AzPolonia >> Artyku艂
Martin Transports International
Polacy w Macedonii

Data wstawienia: 20 sierpnia, 2007

Polacy trafiali r贸wnie偶 do Macedonii, co w dawnych wiekach nie by艂o wcale 艂atwe, chocia偶 kraj ten le偶y w Europie. Niestety, ich dzieje s膮 dotychczas prawie nieznane, czy raczej nie zosta艂y spisane. 呕aden historyk Polonii nie zainteresowa艂 si臋 nimi. Dlatego nieznane s膮 one nawet Polakom mieszkaj膮cym w dzisiejszej Macedonii i ambasadzie RP w Skopje - pisze Marian Ka艂uski.

Od ponad 30 lat zbieram wszelkie informacje, materia艂y i ksi膮偶ki o Polakach na 艣wiecie. Oczywi艣cie nie wy艂膮czaj膮c tych, kt贸re dotycz膮 Polak贸w w Macedonii i stosunk贸w polsko-macedo艅skich. Nie jest jednak 艂atwo i tanio zbiera膰 takie materia艂y w dalekiej Australii. Chocia偶 na pewno nie zebra艂em wszystkich informacji o Polakach w Macedonii, jest ich jednak dosy膰 na to, aby pokusi膰 si臋 na napisanie prawdopodobnie pierwszego w literaturze polskiej artyku艂u na ten temat. Co niniejszym czyni臋, likwiduj膮c kolejn膮 bia艂膮 plam臋 na mapie 艣wiata w odniesieniu do historii Polak贸w na 艣wiecie.

XXX

Macedonia – Republika Macedo艅ska (Република Македонија; na forum mi臋dzynarodowym tytu艂owana tymczasow膮 nazw膮: By艂a Jugos艂owia艅ska Republika Macedonii – BJRM, ang. FYROM) to pa艅stwo na P贸艂wyspie Ba艂ka艅skim, granicz膮ce od zachodu z Albani膮, od p贸艂nocy. z Serbi膮, od wschodu z Bu艂gari膮 i od po艂udnia z Grecj膮. Kraj ma obszar 25 713 km kw. i zamieszkuje go 2 045 000 os贸b, a jego stolic膮 jest Skopje. Macedonia jest krajem 艣r贸dl膮dowym i w przewa偶aj膮cej mierze wy偶ynno-g贸rskim; najwy偶szy szczyt Korab ma 2764 m. Ludno艣膰 kraju stanowi膮 Macedo艅czycy, kt贸rzy s膮 S艂owianami (68% ludno艣ci), Alba艅czycy (23%), Turcy (3,9%), Romowie (2,6%), Serbowie (1,8%) i inni (2,2%). 70% ludno艣ci wyznaje prawos艂awie, a 28% islam. W 2004 roku by艂o tu zaledwie ok. 3500 katolik贸w. Gospodarka kraju opiera si臋 g艂贸wnie na rolnictwie (rozwini臋te warzywnictwo i sadownictwo) i hodowli (owce). Przemys艂 g艂贸wnie przetw贸rczy – ma艂e lub 艣rednie zak艂ady przemys艂u spo偶ywczego, w艂贸kienniczego, metalowego, chemicznego i drzewnego, huta 偶elaza w Skopje, huty szk艂a, elektrownie wodne, kilka ma艂ych kopal艅 w臋gla brunatnego (Kumanowo), rud 偶elaza, chromu, cynku i o艂owiu oraz antymonu.

Macedonia jest star膮 europejsk膮 krain膮 historyczn膮. Do II wieku p.n.Chr. dzieli艂a losy staro偶ytnej Grecji, a nast臋pnie (po wojnach macedo艅skich) staro偶ytnego Rzymu. W VI i VII wieku ziemie macedo艅skie zosta艂y zasiedlone przez S艂owian, przyby艂ych tu z p贸艂nocy. W IX wieku nale偶a艂y do Bu艂garii, w X-XI wieku stanowi艂y samodzielne pa艅stwo, potem kolejno by艂y pod w艂adz膮 Bizancjum, Bu艂garii i Serbii. W 1395 roku zosta艂y podbite przez Turk贸w i pod ich panowaniem pozostawa艂y a偶 do pocz. XX w. W 1. po艂. XIX wieku powoli zacz臋艂a si臋 budzi膰 艣wiadomo艣膰 narodowa Macedo艅czyk贸w. Narasta艂 bunt wobec okupacji tureckiej. Pocz膮tkowo Macedo艅czycy jednoczyli z Bu艂garami, potem zwyci臋偶y艂a idea samostanowienia o w艂asnym losie. Po wojnie ba艂ka艅skiej 1912-13 ziemie macedo艅skie zosta艂y podzielone mi臋dzy Grecj臋, Serbi臋 i Bu艂gari臋. W Serbii (od 1918 roku Jugos艂awii) znalaz艂a si臋 艣rodkowa i p贸艂nocna cz臋艣膰 historycznej Macedonii. Serbowie zwalczyli narodowy ruch macedo艅ski. 1941-44 serbska Macedonia by艂a okupowana przez Bu艂gari臋, kt贸ra by艂a sojusznikiem hitlerowskich Niemiec. W 1945 roku komuni艣ci rz膮dz膮cy Jugos艂awi膮 utworzyli z Macedonii jedn膮 z republik zwi膮zkowych, co spowodowa艂o wzrost 艣wiadomo艣ci narodowej u Macedo艅czyk贸w (powsta艂 j臋zyk literacki, media macedo艅skie, szkolnictwo i uniwersytet narodowy od 1949 r. itd.). W chwili rozpadu Jugos艂awii – 8 wrze艣nia 1991 roku powsta艂o niepodleg艂e pa艅stwo macedo艅skie.

....................

Nie ma chyba kraju na 艣wiecie – nawet najbardziej odleg艂ego od Polski, do kt贸rego nie zawita艂by jaki艣 Polak czy Polacy. I to zanim rozwin臋艂a si臋 w 2. po艂. XX wieku turystyka na masow膮 skal臋.

....................

Przy dzisiejszych mo偶liwo艣ciach transportowych Macedonia nie le偶y daleko od Polski. Jednak prawie do ko艅ca XIX wieku tak w艂a艣nie by艂o. Poza tym Macedonia od ko艅ca XIV do pocz. XX wieku by艂a pod wyj膮tkowo brutalnym panowaniem tureckim. A Turcja do ko艅ca XVII wieku by艂a jednym z najwi臋kszych wrog贸w Polski. St膮d do XIX wieku kontakty Polak贸w z ziemiami dzisiejszej Republiki Macedo艅skiej by艂y bardzo rzadkie.

Zwi膮zany w贸wczas z Uniwersytetem Jagiello艅skim prof. Feliks Koneczny w swych „Dziejach 艢l膮ska” (Krak贸w 1897) wspominaj膮c bitw臋 z Turkami pod Warn膮 w 1444 roku pisze: „Ju偶 w lipcu 1443 roku ruszyli Polacy i Wegrzy na wsp贸lna wypraw臋, kt贸rej bardzo si臋 szcz臋艣ci艂o; odniesiono kilka zwyci臋stw, a sztandary polskie dosz艂y a偶 do miasta Filipopolis w Macedonii”. – By艂by to mo偶e pierwszy bezpo艣redni kontakt Polak贸w z Macedoni膮 gdyby Filipopolis naprawd臋 le偶a艂o w tym kraju. Niestety, miasto to nie ma nic wsp贸lnego ze wsp贸艂czesn膮 Macedoni膮; jest to dawna nazwa du偶ego miasta P艂owdiw w Bu艂garii.

Rycerstwo polskie nie by艂o wi臋c pierwszymi Polakami na ziemi macedo艅skiej. Ale na pewno byli nimi Polacy wzi臋ci w jasyr. Podczas licznych najazd贸w tatarskich i tureckich na p艂d.-wsch. ziemie Rzeczpospolitej wr贸g bra艂 w niewol臋 - jasyr nie tylko 偶o艂nierzy ale tak偶e ludno艣膰 cywiln膮. Najazdy te mia艂y cz臋sto na celu w艂a艣nie zdobycie jak najwi臋kszego jasyru, kt贸ry nast臋pnie by艂 sprzedawany lub wydawany na okup. Zabranych w jasyr Polak贸w mo偶na by艂o p贸藕niej spotka膰 w ca艂ym Imperium Ottoma艅skim jako niewolnik贸w albo – rzadziej – jako janczar贸w w armii tureckiej. Na pewno nie jedna setka Polak贸w wzi臋tych w jasyr trafi艂a do Macedonii. Z biegiem lat ludzie ci wtapiali si臋 w miejscowe spo艂ecze艅stwo, ulegali asymilacji.

Macedo艅czycy w codziennych modlitwach do Boga wznosili pro艣by o wyzwolenie spod wyj膮tkowo brutalnego panowania tureckiego. Tutaj, podobnie jak na terenie ca艂ych s艂owia艅skich Ba艂kan贸w, z wielk膮 czy raczej olbrzymi膮 rado艣ci膮 przyj臋to wiadomo艣膰 o zwyci臋stwie kr贸la polskiego Jana III Sobieskiego nad pot臋偶n膮 armi膮 tureck膮 pod Wiedniem 12 wrze艣nia 1683 roku. Ten fakt utrwali艂y pie艣ni ludowe o kr贸lu Janie III Sobieskim, 艣piewane w Macedonii do ko艅ca XIX wieku.

Wiemy, 偶e do przedrozbiorowej Polski przybywali uciekinierzy z Ba艂kan贸w – tak S艂owianie jak i Grecy. W贸wczas Polacy rozr贸偶niali tylko Chorwat贸w i Serb贸w. Dlatego nie ulega w膮tpliwo艣ci, 偶e w艣r贸d Serb贸w, a przede wszystkim Grek贸w osiad艂ych w Polsce byli r贸wnie偶 Macedo艅czycy. Z historii Piotrkowa Trybunalskiego dowiadujemy si臋, 偶e drug膮 po 呕ydach grup膮 ludno艣ciow膮 i religijn膮, kt贸ra przyby艂a do tego miasta byli prawos艂awni „Grecy z Macedonii” - uciekinierzy z Imperium Osma艅skiego, przyj臋ci przez Rzeczpospolit膮 w po艂owie XVIII wieku. Na mocy kr贸lewskiego przywileju w Piotrkowie osiedli艂o si臋 oko艂o 30 rodzin, kt贸rym kr贸l Stanis艂aw August Poniatowski pozwoli艂 na otwarcie w 1778 roku prawos艂awnej kaplicy p.w. Wszystkich 艢wi臋tych, w istniej膮cym do dzisiaj budynku siedzibie PTTK przy obecnym Placu Czarnieckiego 10, a wtedy ulicy Kr贸tkiej 15. Kaplica s艂u偶y艂a wiernym do 1844 roku. Mo偶e wszyscy cz艂onkowie tych 30 rodzin byli Grekami z Macedonii. Ja jednak my艣l臋, 偶e w艣r贸d nich mogli by膰 jacy艣 Macedo艅czycy.

Jan S. Bystro艅 w swej pracy „Dzieje obyczaj贸w w dawnej Polsce. Wiek XVI-XVIII” (t. 1, Warszawa 1960) pisze, 偶e w przedrozbiorowej Polsce „Do艣膰 m臋tne miano poj臋cie o S艂owia艅szczy藕nie ba艂ka艅skiej”. Np. konstytucja z 1634 roku pod nazw膮 Serb贸w uj臋艂a ca艂膮 ludno艣膰 ba艂ka艅sk膮, m贸wi膮c膮 po s艂owia艅sku. Pisze tak偶e, 偶e i „O Grecji wiedziano bardzo niewiele..., gdy偶 ca艂a Europa (贸wczesna) wiedzia艂a bardzo ma艂o o Grecji, pozostaj膮cej pod w艂adz膮 tureck膮, zapomnianej, podupad艂ej, sch艂opia艂ej”. Macedo艅czycy mieszkaj膮c wsp贸lnie z Grekami musieli zna膰 j臋zyk grecki. To wystarczy艂o, aby Polacy uwa偶ali ich za Grek贸w. Tym bardziej, 偶e w Polsce ci Macedo艅czycy trzymali z Grekami; wszyscy oni nale偶eli do gildii kupieckiej. Tylko bli偶sze badania Grek贸w w Polsce przedrozbiorowej mo偶e mog艂yby rzuci膰 wi臋cej 艣wiat艂a na t臋 spraw臋.

