AzPolonia >> Artyku艂
Martin Transports International
Polacy w Maroku

Data wstawienia: 27 pa藕dziernika, 2006

Maroko b臋d膮c nie tylko krajem muzu艂ma艅skim ale r贸wnie偶 do pocz. XX w. w cz臋stym konflikcie to z Portugalczykami, to z Hiszpanami czy nawet z Anglikami do XIX w., nast臋pnie dodatkowo z Francj膮, a nawet z Niemcami, nie by艂o krajem do kt贸rego podr贸偶owali Europejczycy, a ju偶 na pewno Polacy - pisze Marian Ka艂uski, kt贸ry po wielotygodniowej eskapadzie po Europie w tym wizycie w Polsce, wr贸ci艂 na antypody.

Maroko zajmuje pn.-zach. kraw臋d藕 Afryki. Na wschodzie graniczy z Algieri膮, a na po艂udniu z Zachodni膮 Sahar膮 (obszar 252 000 km kw., ludno艣膰 260 000), kt贸r膮 Maroko zajmuje od 1991 roku; w ten spos贸b kraj ten graniczy dzisiaj z Mauretani膮. Przez Cie艣nin臋 Giblartarsk膮 Maroko s膮siaduje z Hiszpani膮. Obszar Maroka wraz z Zachodni膮 Sahar膮 wynosi 711 000 km kw., a zamieszkuje go ponad 30 mln ludzi. Stolic膮 kraju jest Rabat. Arabowie stanowi膮 65%, a Berberowie 33% ludno艣ci kraju. Ponad 98% ludno艣ci wyznaje islam (sunnici) i tylko 0,6% ludno艣ci to chrze艣cijanie, g艂贸wnie katolicy. Pod wzgl臋dem rozwoju gospodarczego Maroko nale偶y do kraj贸w trzeciego 艣wiata; znane jest z wydobycia wielkich ilo艣ci fosfat贸w. W gospodarce kraju du偶e znaczenie odgrywa turystyka.

Kraj, kt贸ry nale偶a艂 najpierw do Fenicjan, potem Kartagi艅czyk贸w, a nast臋pnie do Rzymian, w VIII wieku zdobyli Arabowie. W XIX wieku Maroko sta艂o si臋 celem kolonialnej polityki Francuz贸w, Hiszpan贸w, Anglik贸w i Niemc贸w. W 1912 roku su艂tan Maroka musia艂 uzna膰 protektorat francuski, a kraj podzielono na 3 cz臋艣ci: najwi臋ksz膮 francusk膮, hiszpa艅sk膮 (tereny przy Morzu 艢r贸dziemnym) i Mi臋dzynarodow膮 Stref臋 Tangeru. 2 marca 1956 roku Maroko francuskie uzyska艂o niepodleg艂o艣膰, a 29 pa藕dziernika tego roku Hiszpania zwr贸ci艂a Maroku P贸艂nocne Maroko Hiszpa艅skie. Maroko jest kr贸lestwem i prowadzi polityk臋 raczej prozachodni膮.

....................

Maroko b臋d膮c nie tylko krajem muzu艂ma艅skim ale r贸wnie偶 do pocz. XX w. w cz臋stym konflikcie to z Portugalczykami, to z Hiszpanami czy nawet z Anglikami do XIX w., nast臋pnie dodatkowo z Francj膮, a nawet z Niemcami, nie by艂o krajem do kt贸rego podr贸偶owali Europejczycy, a ju偶 na pewno Polacy.

Jan Stanis艂aw Bystro艅 w swoich „Dziejach obyczaj贸w w dawnej Polsce. Wiek XVI-XVIII” (t. 1-2 Warszawa 1960) omawiaj膮c podr贸偶owanie Polak贸w w tym okresie po 艣wiecie pisze: „Egzotyzm zjawia si臋 w Polsce jako moda czas贸w stanis艂awowskich: wyra藕nie tu oddzia艂uj膮 wp艂ywy francuskie, a niew膮tpliwie tak偶e stosunki handlowe z Angli膮”. Je艣li chodzi o Afryk臋 to Polak贸w interesowa艂 w贸wczas jedynie Egipt. „Poza Egiptem o Afryce wiedziano bardzo niewiele, i ju偶 ca艂kiem wyj膮tkowo kto z Polak贸w dotar艂 w te niego艣cinne stronmy...” – pisze Bystro艅 i dodaje: tote偶 „Wyj膮tkow膮, zaszczytn膮 pozycj膮 w dziejach podr贸偶nictwa polskiego jest d艂u偶szy pobyt w Maroku Jana hr. Potockiego (1791) i ksi膮偶ka opisuj膮ca ciekawie kraj, zawieraj膮ca du偶o materia艂u historycznego”.

Niestety, autor biogramu Jana hr. Potockiego w „Polskim S艂owniku Biografocznym” Maria E. 呕贸艂towska skwitowa艂a t臋 „wyj膮tkow膮” podr贸偶 i „ciekaw膮 ksi膮偶k臋” tylko jednym zdaniem; podaje nawet b艂臋dn膮 dat臋 rozpocz臋cia podr贸偶y po Maroku przez hr. Potockiego (12 lipca zamiast 2 lipca)! Troch臋 wi臋cej o podr贸偶y hr. Potockiego do Maroka i tej ksi膮偶ce pisze Wac艂aw S艂abczy艅ski w swojej pracy „Polscy podr贸偶nicy i odkrywcy” (Warszawa 1988).

Potocki przebywaj膮c w 1791 roku przez kilka miesi臋cy w Hiszpanii postanowi艂 odby膰 podr贸偶 do Maroka. Prawdopodobnie zach臋ci艂 go do tego geograf angielski Hamilton, kt贸ry w艂a艣nie wybiera艂 si臋 w podr贸偶 po tym kraju. Pojechali wi臋c razem. Podr贸偶 rozpocz臋ta w Tetuanie 2 lipca zako艅czy艂a si臋 Tangerze 7 wrze艣nia. Potocki zwiedzi艂 Rabat oraz kilka port贸w nad Oceanem Atlantyckim mi臋dzy Rabatem a Tangerem, w tym Larache (Al-Araisz), kt贸ry legenda uto偶samia z siedzib膮 Hesperyd. W sumie drogami maroka艅skimi przemierzy艂 z 600-700 km, zapoznaj膮c si臋 z t膮 cz臋艣ci膮 kraju, jego mieszka艅cami i zwyczajami. Opisa艂 to w wydanej w Warszawie w 1792 roku po francusku ksi膮偶ce „Voyage dans l’empire du Maroc fait en l’annee 1791”. W t艂umaczeniu polskim ten dziennik podr贸偶y ukaza艂 si臋 pt. „Podr贸偶 do Cesarstwa Maroka艅skiego (1791)” w ksi膮偶ce Jan Potocki „Podr贸偶e” (Warszawa 1959). By艂a to pierwsza monografia geograficzna o Maroku.

Inny polski magnat, Wac艂aw Rzewuski (1785-1831), podr贸偶nik i orientalista w latach 1817-20 przebywa艂 w Turcji i krajach arabskich. Nie ma dowod贸w na to (mo偶e si臋 nie zachowa艂y?), 偶e by艂 r贸wnie偶 w arabskiej p贸艂nocnej Afryce. Jednak w swoim traktacie r臋kopi艣miennym „Sur les chevaux orientaux” opisuje dok艂adnie m.in. nie tylko r贸偶ne rasy koni m.in. z Maroka, ale daje szkicow膮 map臋 Afryki oraz pisze na temat jej stosunk贸w wodnych, warunk贸w klimatycznych i ukszta艂towania powierzchni (W. S艂abczy艅ski). Czy偶by korzysta艂 z materia艂贸w ju偶 znanych – opublikowanych? Z tym, 偶e tych materia艂贸w by艂o w贸wczas jeszcze bardzo niewiele.

