AzPolonia >> Artykuł
Martin Transports International
Z ultradźwiękiem na niedźwiedzia

Data wstawienia: 16 lutego, 2006

Gdy byÅ‚ studentem, zabawiaÅ‚ siÄ™ w kawiarniach zjawiskiem rezonansu akustycznego: wystarczyÅ‚o kawaÅ‚kiem styropianu pociÄ…gnąć po krawÄ™dzi wilgotnej szklanki, by przy sÄ…siednich stolikach pÄ™kaÅ‚y kieliszki. DziÅ› Antoni PrzychodzieÅ„, inżynier elektronik z Bielska-BiaÅ‚ej, swojÄ… wiedzÄ™ wykorzystuje przede wszystkim do konstrukcji wÅ‚asnego pomysÅ‚u odstraszaczy elektronicznych – głównie przeciwko pospolitym szkodnikom i owadom, ale niedawno trafiÅ‚ mu siÄ™ nawet... niedźwiedź. Unikalność i skuteczność tych urzÄ…dzeÅ„ sprawiÅ‚y, że PrzychodzieÅ„ jest chyba najbardziej znanym obecnie polskim elektronikiem w Ameryce. Jego odstraszacze testowaÅ‚o laboratorium uniwersyteckie na Florydzie, pracowaÅ‚y w najbardziej zakomarzonej strefie Å›wiata nad KanaÅ‚em Panamskim, odstraszaczy kun i kretów nie mogÄ… siÄ™ nachwalić liczni amerykaÅ„scy farmerzy, a wspomniany niedźwiedź, regularnie plÄ…drujÄ…cy pasiekÄ™ pewnego kanadyjskiego pszczelarza, po zamontowaniu urzÄ…dzenia przysÅ‚anego z Bielska, wiÄ™cej nie wróciÅ‚...

Temat odstraszaczy zapoczÄ…tkowaÅ‚y w życiu bielskiego inżyniera... komary. W 1995 r., podczas urlopu, omal nie zostaÅ‚ zjedzony żywcem; wraz z żonÄ… IrenÄ…, także elektronikiem, postanowili coÅ› wykombinować jeszcze na miejscu. Po dwóch dniach mieli gotowe dwa niewielkie urzÄ…dzenia zasilane bateriami – wystarczyÅ‚o poÅ‚ożyć je obok siebie, by w promieniu trzech metrów nie pojawiÅ‚ siÄ™ żaden komar. Tak rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ nowy rozdziaÅ‚ w zawodowym życiu paÅ„stwa Przychodzieniów – dziÅ› absolutnych liderów jeÅ›li chodzi o wymyÅ›lanie skutecznych zabezpieczeÅ„ przed najróżniejszymi szkodnikami.

Antoni PrzychodzieÅ„ podkreÅ›la, że jego urzÄ…dzenia sÄ… odstraszaczami – nie zabijajÄ… zwierzÄ…t, a jedynie trzymajÄ… je w odpowiedniej odlegÅ‚oÅ›ci od czÅ‚owieka, jego domu, upraw, zbiorów lub spiżarni. Wszystkie sÄ… urzÄ…dzeniami elektronicznymi, wykorzystujÄ…cymi ultradźwiÄ™ki. Jakiego rodzaju, wielkoÅ›ci i w jaki sposób emitowane – to wÅ‚aÅ›nie wielka tajemnica inżyniera. Niejeden już konstruktor rozbieraÅ‚ te niepozorne czarne kostki, rozkÅ‚adaÅ‚ ich budowÄ™ na części pierwsze, zestawiaÅ‚ takie same podzespoÅ‚y i ukÅ‚ady – i... nie dziaÅ‚aÅ‚o. Tymczasem na odstraszacze zrobione przez Przychodzienia zamówienia pÅ‚ynÄ… masowo nie tylko z Polski. Niedawno odwiedzili go amerykaÅ„scy biznesmeni – chcieli kupić licencjÄ™ na produkcjÄ™. – Nie dogadaliÅ›my siÄ™, za to klientów indywidualnych z tamtej strony oceanu nieustajÄ…co mi przybywa – komentuje krótko inżynier.