W okresie przedrozbiorowym z wolnych Polak贸w czy raczej w wi臋kszo艣ci obywateli Rzeczypospolitej przez ziemie macedo艅skie pod膮偶ali najwy偶ej niekt贸rzy pos艂owie polscy do Konstantynopola – je艣li jacy艣 cz艂onkowie poselstw wracali powiedzmy przez Dubrownik. No i na pewno przez Macedoni臋 przeje偶d偶ali duchowni prawos艂awni z Rzeczpospolitej udaj膮cy si臋 na Athos - na „艣wi臋t膮 g贸r臋” Athos, czyli autonomiczn膮 od VII wieku administracj臋 mnich贸w prawos艂awnych na P贸艂wyspie Chalcydyckim nad Morzem Egejskim (dzi艣 p艂n. Grecja). Wiemy na przyk艂ad, 偶e na Athos w latach 1576-80 i 1606- ok. 1620 przebywa艂 ruski prawos艂awny pisarz-polemista Iwan Wysze艅ski (ok. 1545- ok. 1620), kt贸rego styl literacki inspirowa艂 m.in. Piotr Skarga i Miko艂aj Rej. Wkr贸tce potem by艂 na Athos przez 12 lat Hiob Kniahinicki, kt贸ry po powrocie do Polski w 1612 roku za艂o偶y艂 w Maniawie ko艂o Nadw贸rny (przed wojn膮 woj. stanis艂awowskie, dzi艣 Ukraina) skit prawos艂awny (istnia艂 do 1785 roku).

W 1795 roku Polska zosta艂a wymazana z mapy politycznej Europy przez Rosj臋, Prusy (Niemcy) i Austri臋. Turcja, b臋d膮ca w sta艂ym konflikcie z Rosj膮, jako jedyne pa艅stwo nie uzna艂o tego gwa艂tu i nie uznawa艂o a偶 do I wojny 艣wiatowej. B臋d膮c wrogiem Rosji Turcja nawi膮za艂a wsp贸艂prac臋 z polsk膮 emigracj膮 polityczn膮 w Zachodniej Europie (Hotel Lambert w Pary偶, kierowany przez ksi臋cia Adama Czartoryskiego). W XIX wieku Polacy, szczeg贸lnie byli wojskowi, ch臋tnie wst臋powali do armii tureckiej, aby walczy膰 ze wsp贸lnym wrogiem - Moskalami. W tym czasie m.in. w Macedonii odbywa艂 s艂u偶b臋 pu艂k dragon贸w osma艅skich sformowany z inicjatywy Sadyka Paszy Czaykowskiego wy艂膮cznie z Polak贸w. W uznaniu zas艂ug pu艂k ten zosta艂 wcielony do gwardii su艂ta艅skiej i skierowany do Libanu w 1865 roku.

W 2. po艂. XIX wieku, wobec wi臋kszego otwarcia Turcji dla cudzoziemc贸w, odwiedzi艂o Macedoni臋 szereg Polak贸w zajmuj膮cych si臋 sprawami po艂udniowych S艂owian. Do nich nale偶a艂 m.in. Aleksander Jab艂onowski (1829-1913), historyk, etnograf i podr贸偶nik, kt贸ry jako pierwszy uczony w wydanej w 1875 roku rozprawie pt. “Mniemani Turcy” wykaza艂, 偶e ani w Macedonii, ani w Albanii ani, ani w Bo艣ni i Hercegowinie nie ma Turk贸w, a tylko renegaci, poturcze艅cy - muzu艂manie. Praca ta zapocz膮tkowa艂a badania narodow艣ciowe na Ba艂kanach. W Macedonii by艂 w drodze na Athos jezuita, historyk, misjolog i d艂ugoletni redaktor krakowskich „Misji Katolickich” Marcin Czermi艅ski, autor obszernej ksi膮偶ki „Na g贸rze Athos w艣r贸d mniszej republiki” (Krak贸w 1908).

Trafi艂 do Macedonii, a nawet tam osiad艂 w mie艣cie Weles ok. 1870 roku Ludwik Wojtkiewicz, gdzie by艂 nauczycielem j臋zyka francuskiego w miejscowej szkole, przekszta艂conej w 1874 roku w gimnazjum. By艂 prawdopodobnie oficerem rosyjskim, kt贸ry przeszed艂 na stron臋 powsta艅c贸w w antyrosyjskim Powstaniu Styczniowym toczonym na ziemiach polsko-litewskich w latach 1863-64, po kt贸rego upadku wyemigrowa艂 do Francji. Jak pisze Zbigniew Klejn w „Encyklopedii Polskiej Emigracji i Polonii” (t. 5 Toru艅 2005) w Weles Ludwik Wojtkiewicz o偶eni艂 si臋 z c贸rk膮 jednego z najbardziej wp艂ywowych dzia艂aczy macedo艅skiego odrodzenia narodowego i niepodleg艂o艣ciowego, Dimityra Karmifi艂owicza. W 1874 roku bra艂 udzia艂 w antytureckim powstaniu bo艣niackim jako major sztabu generalnego, a nast臋pnie w wojnie serbsko-tureckiej. W czasie wojny rosyjsko-tureckiej 1877-78 od wrze艣nia 1877 roku dowodzi艂 oddzia艂em partyzanckim w p贸艂nocnej Macedonii. Jako do艣wiadczony dow贸dca, dysponuj膮cy kilkusetosobowym oddzia艂em i posiadaj膮cy w贸wczas najwy偶sz膮 rang臋 wojskow膮 w Macedonii, zosta艂 mianowany dow贸dc膮 antytureckiego powstania, kt贸re wybuch艂o w Macedonii w pa藕dzierniku 1878 roku. Sta艂o si臋 to m.in. z por臋ki D. Karamfi艂owicza, jednego z przyw贸dc贸w Komitetu Jedno艣ci w Sofii, sprawuj膮cego ideowo-polityczne kierownictwo w tym powstaniu. Jednak偶e intryga agenta austrow臋gierskiego w dow贸dztwie powstania, Waltera Schulza, pos艂uguj膮cego si臋 osob膮 ambitnego wata偶ki kozackiego – Ka艂mykowa oraz brak rozeznania w sytuacji cz艂onk贸w Rady Wojennej powstania sprawi艂, i偶 Wojtkiewicza nie dopuszczono do obj臋cia dow贸dztwa i realizacji jego strategii preferuj膮cej wojn臋 partyzanck膮. Przyk艂adem tej strategii by艂 jeden z nielicznych sukces贸w powstania w postaci dowodzonego przez Wojtkiewicza ataku na miasto Bansko. Po upadku powstania Wojtkiewicz uda艂 si臋 na emigracj臋 do Rumunii, sk膮d ju偶 nie powr贸ci艂 do Macedonii.

Ludwik Wojtkiewicz powinien si臋 sta膰 symbolem przyja藕ni polsko-macedo艅skiej.

Nie by艂 on jednak jedynym Polakiem walcz膮cym o niepodleg艂o艣膰 Macedonii. Bowiem Polacy po utracie w艂asnego pa艅stwa w 1795 roku walczyli nie tylko o odzyskanie niepodleg艂o艣ci przez sw膮 Ojczyzn臋, ale bior膮 liczny udzia艂 we wszystkich walkach o wolno艣膰, gdziekolwiek si臋 one tocz膮, oddaj膮c sprawie wolno艣ci lud贸w swoj膮 krew, swe serca i my艣li, walcz膮c o t臋 najwi臋ksz膮 spraw臋 broni膮 i pi贸rem. „Mia艂 w sobie ducha polskiego ten cz艂owiek, kt贸ry w rewolucji napisa艂 na chor膮gwiach polskich: Za wasz膮 i nasz膮 wolno艣膰 i wyraz wasz膮 po艂o偶y艂 przed wyrazem nasz膮, wbrew ca艂ej dawnej logice dyplomatycznej” – pisa艂 Adam Mickiewicz w 1833 roku. Ten wolno艣ciowy duch polski kaza艂 na sztandarze legionu polskiego wypisa膰 s艂owa: „Ludzie wolni s膮 bra膰mi”.

Ilu innych Polak贸w – poza Ludwikiem Wojtkiewiczem - walczy艂o o wolno艣膰 Macedonii nie wiemy, bo nikt nie prowadzi艂 bada艅 archiwalnych w tej sprawie, a i wiele archiw贸w uleg艂o zniszczeniu.

Bezimiennych bohater贸w by艂o zawsze du偶o wi臋cej od tych, kt贸rych znamy i czcimy. Wiemy, 偶e o wolno艣膰 Macedonii walczy艂 Jerzy Grobicki (1891-1972), ale chyba tylko dlatego, 偶e by艂 to p贸藕niej znany oficer wojska polskiego (m.in. attache wojskowy RP w Iranie, Turcji, Grecji i Hiszpanii, a podczas wojny polsko-niemieckiej w 1939 roku dow贸dca Kresowej Brygady Kawalerii), awansowany w 1965 roku do stopnia genera艂a brygady. Grobicki jako 17-letni m艂odzieniec w 1908 roku by艂 偶o艂nierzem serbskiego ochotniczego oddzia艂u partyzanckiego, kt贸ry walczy艂 z Turkami w Macedonii.

W latach 1772-1918 po艂udniowa Polska (tzw. Galicja Zachodnia z Krakowem i Galicja Wschodnia ze Lwowem) by艂a pod zaborem austriackim. W 1867 roku Galicja uzyska艂a od Wiednia autonomi臋; jej administracja przesz艂a w polskie r臋ce. W latach 1895-1906 ministrem spraw zagranicznych Austro-W臋gier by艂 polski arystokrata i polityk Agenor Maria Adam Go艂uchowski (1849-1921). Jako minister prowadzi艂 szereg akcji dyplomatycznych, m.in. w 1902 roku prowadzi艂 rozmowy dyplomatyczne z Turcj膮 w sprawie autonomii dla Macedonii. W 1904-05 w przedstawicielstwie dyplomatycznym Austro-W臋gier na terenie tureckiej Macedonii by艂 Miko艂aj Jurystowski, w odrodzonym w 1918 roku pa艅stwie polskim zast臋pca pos艂a polskiego w Pary偶u (1919-21), pose艂 w Atenach (1921-24) i w Brazylii (1924-27).

Latem 1914 roku wybuch艂a I wojna 艣wiatowa – konflikt zbrojny mi臋dzy tzw. pa艅stwami centralnymi: g艂贸wnie Niemcami, Austro-W臋grami, Turcj膮, Bu艂gari膮, a pa艅stwami Ententy: g艂贸wnie Francj膮, Angli膮, Rosj膮, W艂ochami. Walki toczy艂y si臋 m.in. na Ba艂kanach – powsta艂 nawet front ba艂ka艅ski, kt贸ry swym zasi臋giem obejmowa艂 r贸wnie偶 Macedoni臋. Szczeg贸lnie ci臋偶kie walki toczone by艂y na ziemi macedo艅skiej latem 1918 roku: walczy艂o tu 619 000 wojsk Ententy i 600 000 wojsk pa艅stw centralnych, w tym 2 dywizje austrow臋gierskie i 1 dywizja niemiecka. W szeregach wojska austriackiego i niemieckiego (zazwyczaj pod przymusem – pob贸r) zapewne walczy艂o tu wielu poborowych Polak贸w. I wielu z nich tu zgin臋艂o w obcej – bo nie polskiej sprawie. Jedyn膮 korzy艣ci膮 by艂o to, 偶e przegrana pa艅stw centralnych w wojnie przynios艂a wolno艣膰 narodowi polskiemu – odrodzi艂o si臋 pa艅stwo polskie. – Polscy historycy wojskowo艣ci jako艣 dziwnie ignoruj膮 udzia艂 Polak贸w w wojnach pa艅stw zaborczych. Dlatego prawie nic o tym udziale nie wiemy. Nie wiemy m.in. o udziale Polak贸w w walkach na terenie Macedonii podczas I wojny 艣wiatowej. Jedynie w opublikowanych biogramach niekt贸rych Polak贸w, kt贸rzy w swym 偶yciu jako艣 si臋 wybili (wi臋kszo艣膰 poborowych stanowili pro艣ci ludzie), mo偶na znale藕膰 wzmiank臋 o udziale danej osoby w walkach w Macedonii. I tylko w taki spos贸b dowiedzia艂em si臋, 偶e na froncie ba艂ka艅skim na terenie Macedonii walczy艂 w szeregach armii niemieckiej m.in. Boles艂aw Stefan Knast, 1921-39 za艂o偶yciel i cz艂onek zarz膮du znanej firmy Bazar Chrze艣cija艅ski we W艂oc艂awku, organizator i cz艂onek zarz膮du Banku Ludowego takm偶e oraz prezes w艂oc艂awskiej Rady Miejskiej.

