AzPolonia >> Article
Martin Transports International
Tajny pakt Hitler-Smetona?

Posted on: October 23, 2014

Tajny pakt Hitler-Smetona?

Autor: Jeremi Sidorkiewicz
15 czerwca 2012
kurierwilenski.lt

23 sierpnia 1939 w Moskwie zawarty zosta艂 uk艂ad Ribbentrop-Mo艂otow. Do oficjalnej umowy do艂膮czono tajny protok贸艂 przewiduj膮cy rozbi贸r Polski oraz podzia艂 strefy wp艂yw贸w w Europie Wschodniej. Punkt 1 tajnego protoko艂u stanowi艂: „Na wypadek przekszta艂cenia terytorialno-politycznego obszaru nale偶膮cego do pa艅stw ba艂tyckich (Finlandia, Estonia, 艁otwa, Litwa), p贸艂nocna granica Litwy stanowi艂aby zarazem granic臋 mi臋dzy stref膮 interes贸w Niemiec i ZSRR, przy czym obie strony uznaj膮 pretensje Litwy do terytorium wile艅skiego”.

Przy lekturze cytowanego zapisu rodzi si臋 pytanie: Jak to si臋 sta艂o, 偶e w supertajnej umowie dwaj bezwzgl臋dni grabie偶cy, nielicz膮cy si臋 z nikim i z niczym, postanowili uczyni膰 podarunek terytorialny ma艂emu, niewiele znacz膮cemu pa艅stwu, kt贸re nie by艂o stron膮 kontraktu? Czy istnia艂a jaka艣 ukryta przyczyna powoduj膮ca taki stan rzeczy?

Pr贸buj膮c odpowiedzie膰 na to pytanie warto by艂oby zajrze膰 do dokument贸w pewnego 艣ledztwa, tocz膮cego si臋 w Polsce w latach 1948-1949. Ot贸偶 w lecie 1948 roku, w ramach skoordynowanej akcji policyjnej, aresztowano na terenie ca艂ego kraju kilka tysi臋cy by艂ych 偶o艂nierzy wile艅skiej AK. W艣r贸d zatrzymanych znale藕li si臋 trzej byli oficerowie kontrwywiadu Okr臋gu Wile艅skiego AK, dzia艂aj膮cy w utworzonej w roku 1944 specjalnej kom贸rce zajmuj膮cej si臋 zwalczaniem wp艂yw贸w komunistycznych na tym terenie. Kom贸rka mia艂a kryptonim organizacyjny „Cecylia”, pochodz膮cy od pseudonimu jej szefa Miros艂awa G艂臋bockiego. Jednym z trzech zatrzymanych oficer贸w „Cecylii” by艂 32-letni w贸wczas podporucznik Witold Milwid. Zanim zosta艂 skierowany do „Cecylii” by艂 cz艂onkiem Kedywu wile艅skiej AK, gdzie pos艂ugiwa艂 si臋 pseudonimem „T-9”. To on razem z Sergiuszem Ko艣cia艂kowskim ps. „Czaru艣” dokona艂 w marcu 1943 skutecznego zamachu na redaktora wile艅skiej gadzin贸wki Czes艂awa Ancerewicza w kruchcie ko艣cio艂a 艣w. Katarzyny. Instruktorem cz艂onk贸w Kedywu z ramienia Dow贸dztwa Okr臋gu by艂 znany pisarz o bujnej przesz艂o艣ci Sergiusz Piasecki. Po latach na emigracji w Wielkiej Brytanii opisa艂 akcje Kedywu wile艅skiej AK w powie艣ci „ Dla honoru organizacji”. Sportretowa艂 tam m. in. Milwida pod postaci膮 chemika o pseudonimie „R-7”.

