AzPolonia >> Article
Martin Transports International
Lekarka wo艂a: dramat!

Posted on: January 5, 2015

Lekarka wo艂a: dramat!

2015-01-06 00:40
Dramatyczny list Pani Doktor - lekarza rodzinnego! Publikuj臋 ten tekst gwoli dania g艂osu stronie, kt贸r膮 upiorne, pa艂karskie media knebluj膮. Wida膰 w tym apelu o rozpowszechnianie racji protestuj膮cych, 偶e KOMU艢(?) chodzi o ukrycie PRAWDY.
Zygmunt Korus


Do moich pacjent贸w, znajomych i przyjaci贸艂!

Postanowi艂am napisa膰 list z pro艣b膮 o przes艂anie go dalej jak najliczniejszej grupie ludzi.
3 stycznia po dzienniku widzia艂am rozmow臋 z politykami na temat sytuacji jaka zaistnia艂a w POZ. Prowadz膮ca wielokrotnie m贸wi艂a, 偶e nie rozumie post臋powania Porozumienia Zielonog贸rskiego. Ca艂a sprawa zosta艂a sprowadzona do nadmiernych 偶膮da艅 finansowych, braku odpowiedzialno艣ci i krzywdzenia pacjent贸w.
Jak pewnie ogl膮daj膮cy zauwa偶yli, do tej rozmowy nie zosta艂 zaproszony nikt ze strony lekarzy, a o tym, czego chc膮 lekarze, wypowiada艂 si臋 autorytatywnym g艂osem przedstawiciel PO.
Przek艂amania i oszczerstwa s膮 powa偶ne, ale i powa偶ne jest to, o co walczy Porozumienie Zielonog贸rskie. Ogromnym problemem POZ (my艣l臋, 偶e nie tylko) s膮 starzej膮cy si臋 lekarze. W wojew贸dztwie opolskim 艣rednia wieku lekarza pracuj膮cego w POZ przekroczy艂a 57 lat. Gdyby w tej chwili z systemu odeszli emeryci, to system by si臋 zawali艂. M艂odych kszta艂c膮cych si臋 lekarzy jest niewielu.
Ja miesi臋cznie przyjmuj臋 ponad 1200 pacjent贸w. 艢rednio 50-70 os贸b dziennie. Zdarzaj膮 si臋 dni, gdzie przyjmuj臋 i 100. Ka偶dego roku dochodzi nowa praca. Cz臋艣膰 jest widoczna dla wszystkich, bo wi臋kszo艣膰 czasu patrz臋 w monitor i stukam w klawiatur臋. Du偶ej pa艅stwo nie widzicie. Skraca si臋 czas po艣wi臋cony na kontakt z pacjentem, a wyd艂u偶a biurokratyczny. Lekarze i tak nie s膮 w stanie prowadzi膰 kartotek w spos贸b zgodny z przepisami i bezpieczny dla siebie, bo staraj膮 si臋 wype艂ni膰 swoje podstawowe zadanie – leczenie chorych.
W nowej umowie jest kilka niemo偶liwych do przyj臋cia zada艅. Jest ona skierowana przeciwko pacjentom i stawia chorych i lekarzy naprzeciwko siebie. Tylko razem jeste艣my w stanie zawalczy膰 o wsp贸lne dobro.
Po pobie偶nej lekturze nasuwaj膮 mi si臋 liczne uwagi. Pierwsza sprawa - pakiet kolejkowy. Wszystkiego nie wiem, ale to, do czego dosz艂am, jest bulwersuj膮ce. Lekarz endokrynolog, jak wszyscy wiedz膮, leczy najcz臋艣ciej choroby tarczycy. W nowej umowie to lekarz POZ b臋dzie zobowi膮zany do leczenia niedoczynno艣ci tarczycy. Wszyscy pa艅stwo, kt贸rzy jeste艣cie pod kontrol膮 poradni endokrynologicznej, teraz wr贸cicie do POZ. Lekarz nie b臋dzie m贸g艂 pa艅stwa skierowa膰 do specjalisty. Rozwi膮zany problem kolejki u endokrynologa? Ma pan minister sukces? 艁agodny przerost gruczo艂u krokowego te偶 w gestii lekarza POZ. Zniknie kolejka do urologa? Takich jednostek chorobowych wrzuconych do POZ jest wi臋cej.
Na wykonanie tych zada艅 lekarz POZ nie dostaje 偶adnych dodatkowych pieni臋dzy, a minister mo偶e zaoszcz臋dzi膰 na wykupieniu tych wizyt u specjalist贸w. Tyle 偶e specjali艣ci mieli wykupion膮 konkretn膮 ilo艣膰 wizyt, a my nie mamy limitu. Przyj膮膰 nale偶y wszystkich pacjent贸w.
Niestety nie potrafi臋 ju偶 w spos贸b bezpieczny dla pacjent贸w przyjmowa膰 wi臋kszej ilo艣ci ludzi.
Liczni moi koledzy maj膮 ju偶 przyjmowanie na godzin臋. Pacjent endokrynologiczny na kontrolnej wizycie b臋dzie musia艂 zaj膮膰 30 minut tak jak u specjalisty. Ju偶 ostatnio pojawi艂y si臋 k艂opoty gdzieniegdzie z dostaniem si臋 do lekarza w dniu rejestracji. Niestety teraz obejmie to ju偶 wszystkie praktyki.
Co zrobi膰 z chorymi potrzebuj膮cymi zwolnienie dla pracodawcy? Z nag艂ymi zachorowaniami. Lud藕mi z wymiotami, biegunkami, b贸lami, gor膮czkami. Nie potrafi臋 w spos贸b uczciwy w stosunku do leczonych przyj膮膰 na siebie niesko艅czonej ilo艣ci zada艅 i przej膮膰 pacjent贸w moich koleg贸w specjalist贸w tylko po to, by minister mia艂 wyborczy sukces.
Kolejna sprawa – umowa. Umowa ma by膰 bezterminowa. T膮 umow臋 mo偶e zmienia膰 aneksem NFZ bez jakiejkolwiek konsultacji. Ja tylko mog臋 j膮 wypowiedzie膰. B臋dzie mo偶na do POZ wrzuca膰 wszystko, co si臋 nie zmie艣ci gdzie indziej. My staniemy si臋 pierwsz膮 twarz膮 NFZ w opozycji do pacjenta. Sami ju偶 niewydolni b臋dziemy tak jak teraz dostawa膰 nowe zadania i nasza niemo偶no艣膰 ich wykonania b臋dzie uderza艂a w potrzebuj膮cych leczenia.
Kolejna sprawa - skierowania do okulisty i dermatologa. My, lekarze rodzinni, leczymy zapalenia spoj贸wek i powtarzamy zalecone przez okulist臋 leki. Po co wypisywa膰 skierowania do okulisty na dobranie okular贸w? Ja i tak nie mog臋 nic w tej dziedzinie zrobi膰. Drodzy, to jest i Wasz i nasz czas. 呕eby p贸j艣膰 z dzieckiem po korekt臋 szkie艂 b臋dziecie musieli zarejestrowa膰 si臋 wpierw do POZ po skierowanie. Kolejny dzie艅 u lekarza w kolejce. Podobnie u dermatologa. Do dermatologa zawsze sz艂o si臋 bez skierowania. By艂a to najskuteczniejsza metoda wczesnego leczenia chor贸b wenerycznych. Teraz najpierw do mnie, a p贸藕niej dalej.
Kolejna rzecz - pakiet onkologiczny. To ju偶 jest grubsza sprawa. W mojej praktyce mam w ci膮gu roku od 7-10 wykrytych pierwszorazowych zachorowa艅 na nowotw贸r. Z tego 1-3 pacjent贸w to tacy, kt贸rzy nigdy nie byli wcze艣niej u lekarza i przychodz膮 w stanie zaawansowanym. Wielokrotnie tych kieruj臋 od razu do szpitala, bo s膮 w z艂ym stanie i wymagaj膮 natychmiastowego leczenia. Oni te偶 zawsze byli przyj臋ci od razu, najcz臋艣ciej na intern臋. Kilka pacjentek to panie z nowotworami piersi i narz膮d贸w rodnych. Tutaj swoj膮 rol臋 jak dot膮d widz臋 na wpajaniu kobietom konieczno艣ci wizyt u ginekologa i namawianiu na badanie piersi. System dzia艂a. Zostaje wi臋c kilku pacjent贸w z pozosta艂ymi nowotworami.
Skupi臋 si臋 na nowotworach jelita grubego. Przez kilka lat funkcjonowa艂o przesiewowe badanie kolonoskopowe i to dawa艂o rezultaty. Za rz膮d贸w ministra Ar艂ukowicza to zosta艂o zaniechane, albo mocno okrojone; fakt, 偶e moi pacjenci nie maj膮 do tych bada艅 dost臋pu. Pozostaje planowana kolonoskopia. Wi臋kszo艣膰 plac贸wek ma wykupione przez NFZ to badanie bez znieczulenia. Bardzo bym chcia艂a zobaczy膰 twarz ministra po wykonaniu tego badania bez znieczulenia.
Je偶eli rak jelita grubego daje jednoznaczne objawy to cz臋sto jest ju偶 za p贸藕no na pe艂ne wyleczenie. Jest to wi臋c wyj膮tkowy wy艣cig z czasem. Jakie s膮 wczesne objawy raka jelita grubego? Mog膮 by膰 pojawiaj膮ce si臋 biegunki, mog膮 by膰 zaparcia, mo偶e by膰 krew w kale, mog膮 by膰 pobolewania, mo偶e by膰 utrata wagi. Dot膮d dawa艂am skierowanie na kolonoskopi臋. U wi臋kszo艣ci pacjent贸w by艂y polipy, kt贸re lekarze od razu usuwali. Wszyscy ci pacjenci to potencjalni chorzy na raka. Rado艣膰 z wyleczenia i unikni臋cia tragedii.
Teraz spo艣r贸d tych chorych mam wybra膰 lepszych i da膰 im zielon膮 ksi膮偶eczk臋. Wszystkim nie mog臋. Je偶eli nie dam komu艣 u kogo, w trakcie stania w jeszcze d艂u偶szej kolejce, rozwinie si臋 rak, to pacjent b臋dzie mia艂 偶al do mnie, a nie do ministra, a ja b臋d臋 musia艂a z tym 偶y膰.
Dlaczego nie mog臋 da膰 wszystkim? Bo musz臋 mie膰 trafienia! "Trafienia" to jest okre艣lenie ministra na pacjenta z chorob膮 nowotworow膮. Wydam 30 ksi膮偶eczek, pacjent przejdzie diagnostyk臋 i teraz oceni moj膮 prac臋 urz臋dnik. Je偶eli b臋d臋 mia艂a 0-1 trafienia, to zostan臋 skierowana na karne szkolenie, a za wykonan膮 prac臋 mi nie zap艂ac膮. Czyli badaj膮c w kierunku choroby nowotworowej 30 pacjent贸w, je艣li nie znajd臋 u nikogo rozwini臋tego raka, to b臋d臋 ukarana szkoleniem i finansowo. Teraz badam nawet stu ludzi, 偶eby wykry膰 jednego raka. Moja sytuacja si臋 poprawi, je偶eli b臋d臋 mia艂a 2 trafienia; dostan臋 wtedy 20 z艂otych i nie b臋d臋 karana upokarzaj膮cym szkoleniem. Ta kwota ro艣nie i przy stosunku jedno trafienie na pi臋膰 si臋ga ponad 100 z艂otych. Ca艂y czas cytuj臋 umow臋! Staniemy wi臋c z pacjentem po przeciwleg艂ej stronie - on b臋dzie si臋 cieszy艂, 偶e nie ma raka, ja b臋d臋 mia艂a powa偶ny problem. B臋d臋 wi臋c unika艂a zielonych ksi膮偶eczek jak ognia, albo wydam je wszystkim.