Macedonia by艂a do II wojny 艣wiatowej zacofanym gospodarczo i kulturalnie regionem Serbii, a potem Jugos艂awii. St膮d zapewne nie by艂o w贸wczas wiele powi膮za艅 Polak贸w z Macedioni膮. A te co by艂y mia艂y charakter raczej wy艂膮cznie prywatny lub naukowy. Trafiali tu niekt贸rzy z nielicznych jeszcze w贸wczas (a偶 do 1939 roku) turyst贸w polskich udaj膮cych si臋 do Serbii czy potem Jugos艂awii. Teodor Gloeh – naczelny kapelan 偶o艂nierzy wyznania ewangelickiego w Wojsku Polskim, wyda艂 ksi膮偶k臋 „Z podr贸偶y na Ba艂kany” (Warszawa 1928). Macedo艅czykami jako s艂owianami interesowali si臋 niekt贸rzy slawi艣ci i historycy polscy, jak np. slawista Mieczys艂aw Bronis艂aw Ma艂ecki, autor pracy „Dwie gwary macedo艅skie (Suche i Wysoka w Solu艅skim)”: Cz臋艣膰 I. Teksty (1934) i Cz臋艣膰 II S艂ownictwo (1936) i historyk Henryk Batowski, autor m.in. pracy „Pa艅stwa ba艂ka艅skie 1800-1923”, wydanej w 1938 roku. Prawdziw膮 ciekawostk膮 jest to, 偶e w przedwojennym Skopje koncertowa艂a 艣piewaczka... operowa Wanda Wermi艅ska, w latach 1924-29 primadonna Teatru Wielkiego w Warszawie.

Prze艂om w stosunkach polsko-macedo艅skich nast膮pi艂 po II wojnie 艣wiatowej i to w艂a艣ciwie dopiero po upadku stalinizmu w Polsce (1956). W ramach obustronnych i wszechstronnych kontakt贸w Polski i Polak贸w z Jugos艂awi膮, mia艂y miejsce – chocia偶 na mniejsz膮 skal臋 ni偶 z Serbi膮 i Serbami oraz Chorwacj膮 i Chorwatami – kontakty polsko-macedo艅skie.

Jednak zanim dosz艂o do bli偶szych kontakt贸w Polak贸w z Macedoni膮, Macedo艅czycy znale藕li si臋 w Polsce. I to w du偶ej liczbie.

Ot贸偶 w latach 1947-49 komuni艣ci w Grecji z pomoc膮 Zwi膮zku Sowieckiego d膮偶yli do obj臋cia w艂adzy w pa艅stwie drog膮 wojny domowej. Prze艣ladowani przez Grek贸w Macedo艅czycy w p贸艂nocnej Grecji stan臋li po stronie komunist贸w, wierz膮c 偶e ci po zwyci臋stwie przyznaj膮 im prawa narodowe. Komuni艣ci wojn臋 przegrali. W obawie przed gro偶膮cymi represjami, Komunistyczna Partia Grecji zawar艂a porozumienie z rz膮dami pa艅stw komunistycznych, w tym Polski, o przyj臋cie oko艂o 80 000 uchod藕c贸w na prawach azylu politycznego. Od lipca 1948 do sierpnia 1950 roku przyby艂o do Polski 12 484 osoby, w tym ok. 3200 dzieci; 71% os贸b doros艂ych stanowili ludzie zwi膮zani z partyzantk膮 komunistyczn膮, pozosta艂e 29% ludno艣膰 cywilna, g艂贸wnie macedo艅ska. W latach 1950-56 przyby艂y jeszcze 829 osoby w ramach 艂膮czenia rodzin. W sumie przyby艂o do Polski ok. 14 500 os贸b z Grecji. W艣r贸d nich 50,2% stanowili Macedo艅czycy, czyli ok. 7250 os贸b. Dzieci macedo艅skie, g艂贸wnie sieroty, umieszczono w Pa艅stwowym O艣rodku Wychowawczo-Szkoleniowym w Szczawnie Zdroju. Osoby doros艂e zgrupowano w Zgorzelcu w o艣rodku pod nazw膮 „O艣rodek Funduszu Wczas贸w Pracowniczych – Akcja Specjalna” (Wojecki). W latach 1953-56 przeniesiono przybysz贸w z Grecji do szeregu miast na Dolnym 艢l膮sku, do Tr贸jmiasta i w Bieszczady (rejon Ustrzyk Dolnych). W latach 60. i na pocz膮tku lat 70. XX wieku oko艂o 5000 Macedo艅czyk贸w wyjecha艂o do jugos艂owia艅skiej Macedonii. Inna grupa wyjecha艂a z Polski na prze艂omie lat 80.-90. XX wieku. W 1998 roku Macedo艅czyk贸w, bardzo ju偶 spolszczonych, szacowano w Polsce na oko艂o 400 os贸b. W 1989 roku osoby te za艂o偶y艂y w Gda艅sku w艂asne Stowarzyszenie Macedo艅czyk贸w w Polsce.

Wielu Macedo艅czyk贸w, kt贸rzy mieszkali w Polsce lub po艣lubi艂o Polki po powrocie do Macedonii bardzo cz臋sto sta艂o si臋 zwornikiem 艂膮cz膮cym narody polski i macedo艅ski, popularyzatorami polskiej kultury, literatury, muzyki itd. w swojej ojczy藕nie. To oni, Macedo艅czycy, darz膮cy Polsk臋 i Polak贸w wielk膮 sympati膮, wspomagani oczywi艣cie przez miejscowych Polak贸w, zorganizowali si臋 i w 1991 roku utworzyli nieoficjalne Macedo艅sko-Polskie Towarzystwo Kulturalne “Wis艂a”. Jego dzia艂alno艣膰 by艂a du偶ym sukcesem i dlatego zaistnia艂a potrzeba oficjalnego jego utworzenia. Nast膮pi艂o to 12 czerwca 1993 roku. Zosta艂o w贸wczas oficjalnie za艂o偶one i wkr贸tce zarejestrowane (26.8.1993) jako Towarzystwo Przyja藕ni i Wsp贸艂pracy Macedo艅sko-Polskiej “Wis艂a” w Skopje. Do Towarzystwa zapisa艂o si臋 w贸wczas 160 os贸b, a jego przewodnicz膮cym zosta艂 prof. dr Bo偶in Donevski. Oddzia艂y Towarzystwa powsta艂y w Bitoli, Prilepie, Tetovie, Koczani i Strumicy. Paralelnie z niniejsz膮 struktur膮 organizacyjn膮 istniej膮 tzw. polskie kluby “Polonia” (w Skopiu, Bitoli, Prilepie, Tetovie), kt贸re swoj膮 dzia艂alno艣膰 realizuj膮 w ramach Towarzystwa “Wis艂a”. Prac膮 klub贸w przez ca艂y czas kieruj膮 Polacy i ich dzia艂alno艣膰 ukierunkowana jest w stron臋 piel臋gnowania j臋zyka polskiego, kultury i tradycji. To znaczy, o ile Towarzystwo i jego Oddzia艂y odpowiadaj膮 za kreowanie og贸lnej polityki, o tyle w polskich klubach dominuje polski akcent. Od samego pocz膮tku swej dzia艂alno艣ci Towarzystwo organizuje ka偶dego roku z okazji polskiego 艣wi臋ta narodowego 11 listopada “Dni Kultury Polskiej w Macedonii”.

W pierwszym 10-leciu istnienia Towarzystwo urz膮dzi艂o ponad 400 spotka艅 w polskich klubach w Skopju, Bitoli i Prilepie, ponad 200 og贸lnych manifestacji oraz r贸偶nego rodzaju spotka艅 (wsp贸lne kol臋dowanie, Wielkanoc, Sylwester, imprezy karnawa艂owe, pikniki nad jeziorem Treska ko艂o Skopje) i imprez, w tym 26 koncertow z udzia艂em znanych artyst贸w macedo艅skich i 15 koncertow z udzia艂em m艂odych artyst贸w z Polski. Zorganizowanych zosta艂o 12 wystaw wsp贸艂czesnego malarstwa polskiego, grafiki, plakatu teatralnego, ksi膮偶ki, karykatury, 10 pokaz贸w film贸w polskich. Towarzystwo urz膮dza tradycyjne doroczny “Wiecz贸r Polski”, na kt贸rym spotyka si臋 najwi臋ksza cz臋艣膰 cz艂onk贸w Towarzystwa i nie tylko. Na wieczorach tych w pe艂ni prze偶ywa si臋 atmosfer臋 wsp贸lnej macedo艅sko-polskiej przyja藕ni. Od 1 listopada 1999 roku Towarzystwo wydaje biuletyn „Wis艂a”, kt贸rego redaktorem jest Anna Trajanovska.

Dum膮 Towarzystwa „Wis艂a” jest polska szko艂a w Skopje. I dumne ma prawo z niej by膰. Prof. Bo偶in Donevski m贸wi: „Jednym z zada艅, kt贸re postawi艂o przed sob膮 Towarzystwo by艂o zachowanie i piel臋gnowanie j臋zyka polskiego, historii i obyczaj贸w. Dlatego te偶, specjalny akcent postawili艣my na prac臋 polskiej szk贸艂ki. Powsta艂a ona natychmiast po rejestracji “Wis艂y” i dzia艂a do dnia dzisiejszego. Obecnie szk贸艂k膮 kieruje mgr El偶bieta Barakoska – absolwentka Uniwersytetu Jagiello艅skiego. Dla nas wiele znaczy informacja, 偶e w okresie kiedy Towarzystwo zaczyna艂o swoj膮 prac臋 niewiele dzieci z mieszanych polsko-macedo艅skich ma艂偶e艅stw m贸wi艂o po polsku, jak r贸wnie偶 i niekt贸re Polki coraz cz臋艣ciej mia艂y problemy z j臋zykiem ojczystym. Dzisiaj nie ma dziecka (cz艂onka Towarzystwa) z mieszanego ma艂偶e艅stwa, kt贸re nie m贸wi艂oby i po polski u po macedo艅sku prawie w jednakowym stopniu. Ponadto, w艂a艣nie z tych generacji dzieci, kt贸re uczy艂y si臋 w naszej polskiej szk贸艂ce ok 80% obecnie studiuje w Polsce (cz臋艣膰 z nich ju偶 uko艅czy艂a studia) lub studiuj膮 na Wydziale Filologii Polskiej na Uniwersytecie im. 艢w. Cyryla i Metodego w Skopiu. Pragn臋 podkre艣li膰, i偶 praca takiej szk贸艂ki jest rzadkim zjawiskiem w Macedonii i jest ona nasz膮 dum膮. Chcia艂bym podzi臋kowa膰 polskim instytucjom: Ministerstwu Edukacji, Stowarzyszeniu “Wsp贸lnota Polska”, Polskiej Ambasadzie w Skopiu, kt贸rzy w du偶ym stopniu wspomagaj膮 prac臋 szk贸艂ki, jak r贸wnie偶 aktywnie uczestnicz膮 w organizacji kolonii i oboz贸w letnich w Polsce, oraz dzi臋ki przydzielonym stypendiom umo偶liwiaj膮 studiowanie naszych dzieci na polskich uczelniach”.

Inauguracja szko艂y polskiej mia艂a miejsce 1 wrze艣nia 1994 roku w roku w budynku Uniwersytetu Robotniczego „Koczo Racin”. Uczni贸w podzielono na 2 grupy i w ten spos贸b nauczania jest utrzymany do dnia dzisiejszego. W szk贸艂ce wyk艂adali: prof. dr Maria Donevska, prof. Karcicka, Maria Atanasowska-Bartoszevicz, Jolanta Risteska, Teresa Szaurek, Barbara Georgievska, Katarzyna Czupevska (ta艅ce) i mgr El偶bieta Barakoska.