W dniu 1 listopada 1948 w ramach tocz膮cego si臋 艣ledztwa w sprawie dzia艂alno艣ci „Cecylii” Witold Milwid z艂o偶y艂 do protoko艂u ciekawe zeznania na temat prawdopodobnego zawarcia w roku 1939 przez rz膮dy Niemiec i Litwy tajnej umowy dotycz膮cej przy艂膮czenia Wile艅szczyzny do Republiki Litewskiej. Wed艂ug zaprotoko艂owanej przez funkcjonariusza UB Adama Kujaw臋 wersji Milwida, w roku 1942 lub 1943 dowiedzia艂 si臋 on od Sergiusza Piaseckiego, 偶e 贸wczesny administrator apostolski diecezji wile艅skiej biskup Me猫islovas Reinys, by艂y minister spraw zagranicznych Litwy, przechowuje w kancelarii biskupiej albo w skarbcu katedry wile艅skiej egzemplarz tajnej umowy pomi臋dzy Niemcami a Litw膮, zawartej w okresie przej臋cia K艂ajpedy przez III Rzesz臋, na mocy kt贸rej rz膮d niemiecki obieca艂 w mo偶liwie najbli偶szej przysz艂o艣ci przy艂膮czenie Wilna do Litwy w zamian za zainstalowanie na jej terytorium niemieckich baz wojskowych. Piasecki mia艂 si臋 dowiedzie膰 o tym od J贸zefa Mackiewicza, kt贸ry w latach 1939-1940 wydawa艂 koncesjonowan膮 przez w艂adze „Gazet臋 Wile艅sk膮” i z tego wzgl臋du utrzymywa艂 dobre kontakty z wieloma prominentami litewskimi.

Mackiewicz w rozmowie z Piaseckim twierdzi艂, 偶e o istnieniu tajnej umowy dowiedzia艂 si臋 od samego Reinysa. Cz艂onkowie wile艅skiego Kedywu AK postanowili zdoby膰 ten dokument. W tym celu wys艂ali do kancelarii biskupiej zamieszka艂膮 w Wilnie przy ulicy Wielkiej 22/11 艂膮czniczk臋 AK o imieniu Lucyna, kt贸ra pod pretekstem zasi臋gni臋cia informacji na temat ko艣cielnego uniewa偶nienia ma艂偶e艅stwa mia艂a rozejrze膰 si臋 po pomieszczeniach. Nast臋pnie Sergiusz Piasecki mia艂 dokona膰 profesjonalnego w艂amania do sejfu z przechowywanym dokumentem.

Plan spali艂 na panewce, gdy偶 Lucyna nie potrafi艂a znale藕膰 pretekstu, by dosta膰 si臋 r贸wnie偶 do prywatnego mieszkania biskupa i w tej sytuacji Piasecki nie podj膮艂 si臋 przedsi臋wzi臋cia dalszych krok贸w.

Pokazowy proces cz艂onk贸w grupy „Cecylia” odbywa艂 si臋 na prze艂omie sierpnia i wrze艣nia 1949 w Bydgoszczy. Wszyscy trzej pods膮dni zostali skazani na kar臋 艣mierci. Wyroki wykonano. Pomimo 偶e proces by艂 szeroko relacjonowany przez wszystkie gazety og贸lnopolskie, 偶adna z nich nie zamie艣ci艂a wzmianki na temat zezna艅 Milwida dotycz膮cych paktu Hitler-Smetona. Ujawnienie ich tre艣ci z miejsca nasun臋艂oby skojarzenia z zapisami punktu 1 tajnego protoko艂u do paktu Ribbentrop-Mo艂otow. Tre艣膰 tego protoko艂u zosta艂a upubliczniona na Zachodzie w roku 1946, jednak偶e Zwi膮zek Sowiecki do roku 1989 konsekwentnie zaprzecza艂 jego istnieniu. Jedynie „Gazeta Pomorska”, organ KW PZPR w Bydgoszczy, z uwagi na to, 偶e sprawa ta wyp艂yn臋艂a incydentalnie w czasie rozprawy s膮dowej, zamie艣ci艂a w dniu 24 sierpnia 1949 pe艂en niedom贸wie艅 i zafa艂szowa艅 odredakcyjny komentarz nast臋puj膮cej tre艣ci: „Siatka wywiadowcza ustali艂a, 偶e w skarbcu katedry wile艅skiej biskup katolicki Wilna Reinys przechowuje »cenny« dokument, w kt贸rym Niemcy zaci膮gn臋li szereg zobowi膮za艅 wobec litewskiego faszystowskiego rz膮du Smetony. Agenci »Cecylii« pr贸bowali ten dokument wydoby膰 ze skarbca katedry. Jednak na rozkaz Piaseckiego »akcja« ta zosta艂a przerwana”.

W dalszej cz臋艣ci komentarza pada twierdzenie, 偶e Piasecki jako agent polskiego kontrwywiadu wojskowego uczyni艂 to na rozkaz prze艂o偶onych, kt贸rzy wsp贸艂pracowali z hitlerowcami i nie chcieli ich kompromitowa膰. Do roku 1946 na temat istnienia tajnego protoko艂u do paktu Ribbentrop-Mo艂otow wiedzia艂y tylko kr臋gi przyw贸dcze Niemiec i ZSRR oraz przedstawiciele najwy偶szych w艂adz kilku innych pa艅stw, kt贸re pozyska艂y informacje na drodze wywiadowczej.

W艂adze polskie pozostawa艂y niestety w zupe艂nej nie艣wiadomo艣ci. W zwi膮zku z tym nieprawdopodobne jest, aby Milwid i inni konspiratorzy z wile艅skiej AK znali w roku 1942 lub 1943 tre艣膰 punktu 1 tego偶 protoko艂u. Mo偶na oczywi艣cie za艂o偶y膰, 偶e Milwid wymy艣li艂 wszystko dopiero w roku 1948, gdy ju偶 zna艂 te ustalenia. Taki krok z jego strony by艂by jednak偶e wielce ryzykowny. Gdyby bowiem komuni艣ci z jakich艣 przyczyn zdecydowali si臋 na nag艂o艣nienie tej sprawy, w贸wczas przebywaj膮cy na Zachodzie Piasecki i Mackiewicz mogliby fantazje Milwida skutecznie zdezawuowa膰. Sergiusz Piasecki ju偶 w trakcie trwania procesu grupy „Cecylii” na 艂amach emigracyjnego „Dziennika Polskiego i Dziennika 呕o艂nierza” zabra艂 g艂os w sprawie innych zezna艅 Milwida przed bydgoskim s膮dem, opisywanych przez pras臋 og贸lnopolsk膮. Ca艂kowicie niewiarygodne by艂oby za艂o偶enie, 偶e tre艣膰 omawianych zezna艅 podsun臋li potwornie sk膮din膮d torturowanemu Milwidowi sami funkcjonariusze UB. Gdyby to uczynili, komunistyczne media nag艂o艣ni艂yby spraw臋 we wszystkich mediach.

W sprawie tej warto prze艣ledzi膰 szczeg贸艂owo wydarzenia zwi膮zane z przej臋ciem Kraju K艂ajpedzkiego przez III Rzesz臋 w marcu 1939. W dniu 22 marca 1939 korespondent Polskiej Agencji Telegraficznej donosi艂 z Kowna, 偶e dzie艅 wcze艣niej wr贸ci艂 z Berlina minister spraw zagranicznych Litwy Juozas Urb鹿ys i zda艂 sprawozdanie z toczonych tam rozm贸w w sprawie K艂ajpedy. Zaraz po powrocie Urb鹿ysa pose艂 niemiecki w Kownie dr Zechlin wr臋czy艂 w艂adzom litewskim not臋 z 偶膮daniem przekazania Kraju K艂ajpedzkiego Niemcom drog膮 legalnej uchwa艂y Sejmu litewskiego. Jeszcze tego samego dnia odby艂a si臋 zamkni臋ta narada pos艂贸w na Sejm przy udziale cz艂onk贸w rz膮du, a po jej zako艅czeniu zwo艂ano posiedzenie rady ministr贸w pod przewodnictwem prezydenta Smetony. Bezpo艣rednio po zako艅czeniu tej narady odby艂o si臋 zamkni臋te posiedzenie Sejmu. Wed艂ug uzyskanych przez dziennikarzy informacji Urb鹿ys referowa艂 pos艂om, 偶e je艣li zwrot K艂ajpedy nast膮pi w drodze porozumienia, Rzesza uwzgl臋dni w szerokim zakresie interesy gospodarcze Litwy. Postanowiono wys艂a膰 niezw艂ocznie do Berlina delegacj臋 rz膮dow膮 gwoli zawarcia stosownej umowy. Podpisana zosta艂a ju偶 22 marca 1939. Ze strony niemieckiej podpis z艂o偶y艂 Joachim von Ribbentrop, natomiast w imieniu Litwy uczynili to Juozas Urb鹿ys oraz pose艂 pe艂nomocny w Berlinie Kazys 漏kirpa.