Tajemnica Przychodzienia tkwi w jego ogromniej wiedzy o zwierzÄ™tach i ich obyczajach. Dopiero te dane, zestawione z dobranymi „pod szkodnika” ultradźwiÄ™kami, dajÄ… ów niepodrabialny jak dotÄ…d efekt. Do zbudowania odstraszacza komarów wykorzystany zostaÅ‚ na przykÅ‚ad nietoperz. A raczej fakt, iż to on wÅ‚aÅ›nie jest najwiÄ™kszym naturalnym wrogiem komarów; stanowiÄ… one dla niego pożywienie, wiÄ™c dźwiÄ™k emitowany przed nadlatujÄ…cego nietoperza zmusza je do panicznej ucieczki.

– Nietoperz posÅ‚uguje siÄ™ echolokacjÄ…, wysyÅ‚a coÅ›, co popularnie nazywamy falami radarowymi – tÅ‚umaczy inżynier. – JeÅ›li zatem znajdzie siÄ™ czÄ™stotliwość pracy radaru nietoperza, wystarczy zrobić generator, który takÄ… czÄ™stotliwość drgaÅ„ nadaje. UcieczkÄ™ przed tÄ… czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… komary majÄ… w genach od pokoleÅ„. BÄ™dzie musiaÅ‚o upÅ‚ynąć wiele dziesiÄ…tków lat by komary uodporniÅ‚y siÄ™ na te odgÅ‚osy „sztucznych” nietoperzy. Wówczas trzeba bÄ™dzie poszukać innego rozwiÄ…zania. Na razie jednak tego nie odróżniajÄ….

Wmówić kretowi trzęsienie ziemi

Ultradźwiękami ogólnie określa się częstotliwość, której ucho ludzkie już nie słyszy. Granicę wyznaczyć trudno, bo jednemu człowiekowi słyszalność kończy się 10 tys. kiloherców, drugi usłyszy jeszcze 20 tys. Identycznie jest w przyrodzie: różne gatunki porozumiewają się na różnych częstotliwościach.

– ByÅ‚oby idiotyzmem ze strony natury, gdyby np. drapieżca i jego ofiara porozumiewaÅ‚ siÄ™ w tych samych zakresach. I jaka konkurencja w zaproszeniu na ucztÄ™ – Å›mieje siÄ™ inżynier. – Ucho czÅ‚owieka jest wzglÄ™dem dźwiÄ™ków natury niemal bezradne – wystarczy nabyć coÅ›, co w handlu nazywa siÄ™ „urzÄ…dzeniem do podsÅ‚uchiwania przyrody” (jest to aparat do odbioru ultradźwiÄ™ków z transmisjÄ… na pasma sÅ‚yszalne), a przekonamy siÄ™, że pozornie cichy, spokojny, kojÄ…cy las jest nasycony takim wrzaskiem, że lepiej pójść na autostradÄ™ w godzinach szczytu.

Te obserwacje posÅ‚użyÅ‚y do konstrukcji kolejnych odstraszaczy. Po komarach przyszÅ‚a kolej na krety. Pierwszy klient, jaki trafiÅ‚ do Przychodzienia, byÅ‚ zupeÅ‚nie zdesperowany; wypróbowaÅ‚ już wszystkie znane sposoby, lecz jego ogród codziennie znaczony byÅ‚ nowymi kopcami. To dla niego inżynier skonstruowaÅ‚ coÅ›, co dziÅ› produkowane jest seryjnie i rozchodzi siÄ™ w ogromnej iloÅ›ci egzemplarzy. Tym razem ultradźwiÄ™kiem majÄ…cym straszyć krety nie byÅ‚ odgÅ‚os innego zwierzÄ™cia lecz... czÄ™stotliwość drgaÅ„ zapowiadajÄ…cych trzÄ™sienie ziemi. – ZrobiÅ‚em generator dużej mocy, na próbÄ™. Po paru dniach w ogrodzie nie byÅ‚o jednego kreta. Wtedy wziÄ…Å‚em siÄ™ za krety na poważnie – wspomina inżynier. – W sklepach byÅ‚y jakieÅ› odstraszacze, ale kompletnie nieskuteczne, bo nie braÅ‚y pod uwagÄ™, że kret jest Å›lepy i gÅ‚uchy. Za to Å›wietnie odbiera drgania, co wykorzystaÅ‚em ja. Gdy wiÄ™c wypuÅ›ciÅ‚em na rynek mój odstraszacz, dÅ‚ugo nie nadążaliÅ›my z produkcjÄ….

Kuny opanowujÄ… PolskÄ™

W Polsce jak dotÄ…d kuny spotykaÅ‚o siÄ™ z rzadka i raczej na wsiach. Jednak od kilku lat można mówić o prawdziwej pladze: kuny nie tylko niszczÄ… domy i poddasza, lecz masowo wrÄ™cz uszkadzajÄ… samochody, i to w samym Å›rodku wielkich miast. SÄ… już nawet firmy ubezpieczeniowe, które uzależniajÄ… ubezpieczenie auta od zaÅ‚ożenia odstraszacza przeciwko kunom. – Kuna lubi ciepÅ‚o – wyjaÅ›nia inż. PrzychodzieÅ„. – Gdy ktoÅ› stawia auto wieczorem, z gorÄ…cym silnikiem, kuna przychodzi siÄ™ grzać. A że ma siekacze, które musi Å›cierać, gryzie co tylko napotka. JeÅ›li sÄ… to części metalowe, nakrÄ™tki, itp., nikt nie zauważy. Lecz gdy przegryzie przewody elektryczne, paliwowe czy hamulcowe, jest już znacznie gorzej.

Jak inżynier poradził sobie z kunami? Tym razem dzięki pomocy... borsuka.

– WiedziaÅ‚em, że w dawnych polskich dworkach kuny byÅ‚y rzadkoÅ›ciÄ…, gdyż bardzo licznie wystÄ™powaÅ‚y tam borsuki, hodowane głównie na sadÅ‚o. A borsuk jest naturalnym wrogiem kuny; Å›wietnie na nie poluje, choć zwierzÄ™ta te różniÄ… siÄ™ szybkoÅ›ciÄ…. WykorzystaÅ‚em fakt, że borsuk idÄ…cy na polowanie wydaje specyficzny dźwiÄ™k. I mój odstraszacz to wÅ‚aÅ›nie taki elektroniczny borsuk oparty na tym dźwiÄ™ku; dla nas jest to ultradźwiÄ™k, bo ma czÄ™stotliwość nieco wyższÄ… niż zakres sÅ‚yszalnoÅ›ci czÅ‚owieka i obserwatorowi może wydawać siÄ™, że nic siÄ™ nie dzieje. Efekt jednak jest: wielokrotnie obserwowano Å›lady kunich Å‚apek na silniku i Å›lady jej bytnoÅ›ci pod podwoziem, jednak zniszczeÅ„ nie byÅ‚o; kuna przyszÅ‚a, ale zostaÅ‚a przepÅ‚oszona.

Trudniejsza jest walka z kunÄ… w budynkach. Trzeba zabezpieczyć absolutnie wszystkie możliwe drogi wejÅ›cia do domu, a kuna potrafi chodzić nawet po Å›cianie. – BywaÅ‚y przypadki, że kuny wyniosÅ‚y ocieplenie spod caÅ‚ego dachu, na gniazda. ByÅ‚em w domu, gdzie wÅ‚aÅ›ciciele musieli zdjąć dach i na nowo poÅ‚ożyć caÅ‚e pokrycie dachowe – wspomina inżynier. – WidziaÅ‚em też dom, który trzeba byÅ‚o w caÅ‚oÅ›ci zburzyć, bowiem Å›ciany tak przesiÄ…kÅ‚y odchodami kun, że nie daÅ‚o siÄ™ pozbyć tego zapachu. To sÄ… przypadki skrajne, ale siÄ™ zdarzajÄ… i pokazujÄ…, jak wielkim problemem może być plaga kun jaka wÄ™druje już nie tylko przez PolskÄ™, ale i EuropÄ™.

UltradźwiÄ™ki – broÅ„ groźna i... nieznana

Do podkreÅ›lania, że jego urzÄ…dzenia nie robiÄ… krzywdy zwierzÄ™tom, skÅ‚ania inżyniera m.in. obserwacja, jakÄ… poczyniÅ‚, konstruujÄ…c niegdyÅ› odstraszacze dla psów. Swego czasu wykonaÅ‚ taki odstraszacz z myÅ›lÄ… o listonoszach, lecz próba wykonana na psie policyjnym, wycofywanym wÅ‚aÅ›nie z sÅ‚użby, wprawiÅ‚a go w przerażenie. – Po jednym kontakcie z ultradźwiÄ™kami z takiego urzÄ…dzenia ten pies nie wykonaÅ‚ już żadnego polecenia, mimo iż byÅ‚ psem tresowanym – wspomina inżynier. – Co by zatem byÅ‚o, gdyby taki odstraszacz trafiÅ‚ w rÄ™ce przestÄ™pcy, który strzeli np. do psa policyjnego? To już jest broÅ„, i dlatego postanowiÅ‚em, że nigdy nie bÄ™dÄ™ robiÅ‚ odstraszaczy przeciw psom. UltradźwiÄ™kami można zniszczyć, zabić, a zbyt maÅ‚o jeszcze wiemy, by przewidzieć wszystkie konsekwencje posÅ‚ugiwania siÄ™ nimi. Wiem, że Amerykanie robili swego czasu próby z wyburzaniem potężnych obiektów wÅ‚aÅ›nie za pomocÄ… ultradźwiÄ™ków. ByÅ‚o to skuteczne – tyle, że przy okazji rozsypywaÅ‚y siÄ™ budynki sÄ…siednie. Nie wymyÅ›lono bowiem dotÄ…d sposobu na zamkniecie zasiÄ™gu.

Inżynier PrzychodzieÅ„ Å›ledzi badania nad ultradźwiÄ™kami na bieżąco. Wie, że FBI używa czasem aparatury ultradźwiÄ™kowej do obezwÅ‚adniania przestÄ™pców, jeÅ›li ci nie majÄ… przy sobie zakÅ‚adników. Twierdzi jednak, że po takiej interwencji czÅ‚owiek zostaje kalekÄ…, na skutek nieodwracalnego uszkodzenia systemu nerwowego. W jakim jednak zakresie – nikt na razie tego nie wie. Nie ma „recepty” na bezpiecznÄ… dawkÄ™ ultradźwiÄ™ku, bowiem organizm każdego czÅ‚owieka jest inny. PrzychodzieÅ„ ma ostrożny stosunek nawet do ultradźwiÄ™ków wykorzystywanych w medycynie, choć tam stosowane sÄ… maleÅ„kie moce i wielkie Å›rodki ochronne. - Trudno dziÅ› już znaleźć w tzw. krajach cywilizowanych dziecko, które urodziÅ‚o siÄ™ bez kilkakrotnego badania usg w okresie prenatalnym. Nie mamy żadnych dowodów, że z tego powodu rodzi siÄ™ pokolenie w jakimkolwiek zakresie upoÅ›ledzone, ale tak samo nie ma dowodów na to, że wÅ‚aÅ›nie z tego powodu nie rodzÄ… siÄ™, np. geniusze – mówi inżynier. – Nauka o ultradźwiÄ™kach jest jeszcze w powijakach.

Jak przestraszyć szopa pracza?

Niedawno Antoni PrzychodzieÅ„ otrzymaÅ‚ informacjÄ™, że na zachodzie Polski pojawiÅ‚y siÄ™... szopy pracze, gatunek dotÄ…d w Polsce obcy. – ZostaÅ‚y przywiezione przez Amerykanów, jako... maskotki. – Najpierw jedna maskotka uciekÅ‚a, potem druga – Å›mieje siÄ™ inżynier. – Wkrótce ponownie zdziczaÅ‚y. A że szopy nie majÄ… u nas naturalnych wrogów, a jedzenia jest dużo, wiÄ™c rozmnażajÄ… siÄ™ na potÄ™gÄ™. Jako pierwszy o ratunek poprosiÅ‚ mnie czÅ‚owiek posiadajÄ…cy duże gospodarstwo, któremu szopy wyżarÅ‚y zakopcowane na zimÄ™ ziemniaki. BÄ™dÄ™ myÅ›laÅ‚ nad urzÄ…dzeniem dla niego, jednak najpierw muszÄ™ poznać zwyczaje tych zwierzÄ…t.

Pomysłów i potrzeb jest jeszcze sporo. Zaawansowane są prace nad urządzeniem mającym odstraszać ptaki z lotnisk. W kolejce czekają przedsiębiorcy, którym wydry wyjadają ryby ze stawów hodowlanych. Jak na razie Antoniego Przychodzienia przechytrzyły tylko szpaki; najpierw nabrały się na odtwarzanie głosu jastrzębia, ale w końcu zorientowały się, że nigdzie nie widać drapieżnika. Dostały zatem makiety jastrzębi w postaci latawców (są właśnie testowane w okolicach Krakowa).

Ewa Dereń

Source: PAP

Martin Transports International
Pulaski Club
AA Video
CalPolonia