Towarzystwo „Wis艂a” ma r贸wnie偶 du偶e osi膮gni臋cia w popularyzacji muzyki polskiej w艣r贸d Macedo艅czyk贸w, szczeg贸lnie muzyki Fryderyka Chopina. Oddzia艂 Towarzystwa „Wis艂a” w Bitoli propaguje j膮 wytrwale od kilkunastu lat. We wsp贸艂pracy z miejscow膮 Pa艅stwow膮 Szko艂膮 Muzyczn膮 organizuje rokrocznie “Wieczory Muzyki Chopina”. Towarzystwo „Wis艂a” swoje 10-lecie uczci艂o r贸wnie偶 koncertem chopinowskim. 12 listopada 2003 roku sala kameralna w Narodowej Galerii “Daut Paszin Amam” wype艂ni艂a si臋 d藕wi臋kami muzyki Chopina. W programie koncertu wyst膮pili studenci z Akademii Muzycznej w Skopje i uczniowie z MBUC “Ilija Nikolovski - Luj” - piani艣ci: Jana Pavlovska, Dunja Ivanova, Ivan Eminovi膰, Elena Gramatikovska, Svetlana Andonovska, Bojan Kolevski, Tatjana Bo偶inovska i Biljana Ilijevska.

Przewodnicz膮cym zarz膮du Towarzystwa Przyja藕ni i Wsp贸艂pracy Macedo艅sko - Polskiej "Wis艂a" jest Macedo艅czyk - prof. dr Bo偶in Donevski. I bynajmniej nie przypadkowo. Z Polsk膮 wi膮偶e go wiele spraw. Cztery lata mieszka艂 w 艁odzi w czasie swoich studi贸w doktoranckich na Politechnice w 艁odzi i Warszawie, na kt贸rej w 1979 roku obroni艂 doktorat. Ciekaw膮 jest informacja, 偶e w mi臋dzywojennej 艁odzi cz艂onkowie jego macedo艅skiej rodziny mieli rodzinny biznes - produkcj臋 s艂odyczy (przedsi臋biorstwo zosta艂o znacjonalizowane w 1948 r.). W 艁odzi jeszcze po wojnie i to d艂ugie lata mieszka艂a jedna z jego cio膰 - Macedonka z Gary. Z 艁odzi pochodzi 偶ona prof. Donevskiego - Maria, kt贸ra do 1981 roku by艂a pracownikiem naukowym Uniwersytetu 艁贸dzkiego, na kt贸rym niedawno studiowa艂 ich syn. W Polsce profesor ma wielu bliskich przyjaci贸艂, z kt贸rymi ma sta艂y kontakt, jak r贸wnie偶 i cenionych koleg贸w, wsp贸艂pracownik贸w na polu naukowym. M贸wi: „Naprawd臋, los mnie zwi膮za艂 z Polsk膮 i mo偶e dlatego tak du偶o czasu, wysi艂ku i energii po艣wi臋cam “Wi艣le”. Sta艂a si臋 ona cz臋艣ci膮 naszej codzienno艣ci”.

Do Macedonii wyjecha艂a z Polski wraz z Macedo艅czykami-azylantami politycznymi przyby艂ymi do Polski w latach 1948-50 spora liczba Polek (du偶o mniej Polak贸w, jako m臋偶贸w Macedonek), kt贸re wysz艂y za nich za m膮偶. Poza tym do艣膰 o偶ywione kontakty polsko-macedo艅skie po 1956 roku przynios艂y ze sob膮 dodatkowe ma艂偶e艅stwa mieszane – polsko-macedo艅skie. W ten spos贸b w Macedonii zacz臋艂a mieszka膰 na sta艂e spora grupa Polak贸w i nast臋pnie dzieci z tych ma艂偶e艅stw mieszanych, kt贸re w wi臋kszym lub mniejszym stopniu zachowa艂y sw膮 polsko艣膰. Np. w Bitoli zamieszka艂a mgr Anetta Svetozarov (zosta艂a tam sekretarzem wydawnictwa), c贸rka polskiego dziennikarza, wydawcy i korespondenta pism zagranicznych Juliana Bartosza. Wed艂ug polskich danych (np. Stowarzyszenia „Wsp贸lnota Polska”) w Macedonii mieszka ok. 600 Polak贸w – os贸b urodzonych w Polsce i ich dzieci urodzonych w Macedonii. Natomiast wed艂ug danych macedo艅skich w 2000 roku mieszka艂o w Macedonii 162 Polak贸w. Liczba ta na pewno nie odzwierciedla prawdy. Wi臋kszo艣膰 Polak贸w w Macedonii mieszka w Skopje.

Jak czuj膮 si臋 Polki – 偶ony Macedo艅czyk贸w w Macedonii? W Internecie czytamy wypowied藕 jakiego艣 „Piotrka” na ten temat, pe艂ne zachwytu nad Macedoni膮 i Macedo艅czykami: „W Galiczniku spotka艂em Polk臋, kt贸ra 27 lat temu wysz艂a za m膮偶 za Macedo艅czyka i jak sama powiedzia艂a: w Macedonii czuje si臋 jak w raju. T臋skni czasem - jak wyzna艂a - za Polsk膮, ale nie narzeka. Przesz艂a swoje i wcale jej nie zazdroszcz臋. W zesz艂ym roku (2001), w marcu, gdy toczy艂 si臋 konflikt macedo艅sko-alba艅ski, Tetovo, gdzie mieszka, by艂o ostrzeliwane przez Alba艅czyk贸w. Kobiety i dzieci uciek艂y do stolicy. M臋偶czy藕ni zostali, by broni膰 dobytku...”.

Na feministyczny w swej wi臋kszo艣ci charakter Polonii macedo艅skiej wskazuj膮 nazwiska dzia艂aczy polskich w Macedonii. We藕my za przyk艂ad Towarzystwo Przyja藕ni i Wsp贸艂pracy Macedo艅sko-Polskiej "Wis艂a" z pierwszych lat XXI wieku. Jego przewodnicz膮cym jest prof. dr Bo偶in Donevski, wiceprzewodnicz膮cymi: Anna Trajanovska, W艂odzimierz Placek i Branko Bojkovski, sekretarzem Krystyna Markovska, cz艂onkami: Danuta Boczvarova, Christo Jakovik i Halina Kulaczkova; Danuta Ananieva jest odpowiedzialna za dzia艂alno艣膰 Oddzia艂u w Koczani, Gra偶yna Fakov Oddzia艂u w Prilepie; Danuta Gjorgjevska Oddzia艂u w Tetovie i Ma艂gorzata Maczkovska Oddzia艂u w Bitoli. W sk艂ad Komisji Rewizyjnej wchodz膮: Jolanta Ristoska, Miczo Atanasiju i Branko Donovski. Kierowniczk膮 polskiej szk贸艂ki w Skopje jest El偶bieta Barakoska.

Obok Towarzystwa Przyja藕ni i Wsp贸艂pracy Macedo艅sko-Polskiej „Wis艂a” w Skopje w stolicy Macedonii powsta艂y jeszcze dwie inne organizacje polskie: Macedo艅sko-Polskie Towarzystwo Kultury „Wardar” (czo艂owy dzia艂acz Samard偶iski Jordan) oraz Polskie Stowarzyszenie w Macedonii – Klub Polonia-Skopje.

Ta ostatnia organizacja powsta艂a w 2001 roku. Jest to pierwsza polska (nie polsko-macedo艅ska) organizacja w Macedonii. Jej g艂贸wnymi organizatorami by艂y Polki: Aleksandra Lulevska, Emilia Karanakova, Barbara Georgievska, Katarzyna Bogus艂awa Cupeska i Teresa Prokopowicz-Saurek, kt贸ra zosta艂a pierwsz膮 prezesk膮 Stowarzyszenia. Prezeska m贸wi: „Po dwudziestu latach intensywnej pracy zi艣ci艂y si臋 pragnienia polskich dzia艂aczy”. W 2002 roku powsta艂y dwa oddzia艂y Polskiego Stowarzyszenia w Macedonii: w Gostivarze i Ochrydzie (wraz z miastem Struga). G艂贸wnym celem Stowarzyszenia jest d膮偶enie do zachowania narodowych, kulturalnych i naukowych warto艣ci Rzeczypospolitej Polskiej. Dla zrealizowania swoich cel贸w i zada艅 Stowarzyszenie za艂o偶y艂o polsk膮 bibliotek臋, czytelni臋, wideotek臋 i audiotek臋. W ramach realizowania cel贸w i zada艅 Stowarzyszenie organizuje kursy doskonalenia j臋zyka polskiego, przygotowuje przedstawienia i spotkania literackie, r贸偶nego rodzaju wyk艂ady – naukowe i popularne, wy艣wietlanie film贸w, spotkania i zabawy towarzyskie, pikniki i wycieczki, dost臋pne dla publiczno艣ci wystawy i inne imprezy kulturalne i rozrywkowe oraz wymian臋 amatorskich zespo艂贸w artystycznych, sportowych i innych. Wszystko to jest organizowane we wsp贸艂pracy z Towarzystwem Przyja藕ni i Wsp贸艂pracy Macedo艅sko-Polskiej „Wis艂a” w Skopje. Polskich ta艅c贸w uczy polsko-macedo艅sk膮 m艂odzie偶 choreograf Katarzyna Cupeska, baletmistrzyni Macedo艅skiego Teatru Narodowego. W Gostivarze zorganizowano polsk膮 szk贸艂k臋. Stowarzyszenie ma swoj膮 stron臋 internetow膮: macedoniainfo.htm, kt贸rej uroczysta promocja odby艂a si臋 w Muzeum Miasta Skopje w czerwcu 2002 roku, w obecno艣ci ambasadora RP w Skopje Andrzeja Dobrzy艅skiego oraz przedstawicieli macedo艅skiego 艣wiata kultury i nauki, a tak偶e licznych przyjaci贸艂. Obecnie Stowarzyszeniem kieruje pani Barbara Georgievska.

Stowarzyszenie mo偶e pochwali膰 si臋 du偶ym udzia艂em w zorganizowaniu udanej imprezy: „Spotkanie z j臋zykiem polskim w Skopje”, urz膮dzonej 22 maja 2006 roku. Zorganizowa艂y j膮 wszystkie polskie i polsko-macedo艅skie plac贸wki w Skopje wraz z Wydzia艂em Filologii Polskiej tutejszego Uniwersytetu "艣w. Cyryla i Metodego", dla uczczenia roku j臋zyka polskiego, w ramach obchodu roku j臋zyka polksiego, ustanowionego przez Senat RP. Uroczysto艣膰 odby艂a si臋 w auli Katedry Slawistyki w/w Uniwersytetu. Obecni byli przedstawiciele Ambasady RP w Macedonii, Polskiej Jednostki Wojskowej KFOR, grono profesorskie z Wydzia艂u Slawistyki, cz艂onkowie "M艂odej Polonii"- stypendy艣ci Fundacji "Semper Polonia", dzieci i m艂odzie偶 z sobotnich szk贸艂ek j臋zyka polskiego ze Skopje i Gostivaru, cz艂onkowie "Klubu Polonia" z oddzia艂贸w - Tetovo, Gostivar, Kumanovo i Skopje, przyjaciele i sympatycy. O obchodach roku j臋zyka polskiego powiedzia艂a kilka s艂贸w p. U. Milczewska - sekretarz EUWP, a kr贸tk膮 histori臋 rozwoju j臋zyka polskiego przedstawi艂a lektorka j臋zyka polskiego na Uniwersytecie w Skopje - mgr Olga Soczy艅ska-Kalarus. Nast臋pnie m艂odzie偶 recytowa艂a teksty polskie tematycznie zwi膮zane ze spotkaniem. By艂y wi臋c legendy o hymnie polskim, o bia艂ym orle, o Krakusie i zamku kr贸lewskim, wspomniano o tw贸rcy j臋zyka polskiego- Miko艂aju Reju, o Janie Kochanowskim, wyrecytowano najstarszy utw贸r zapisany w j臋zyku polskim - Bogurodzica oraz utwory Brzechwy, Tuwima, Kulmowej, Be艂zy – „Katechizm polskiego dziecka”, Chotomskiej – „Alfabet”, Wyspia艅skiego – „Zygmunt August”, Broniewskiego – „Mazowsze”. Utw贸r w艂asny - Wspomnienia o Janie Pawle II przedstawi艂a Milena Stojanovska - studentka dziennikarstwa, cz艂onkini M艂odej Polonii. Natomiast studenci polonistyki zaprezentowali skecz – „Sz艂a dzieweczka do laseczka”. W cz臋艣ci nieoficjalnej, opr贸cz koktajlu, 艣piewano jeszcze d艂ugo stare, znane, dobre polskie piosenki, a na akordeonie gra艂 jeden z obecnych oficer贸w polskich.