Artyku艂 4 umowy stanowi艂: „Dla wzmocnienia swej decyzji co do zapewnienia przyjaznego rozwoju stosunk贸w mi臋dzy Niemcami a Litw膮, obie strony zobowi膮zuj膮 si臋 nie ucieka膰 wzajemnie do stosowania przemocy ani nie popiera膰 u偶ycia przemocy, skierowanej przeciwko jednemu z kontrahent贸w przez stron臋 trzeci膮”. Ostatecznie, w dniu 30 marca 1939 litewski Sejm na specjalnym posiedzeniu po艣wi臋conym wy艂膮cznie tej sprawie, jednomy艣lnie ratyfikowa艂 umow臋 o przekazaniu Niemcom K艂ajpedy. Posiedzenie Sejmu trwa艂o, wed艂ug r贸偶nych 藕r贸de艂, od 5 do 15 minut.

W dniu 28 wrze艣nia 1939 nast膮pi艂a korekta tajnej umowy pomi臋dzy Hitlerem a Stalinem. W zamian za Lubelszczyzn臋 i wschodnie Mazowsze ZSRR przej膮艂 protektorat nad Litw膮. 10 pa藕dziernika 1939 zawarto w Moskwie oficjaln膮 umow臋, na mocy kt贸rej Litwa mia艂a przej膮膰 w艂adanie nad Wile艅szczyzn膮 oraz wyra偶a艂a zgod臋 na utworzenie na jej terytorium baz wojskowych Armii Czerwonej.

W roku 1973 ukaza艂a si臋 w Wilnie ksi膮偶ka „Czerwiec 1940” pi贸ra V. Kancevi猫iusa. Autor opieraj膮c si臋 na 藕r贸d艂ach sowieckich podawa艂, 偶e pod koniec roku 1939 prezydent Smetona szuka艂 mo偶liwo艣ci zmiany protektora. W tym celu wys艂a艂 w poufnej misji do Berlina dyrektora departamentu bezpiecze艅stwa A. Povilaitisa. Wys艂annik Smetony spotka艂 si臋 z szefem RSHA Heydrichem oraz z szefem Gestapo M眉llerem. Przekaza艂 Niemcom informacje na temat tajnych polskich organizacji dzia艂aj膮cych na Wile艅szczy藕nie oraz na temat dzia艂alno艣ci komunist贸w na Litwie, popieranych przez ZSRR. Po powrocie Povilaitisa do Kowna zawarto utajnion膮 umow臋 litewsko-niemieck膮 o wsp贸艂pracy policyjnej. W zwi膮zku z tymi wydarzeniami nasuwa si臋 pytanie, czy wymierzona w Polak贸w i w komunist贸w poufna oferta wymiany us艂ug policyjnych nie by艂a jedynie pretekstem do skierowania przez Litw臋 pro艣by o zmian臋 protektora ? Czy przy tej okazji Smetona nie przypomnia艂 Hitlerowi o jakich艣 utajnionych zobowi膮zaniach Niemiec wobec Litwy, podj臋tych w niedalekiej przesz艂o艣ci? P贸藕niejsze wydarzenia dowiod艂y, 偶e starania Smetony stanowi艂y ju偶 tylko przys艂owiow膮 musztard臋 po obiedzie.

More information:   Ciekawy komentarz do artykulu


Source: chezf
Martin Transports International
Pulaski Club
AA Video
CalPolonia