Podczas podr贸偶y po ca艂ej p贸艂nocnej Afryce odbytej w 1911 roku by艂 w Maroku znany artysta malarz i podr贸偶nik, wykazuj膮cy du偶e zainteresowania geograficzne i archeologiczne, Aleksander Laszenko (1883-1944). By艂 p艂odnym malarzem, a chocia偶 du偶o jego obraz贸w o tematyce arabskiej zwi膮zanych jest z Egiptem, nie mo偶na wykluczy膰 tego, 偶e niekt贸re z nich powsta艂y w Maroku czy mia艂y w膮tek maroka艅ski.

W 1912 roku odwiedzi艂 Maroko jeden z najbardziej aktywnych podr贸偶nik贸w polskich, Witold Szysz艂o (1881-1963). Rok p贸藕niej podr贸偶owa艂 po Maroku profesor filologii klasycznej na polskim uniwersytecie we Lwowie Stanis艂aw Witkowski.

Podczas walk hiszpa艅sko-maroka艅skich w 1908 roku przedstawicielem Rosyjskiego Czerwonego Krzy偶a w Hiszpanii i Maroku by艂 Polak, wybitny podr贸偶nik po Azji 艢rodkowej, gen. Bronis艂aw Gr膮bczewski (1855-1926 w Warszawie).

Kontakty Polak贸w z Marokiem znacznie wzros艂y w latach francuskiego tu panowania 1912-56 i po powstaniu w 1918 roku wolnego pa艅stwa polskiego.

9 marca 1831 roku na mocy decyzji kr贸la Ludwika Filipa utworzona zosta艂a elitarna jednostka armii francuskiej - Legia Cudzoziemska - L茅gion Etrangere. Legia bra艂a udzia艂 we wszystkich wa偶niejszych francuskich konfliktach zbrojnych XIX i XX w. S艂u偶yli w niej tak Francuzi jak i cudzoziemcy, kt贸rzy po 5 latach s艂u偶by otrzymywali automatycznie obywatelstwo francuskie, co by艂o przyn臋t膮 nie do pogardzenia przez wielu cudzoziemc贸w, w tym r贸wnie偶 Polak贸w. Przypuszcza si臋, 偶e od 1500 do 3000 Polak贸w s艂u偶y艂o w Legii Cudzoziemskiej we Francuskiej Afryce P贸艂nocnej i Zachodniej, czyli tak偶e w Maroku. Po odbyciu s艂u偶by wielu polskich weteran贸w Legii Cudzoziemskiej osiedli艂o si臋 tu na sta艂e. Arkadiusz 呕ukowski szacuje, 偶e w okresie mi臋dzywojennym w Algierii i Maroku mieszka艂o od 2 do 4 tysi臋cy Polak贸w – 偶o艂nierzy Legii Cudzoziemskiej i jej weteran贸w („Diaspora polska” Krak贸w 2001).

Mieszkali w Maroku r贸wnie偶 Polacy, kt贸rzy przybyli tu z w艂asnej woli z Francji jako osadnicy. Byli w艣r贸d nich robotnicy fabryczni i portowi, ale r贸wnie偶 grupki polskich przedsi臋biorc贸w i przedstawicieli wolnych zawod贸w. By艂o ich w sumie kilkuset i mieszkali g艂贸wnie w najwi臋kszym mie艣cie maroka艅skim - Casablance. Tutaj Polacy nawet zorganizowali si臋, zak艂adaj膮c „Dom Polski” (Boles艂aw Wierzbia艅ski „Polacy w 艣wiecie” Londyn 1946). II wojna 艣wiatowa (1939-45) przyczyni艂a si臋 do jego upadku.

W okresie mi臋dzywojennym spora grupa znanych Polak贸w z Polski odwiedzi艂a Maroko. Byli w艣r贸d nich m.in.: w latach 1925-26 zwi膮zany z Poznaniem dziennikarz hr. Mieczys艂aw Dunin-Borkowski; w 1926 roku geolog, p贸藕niejszy profesor Uniwersytetu Jagiello艅skiego Bohdan 艢widerski; w 1929 roku entomolog i podr贸偶nik Witold Eichler, kt贸ry t臋 podr贸偶 opisa艂 w „Kartach z podr贸偶y po Maroku”, drukowanych w „Gazecie Pabianickiej” (1929); dziennikarz i podr贸偶nik Henryk Janiewicz; w 1931 roku podr贸偶nik, taternik i uczestnik balonowych lot贸w do granic stratosfery Konstanty Jodko-Narkiewicz, kt贸ry w Maroku dokona艂 samotnych wej艣膰 na szereg szczyt贸w, co opisa艂 w reporta偶u pt. „Samotna wyprawa polska na szczyty Atlasu”, zamieszczonym w krakowskim „Ilustrowanym Kurierze Codziennym” (1931, nr 322); Leon Najman-Mirza Kryczy艅ski, autor ksi膮偶ki „Pod s艂o艅cem Marokka” (Wilno 1934).

Jeden z as贸w polskiego lotnictwa, podpu艂kownik pilot Skar偶y艅ski Stanis艂aw (1899-1942) w dniach 1 lutego-5maja 1931roku wraz z por. in偶. Antonim Markiwiczem ws艂awi艂 si臋 lotem dooko艂a Afryki, przelatuj膮c tras臋 d艂ugo艣ci 25 770km. Trasa bieg艂a z Warszawy przez Ateny, Kair, Chartum, Elizabethville, Dakar, Casablank臋 (Maroko), Pary偶 i z powrotem do Warszawy. Lot ten opisa艂 w ksi膮偶ce „25 770 km ponad Afryk膮 (1931).

W tym偶e samym roku inny znany pilot polski, major Mateusz I偶ycki, w 1931 roku zdobywca I nagrody za najlepsze osi膮gni臋ci wysoko艣ci na mi臋dzynarodowych zawodach awionetek w Zagrzebiu (Jugos艂awia, dzisiaj Chorwacja), odby艂 w nast臋pnym roku szereg lot贸w nad Marokiem, kt贸re opisywa艂 w krakowskim dzienniku „I.K.C.”: „Czerwone miasto w skwerze – Marrakesz”, „Miasta jak z bajki: Rabat i Casablanka” i in.

Pod koniec lat 30. osiad艂 w Maroku artysta malarz, wychowanek krakowskiej Akademii Sztuk Pi臋knych i paryskiej Ecole Nat. Des Beaux Arts oraz wynalazca emalii na sucho Aleksander Teslar (ur. 1899). Podj膮艂 wypraw臋 karawanow膮 dooko艂a Maroka w celach artystycznych, po czym osiad艂 w Marrakeszu, gdzie prowadzi艂 atelier malarskie. Zorganizowa艂 szereg wystaw swych prac w Casablance, Marrakeszu, Rabacie i Fezie oraz w Nicei (Francja) i w warszawskiej Zach臋cie.