Jak m贸wimy o j臋zyku polskim i literaturze polskiej, to nale偶y wspomnie膰, 偶e w Strudze ko艂o Ochrydy - mie艣cie w kt贸rym od 1962 roku odbywaj膮 si臋 coroczne mi臋dzynarodowe festiwale poezji (w okresie 45 lat w imprezie tej wzi臋艂o udzia艂 ok. 4000 poet贸w, t艂umaczy i literat贸w z 95 pa艅stw, w tym r贸wnie偶 z Polski), w Alei Wybitnych Poet贸w 艢wiata, stoi 艂adne popiersia Adama Mickiewicza, kt贸re zosta艂o ods艂oni臋te z okazji 200 rocznicy urodzin tego wielkiego poety polskiego 20 sierpnia 1998 roku.

Literatura polska jest popularna w Macedonii. Jej najwi臋kszym popularyzatorem jest Bla偶e Koneski (ur. 1921), macedo艅ski poeta, j臋zykoznawca i historyk literatury, profesor Uniwersytetu w Skopje, cz艂onek i prezes (1968-74) Macedo艅skiej Akademii Nauk i Sztuk, 1961-64 przewodnicz膮cy Zwi膮zku Pisarzy Jugos艂awii. Jest on bez w膮tpienia najwi臋kszym t艂umaczem literatury polskiej na j臋zyk macedo艅ski, autorem cenionych przek艂ad贸w szeregu utwor贸w A. Mickiewicza, J. S艂owackiego, Z. Krasi艅skiego, L. Staffa, K. Tetmajera, J. Tuwima. Literatur臋 polsk膮 na macedo艅ski t艂umacz膮 r贸wnie偶 Petar Nakovski i Todor Nikolovski.

Polacy nie s膮 d艂u偶ni. W Polsce m. in. w 1974 roku wysz艂a antologia poezji macedo艅skiej XX wieku „Wiersze znad Ochrydu” pod redakcj膮 Zygmunta Stoberskiego, a w 1976 roku ksi膮偶ka Simiczijewa Kole „Macedo艅ska liryka ludowa”. Najnowsz膮 pozycj膮 literatury macedo艅skiej przet艂umaczon膮 na j臋zyk polski jest g艂o艣na powie艣膰 Luana Starova „Czasy k贸z” (wydawnictwo Oficyna 21, Warszawa 2005). Powie艣膰 by艂a w 1997 roku nominowana do presti偶owej Nagrody Jeana Moneta dla Najlepszej Powie艣ci Europejskiej. Odnios艂a sukces r贸wnie偶 w Polsce, znalaz艂a si臋 w grupie siedmiu powie艣ci nominowanych do Nagrody Literackiej Europy 艢rodkowej- Angelus. Ksi膮偶k臋 t臋 przet艂umaczy艂a na polski Dorota Jovanka 膰irli膰, c贸rka Danuty Cirli膰-Straszy艅skiej, kt贸ra r贸wnie偶 jest t艂umaczem literatury macedo艅skiej na j臋zyk polski, m.in. bajek macedo艅skich.

Na uwag臋 zas艂uguje historia polonistyki w Macedonii. Polonistyka przy Katedrze Slawistyki Wydzia艂u Filologicznego Uniwersytetu 艢w. Cyryla i Metodego w Skopje istnieje od roku akademickiego 1959/60, dzi臋ki inicjatywie prof. Bo戮ydara Vidoeskiego i porozumieniu ministerstw o艣wiaty Jugos艂awii i Polski; w Polsce – na Uniwersytecie Jagiello艅skim zosta艂 uruchomiony w贸wczas lektorat j臋zyka macedo艅skiego. Od samego pocz膮tku lektorat na uniwersytecie w Skpje prowadz膮 lektorzy z Polski, z r贸偶nych o艣rodk贸w uniwersyteckich. Pierwszym lektorem j臋zyka polskiego na Uniwersytecie 艣w. Cyryla i Metodego w Skopje zosta艂 w 1959 roku doc. dr W艂odzimierz Pianka z Uniwersytetu Warszawskiego. Opracowa艂 on pierwszy podr臋cznik j臋zyka polskiego dla sudent贸w macedo艅skich "Учебник по полски jазик (граматика со вежби и речник)" (Скопjе 1969). Kolejnymi lektorami j臋zyka polskiego w Skopje byli: 1967-1970 prof. dr Krzysztof Wroc艂awski (Warszawa), 1970-1973 dr Jacek Zaorski (艁贸d藕), 1973-1977 prof. dr Stanis艂aw Gogolewski (艁贸d藕), 1977-1980 doc. dr Maciej Kawka (Krak贸w), 1980-1983 mgr El偶bieta Gaw臋da (Katowice- Sosnowiec), 1983-1992 prof. dr Zuzanna Topoli艅ska (Warszawa), 1992- 1999 dr Kazimiera Maria Solecka (Krak贸w), 1999-2000 mgr Magdalena Bogus艂awska (Warszawa), 2000-2001 dr El偶bieta W贸jcikowska (Warszawa). Jednocze艣nie do Skopje przyje偶d偶ali i przyje偶d偶aj膮 specjali艣ci z Polski na wyk艂ady monograficzne z literatury polskiej (pobyty dwutygodniowe i d艂u偶sze) z trzech uniwersytet贸w polskich: Uniwersytet Jagiello艅ski, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet 艢l膮ski, kt贸re zajmuj膮 si臋 naukowo macedonistyk膮 i z kt贸rymi Uniwersytet w Skopju wsp贸艂pracuje. Na Uniwersytecie w Skopje wyk艂adali np.: Maciej Kawka – polonista, dzi艣 profesor Uniwersytetu Jagiello艅skiego (w latach 1986-89) i Aleksander Fiut (ur. 1945) - polski historyk literatury, krytyk literacki, eseista. Natomiast docent dr Milica Mirkulovska bra艂a udzia艂 w II Kongresie Polonistyki Zagranicznej, zorganizowanej na Uniwersytecie Gda艅skim 28 czerwca – 2 lipca 2001 roku, prezentuj膮c histori臋 polonistyki w Macedonii w latach 1959-2001. Z kolei na III Kongresie Polonistyki Zagranicznej w marcu 2007 roku poloni艣ci z Uniwersytetu Cyryla i Metodego w Skopje wyg艂osili 4 referaty: dr Lidija Tanuszevska „Progresja tematyczna w tekstach B. Schulza”, prof. dr hab. Milica Mirkulovska „Dydaktyka w s艂u偶bie projekt贸w naukowych”, mgr Zvonko Dimoski „Polska gay lingwistyka”, Olga Soczy艅ska-Kalarus „O m臋偶czyznie w polskim i macedo艅skim filmie”. Poza tym mgr Angelina Pan猫evska i Sonja Milenkovska z Macedo艅skiej Akademii Nauk i Sztuki w Skopje referaty: „Konstrukcje typu „Chce mi si臋 spa膰” –„Jestem 艣pi膮ca” i „O kryteriach oceny ustalonego lub swobodnego szyku wyrazu (polski - macedo艅ski)”.

Od 1995 roku na Uniwersytecie w Skopje polonistyk臋 mo偶na studiowa膰 na trzech poziomach nauczania – s膮 to pe艂ne studia polonistyczne (pe艂na specjalizacja). Podniesienie poziomu polonistyki od lektoratu do pe艂nych studi贸w polonistycznych by艂o mo偶liwe dzi臋ki obecno艣ci i staraniom akademik Zuzanny Topoli艅skiej i obecnej kadry polonistycznej w sk艂adzie: dr Germanija 漏oklarova-Ljorovska, profesor literatury polskiej, dr Milica Mirkulovska, docent gramatyki j臋zyka polskiego, Lidija Tanu膮evska, m艂odszy asystent j臋zyka polskiego. W roku akademickim 1999/2000 zapocz膮tkowano kierunek studi贸w podyplomowych polonistycznych z zakresu j臋zykoznawstwa (konfrontacja j臋zykowa macedo艅sko-polska; polsko-macedo艅ska), kt贸re zacz臋艂a prowadzi膰 prof. Z. Topoli艅ska.

Studenci, kt贸rzy zapisywali i zapisuj膮 si臋 na polski, najcz臋艣ciej nie uczyli si臋 wcze艣niej tego j臋zyka, nie byli te偶 w 艣rodowisku polskim. Motywem do nauki polskiego jest najcz臋艣ciej ciekawo艣膰, maj膮ca pod艂o偶e w s艂owianofilstwie i kariera zawodowa. Ponad 10 dyplomowanych student贸w z kierunku "B" i pierwszej generacji kierunku "A" ju偶 pracuj膮 naukowo na uniwersytecie w Skopie, w Instytucie J臋zyka Macedo艅skiego "Krste Petkov Misirkov", Akademii Macedo艅skiej (MANU), Wy偶szej Szkole Pedagogicznej. Pewna liczba dyplomowanych student贸w i jeszcze studiuj膮cych zajmuje si臋 przek艂adami literackimi i zawodowymi z polskiego na macedo艅ski, kt贸re s膮 drukowane w macedo艅skich wydawnictwach.

Wracaj膮c jeszcze do tw贸rcy polonistyki na Uniwersytecie w Skopje, j臋zykoznawcy, slawisty Bo戮idara Vidoeskiego (1920-1998), kt贸ry by艂 profesorem tego Uniwersytetu od 1961 roku, to by艂 on tak偶e wybitnym polonist膮 i cz艂owiekiem bardzo zas艂u偶onym dla polsko-macedo艅skich kontakt贸w naukowych, kulturalnych i literackich. By艂 autorem m.in. prac: „Studia lingvistica polono-jugoslavica” (1982), „Polski-macedo艅ski. Gramatyka konfrontatywna” (1984, wsp贸lnie z Zuzann膮 Topoli艅sk膮) i wsp贸lnie z Topoli艅sk膮 i W艂odzimierzem Piank膮 pierwszego „S艂ownika polsko-macedo艅skiego i macedo艅sko-polskiego” (1990). W 1994 roku zosta艂 cz艂onkiem zagranicznym Polskiej Akademii Umiej臋tno艣ci, a Uniwersytet 艢l膮ski w Katowicach nada艂 mu tytu艂 doktora honoris causa.

Na Uniwersytecie Jagiello艅skim jest Katedra Filologii Bu艂garskiej i Macedo艅skiej. Uniwersytet 艢l膮ski w Katowicach wydaje seri臋 naukow膮 „Folia Philologica Macedono-Polonica”. Bliska jest r贸wnie偶 wsp贸艂praca Instytutu Slawistyki Zachodniej i Po艂udniowej Uniwersytetu Warszawskiego z polonistami ze Skopje. Np. 1 i 2 grudnia 2005 roku w Instytucie Slawistyki go艣ci艂a prof. Natasza Avramovska ze Skopje. Profesor Avramovska wyg艂osi艂a dwa wyk艂ady: „Krzy偶owanie si臋 tradycji ustnej i pisemnej w macedo艅skiej prozie historycznej (XIX/XX w.)” oraz „Wsp贸艂czesny dramat macedo艅ski postrzegany jako dramat polityczny”. W dniach 22-24 lutego 2006 roku go艣ciem ISZiP by艂a profesor Milica Mirkulowska, ceniona j臋zykoznawczyni i polonistka z Uniwersytetu w Skopje. Profesor Mirkulovska wyg艂osi艂a dwa wyk艂ady w j臋zyku polskim: „J臋zyk macedo艅ski - gramatykalizowane kategorie semantyczne. Konfronatcja polsko-macedo艅ska” oraz „Procesy standaryzacji j臋zyk贸w s艂owia艅skich - j臋zyk macedo艅ski”. Natomiast W pa藕dzierniku 2006 roku odby艂 si臋 w ISZiP trzytygodniowy intensywny kurs j臋zyka macedo艅skiego. Zuzanna Topoli艅ska - j臋zykoznawca, slawistka, od 1974 profesor Instytutu J臋zyka Polskiego PAN, wsp贸lnie z Bo戮idarem Videoskim i W艂odzimierzem Piank膮 opracowa艂a s艂ownik polsko-macedo艅ski i macedo艅sko-polski. Ukaza艂y si臋 r贸wnie偶 „Rozm贸wki polsko-macedo艅skie”.

Powojenni polscy slawi艣ci r贸wnie偶 interesowali si臋 j臋zykiem i kultur膮 macedo艅sk膮. Np. Tadeusz Stanis艂aw Grabowski wyda艂 prac臋 „Z bada艅 nad macedo艅sk膮 tw贸rczo艣ci膮 ludow膮” (1960), Franciszek S艂awski „Zyrys dialektologii po艂udniowos艂owia艅skiej” (1962), „Remarque on the Slavic Nounphrase” (1984, wsp贸lnie z Bo戮idarem Vidoeskim), Maciej Kawka „Polski-macedo艅ski. Studia konfrontatywne” (1996), Krzysztof Wroc艂awski „Macedo艅ska proza ludowa (na podstawie zbior贸w z ubieg艂ego wieku)” (1994), Anna Zadro偶na ksi膮偶k臋 „Obrz臋dy rodzinne” – por贸wnawcza monografia polskich wsi Pi臋tki i Twarogi z macedo艅sk膮 wsi膮 Jablanica (1995), Celina Juda „Poszukiwania, mo偶liwo艣ci, sytuacje macedo艅skiej prozy narracyjnej lat 60-tych XX wieku” (praca doktorska, 1986) i ksi膮偶k臋 „Literatura w stanie podejrzenia. (Wsp贸艂czesna proza macedo艅ska lat sze艣膰dziesi膮tych XX wieku)” (1992), Robert Sendek „Frazeologia j臋zyk贸w bu艂garskiego i macedo艅skiego na tle ba艂ka艅skim (praca doktorska, 2003) i artyku艂y naukowe: „A diabe艂 ani orze, ani kopie. Uwagi o frazeologii macedo艅skiego j臋zyka literackiego” (2003) i „Kolos na szklanych nogach, czyli o kontaminacji frazeologizm贸w (na materiale j臋zyka macedo艅skiego)” (2003).

Mo偶na tu doda膰, 偶e szereg innych ksi膮偶ek na tematy macedo艅skie wydano w Polsce, jak np.: Henryk Batowski „Pa艅stwa ba艂ka艅skie 1800-1923” (1938), Irena Stawowy-Kawka „Historia Macedonii” (Ossolineum, Wroc艂aw - Warszawa - Krak贸w 2000), Andrze Malinowski j „Kwestia macedo艅ska w Bu艂garii w latach 1878-1918” (2006), a nawet „Konstytucja Macedonii” (t艂umaczenie Teresa W贸jcik, wst臋p Jerzy Jackowicz. Warszawa 1999). W pracy zbiorowej pod redakcj膮 J. Mucha i Mike''''''''a F. Kenna „Pierwsze lata suwerenno艣ci. Socjologia Europy 艢rodkowo-Wschodniej o Krajach tego Regionu” (Warszawa 2004) znalaz艂 si臋 r贸wnie偶 essej Petre Georgievskiego i Mileva Gurovskiej „Socjologia macedo艅ska w latach dziewi臋膰dziesi膮tych: mi臋dzy starymi koncepcjami a nowymi wyzwaniami”.

....................

Je艣li chodzi o 偶ycie religine Polak贸w w Macedonii, to niekt贸rzy Polacy (g艂贸wnie kobiety), przeszli na prawos艂awie. Jednak wi臋kszo艣膰 z nich pozosta艂a przy swej wierze katolickiej. Na terenie Macedonii nie ma ani jednego sta艂ego duszpasterza polskiego. W Skopje Polacy bior膮 udzia艂 co niedziel臋 we mszach w j臋zyku chorwackim, kt贸re s膮 odprawiane w katedrze katolickiej. Jednak w ka偶d膮 ostatni膮 niedziel臋 miesi膮ca w katedrze w Skopje jest odprawiana msza polska przez polskiego kapelana wojskowego, przyje偶d偶aj膮cego tu z polskiej bazy wojskowej w niedalekim Kosowie. Przyje偶d偶aj膮 na ni膮 licznie ze swoimi rodzinami Polacy prawie z ca艂ej Macedonii. Dzi臋ki staraniom Towarzystwa „Wis艂a” i 偶yczliwo艣ci biskupa katolickiego Skopje, zosta艂y nawi膮zane kontakty z przedstawicielami Zgromadzenia „Chrystusowc贸w” z Poznania, dzi臋ki czemu katolik贸w polskich w Macedonii odwiedzili kilka razy ksi臋偶a z tego zgromadzenia, kt贸rego celem jest opieka duszpasterska nad Polakami za granic膮. Pierwszy przyjazd chrystusowc贸w z Poznania do Macedonii mia艂 miejsce w dniach 9-15 listopada 1997 roku. Dosz艂o w贸wczas do spotkania polskich ksi臋偶y z najwy偶szymi osobisto艣ciami Macedo艅skiego Ko艣cio艂a Prawos艂awnego. Polski ksi膮dz ze zgromadzenia chrystusowc贸w z Poznania przyby艂 do Polak贸w w Skopje na gwiazdk臋 2002 roku. Bowiem w tradycji Polonii macedo艅skiej jest r贸wnie偶 organizowanie wsp贸lnego spotkania bo偶onarodzeniowego (wigilii).

19 maja 2001 w Prilepie odby艂o si臋 polskie forum na temat: „Poparcie Stolicy Apostolskiej dla tw贸rczych osi膮gni臋膰 艣w. Cyryla i Metodego”; g艂贸wnym prelegentem by艂a prof. dr Lubinka Basotova. Zakonnik katolicki, o. Leonard Orecz w kwietniu 1999 roku odby艂 podr贸偶 m.in. do Macedonii, gdzie z ramienia organizacji humanitarnej MPC "Mi艂osierdzie" odwiedzi艂 ob贸zy uchod藕c贸w alba艅skich (Stenkovec obok Skopje) i cyga艅skich z targanego wojn膮 Kosowa. O. Orecz spotka艂 si臋 z biskupem katolickim Skopje Jakimem Herbutem, jak i z metropolit膮 prawos艂awnym Kirilem. Obaj duchowni za jego po艣rednictwem poprosili o przekazanie wiadomo艣ci, 偶e pragn膮 wsp贸lnie pozdrowi膰 Ojca 艢wi臋tego (Jana Paw艂a II). Niestety, nie by艂o dane papie偶owi Janowi Paw艂owi II odby膰 pielgrzymk臋 do Macedonii.

Na trwa艂e w dziejach Ko艣cio艂a katolickiego w Macedonii zapisa艂 si臋 „polski” papie偶 Jan Pawe艂 II (1978-2005) przez reorganizacj臋 tego Ko艣cio艂a. Ot贸偶 pierwsza diecezja katolicka we wsp贸艂czesnej Macedonii zosta艂a erygowana w 1924 roku i w 1969 roku zosta艂a po艂膮czona z diecezj膮 Prizren, znajduj膮c膮 si臋 na terenie Kosowa (Serbia-Jugos艂awia) i wyst臋powa艂a pod nazw膮 Skopje-Prizren. Wobec rozk艂adu Jugos艂awii i usamodzielnienia si臋 m.in. Macedonii w 1991 roku oraz przej艣cia Kosowa w 1999 roku pod protektorat ONZ, papie偶 Jan Pawe艂 II utworzy艂 24 maja 2000 roku ponownie djecezj臋 Skopje, kt贸rej obszar tym razem pokrywa艂 si臋 z terytorium Republiki Macedo艅skiej. Jej biskupem ordynariuszem mianowa艂 bpa Kiro Stojanova. W 2005 roku diecezja Skopje mia艂a 3572 wiernych, 6 ksi臋偶y, 3 zakonnik贸w, 14 zakonnic i 2 parafie oraz kilkana艣cie misji. Z kolei 11 stycznia 2001 roku Jan Pawe艂 II erygowa艂 apostolski egzarchat Macedonii rytu wschodniego z siedzib膮 w Skopje i mianowa艂 jego pierwszego biskupa – Joakima Herbuta (zm. 15.4.2005). W 2004 roku apostolski egzarchat Macedonii rytu wschodniego mia艂 11 398 wiernych, 5 parafii, 9 ksi膮偶y i 18 zakonnic. Poza tym papie偶 Jan Pawe艂 II 2 listopada 1995 roku mianowa艂 administratorem apostolskim diecezji Skopje-Prizren ks. Marko Sopi, kt贸rego 6 stycznia 1996 wyni贸s艂 do godno艣ci biskupiej.

....................

Prawie na samym pocz膮tku zawi膮zywania bli偶szych kontakt贸w i wsp贸艂pracy mi臋dzy Polsk膮 i Macedoni膮 oraz Polakami i Macedo艅czykami wydarzy艂a si臋 rzecz, kt贸ra bardzo zbli偶y艂a do siebie oba s艂owia艅skie narody.

Ot贸偶 w pi膮tek, 26 lipca 1963 roku o godzinie 17.05 w Skopje z ogromn膮 si艂膮 zatrz臋s艂a si臋 ziemia. Miasto zosta艂o zniszczone w ponad 80%, a w katastrofie zgin臋艂o ponad 1000 os贸b. By艂 to jeden z najtragiczniejszych kataklizm贸w w Europie w XX wieku. Pod egid膮 Organizacji Narod贸w Zjednoczonych (ONZ) zosta艂 sporz膮dzony, a nast臋pnie zrealizowany generalny plan odbudowy i przebudowy Skopje przy udziale m.in. architekt贸w i urbanist贸w polskich. W latach 1964-67 1964-1967 naczelnym dyrektorem programu ONZ odbudowy Skopje by艂 Adolf Ciborowski (1919-1987), znany architekt i arbanista polski, profesor Politechniki Warszawskiej. Z kolei in偶. architekt Stanis艂aw Jankowski w latach 1964-1965 by艂 kierownikiem Zespo艂u Urbanist贸w Polskich w Skopje, kt贸ry opracowywa艂 plany odbudowy tego miasta, za co zosta艂 odznaczony Srebrnym Medalem Miasta Skopje. Poza tym ju偶 21 lutego 1964 roku przekazano w艂adzom miejskim Skopje 30 domk贸w mieszkalnych dwu- i trzyizbowych, zbudowanych przez Polsk臋 – w ramach pomocy narodu polskiego dla mieszka艅c贸w zniszczonej stolicy Macedonii. O m.in. wk艂adzie polskim w odbudowie zniszczonego trz臋sieniem ziemi Skopje m贸wi bardzo dobry film dokumentalny „Skopje”, nakr臋cony w 1964 roku i wyre偶yserowany przez Slavjko Janovskiego.

Gdyby艣my powiedzieli, 偶e polscy architekci Skopje murowali, to by艂aby w tym przesada. Jednak jest faktem, 偶e powi膮zania wielu znanych polskich architekt贸w ze stolic膮 Macedonii by艂y naprawd臋 wyj膮tkowo du偶e. Np. znany architekt warszawski, zwi膮zany z Politechnik膮 Warszawsk膮, w latach 1959-70 zrealizowa艂 okaza艂y budynek Szko艂y Chemicznej w Skopje, kt贸ry by艂 darem Polski dla narodu macedo艅skiego. Architekt, urbanista Bogdan Andrzej Wyporek, w latach 1961-71 kierownik Pracowni Urbanistycznej Warszawy, by艂 w 1966 roku g艂贸wnym projektantem planu urbanistycznego dzielnicy przemys艂owej w Skopje w ramach projektu ONZ. W latach 1964-66 pracowa艂 przy planowaniu odbudowy Skopje pracowa艂 inny urbanista polski, specjalista od planowania przestrzennego Stanis艂aw J贸zef Furman. Architekci warszawscy Ewa Krasi艅ska wraz z m臋偶em Maciejem Stanis艂awem Krasi艅skim oraz Jerzym Bogus艂awem Mokrzy艅skim wznie艣li w 1970 roku budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje. W 1965 roku odbudowywa艂 Skopje r贸wnie偶 Zbigniew Feliks Galperyn, kt贸ry przy tym kontrolowa艂 sprawy zwi膮zane z ochron膮 艣rodowiska. Cz艂onkiem zespo艂u bada艅 spo艂ecznych Instytutu Architektury i Urbanistyki w Skopje w ramach programu ONZ odbudowy tego miasta by艂 w latach 1964-65 Andrzej W艂odzimierz Luszniewicz.

W zasadzie polscy architekci i urbani艣ci zapocz膮tkowali budowanie przyja藕ni polsko-macedo艅skiej.

W 1991 roku nast膮pi艂 pierwszy rozpad Jugos艂awii, w wyniku kt贸rego 8 wrze艣nia tego roku powsta艂o m.in. nowe i pierwszy raz w dziejach Europy pa艅stwo – Republika Macedo艅ska. Polska bardzo 偶yczliwie odnios艂a si臋 do nowopowsta艂ego pa艅stwa macedo艅skiego. 1 grudnia 1993 roku Polska uzna艂a niepodleg艂膮 Macedoni膮 i nawi膮za艂a z ni膮 stosunki dyplomytyczne. Pierwszym ambasadorem by艂 Andrzej Dobrzy艅ski, obecnie charge d''''''''affaires Polski w Skopje jest Grzegorz Mazek.

Niestety rozpad Jugos艂awii w 1991 roku zapocz膮tkowa艂 wojny etniczne na jej dawnym terenie. W lutym 1992 roku Rada Bezpiecze艅stwa Organizacji Narod贸w Zjednoczonych utworzy艂a si艂y UNPROFOR, kt贸rych celem by艂o monitorowanie i zapobieganie wszelkim zagro偶eniom dla pokoju i stabilizacji na obszarze Macedonii. 31 marca 1995 roku si艂y UNPROFOR, po zako艅czeniu ich mandatu, zosta艂y zast膮pione nowoutworzonymi si艂ami UNPREDEP (Si艂y Zapobiegawcze Organizacji Narod贸w Zjednoczonych - United Nations Preventive Deployment Force), kontrolowanymi bezpo艣rednio przez centrum ONZ w Nowym Jorku. Nie zmieni艂o to jednak struktury i si艂 i mandatu. UNPREDEP kontrolowa艂 sytuacje wzd艂u偶 granic Macedonii z now膮 Jugos艂awi膮 i Albani膮, wsp贸艂pracowa艂 z cywilnymi agencjami dzia艂aj膮cymi w regionie. W 1995 roku si艂y te dysponowa艂y 24 sta艂ymi pozycjami obserwacyjnymi wzd艂u偶 420 km linii granicznych Macedonii i 33 tymczasowymi stanowiskami. Przeprowadzano dziennie blisko 40 patroli granicznych. Si艂y Zapobiegawcze ONZ utrzymywa艂y blisk膮 wsp贸艂prac臋 z misj膮 OBWE w Skopje i misj膮 Komisji Europejskiej w Macedonii. Ustanowi艂y tak偶e robocze kontakty z centrum dzia艂a艅 NATO w Kosowie. W lutym 1999 roku mandat UNPREDEP nie zosta艂 odnowiony i funkcje si艂 zapobiegawczych zako艅czy艂y si臋. Siedzib膮 misji by艂o Skopje w Macedonii. W si艂ach UNPREDEP (1 049 偶o艂nierzy, 35 obserwator贸w wojskowych, 26 policjant贸w i 203 personelu cywilnego i lokalnego) uczestniczy艂o 艂膮cznie 27 pa艅stw, w tym oddzia艂 polskich 偶o艂nierzy, kt贸ry uczestniczy艂 w tej operacji w latach 1997-98. Poza tym pierwszym Specjalnym Przedstawicielem Sekretarza Generalnego ONZ w UNPREDEP by艂 Polak - Henryk Sokalski (1995-1998).

W 2001 roku dosz艂o do powa偶nego konfliktu etnicznego w Macedonii – mi臋dzy Alba艅czykmi i Macedo艅czykami, zamieszkuj膮cymi zachodnie i p贸艂nocno-zachodnie rejony kraju. Wczesn膮 jesieni膮 2001 roku polecia艂o do Macedonii pierwszych 25 偶o艂nierzy z Pierwszego Pu艂ku Specjalnego z Lubli艅ca, kt贸rzy zast膮pili 偶o艂nierzy ameryka艅skich. Polacy stacjonowali w bazie lotniczej wojsk macedo艅skich w Petrovecu. Do ich zada艅 nala偶a艂a ochrona snajperska 偶o艂nierzy KFOR oraz bardzo niebezpieczne patrolowanie zaminowanych odcink贸w granicy mi臋dzy Kosowem a Macedoni膮. W 2003 roku zgin臋艂o podczas tej misji dw贸ch 偶o艂nierzy polskich: Pawe艂 Legencki i Piotr Miku艂owski. Stracili 偶ycie, aby Macedonia by艂a wolna i zjednoczona. Obecnie nie ma polskich 偶o艂nierzy w Macedonii, misja zosta艂a zako艅czona w I po艂owie 2006 roku.

Poza wojskiem polskim w si艂ach pokojowych ONZ r贸wnie偶 Polska Policja jest ceniona za granic膮 za fachowo艣膰, sprawno艣膰 i po艣wi臋cenie. Polscy policjanci, w liczbie ponad 1200 os贸b, w tym 30 kobiet, pe艂nili czy pe艂ni膮 s艂u偶b臋 w: Bo艣ni i Hercegowinie, Gruzji, Kosowie, Liberii oraz w pierwszych latach XXI wieku tak偶e w Macedonii.

Pod koniec lutego 2000 roku przebywa艂 z oficjaln膮 wizyt膮 w Polsce prezydent Republiki Macedo艅skiej Boris Trajkovski. Podczas spotkania z prezydentem RP Aleksandrem Kwa艣niewskim obaj prezydenci zapewniali, 偶e oba kraje – Polska i Macedonia s膮 zainteresowane bli偶sz膮 wszechstronn膮 wsp贸艂prac膮, kt贸ra przyniesie korzy艣ci obu krajom. Prezydent Kwa艣niewski powiedzia艂, 偶e Polska jest zainteresowana sytuacj膮 Macedonii, jej rozwojem gospodarczym, polityk膮 zagraniczn膮, a tak偶e procesami transformacji systemowej i obieca艂 wspieranie Macedonii w jej polityce proeuropejskiej.

Z kolei 2 pa藕dziernika 2002 roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwa艣niewski z ma艂偶onk膮 przyby艂 z oficjaln膮 wizyt膮 do Republiki Macedonii. By艂a to pierwsza w historii stosunk贸w Polski i Macedonii wizyta prezydenta RP w tym kraju. Sam ten fakt okre艣la艂 rang臋 wizyty. Podczas konferencji prasowej prezydent Borys Trajkovski stwierdzi艂, i偶 wizyta prezydenta Polski stanowi swego rodzaju kamie艅 w臋gielny dla przysz艂o艣ci Macedonii w strukturach zintegrowanej Europy oraz w atlantyckich. „Oczekujemy – powiedzia艂 - 偶e Polska b臋dzie promotorem dla naszego kraju”. Prezydent Trajkovski podkre艣li艂 wk艂ad Polski w konsolidacj臋 i bezpiecze艅stwo regionu ba艂ka艅skiego oraz pomoc Polski w przezwyci臋偶aniu kryzysu etnicznego w Macedonii w 2001 roku. Wizyta by艂a tak偶e dobr膮 okazj膮 by podkre艣li膰, 偶e stosunki dwustronne polsko-macedo艅skie rozwijaj膮 si臋 bardzo dobrze. Polska podj臋艂a decyzj臋 o podniesieniu rangi przedstawicielstwa dyplomatycznego, w Skopje zosta艂a ustanowiona Ambasada RP.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwa艣niewski z ma艂偶onk膮 spotka艂 si臋 r贸wnie偶 z polskimi 偶o艂nierzami pe艂ni膮cymi misj臋 w Macedonii i Kosowie na terenie Narodowego Elementu Zaopatrzenia /NEZ/ KFOR. Zwracaj膮c si臋 do zebranych Prezydent RP powiedzia艂: „Ciesz臋 si臋, 偶e mog臋 dzi艣 go艣ci膰 u 偶o艂nierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w bazie lotniczej wojsk macedo艅skich w Petrovecu. Uzna艂em, 偶e oficjalna wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Macedonii nie by艂aby pe艂na bez tego dzisiejszego spotkania. Jestem po prostu winien to Wam, 偶o艂nierzom si艂 pokojowych na Ba艂kanach. Przyby艂em, aby powiedzie膰, 偶e dobrze wype艂niacie powierzon膮 misj臋. Zapewniaj膮 mnie o tym Wasi prze艂o偶eni, wysocy przedstawiciele Narod贸w Zjednoczonych oraz dow贸dcy NATO. Gratuluj臋 i chc臋 zapewni膰, 偶e - tak jak wszyscy Polacy - jestem z Was dumny. Pe艂ni膮c s艂u偶b臋 wojskow膮 tu, w Macedonii, jeste艣cie or臋downikami wielkiej sprawy - pokoju na Ba艂kanach. Bronicie demokracji, praw cz艂owieka i praworz膮dno艣ci. Na co dzie艅 dajecie dowody, 偶e Polska nale偶ycie wype艂nia zobowi膮zania wobec spo艂eczno艣ci mi臋dzynarodowej. Z powodzeniem zabezpieczacie pokojow膮 misj臋, jeste艣cie wiarygodnym i skutecznym sprzymierze艅cem innych pa艅stw bior膮cych udzia艂 w operacji KFOR”.

Prezydent Macedonii Boris Trajkovski zgin膮艂 w wypadku lotniczym 26 lutego 2004 roku. By艂 przyjacielm Polski i w Polsce widzia艂 g艂贸wnego macedo艅skiego rzecznika w Unii Europejskiej i NATO. St膮d prezydent RP Aleksander Kwa艣niewski odznaczy艂 go po艣miertnie Krzy偶em Wielkim Orderu Zas艂ugi Rzeczypospolitej Polskiej.

9 maja 2007 roku przyby艂 do Polski z oficjaln膮 wizyt膮 nowy prezydent Macedonii - Branko Crvenkovski. G艂owy oby pa艅stw podpisa艂y porozumienie o uregulowaniu dwustronnych stosunk贸w traktatowych, kt贸re umo偶liwia pog艂臋bianiu zwi膮zk贸w mi臋dzy oboma krajami na polu kultury i gospodarki. Polska ponownie bardzo mocno popar艂a starania Macedonii w kwestii cz艂onkostwa w NATO i Unii Europejskiej. Podczas spotkania obu prezydent贸w Lech Kaczy艅ski podkre艣li艂, 偶e „uznaje konstytucyjn膮 nazw臋 Republiki Macedonii i przy ca艂ym szacunku dla greckich przyjaci贸艂 z UE i NATO nie jeste艣my w stanie przyj膮膰 do wiadomo艣ci i uzna膰 za uzasadnione jakiekolwiek kwestionowania tej nazwy”. Sp贸r na tym polu mi臋dzy Grecj膮 a Macedoni膮 stanowi jedn膮 z przeszk贸d integracji z UE. Branko Crvenkovski spotka艂 si臋 tak偶e z premierem Jaros艂awem Kaczy艅skim i marsza艂kami Ludwikiem Dornem i Bogdanem Borusewiczem. Podczas tych rozm贸w zgodzono si臋, co do potrzeby zintensyfikowania wsp贸艂pracy mi臋dzy oboma krajami. „Jeste艣my na dobrej drodze dalszego rozwoju naszych zwi膮zk贸w politycznych i gospodarczych” – stwierdzi艂 prezydent Crvenkovski, podsumowuj膮c tym stwierdzeniem swoj膮 wizyt臋 w Polsce (prezydent.pl).

Na wizytach prezydent贸w Polski i Macedonii w obu krajach nie ko艅czy si臋 polsko-macedo艅ska wsp贸艂praca polityczna. W Macedonii przebywali s艂u偶bowo m.in. cz艂onkowie polskiego rz膮du (m.in.w lipcu 1996 roku minister kultury i sztuki Zdzis艂aw Podka艅ski) oraz Sejmu i Senatu. W czerwcu 1994 roku przebywa艂 w Macedonii jako wys艂annik ONZ-u w obronie praw cz艂owieka by艂y premier RP Tadeusz Mazowiecki. A ostatno, 15 maja 2007 roku, senator Urszula Gacek (PO) uczestniczy艂a w posiedzeniu Komisji Monitoringowej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Cz艂onkowie Komisji spotkali si臋 w stolicy Macedonii - Skopje. W spotkaniu i dyskusji wzi臋li udzia艂 tak偶e Branko Crvenkovski - prezydent Republiki Macedonii oraz Ljubisa Georgievski - przewodnicz膮cy Parlamentu Republiki Macedonii.

....................

Prawie zaraz po nawi膮zaniu bli偶szej wsp贸艂pracy mi臋dzy Polsk膮 (PRL) a Jugos艂awi膮 najlepiej rozwija膰 si臋 zacz臋艂a wsp贸艂praca kulturalna. Prawda, by艂a ona zawsze w cieniu wsp贸艂pracy polsko-serbskiej czy polsko-chorwackiej, niemniej by艂a i jest imponuj膮ca. Na pewno mo偶na by by艂o na jej temat napisa膰 ca艂膮 ksi膮偶k臋 i to zapewne obszern膮. Ograniczy膰 si臋 wi臋c musimy jedynie do gar艣ci przyk艂ad贸w.

Szczeg贸lnie 偶ywe by艂y kontakty muzyczne. W festiwalu muzycznym Ohridzko Leto bra艂 udzia艂 artysta muzyk i dyrygent Stanis艂aw Jan Ga艂o艅ski (przed 1989 r.). Przed i po 1989 roku na koncertach w Macedonii wyst臋powa艂o szereg polskich muzyk贸w jak np. piani艣ci: Lech Dzier偶anowski (1993), Barbara Karaszkiewicz z Akademii Muzycznej w Katowicach (1997), Agata J贸藕wiak (2000), Ewa Beata Ossowska (2001, gra艂a utwory Chopina, Paderewskiego i Szymanowskiego); skrzypkowie: Emanuel Kamil Czizgula z Akademii Muzycznej w 艁odzi (1997), Ewa Bartman (2000), Katarzyna Duda (2002); 艣piewacy operowi: z Teatru Wielkiego w Warszawie Izabela Ewa Nawe-Spychalska i Roman W臋grzyn (oboje przed 1989 r.), Agnieszka Kurowska – sopran (1993), ; dyrygenci: Jerzy Salwarowski (1998, dyrygowa艂 Mecedo艅sk膮 Orkiestr膮 Symfoniczn膮, kt贸ra wykona艂a m.in. utwory Henryka Miko艂aja G贸reckiego), Jan Mi艂osz Zarzycki (2002 i 2003). W listopadzie 1995 roku wyst臋powali na koncertach w Skopje, Bitoli i Tetovo studenci z Akademii Muzycznej w Poznaniu. 24 maja 2003 roku Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Skopje wykona艂a „Symfoni臋 pie艣ni 偶a艂obnych” Henryka Miko艂aja G贸reckiego; dyrygowa艂 Jan Mi艂osz Zarzycki, solistk膮 by艂a Irena Zajkovska. Wystawiany na scenach operowych i deskach teatr贸w muzycznych w Europie, Azji i Ameryce P贸艂nocnej (Kanada) balet „Kr贸lewna 艢nie偶ka i siedmiu krasnoludk贸w” z muzyk膮 Bogdana Paw艂owskiego, kt贸ry jest najcz臋艣ciej wystawianym baletem polskiego kompozytora na przestrzeni ca艂ej historii baletu polskiego (prapremiera polska mia艂a miejsce 14 marca 1970 r. w Teatrze Wielkim w 艁odzi), zosta艂 w 2006 roku wystawiony w operze w Skopje.

9 czerwca 1999 roku Narodowa Galeria „Daut Paszin Amam” w Skopje w ramach Roku Chopinowskiego urz膮dzi艂a spektakl s艂owno-muzyczny „Czy s艂uchacie Chopina?”, w kt贸rym wyst膮pili: Biljana Ilievska – fortepian, Tatjana Bo偶inovska – fortepian, Dejana Tolevska – fortepian, Svetlana Andonovska – fortepian, Boris Svetijev – fortepian, Maria Atanasovska – Bartoszewicz – recytator, Irena Trajkovska - – recytator, Tome Vitanov – aktor.

W 1999 roku zosta艂 zorganizowany w Polsce pierwszy festiwal Rozstaje, kt贸ry mia艂 charakter polski - promowa艂 zespo艂y muzyki tradycyjnej Ma艂opolski i nowe polskie zespo艂y rodz膮cej si臋, krajowej sceny folkowej. W nast臋pnych latach festiwal Rozstaje sta艂 si臋 przedsi臋wzi臋ciem mi臋dzynarodowym, prezentuj膮cym najciekawsze zespo艂y europejskiej sceny etno i world music, cho膰 przede wszystkim wywodz膮ce si臋 z kr臋gu kultury muzycznej Karpat, Europy 艢rodkowej i P贸艂wyspu Ba艂ka艅skiego. Na Rozstajach spotka艂y si臋 drogi najlepszych muzykant贸w i muzyk贸w Polski, Serbii, Chorwacji, Bu艂garii, Rumunii, Ukrainy, Siedmiogrodu, W臋gier, S艂owacji, Moraw i Macedonii. W eliminacjach do XV Mi臋dzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2005 roku bra艂a udzia艂 pianistka macedo艅ska Irina Naumovska. Reprezentantka Macedonii bra艂a r贸wnie偶 udzia艂 w IX edycji Mi臋dzynarodowego Konkursu M艂odych Skrzypk贸w im. K. Lipi艅skiego i H. Wieniawskiego w Lublinie w 2006 roku.

呕ywe kontakty by艂y i s膮 r贸wnie偶 w dziedzinie sztuki, szczeg贸lnie w okresie PRL-u. Np. Tadeusz Czes艂aw Polak by艂 od 1978 roku kierownikiem jugos艂owia艅sko-polskiej misji naukowej do spraw konserwacji malowide艂 naskalnych w g贸rach Macedonii; w 1978 roku wsp贸lnie z Bosko Babicem odkry艂 i zbada艂 najstarsze malarstwo naskalne w Ba艂kanach – w g贸rach Macedonii. J贸zef Burniewicz - rysownik, karykaturzysta, dziennikarz, satyryk, pisarz, scenarzysta kabaretowy i radiowy, scenograf, plakacista, kompozytor i wydawca, tworz膮cy w Olsztynie, w 1976 roku otrzyma艂 II nagrod臋 i srebrn膮 plakietk臋 na 艢wiatowym Festiwalu Karykatury w Skopje. Zbigniew Jujka - dziennikarz, rysownik satyryczny zwi膮zany z Gda艅skiem w 1988 roku zdoby艂 I nagrod臋 na wystawie World Cartoon Gallery w Skopje. Przed 1989 rokiem wystawy swoich prac w miastach Macedonii, g艂贸wnie w Skopje mieli m.in.: graficy – Jerzy Flisak, Szymon Kobyli艅ski (otrzyma艂 I nagrod臋); rze藕biarze – Teresa Brz贸skiewicz, Bronis艂aw Chromy, Stanis艂aw Karol Kulon (1968), J贸zef Markiewicz, Stefan Papp (1972, nagroda specjalna i medal), Stanis艂aw Radwa艅ski (Strumica 1977); plastyczka Marii 艁uszczkiewicz-Jastrz臋bskiej (1966).

Z r贸wnie偶 do艣膰 licznych kontakt贸w kulturalnych po 1989 roku kilka zas艂uguje na wymienienie. W ramach Festiwalu Krak贸w 2000 dzi臋ki uprzejmo艣ci Muzeum Macedonii w Skopje w Muzeum Ksi膮偶膮t Czartoryskich w Krakowie zosta艂a zorganizowana wystawa ikon macedo艅skich; publiczno艣膰 oraz go艣cie odwiedzaj膮cy Krak贸w mieli rzadk膮 w Polsce okazj臋 do obcowania z cennymi dzie艂ami bizantyjskiego i pobizantyjskiego malarstwa ikonowego z teren贸w obecnej Republiki Macedonii. Od grudnia 2004 do lipca 2005 roku w Skopje, Kumanovie, Bitoli, Prilepie, Delcevie, Strumicy, Berovowie i Ochrydzie by艂a prezentowana wystawa polskiego plakatu teatralnego. Wybitni plakaci艣ci, Roman Kalarus, Leszek 呕ebrowski i Andrzej P膮gowski swoimi dzie艂ami ozdobili folder towarzysz膮cy wystawie przygotowanej przez Ambasad臋 Polsk膮 w Macedonii.

W zbiorach kilku muze贸w macedo艅skich znajduj膮 si臋 prace polskich wsp贸艂czesnych malarzy, g艂贸wnie grafik贸w oraz rze藕biarzy, m.in.: Bronis艂awa Chromego (rze藕by, Skopje), Stanis艂awa Fija艂kowskiego (Skopje), Teresy Jakubowskiej (Skopje), Andrzeja W艂adys艂awa Kurzawskiego (obrazy, Muzeum Narodowe w Prilepie), Danuty Ko艂wzan-Nowickiej, Marii 艁uszczkiewicz-Jastrz臋bskiej (Muzeum Sztuki Wsp贸艂czesnej w Skopje), J贸zefa Markiewicza (rze藕by, Muzeum Sztuki w Skopje), Ireny Molin-Sowy (w Galerii Rze藕by w Prilepie), Teresy P膮gowskiej (obrazy, Muzeum Sztuki Wsp贸艂czesnej w Skopje), Stefana Pappa (rze藕by, Skopje), Andrzeja Strumi艂艂y (Muzeum Sztuki Wsp贸艂czesnej w Skopje), Stanis艂awa Micha艂a W贸jtowicza (Muzeum Sztuki Wsp贸艂czesnej w Skopje). - Prac polskich artyst贸w w zbiorach muze贸w macedo艅skich jak wida膰 jest tak wiele, 偶e urz膮dzonych zosta艂o kilka wystaw malarstwa polskiego: w Muzeum Macedonii w Skopie: w listopadzie 1994 roku wystawa „Polscy malarze w Macedonii” – ze zbior贸w Centrum Sztuki Wsp贸艂czesnej z Prilepu; w listopadzie 1995 roku wystawa „Polska grafika” ze zbior贸w Muzeum Sztuki Wsp贸艂czesnej w Skopje (wystaw臋 otworzy艂 prof. dr Boris Petkovski); 13 listopada 1996 roku wystawa „Polscy malarze w Macedonii” – obrazy ze zbior贸w Malarskiej Kolonii ze Strumicy; 11 listopada 1997 roku wystawa „Wsp贸艂czesne Malarstwo Polskie” - ze zbior贸w Muzeum Sztuki Wsp贸艂czesnej w Skopje (wystaw臋 otworzy艂 dyrektor muzeum – Zoran Petrovski).

Poza tym by艂y zorganizowane wystawy: 10 listopada 1999 w Galerii Karykatury 艢wiatowej „Osten” w Skopje wystawa „Karykatura Polska”, kt贸r膮 otworzy艂 historyk sztuki prof. dr Vladimir Veliczkovski; 11 listopada 2000 roku w Muzeum Macedonii w Skopje wystawa „Polski plakat teatralny”; 12 listopada 2000 roku w Domu Kultury „Marko Cepenkov” w Prilepie wystawa „Polska wczoraj i dzi艣”; 12 listopada 2001 roku w Muzeum i Galerii w Bitoli wystawa „Wsp贸艂czesna polska grafika” z kolekcji „Mi臋dzynarodowego Triennale Grafiki – Bitola 2000"; rok p贸藕niej, 24 listopada 2003 roku w Muzeum i Galerii w Bitoli kolejna wystawa „Polscy graficy” – IV Mi臋dzynarodowe Triennale Grafiki – Bitola 2003.

14 listopada 1996 w Bibliotece Uniwersytetu im. 艢w. 艢w. Cyryla i Metodego” otwarto wystaw臋 polskich ksi膮偶ek i czasopism zatytu艂owan膮 „Polska ksi膮偶ka w Macedonii”, kt贸r膮 otworzy艂a prof. dr Germania Szotkarova, profesor j臋zyka polskiego i literatury; wystawa zosta艂a zaprezentowana r贸wnie偶 w Koczani.

W Macedo艅skim Radiu i Macedo艅skiej Telewizji nie brak od lat szeroko rozumianej tematyki polskiej. Np. 2 listopada 1995 roku teatr radiowy Macedo艅skiego Radia przedstawi艂 s艂uchaczom sztuk臋 Malarczyka „ Z g艂臋bokiej wody”, w re偶yserii Henryk Rozena, a 12 listopada zaprezentowa艂o s艂uchaczom „M艂yn” Konstantego Ildefonsa Ga艂czy艅skiego. Macedo艅ska Telewizja 9 listopada 1995 roku nada艂a reporta偶 „Obyczaje w Polsce”; 12 listopada 1996 roku wy艣wietli艂a film pt. „Spacer po Zamku Kr贸lewskim w Warszawie”, a 10 listopada 1997 roku film „1000 lat Gda艅ska”.

Polacy, jak r贸wnie偶 Macedo艅czycy w Skopje mieli okazj臋 ogl膮da膰 wiele najnowszych polskich film贸w, kt贸re by艂y wy艣wietlane w eleganckiej sali kinowej Muzeum Macedonii jak np.: „Ogniem i mieczem” w re偶. Jerzego Hoffmana (11.11.2000), „Pan Tadeusz” w re偶. