syntetycznej reprodukcji i opiece zdrowotnej. Nanotechnologia spowoduje tworzenie bardziej pojemnych system贸w i obiekt贸w, kt贸re s膮 mniejsze, l偶ejsze, ta艅sze i pobieraj膮 mniej energii. Od 2020 r., jej zastosowanie b臋dzie g艂贸wnie obecne w elektronice i materia艂ach, w tym 艣rodkach odpornych na bakterie, materia艂ach odpornych na skazy i materia艂ach kompozytowych. Po 2020 r., pojawi膮 si臋 nanonarz臋dzia, takie jak nanoboty.”

Podczas spotkania Klubu Rzymskiego w Warszawie w 2012 roku proces wdra偶ania nanotechnologii by艂 pokr贸tce om贸wiony jako “trzecia rewolucja przemys艂owa”. Jak stwierdzi艂 jeden z cz艂onk贸w PAN budowa wyludnionych fabryk obs艂ugiwanych przez roboty i nanotechnologi臋 jest ca艂kowicie mo偶liwa jednak pozbawi wi臋kszo艣膰 ludzi pracy (s艂uchaj poni偶szego pliku od 1 godziny).

Konferencja Polskiego Towarzystwa Wsp贸艂pracy z Klubem Rzymskim, plik MP3: LINK

Tworzenie ta艅szych, wytrzymalszych i kompletnie nowych materia艂贸w oraz zwi膮zk贸w chemicznych pomijaj膮c ca艂e 艂a艅cuchy produkcji (wydobycie surowc贸w, obr贸bka, przetwarzanie itd) zredefiniuje procesy produkcyjne i b臋dzie gwo藕dziem do trumny ery industrialnej odpowiedzialnej za eksplozj臋 zatrudnienia i tworzenie miliard贸w miejsc pracy.

Znikaj膮ce zawody:
- wi臋kszo艣膰 zatrudnienia przy produkcji w fabrykach

Nowe zawody:
- Nanotechnolodzy,
- In偶ynierowie i programi艣ci nanourz膮dze艅, nanorobot贸w

Podsumowanie.
Obecnie 艣wiat zachodni wchodzi w er臋 postindustrialn膮. Rozw贸j opisanych powy偶ej technologii, cho膰 z pewno艣ci膮 niepe艂ny pokazuje zakres zmian i ich impakt na zatrudnienie. W dwadzie艣cia lat du偶a cz臋艣膰 dzisiejszych miejsc pracy zniknie bezpowrotnie pozostawiaj膮c wi臋kszo艣膰 obywateli bez mo偶liwo艣ci wykonywania zawodu i tym samym bez 艣rodk贸w do 偶ycia.

Ta, dla jednych utopia dla drugich koszmar nie jest jednak zaskoczeniem dla technologicznego establishmentu. Szefowie najwi臋kszych korporacji na 艣wiecie otwarcie m贸wi膮 o tym scenariuszu. Bill Joy, szef Sun Microsystems napisa艂 w 2000 roku ”Ze wzgl臋du na udoskonalenie technik elity b臋d膮 mia艂y wi臋ksz膮 kontrol臋 nad masami, a poniewa偶 ludzka praca nie b臋dzie ju偶 potrzebna masy b臋d膮 zb臋dne, b臋d膮 niepotrzebnym obci膮偶eniem dla systemu.

Je艣li elity b臋d膮 bezwzgl臋dne mog膮 po prostu podj膮膰 decyzj臋 o eksterminacji ludzi. Je艣li b臋d膮 humanitarne mog膮 u偶ywa膰 propagandy lub innych technik psychologicznych lub biologicznych w celu zmniejszenia liczby urodze艅, a偶 do momentu gdy ludzko艣膰 stanie si臋 wymar艂ym gatunkiem, pozostawiaj膮c 艣wiat elitom. Albo, je艣li elity b臋d膮 libera艂ami o mi臋kkich sercach, mog膮 zdecydowa膰, 偶e odegraj膮 rol臋 dobrych pasterzy dla reszty ludzko艣ci. Kierunek ten realizowa艂 by si臋 w zaspokajaniu fizycznych potrzeb wszystkich ludzi, wszystkie dzieci wzrasta艂y by w warunkach psychologicznie higienicznych, ka偶dy posiada艂by zdrowe hobby, aby czym艣 go zaj膮膰 a ka偶dy kto m贸g艂by by膰 niezadowolony przechodzi艂by "leczenie" jego "problem贸w."

Oczywi艣cie w takim 艣wiecie 偶ycie sta艂o by si臋 tak bezcelowe, 偶e ludzie musieli by przej艣膰 proces zmiany biologicznej lub psychicznej albo proces usuni臋cia ich potrzeb w艂adzy lub ich "uszlachetnienia" zamieniaj膮c je w nieszkodliwe hobby. Tacy zaprojektowani ludzie mogli by by膰 szcz臋艣liwi w takim spo艂ecze艅stwie, ale z pewno艣ci膮 nie byli by wolni. Zostali by sprowadzeni do statusu udomowionych zwierz膮t.”.

Bill Joy nie jest oczywi艣cie osamotniony. Bill Gates, ju偶 wielokrotnie opowiada艂 si臋 za redukcj膮 populacji wykorzystuj膮c wymy艣lony przez Klub Rzymski problemem globalnego ocieplenia, w ramach kt贸rego jasno napisano: “W poszukiwaniu wsp贸lnego wroga, przeciwko kt贸remu mo偶emy si臋 zjednoczy膰, wpadli艣my na pomys艂 taki, i偶 zanieczyszczenie, gro藕ba globalnego ocieplenia, brak wody, g艂贸d itp., spe艂ni膮 nasze oczekiwania. Wzajemne oddzia艂ywanie tych zjawisk jako ca艂o艣膰 oraz poszczeg贸lne ich elementy stanowi膮 zagro偶enie, z kt贸rym musz膮 si臋 skonfrontowa膰 wszyscy na ca艂ym 艣wiecie. [...] Wszystkie te niebezpiecze艅stwa s膮 powodowane przez ingerencj臋 ludzko艣ci w naturalne procesy, i tylko dzi臋ki zmianie postaw i zachowa艅 spo艂ecze艅stw, negatywne zmiany mog膮 by膰 przezwyci臋偶one. Id膮c dalej tym tokiem my艣lowym, prawdziwym wrogiem jest sama ludzko艣膰.”

Podobnie偶 budowa systemu pernamentnej i wszechobecnej inwigilacji dla kontroli mas i przewidywania niepokoj贸w na ca艂ym 艣wiecie wydaje si臋 by膰 jednym z kluczowych element贸w utrzymania spo艂ecze艅stw w ryzach podczas nadchodz膮cych, ekstremalnych szok贸w ekonomiczno spo艂ecznych.

Ko艅cz膮c temat pracy pozostaje stwierdzi膰, i偶 ju偶 w latach dwudziestych XX wieku elity kontroluj膮ce zachodni 艣wiat wiedzia艂y, i偶 po erze industrialnej i ekspansji populacji nast膮pi, ze wzgl臋du na post臋p nauki i rozwoju technologi, era postindustrialna gdzie powa偶nym problemem stanie si臋 nadmiar populacji. W lutym, 1929 roku w Lord Birkenhead opublikowa艂 w artykule Cosmopolitan Magazine zmiany jakie b臋d膮 wprowadzane przez kolejne 100 lat. Rozw贸j technologii doprowadzi do sytuacji gdzie praca jak膮 dzi艣 znamy nie b臋dzie ju偶 potrzebna, chyba, 偶e jako nieszkodliwe hobby. Dwie lub trzy godziny pracy dziennie b臋dzie maksymalnym wymiarem czasu pracy.

Niemal偶e wszystko co opisa艂 w tamtym czasie Birkenhead jest ju偶 obecnie mo偶liwe do zrealizowania, dlatego Klub Rzymski ju偶 偶膮da wprowadzania 3 dniowego tygodnia pracy i wyhamowania gospodarki.

Opisuj膮c swoj膮 polityk臋 "cofania rozwoju" Klub Rzymski wraz z Parlamentem Europejskim w 2009 r. zaproponowa艂: “kolektywne zmniejszenie si艂y nabywczej dla pozyskiwania zasob贸w naturalnych (w tym redystrybucji) poprzez furtk臋 wirtualnej ekonomii, monetarne cofanie rozwoju i lokalizowanie, zmniejszenie ogranicze艅 pr臋dko艣ci, trzy dniowy tydzie艅 pracy, ograniczenie godzin otwarcia sklep贸w; zmniejszenie dost臋pno艣ci narz臋dzi wydobywczych, certyfikaty na materia艂y, sanktuaria mineralne i biologiczne, zmniejszenie infrastruktury do produkcji i konsumpcji, ograniczenie ilo艣ci dr贸g i ich przepustowo艣ci, ograniczenie ilo艣ci lotnisk, produkcji przemys艂owej oraz sprzyjanie lokalnej gospodarce w handlu mi臋dzynarodowym; instytucjonalizacja wi臋kszej ilo艣ci wsp贸lnych d贸br i przestrzeni publicznych, ograniczenia dla reklam i internalizacja; okre艣lenie podstawowego dochodu, wycena nieodp艂atnej pracy, zmniejszenie nier贸wno艣ci wynagrodze艅, okre艣lenie maksymalnego dochodu, nieuznawanie fiskalnych raj贸w kredytowych; lepszej jako艣ci standardy, spo艂eczne i 艣rodowiskowe. Rozwi膮zywanie problem贸w na szczeblu lokalnym, zako艅czy si臋 niepowodzeniem, je艣li instytucje pa艅stwowe nie wespr膮 procesu w jaki艣 spos贸b. Jest to szczeg贸lnie istotne w czasach kryzysu, kiedy ludzie do艣wiadczaj膮 zmniejszenia konsumpcji, u偶ytkowania samochod贸w i energii. W zwi膮zku z tym wsparcie ze strony polityk贸w powinno mie膰 miejsce.”

W dziedzinie pracy Klub Rzymski sugerowa艂 przej臋cie pot臋偶nych mas obywateli na r贸偶ne formy zatrudnienia w sektorze pa艅stwowym. “Musimy na nowo zdefiniowa膰 poj臋cie "pracy", bior膮c pod uwag臋 nieodp艂atne us艂ugi krajowe oraz sektor wolontariatu i musimy wprowadzi膰 lub rozszerzy膰 zakres uniwersalnego podstawowego dochodu lub dochodu obywatela.”

Jak wida膰 wi臋c analitycy jak i politycy zdaj膮 sobie spraw臋 z faktu, i偶 praca b臋dzie niedost臋pna dla szerokich mas. Wiedz膮 te偶, i偶 偶aden system ekonomiczny nie wytrzyma takiego obci膮偶enia a “furtka wirtualnej ekonomii” te偶 jest tylko dora藕nym rozwi膮zaniem dop贸ki wszyscy nie znajd膮 si臋 na dnie jak to mo偶na by艂o obserwowa膰 w systemie socjalistycznym ZSSR.

Wydaje si臋 wi臋c, i偶 kolejne dwie dekady i znikaj膮ce zawody w ramach nowej rewolucji postindustrialnej i dzia艂a艅 szalonych polityk贸w doprowadz膮 nas na rozstaje dr贸g, kt贸re stan膮 si臋 pu艂apk膮 dla wi臋kszo艣ci ludzi.


Source: chezf
Martin Transports International
Pulaski Club
AA Video
CalPolonia