Po wojnie osiedli艂o si臋 w Maroku troch臋 polskich kombatant贸w, 偶o艂nierzy oddzia艂贸w polskich na Zachodzie i uchod藕c贸w polskich; liczb臋 108 uchod藕c贸w polskich poda艂y oficjalne dane administracji francuskiego Maroka w 1952 roku. Ca艂膮 Poloni臋 w Maroku w 1952 roku oceniano na ok. 1000 os贸b („Rocznik Polonii 1952” Londyn). Kombatanci polscy za艂o偶yli w Casablance w 1950 roku Stowarzyszenie Polskich Kombatant贸w Okr臋g Maroko (Association d’Entr’aide des Anciens Combattants Polonais en Maroc), kt贸re podlega艂o organizacyjnie Oddzia艂owi SPK we Francji. Kierowali nim m.in. 艢liwi艅ski i K. Szturnecki. Stowarzyszenie upad艂o kiedy po uzyskaniu przez Maroko niepodleg艂o艣ci w 1956 roku wi臋kszo艣膰 Polak贸w wyjecha艂a do Francji.

Swoistym kuriozum by艂o za艂o偶enie w Casablance w 1974 roku przez urodzonych w Maroku Polak贸w Henryka Wodzi艅skiego i Mieczys艂awa Wodzi艅skiego Polskiego Klubu Szachowego.

Maroko, tak jak wiele innych pa艅stw afryka艅skich, po uzyskaniu niepodleg艂o艣ci przyst膮pi艂o jednocze艣nie do jak najwi臋kszego uniezale偶nienia si臋 pod wzgl臋dem gospodarczym od swojej by艂ej metropolii - Francji, a jednocze艣nie do rozwoju zaniedbanej przez kolonizator贸w gospodarki. Na podstawie um贸w mi臋dzy rz膮dami Polski i Maroka, w kraju tym od lat 70. do po艂owy lat 90. XX w. przebywa艂o ka偶dego roku setki polskich specjalist贸w i budowniczych obiekt贸w gospodarczych budowanych na zam贸wienie rz膮du maroka艅skiego. Spora grupa polskich kobiet podczas pobytu w Maroku wysz艂a za m膮偶 za Maroka艅czyk贸w i pozosta艂a na sta艂e w Maroku. Dzisiaj do przesz艂o艣ci nale偶膮 kontraktowi pracownicy w Maroku.

Wed艂ug danych polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych z po艂owy lat dziewi臋膰dziesi膮tych w Maroku mieszka艂o od 115 do 200 Polak贸w, g艂贸wnie ma艂偶e艅stw mieszanych. W Rabacie dzia艂a艂o w贸wczas Towarzystwo Kulturalne „Polonia”. Jednak liczba Polak贸w w Maroku w tym czasie by艂a wi臋ksza, gdy偶 opr贸cz os贸b z nowej fali emigracyjnej pozosta艂o troch臋 Polak贸w ze starej emigracji (przedwojennej i powojennej). Oblicza si臋, 偶e wszystkich os贸b polskiego pochodzenia jest w Maroku oko艂o 500.

Wed艂ug danych niedawno og艂oszonych na stronie internetowej Konsulatu Generalnego RP w Casablance, Polonia w Maroko obejmuje 210 os贸b, kt贸re posiadaj膮 obywatelstwo polskie i kilkana艣cie (15 wraz z dzie膰mi) os贸b pochodzenia polskiego, kt贸re posiadaj膮 obywatelstwa obcych pa艅stw, ale podtrzymuj膮 kontakty z Konsulatem, niekiedy bardzo 偶ywe. Spo艣r贸d obywateli polskich na sta艂e zamieszkuj膮cych w Maroku 130 to osoby doros艂e, a 80 to m艂odzie偶 do lat 18. W艣r贸d tych 210 os贸b s膮 Polki urodzone w Polsce, kt贸re wysz艂y za m膮偶 za Maroka艅czyk贸w lub innych obcokrajowc贸w, absolwent贸w polskich uczelni, oraz ich dzieci (r贸wnie偶 Polak o偶eniony z Marokank膮 i jego dzieci); Polki urodzone w Polsce, kt贸re wysz艂y za m膮偶 za Maroka艅czyk贸w, poznawszy ich zwykle podczas pobytu (zwykle pracy) w krajach Europy zachodniej; obywatele polscy urodzeni w Maroku (zwykle dzieci ma艂偶e艅stw mieszanych) pozostaj膮cy w zwi膮zkach ma艂偶e艅skich z obywatelami maroka艅skimi i ich dzieci (r贸wnie偶 Polacy z Maroka o偶enieni z obywatelami polskimi urodzonymi w Polsce); potomkowie emigrant贸w z okresu mi臋dzywojennego; emigranci z okresu II Wojny 艢wiatowej posiadaj膮cy status uchod藕c贸w; specjali艣ci pracuj膮cy na kontraktach indywidualnych lub prowadz膮cy indywidualn膮 dzia艂alno艣膰 gospodarcz膮 oraz ich rodziny; Polacy i Polki, zwykle jednocze艣nie obywatele pa艅stw zachodnich, zazwyczaj pozostaj膮cy w zwi膮zkach ma艂偶e艅skich z cudzoziemcami oraz Maroka艅czycy, kt贸rzy nabyli lub kt贸rym nadano obywatelstwo polskie, a tak偶e osoby nie znaj膮ce polskiego i kultury polskiej, kt贸rym potwierdzono posiadanie polskiego obywatelstawa z urodzenia.

Wi臋kszo艣膰 Polak贸w mieszka w Casablence i Rabacie czy w bliskim s膮siedztwie tych miast.

Zdecydowan膮 wi臋kszo艣膰 tutejszej najnowszej Polonii stanowi膮 Polki urodzone w Polsce, 偶ony Maroka艅czyk贸w, kt贸rzy studiowali w Polsce i ich dzieci. Ta grupa Polonii, o charakterze inteligenckim, jest najbardziej zwi膮zana z Polsk膮, jej kultur膮 i tradycj膮. Sprzyja temu zapewne znajomo艣膰 Polski i j臋zyka polskiego przez Maroka艅czyk贸w, a tak偶e 偶ywiony przez nich sentyment do naszego kraju. Dzieci nale偶ace do tej grupy najcz臋艣ciej znaj膮 dobrze j臋zyk polski, kt贸ry zwykle wynios艂y z rodzinnych dom贸w, gdzie pos艂uguj膮 si臋 nim na co dzie艅. Natomiast specjali艣ci polscy, kt贸rzy dominowali liczbowo jeszcze na pocz膮tku lat 90-tych, stanowi膮 dzi艣 zupe艂ny margines. Przedwojenne i powojenne grupy Polak贸w licz膮 dzisiaj po kilkana艣cie os贸b. Ich potomk贸w, w wi臋kszo艣ci ju偶 wynarodowionych, musi by膰 du偶o wi臋cej (www.consulatpl.ma).

Polacy w Maroku nale偶膮 pod wzgl臋dem zamo偶no艣ci do klasy 艣redniej i wy偶szej. Kilku Maroka艅czyk贸w, m臋偶贸w obywatelek polskich jest przemys艂owcami, handlowcami lub po艣rednikami w handlu nieruchomo艣ciami. Kilku innych pracuje w wolnych zawodach b臋d膮c wsp贸艂w艂a艣cicielami klinik lub w艂a艣cicielami dobrze prosperuj膮cych gabinet贸w lekarskich. Kilku obywateli polskich, lekarzy, dentyst贸w i weterynarzy prowadzi prywatne praktyki. Grupa ta jest najzamo偶niejsza, do艣膰 wp艂ywowa i, jak ju偶 wspomnia艂em, zwi膮zana z Polsk膮 emocjonalnie. Polacy z klasy 艣redniej s膮 zazwyczaj pracownikami administracji, bankowo艣ci lub osobami zatrudnionymi w przedsi臋biorstwach przemys艂owych i handlowych. Nie zanotowano przypadku, aby kt贸ry艣 z polskich obywateli nale偶a艂 do marginesu spo艂ecznego (www.consulatpl.ma).

W wyborach do Sejmu i Senatu RP 25 wrze艣nia 2005 roku wzi臋艂o udzia艂 w Maroku 59 obywateli polskich, na 141 os贸b uprawnionych do g艂osowania.

Znanymi potomkami starej emigracji s膮 dwaj Maroka艅czycy i jednocze艣nie Polacy, bracia Henryk Wodzi艅ski i Mieczys艂aw Wodzi艅ski.

Henryk urodzi艂 si臋 w Casablance w 1938 roku jako syn emigrant贸w polskich. Jest ekonomist膮 i „wszechstronnym” sportowcem (kolarstwo, tenis, aikido, kendo, rugby), jednak przede wszystkim szermierzem. Jest cz艂onkiem Federation Royale Marocaine d’Escrime, by艂 uczestnikiem i zwyci臋zc膮 mi臋dzynarodowych turniej贸w szermierczych, mistrzem Maroka we florecie 1968 i szpadzie 1969, laureatem z艂otego medalu w mi臋dzynarodowych rozgrywkach szermierczych Open d’Escrime w Maroku 1972, trenerem reprezentacji narodowej na Igrzyska 艢r贸dziemnomorskie w Casablance w 1983 roku, jest korespondentem i sprawozdawc膮 sportowym Radio-Maroc, attache prasowym Federation Royale Marocaine d’Escrime. Jako ekonomista Henryk Wodzi艅ski by艂 g艂贸wnym ksi臋gowym kilku znanych firm w Casablance, a w 1984 roku kontrolerem finans贸w afryka艅skich, z siedzib膮 w Burkina Faso, mianowanym na to stanowisko przez Organizacj臋 do Spraw Wy偶ywienia i Rolnictwa ONZ. Henryk Wodzi艅ski uwa偶a siebie za Maroka艅czyka i Polaka. W 1974 roku by艂 wsp贸艂za艂o偶ycielem Polskiego Klubu Szachowego w Casablence i by艂 i jest inicjatorem, wsp贸艂organizatorem i uczestnikiem polsko-maroka艅skich imprez kulturalnych i sportowych. W 1970 roku by艂 akredytowanym w Maroku przedstawicielem Polskiej Federacji Szermierki.

Mieczys艂aw urodzi艂 si臋 w Casablance w 1944 roku i jest dziennikarzem i pedagogiem. By艂 wyk艂adowc膮 j臋zyka francuskiego i angielskiego w kilku presti偶owych szko艂ach Casablanki oraz doradc膮 j臋zykowym i prawnym m.in. Cabinet d’Etudes et d’Expertises Rochd 1982-99. Jest r贸wnie偶 znanym dziennikarzem (reporter, sprawozdawca sportowy, krytyk muzyczny i teatralny, kronikarz) maroka艅skiej prasy francuskoj臋zycznej, m.in.: „Le Petit Marocain”, „Continent”, „Hebdo-Sports”, „Le Matin”, „Le Matin du Sahara”, „Maroc-Soir”, „Matin Magazine”, „Matin-Societe”, „Le Matin du Sahara et du Maghreb”. Mieczas艂aw, podobnie jak jego brat Henryk, czuje si臋 jednocze艣nie Maroka艅czykiem i Polakiem. W prasie maroka艅skiej jest komentatorem w dziedzinie wsp贸艂czesnej i historycznej tematyki polskiej. Przet艂umaczy艂 na j臋zyk francuski ksi膮偶k臋L. Milka „Droga do niepodleg艂o艣ci. Polityka Francji wobec Maroka 1944-1953” (1997). Interesuje go historia Polski i wraz z bratem inicjuje, wsp贸艂organizuje i uczestniczy w polsko-maroka艅skich imprezach kulturalnych i sportowych. Mieczys艂aw Wodzi艅ski jest wielkim i zas艂u偶onym ambasadorem Polski i spraw polskich w Maroku.

Dzisiaj jedyn膮 polsk膮 organizacj膮 spo艂eczn膮 jest dzia艂aj膮cy aktywnie w Casablance klub kobiecy pod nazw膮 „Weso艂e Kumoszki”, powsta艂y pod koniec XX w. przy Konsulacie Generalnym RP. Organizuje on comiesi臋czne spotkania kulturalne, po艣wi臋cone poezji, muzyce (艣piew ch贸ralny), sztuce filmowej i teatralnej. Organizuje przyj臋cia i zabawy polonijne, w tym huczne zabawy sylwestrowe i karnawa艂owe oraz, wraz ze szko艂膮 polsk膮, imprezy dla dzieci. Tradycyjnie z okazji 艢wi臋ta Kobiet organizuje w marcu spektakl teatralno-poetycki. Z okazji 艣wi膮t narodowych klub wsp贸艂uczestniczy w organizowaniu tradycyjnych ju偶 dni kultury polskiej.

Drug膮 aktywn膮 polsk膮 plac贸wk膮 w Maroku, dzia艂aj膮c膮 r贸wnie偶 w Casablance, jest Maroka艅skie Towarzystwo Chopinowskie. Organizuje ono koncerty muzyczne z udzia艂em znanych pianist贸w z ca艂ego 艣wiata, w tym Polski , oraz mi臋dzynarodowy konkurs pianistyczny dla m艂odych talent贸w. Towarzystwo wydaje w艂asny periodyk po艣wi臋cony muzyce, ruchowi chopinowskiemu, a tak偶e Polsce.

Wed艂ug witryny „艢wiat Polonii” w Maroku dzia艂aj膮 r贸wnie偶 Towarzystwo Kulturalne "POLONIA" w Maroku w Rabacie i Towarzystwo Przyja藕ni Polsko-Maroka艅skiej w Casablanka – Oasis.

W Rabacie przy Ambasadzie RP dzia艂a szko艂a polska, a w Casablance jej punkt konsultacyjny. Szko艂a ta powsta艂a w 1975 roku, celem zapewnienia dzieciom licznie przybywaj膮cych do Maroka kooperantom polskim kontaktu z j臋zykiem ojczystym. W latach 70-tych i 80-tych liczy艂a prawie 200 uczni贸w. W Rabacie odbywa艂y si臋 egzaminy dojrza艂o艣ci. Obecnie, z racji stopniowego zmniejszania si臋 liczebno艣ci polskiej spo艂eczno艣ci w Maroku, funkcjonuje jako Szkolny Punkt Konsultacyjny (SPK), a jej dyrektorem od 1996 roku jest Gra偶yna Pietrzak. W 2005 roku SPK mia艂 33 uczni贸w. Nauczanie odbywa si臋 od I klasy szko艂y podstawowej do III klasy liceum. Uczniowie ucz膮 si臋 obok j臋zyka polskiego polskiej historii i geografii. Zaj臋cia maj膮 miejsce dwa razy w tygodniu, na przemian w Rabacie i Casablance. Kontrola umiej臋tno艣ci odbywa si臋 w systemie korespondencyjnym, poprzez wysy艂ane do Warszawy prace kontrolne, kt贸re stanowi膮 podstaw臋 do wydawania 艣wiadectw zako艅czenia roku, uznawanych w polskim systemie o艣wiaty. Grono pedagogiczne liczy 5 nauczycieli. SPK podlega merytorycznie Zespo艂owi Szk贸艂 dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywaj膮cych za Granic膮, funkcjonuj膮cym w strukturze Ministerstwa Edukacji i Narodowej i Sportu. Szko艂a polska jest wa偶nym o艣rodkiem integruj膮cym miejscow膮 spo艂eczno艣膰 polsk膮. Op贸cz realizowania zada艅 edukacyjnych, organizuje liczne, atrakcyjne uroczysto艣ci, imprezy kulturalne i spotkania, a tak偶e wieczornice i pikniki sportowe dla dzieci i starszej cz臋艣ci spo艂ecze艅stwa. Finansowana jest tak偶e ze sk艂adek Polonii maroka艅skiej (ambpologne.ma).

Chocia偶 Konsulat RP w Casablance utrzymuje, 偶e w 艣wietle ustawodawstwa maroka艅skiego sytuacja prawna obywateli polskich nie r贸偶ni si臋 w zasadzie od sytuacji innych grup narodowo艣ciowych, a w codziennej praktyce w艂adz, urz臋d贸w i s膮d贸w maroka艅skich Konsulat nie odnotowa艂 nigdy przypadk贸w dyskryminowania Polak贸w i 偶e w rodzinach polsko-maroka艅skich panuje zazwyczaj swoboda religijna, i 偶e nie spotyka si臋 w nich zwykle tar膰 na tle religijnym, faktem jest 偶e pewna cz臋艣膰 Polek zosta艂a zmuszona do przej艣cia na islam i jednocze艣nie nie kultywuje polsko艣ci („Diaspora polska” Krak贸w 2001, s. 419).

M艂odzie偶 z polskich rodzin cz臋sto studiowa艂a i studiuje na uniwersytetach zachodnioeuropejskich, a kilka os贸b studiowa艂o i studiuje w Polsce. Cz臋sto takie wyjazdy na studia maj膮 charakter definitywnego opuszczenia Maroka, co uszczupla polsk膮 diaspor臋 w tym kraju.

W Maroku nie by艂o i nie ma polonijnych organizacji o charakterze religijnym i dzia艂alno艣膰 duszpasterska w艣r贸d Polak贸w jest sporadyczna. Zwykle z okazji wi臋kszych 艣wi膮t katolickich odprawiane s膮 nabo偶e艅stwa po polsku. Sta艂膮 dzia艂alno艣膰 duszpastersk膮 w艣r贸d Polak贸w prowadzi艂 jedynie ks. Tadeusz Jania SDB w drugiej po艂owie lat 70. By艂 od 1974 roku duszpasterzem Polak贸w w Afryce P贸艂nocnej z siedzib膮 w Algierze. W 1976 roku przeni贸s艂 si臋 do Maroka, jednak po roku pracy zosta艂 st膮d wydalony przez w艂adze maroka艅skie do Francji.

P贸藕niej do pracy duszpasterskiej w Maroku zostali skierowani polscy franciszkanie. Pracuj膮 jednak w parafiach maroka艅skich – w艣r贸d wszystkich katolik贸w maroka艅skich, a nie tylko Polak贸w. Niewielki ich klasztor i ko艣ci贸艂 znajduj膮 si臋 w dzielnicy portowej Casablanki; polscy franciszkanie pracuj膮 w Casablance, Marrakeszu, Tetuanie, a w Rabacie - ojciec Symeon z Prowincji 艢wi臋tej Jadwigi. W Kenitra pracuje (2006 r.) salezjanin, ojciec Piotr Szumny. Dla Polak贸w odprawiaj膮 jedynie polskie nabo偶e艅stwa podczas najwi臋kszych 艣wi膮t religijnych. Np. z inicjatywy zamieszka艂ej w Rabacie Polonii, odby艂a si臋 w Niedziel臋 Wielkanocn膮 16 kwietnia 2006 roku. msza w j臋zyku polskim, po艂膮czona z tardycyjnym 艣wi臋ceniem pokarm贸w, kt贸r膮 odprawi艂 w ko艣ciele 艣w. Franciszka w Rabacie franciszkanin, ojciec Barnaba Dziekan; we mszy uczestniczy艂o 25 os贸b.

W 2004 roku pracowa艂o w Maroku 4 polskich franciszkan贸w oraz 3 siostry zakonne ze zgromaduenia Franciszkanek Misjonarek Maryi, kt贸re r贸wnie偶 pracuj膮 w艣r贸d katolik贸w maroka艅skich. Czwarta polska siostra zakonna jest na plac贸wce si贸str zgromadzenia 艣wi臋tej Matki Teresy z Kalkuty w Tangerze. W katedrze katolickiej w Rabacie w jej prezbiterium wisz膮 tylko dwa obrazy: jeden z nich przedstawia 艣wi臋tego Maksymiliana Kolbego, a drugi Matk臋 Bosk膮 Cz臋stochowsk膮.

Polskich franciszkan贸w pracuj膮cych w Maroku odwiedzi艂 w maju 2004 roku ich prze艂o偶ony – minister prowincjalny Zakonu Braci Mniejszych Franciszkan贸w Prowincji Wniebowzi臋cia NMP w Polsce (Katowice), o. J贸zef Czura OFM wraz z ojcem definitorem Dymitrem. O. Czura sw贸j pobyt w Maroku opisa艂 j膮 w wydanym li艣cie do wsp贸艂braci zakonnych (Witryna: MISJE OFM).

Wielkim wydarzeniem tak dla katolik贸w polskich jak i katolik贸w maroka艅skich by艂a wizyta apostolska w Maroku „polskiego” papie偶a Jana Paw艂a II. Du偶ym echem na 艣wiecie, szczeg贸lnie muzu艂ma艅skim, odbi艂o si臋 Jego spotkanie z m艂odzie偶膮 muzu艂ma艅sk膮 w Casablance 19 sierpnia 1985 roku.

Podczas II wojny 艣wiatowej 1939-45 w Maroku musieli by膰 i na pewno byli oraz s膮 po 1945 roku z tych czy innych powod贸w Polacy spoza Polski, g艂贸wnie z Francji i Stan贸w Zjednoczonych Ameryki. Polacy ameryka艅scy stanowili du偶y odsetek armii ameryka艅skiej podczas II wojny 艣wiatowej. St膮d w operacji Torch (ang. Pochodnia), czyli anglo-ameryka艅ska operacji desantowej rozpocz臋tej 8 listopada 1942 na terenie Maroka, musia艂o bra膰 udzia艂 wielu Amerykan贸w polskiego pochodzenia i Polak贸w mieszkaj膮cych w USA. Ilu ich by艂o i ilu ponios艂o tu 艣mier膰 w walkach mog艂y by powiedzie膰 nam dokumenty w archiwach ameryka艅skich. R贸wnie偶 i po wojnie nie mog艂o zabrakn膮膰 Polak贸w ameryka艅skich w ameryka艅skich bazach wojskowych w Maroku. Jednym z Polak贸w, kt贸ry stacjonowa艂 w takiej bazie by艂 zawodowy podoficer armii ameryka艅skiej Feliks Korfanty, wnuk wielkiego polskiego wodza 艣l膮skiego Wojciecha Korfantego (1873-1939).

W lipcu 1959 roku Polska i Maroko nawi膮za艂y stosunki dyplomatyczne na szczebu ambasad. Ambasada polska jest w stolicy kraju – Rabacie, natomiast Konsulat Generalny PRL zosta艂 otwarty w najwi臋kszym i jednocze艣nie portowym mie艣cie kraju - w Casablance (dzisiaj Konsulat RP). Ostatnio zosta艂 utworzony Konsulat Honorowy RP w Agadirze (konsul honorowy Krzysztof Albert). W dniu 30 czerwca 2005 roku w Pa艂acu Kr贸lewskim w Agadirze pani Joanna Wronecka z艂o偶y艂a na r臋ce kr贸la Mohammeda VI listy uwierzytelniaj膮ce, akredytuj膮ce j膮 jako nowego ambasadora nadzwyczajnego i pe艂nomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Kr贸lestwie Maroka.

Kr贸l Hassan II (1961-1999) by艂, a jego nast臋pca Mohammed IV jest przyja藕nie ustosunkowany do Polski. Hassan II odwiedzi艂 Polsk臋 w 1966 roku. Natomiast w 1992 roku mia艂a miejsce pierwsza oficjalna wizyta szefa dyplomacji RP w Maroku, min. Krzysztofa Skubiszewskiego. W 1996 roku oficjaln膮 wizyt臋 w Polsce z艂o偶y艂 premier i minister spraw zagranicznych Maroka Abdellatif Filali, a w maju 2000 roku z wizyt膮 oficjaln膮 w Maroku przebywa艂 premier Jerzy Buzek. Obydwie strony potwierdzi艂y w贸wczas wol臋 zacie艣nienia wsp贸艂pracy i nadania stosunkom wzajemnym priorytetowej rangi. Prezydent RP Aleksander Kwa艣niewski uczestniczy艂 w pogrzebie Hassana II w Rabacie w lipcu 1999 roku.

Rz膮d Maroka, pragn膮cy jak najnajwi臋cej i jak najszybciej uniezale偶ni膰 si臋 od by艂ej metropolii kolonialnej – Francji, szczeg贸lnie w sferze gospodarczej, nawi膮za艂 blipsz膮 wsp贸艂prac臋 z szeregiem pa艅stw, kt贸re by艂y zainteresowane rozwojem stosunk贸w gospodarczych z Marokiem. Nie uciekano od pomocy ze strony pa艅stw socjalistycznych, a wi臋c tak偶e i Polski. Tym bardziej, 偶e Polska udziela艂a krydyty na zakup maszyn i urz膮dze艅 dla realizacji maroka艅skich plan贸w rozwojowych. Dzi臋ki tym kredytom i po偶yczkom ju偶 w 1966 roku Centrozap zawar艂 porozumienie o eksploatacji z艂贸偶 potasu w Khemisset, a potem powsta艂y w Maroku cukrownie czy szpital, zbudowane ca艂kowicie przez Polsk臋 i Polak贸w. Polska szkoli艂a r贸wnie偶 specjalist贸w maroka艅skich, m.in. personel medyczny; zorganizowana by艂a r贸wnie偶 wsp贸艂praca polskich i maroka艅skich szpitali dzieci臋cych. Rz膮dy polski i maroka艅ski podpisa艂y r贸wnie偶 umowy o wsp贸艂pracy naukowej i technicznej. W Akademii Rolniczej w Krakowie za艂o偶ono Instytut Rolnictwa i Le艣nictwa Tropikalnego skupiaj膮cy swoje zainteresowania m.in. na Maroku. W po艂owie lat 90-tych obroty handlowe polsko-maroka艅skie osi膮gn臋艂y sum臋 120 mln USD rocznie.

Mechanik, geotechnik, p贸藕niejszy profesor Politechniki Warszawskiej Kazimierz Thiel w latach 1960-63 by艂 kierownikiem Zak艂adu Materia艂贸w w Laboratorium Pub. d’Essais et d’Et. (filia Instytutu Paryskiego) w Casablanka. Biochemik Janusz Trzebi艅ski z Uniwersytetu Pozna艅skiego by艂 w 1962 roku pracownikiem naukowym Centre de Recherches Agronomiques w Rabacie. Zoologiczne badania terenowe i laboratoryjne prowadzi艂 w Maroku prof. Adolf Riedel z Uniwersytetu Warszawskiego. Geolog Stanis艂aw Wdowiarz, profesor Akademii G贸rniczo-Hutniczej w Krakowie, od 1977 roku wsp贸艂pracowa艂 ze s艂u偶b膮 geologiczn膮 Maroka. Jako przedstawiciel 艢wiatowej Organizacji Zdrowia profesorem farmakologii uniwersytetu w Rabacie 1966-67 by艂 Jan Venulet, by艂y 偶o艂nierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego 1944.

Trzeba podkre艣li膰 du偶e sukcesy polskich urbanist贸w i architekt贸w pracuj膮cych nad planami rozwojowymi miast Maroka. Zapocz膮tkowa艂 je architekt (p贸藕niej profesor Politechniki Warszawskiej) Zbigniew Ihnatowicz wybudowanym pawilonem wystawowym w Casablance w 1962 roku. R贸wnie偶 projektantem pawilonu na wystaw臋 w Casablance ale w 1968 roku by艂 architekt wn臋trz Henryk Jerzy Wi艣niewski. Architekt Aleksander Szwejkowski otrzyma艂 z艂oty medal na wystawie w Casablance w 1975 roku. Da艂 si臋 tu pozna膰 jako architekt r贸wnie偶 Stanis艂aw Kucharski.

Maroko, a w艂a艣ciwie maroka艅skie pasmo g贸rskie Wysoki Atlas (najwy偶szy szczyt D偶abal Tubkal 4165 m), zapisa艂o si臋 w dziejach polskiej turystyki g贸rskiej. W g贸ry te wybrali si臋 kilka razy – w 1934,1967, 1969 i 1972 roku – polscy alpini艣ci. Wypraw臋 w 1934 roku zainicjowa艂 znany taternik i alpinista (i in偶. rolnik – profesor Uniwersytetu Jagiello艅skiego) Jan Kie艂pi艅ski. Poza nim brali w niej udzia艂: B. Chwa艣ci艅ski, J.K. Dorawski, J. Golcz, L. Gorski, S. Gro艅ski, Z. Korosadowicz, K. Piotrowski, J.A. Szczepa艅ski i J. Wojsznis. Alpini艣ci dokonali pierwszych wej艣膰 na liczne szczyty w nieznanej jeszcze alpinistom cz臋艣ci Wysokiego Atlasu, albo przechodzili tam nowe trudne drogi. Wyprawa ta, obok polskiej wyprawy w Andy w 1933-34 i w Himalaje w 1939 roku (Polacy dokonali I wej艣cia na Nanda Devi Wschodni膮 7430 m), mia艂a prze艂omowe znaczenie dla polskiego alpinizmu, czyni膮c go znanym na 艣wiecie. Chwa艣ci艅ski i Wojsznis wydali ksi膮偶k臋 „W艣r贸d g贸r Marokka” (Warszawa-Lw贸w 1935). Natomiast Szczepa艅ski og艂osi艂 publikacje o wyparawie i Maroku: „Odkrywamy Atlas” (1934), „Sredniowiecze w XX wieku” (1934), „Polska wyprawa wysokog贸rska w Atlas, szkic syntetyczny” (1935) i „W 艣niegach i s艂o艅cu Afryki” (1935). Wyprawy polskie w Wysoki Atlas w 1967, 1969 i 1972 roku (Klubu Wysokog贸rskiego w Katowicach) roku wzbogaci艂y polskie osi膮gni臋cia alpinistyczne w og贸le i w tych g贸rach. Organizatorem wyprawy w 1969 roku by艂o Ko艂o Szczeci艅skie Klubu Wysokog贸rskiego, a jej kierownikiem prezes tego Ko艂a Maria Rewaj. W czasie wspinania si臋 na now膮 drog膮 w p贸艂nocnej 艣cianie masywu D偶ebel Ajui zgin臋艂a 17 lipca razem z Jolant膮 Lange. Druga wyprawa zorganizowana w 1969 roku odby艂a si臋 zim膮 – zdobywano szczyty w zimowych warunkach atmosferycznych, a brali w niej udzia艂 m.in. tacy znani alpini艣ci jak: Ryszar Schramm i Stanis艂aw Zierhoffer. Potem jeszcze wiele razy polscy alpini艣ci wybierali si臋 w Wysoki Atlas. Nie by艂y to ju偶 jednak tyle wyprawy pionierskie co raczej treningowe lub turystyczne. Do takich alpinist贸w-turyst贸w nale偶eli np. Janusz i Jadwiga Bro偶ek, kt贸rzy nawet wyszukiwali nowe drogi wspinaczkowe w Atlasie Wysokim w 1999 roku.

W kwietniu-maju 2004 roku mia艂a miejsce pierwsza polska wyprawa alpinistyczna na niezdobyte 艣ciany kanion贸w Taghii w Atlasie Wysokim w Maroku. Zesp贸艂 do艣wiadczonych wspinaczy specjalizuj膮cych si臋 w trudnej wspinaczce skalnej w sk艂adzie: David Kaszlikowski (kierownik wyprawy), Eliza Kubarska i Borek Szybi艅ski postawi艂 sobie za cel eksploracj臋 kanionu i pokonanie jednej z niezdobytych jeszcze 艣cian o wysoko艣ci ok. 600 m, co mu si臋 uda艂o. David Kaszlikowski to autor nowych dr贸g m.in. na bezludnych morskich turniach w Tajlandii i w Wietnamie (Zatoka Ha-Long) czy wsp贸艂autor drogi 1000-metrowej 艣cianie Citadel na Alasce. Za pokonanie tej 艣ciany zesp贸艂: K.Belczy艅ski, M.Tomaszewski i D.Kaszlikowski zosta艂 wyr贸偶niony presti偶owym Kolosem 2003 w kategorii Alpinizm i nominowany do nagrody Piolet d’Or za jedno z najlepszych 艣wiatowych osi膮gni臋膰 w alpinizmie 2003 roku.

Z Casablanki rozpocz膮艂 25 stycznia 1967 roku i tym porcie zako艅czy艂 29 kwietnia 1969 roku sw贸j g艂o艣ny rejs dooko艂a 艣wiata na jachcie 偶aglowym „Opty” (d艂. 9,85 m, wyporno艣ci 5 t) 偶eglarz, lotnik i dziennikarz Leonid Teliga. By艂 to pierwszy Polak i jeden z kilkunastu 偶eglarzy na 艣wiecie, kt贸rzy samotnie odbyli jachtem 偶aglowym rejs dooko艂a 艣wiata. Teliga w drodze z Suwa do Dakaru ustanowi艂 rekord samotnej 偶eglugi bez zawijania do portu – 165 dni (poprzedni, 162 dni, ustanowi艂 Amerykanin B. Gilboy w 1883 roku).

Podpisanie Umowy kulturalnej mi臋dzy Polsk膮 a Marokiem w 1969 roku zapocz膮tkowa艂o wsp贸艂prac臋 w dziedzinie kulturalno-naukowej mi臋dzy obu pa艅stwami. By艂a i jest ona raczej skromna, z jednej strony ze wzgl臋du na brak 艣rodk贸w finansowych na ten cel z obu stron, a z drugiej nale偶enie obu pa艅stw do innych stref kulturalnych, co cz臋sto utrudnia t臋 wsp贸艂prac臋. W okresie PRL-u prezentowali tu swoje prace lub wyst臋powali, zazwyczaj w ramach organizowanych wystaw sztuki polskiej, m.in.: graficy Andrzej Basaj i Edmund Piotrowicz, plastyk Krystyna Bieniek, pianista J贸zef Stompel, 艣piewaczka operowa Wanda Wermi艅ska. W latach 90-tych koncertowa艂 w Maroku wybitny pianista Piotr Paleczny (1996) i pochodz膮ca z Gda艅ska wiolonczelistka Katarzyna Ewald-Alemany.

Z wa偶niejszych polskich imprez kulturalnych w Maroku z ostatniego okresu nale偶y wymieni膰: uczestnictwo polskiego zespo艂u w Festiwalu Muzyki Sakralnej w Fezie (1998), wystaw臋 "Muzu艂manie w Polsce" (1999), koncert muzyki Chopina i Wieniawskiego w wykonaniu duetu Hartman贸w (2000), udzia艂 zespo艂u "Poltex" w Mi臋dzynarodowym Festiwalu Sztuki Ludowej w Marrakeszu (2000) i bardzo znanego ju偶 na 艣wiecie zespo艂u pie艣ni i ta艅ca "艢l膮sk" w Festiwalu Kultury w Rabacie (2001). W 2001 roku mia艂a te偶 miejsce w Rabacie wystawa "Solidarno艣膰 1980. 180 dni, kt贸re wstrz膮sn臋艂y 艣wiatem". Polski uczestnik wzi膮艂 udzia艂 w V Mi臋dzynarodowym Konkursie M艂odych Pianist贸w w Meknesie (2002). W lipcu 2003 roku Zesp贸艂 Ta艅ca Ludowego Uniwersytetu M. Curie-Sk艂odowskiej z Lublina trzykrotnie wyst膮pi艂 w ramach 38. Festiwalu Sztuki Ludowej w Marrakeszu (ambpologne.ma).

Chocia偶 wsp贸艂praca kulturalna Polski z Marokiem napotyka na szerg trudno艣ci, trwa jednak, a nawet si臋 rozwija, czego dowodem s膮 najnowsze polskie imprezy kulturalne w Maroku. I tak w dniach 18-24 listopada 2005 roku w galerii Nouriga (Casbah de Oudayas) odby艂a si臋 wystawa koronek z Koniakowa po艂膮czona ze sprzeda偶膮. W dniu 28 listopada 2005 roku w Teatrze im. Mohammeda V w Rabacie, w ramach 15 edycji "Tygodnia Filmu Europejskiego" zosta艂 wy艣wietlony film Jerzego Stuhra pt. "Pogoda na jutro". 21-25 kwietnia 2006 roku odby艂a si臋 wystawa wsp贸艂czesnej grafiki polskiej zorganizowanej przez Ambasad臋 RP w Rabacie, pt. "4 x Graphic Art". Prezentowa艂a ona prace 4 polskich artyst贸w grafik贸w skupionych wok贸艂 Akademii Sztuk Pi臋knych w Warszawie: dziekana Wydzia艂u Grafiki ASP prof. Andrzeja W臋c艂awskiego, Stanis艂awa Wieczorka, Rafa艂a Strenta oraz Agnieszki Cie艣li艅skiej-Kaweckiej. W dniach 16-20 czerwca 2006 roku odby艂 si臋 w Rabacie festiwal jazzowy "Jazz na Chellah". By艂a to 11 edycja tego wydarzenia, kt贸re jest organizowane przez Delegacj臋 Komisji Europejskiej i ambasady w Rabacie, instytuty kulturalne pa艅stw cz艂onkowskich oraz Ministerstwo Kultury Maroka. Jego kierownikiem artystycznym jest od 2005 roku polski saksofonista jazzowy Adam Piero艅czyk. 19 czerwca wyst膮pi艂 na tym festiwalu polski zesp贸艂 jazzowy, Simply Acoustic Trio, w sk艂adzie: Marcin Wasilewski (fortepian), S艂awomir Kurkiewicz (kontrabas), Micha艂 Mi艣kiewicz (perkusja). - No i naj艣wie偶sza informacja: Krystyna Feldman otrzyma艂a nagrod臋 aktorsk膮 7. Mi臋dzynarodowego Festiwalu Film贸w Autorskich w Rabacie (25.7.-2.8.2006) za kreacj臋 w filmie Krzysztofa Krauze "M贸j Nikifor". "M贸j Nikifor" jest pierwszym polskim filmem, kt贸ry zosta艂 zaprezentowany na tym festiwalu w jego siedmioletniej historii.

W roku akademickim 2003/2004 w Polsce studiowa艂o 18 student贸w maroka艅skich (w tym 4 na studiach doktoranckich). W艣r贸d studiuj膮cych by艂o 5 os贸b pochodzenia polskiego. Na uczelniach maroka艅skich nie studiowa艂 偶aden Polak.

W 2002 roku premier Jerzy Buzek podpisa艂 protok贸艂 o wsp贸艂pracy mi臋dzy Polskim Instytutem Geologicznym oraz maroka艅skim Biurem Prospekcji G贸rniczych (BRPM).

W dniach 19 kwietnia – 44 maja 2006 roku zosta艂y zorganizowane w Maroku Mi臋dzynarodowe Warsztaty Geomorfologiczne. Inicjatorami tego przedsi臋wzi臋cia byli pracownicy naukowi Wydzia艂u Geografii i Studi贸w Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Geomorfolog贸w Polskich, we wsp贸艂pracy z Uniwersytetem im. Mohammeda V w Rabacie. W warsztatach wzi臋艂o udzia艂 40 Polak贸w reprezentuj膮cych 16 o艣rodk贸w naukowych. Ich celem by艂o zapoznanie si臋 z kultur膮 oraz geografi膮 Maroka, jak r贸wnie偶 nawi膮zanie kontakt贸w naukowych. Trasa wyprawy wiod艂a od Ouarzazate, w膮w贸z rzeki Todgha i Dades, pustynne wydmy w Merzoudze, dolin臋 rzeki Ziz, miasta Errachidia oraz Midelt, do Rabatu i Casablanki.

Do 1989 roku, a wi臋c do kiedy Polska by艂a krajem komunistycznym, niewileu Polak贸w mog艂o podr贸偶owa膰 do Maroka. Upadek komunizmu otworzy艂 przed Polakami mo偶liwo艣膰 odkrywania pi臋kna i egzotyki tego kraju. Korzysta z tego tysi膮ce Polak贸w i liczba polskich turyst贸w w Maroku na pewno b臋dzie wzrasta艂a, chocia偶 Maroko nie stanowi jeszcze istotnej alternatywy turystycznej, zar贸wno ze wzgl臋du na odleg艂o艣膰 jak i konkurencj臋 innych kraj贸w 艣r贸dziemnomorskich. W 2001 roku Maroko odwiedzi艂o 8600 turyst贸w z Polski, w tym ok. 2000 indywidualnie. Natomiast Polsk臋 odwiedzi艂o w 2002 roku 837 Maroka艅czyk贸w.

W 1998 roku prywatnie przebywa艂 w Maroku, czyli jako turysta, prezydent RP Aleksander Kwa艣niewski; w Marrakeszu spotka艂 si臋 z kr贸lem Hassanem II. Dwa lata wcze艣niej, w maju 1996 roku, r贸wnie偶 i ja wraz z 偶on膮 podr贸偶owa艂em po Maroku. Zwiedzili艣my Tanger, Fez, Marrakesz, Settat, Casablank臋, Rabat, Kenitr臋 (prawdopodobnie z tego portu rybackiego pochodzi艂y sardynki w oliwie, kt贸re zna艂em jeszcze z Polski i kt贸re wci膮偶 lubi臋), Souk-el-Arba du Rhab i Larache, a z Fezu do Marrakeszu jechali艣my wzd艂u偶 g贸r Atlas (Ifrane, Azrou, Khenifra, Beni-Mellal). O tej porze roku ich wysokie wierzcho艂ki pokrywa艂 jeszcze 艣nieg, chocia偶 u ich podn贸偶a s艂o艅ce mocno ju偶 przygrzewa艂o. By艂o bardzo zielono (p贸藕niej ziemia jest spalona s艂o艅cem) i wsz臋dzie by艂o pe艂no naszych „polskich” bocian贸w. W Fezie byli艣my na maroka艅skim przedstawieniu pod gwiazdzistym niebem z Berberami p臋dz膮cymi na koniach i strzelaj膮cymi z karabin贸w w powietrze, maroka艅skimi ta艅cami i innymi wyst臋pami ludowymi; a wszystko to odbywa艂o si臋 przy suto zastawionym sto艂em z maroka艅skim jedzeniem. By艂o doprawdy egzotycznie i cudownie.

Ja by艂em w Markou jako turysta polski z Australii. Natomiast turyst膮 polskim w Maroku z Anglii by艂 genera艂 Micha艂 Tokarzewski-Karaszewicz (ur. 1893 Lw贸w), przed wojn膮 dow贸dca Okr臋g贸w Korpusu w Grodnie, Lwowie i Toruniu, a podczas kampanii wrze艣niowej dow贸dca grupy operacyjnej w bitwie nad Bzur膮, p贸藕niej zast臋pca dow贸dcy armii „Warszawa”, nast臋pnie komendant Zwi膮zku Walki Zbrojnej we Lwowie. Aresztowyny przez NKWD i zes艂any na Sybir, zwolniony po umowie Sikorski-Majskij w 1941 roku; dow贸dca 6 dywizji armii polskiej w ZSRR, nast臋pnie zast臋pca dow贸dcy Armii Polskiej na 艢rodkowym Wschodzie. Po wojnie mieszka艂 w Londynie. Zmar艂 w Casablance 22 maja 1964 roku podczas sp臋dzanego urlopu w Maroku.

W marcu 2000 roku by艂a w Maroku 偶ona prezydenta RP, Jolanta Kwa艣niewska. Przyjecha艂a tu wraz z grup膮 50 polskich dzieci, kt贸re przebywa艂y od 7 do 14 marca w Essaouirze. Dzieci te przyjecha艂y do Maroka dzi臋ki prowadzonej przez pani膮 Kwa艣niewsk膮 Fundacji „Porozumienie bez barier” i w ramach jej programu "Otw贸rzmy dzieciom 艣wiat ", oraz na zaproszenie Polskiej Izby Handlowej w Maghrebie i dzi臋ki wsparciu Stowarzyszenia Essaouira-Mogador. Podczas ich pobytu w Essaouirze, Polacy mieli okazj臋 spotka膰 swoich maorka艅skich koleg贸w. Zwiedzili tak偶e Agadir i Marrakesz.

Jak widzimy, r贸wnie偶 i afryka艅sko-arabskie Maroko ma sw贸j ca艂kiem spory udzia艂 w dziejach i 偶yciu narodu polskiego.

Marian Ka艂uski (21.8.2006)

Source: PAP


殴r贸d艂o: PAP
Martin Transports International
Pulaski Club
AA Video
CalPolonia