Je偶eli nie wydam, to minister wygra艂, bo lekarze s膮 藕li i nie chc膮 pracowa膰, jak wydam, to nie wytrzymam finansowo (bo za t膮 diagnostyk臋 zap艂ac臋 z puli POZ) i do艂o偶臋 do pracy kolejne wypisywanie ksi膮偶eczek, sprawozda艅. Wyd艂u偶y si臋 wi臋c kolejka pacjent贸w u mnie. W膮skie gard艂o w postaci zbyt ma艂ej ilo艣ci zakontraktowanych kolonoskopii pozostaje.
Tyle, ze teraz za to odpowiadam ja, nie minister.
Kolejna sprawa to EWU艢. Jak pa艅stwo wiecie musimy sprawdza膰 EWU艢 czyli czynne ubezpieczenie pacjenta. Dwa razy w tygodniu trafia si臋 pacjent, kt贸ry EWU艢 wy艣wietla w kolorze czerwonym – pacjent nieubezpieczony. W wi臋kszo艣ci s膮 to pacjenci, kt贸rzy maj膮 ubezpieczenie i faktem, 偶e 艣wiec膮 na czerwono s膮 oburzeni. Teraz pacjent wypisuje o艣wiadczenie, 偶e jest ubezpieczony i my przyjmujemy tak膮 osob臋 nieodp艂atnie. NFZ p艂aci za takiego pacjenta. Teraz NFZ przestaje p艂aci膰 za pacjent贸w "艣wiec膮cych na czerwono" (w mojej praktyce 11%). Czyli jak taki kto艣 wypisze nam o艣wiadczenie, to za jego leczenie i wizyt臋 nie zap艂aci nikt. Pieni膮dze zostaj膮 w funduszu. Kolejna oszcz臋dno艣膰 ministra.
Takich pu艂apek jest wi臋cej, a list i tak zrobi艂 si臋 d艂ugi. Jest to jednak nasza wsp贸lna sprawa - pacjent贸w i lekarzy.
W tym roku mija 30 lat mojej pracy i zawsze by艂am po stronie chorych, bo sama te偶 jestem pacjentk膮 i to z wiekiem coraz cz臋艣ciej i bole艣niej. Ministrowie si臋 zmieniaj膮, a ja od 30 lat o 8.00 wo艂am "Prosz臋!" (teraz par臋 minut p贸藕niej, bo 艂aduje si臋 komputer).
Tej pracy nie chc膮 wykonywa膰 m艂odzi lekarze i jak nic si臋 nie zmieni, to po pi臋ciu latach nast膮pi powa偶ny kryzys w s艂u偶bie zdrowia na poziomie POZ. Wtedy obecny minister b臋dzie ju偶 mia艂 inn膮 posad臋 r贸wnie presti偶ow膮 i pozbawion膮 osobistej odpowiedzialno艣ci jak teraz, ale my zostaniemy na dole, pacjenci i lekarze.
Dlaczego inni podpisali? My nie podpisali艣my, i jakie mamy k艂opoty!; a strach pomy艣le膰, co nas czeka?! Strasz膮 nas przez telefon, je偶d偶膮 do prywatnych dom贸w. Ruszy艂y zmasowane kontrole. Nagonka bezpardonowa w mediach. K艂amstwa, p贸艂prawdy, wyrwane z kontekstu s艂owa. Ja si臋 boj臋 bardzo i nie dziwie si臋, 偶e inni te偶 si臋 boj膮. Tylko zwarta grupa mo偶e si臋 przeciwstawi膰.
Je偶eli my przegramy, to tak naprawd臋 przegraj膮 pacjenci!!!

Z powa偶aniem –
Lekarz rodzinny z 30. letnim sta偶em w jednej plac贸wce.

Jeszcze raz prosz臋 o rozes艂anie tego listu swoim znajomym, bo jest to jedyna forma wyja艣nienia stanowiska lekarzy rodzinnych.

Skopiowano ze strony: naszeblogi.pl


Source: chezf
Martin Transports International
Pulaski Club
AA Video
CalPolonia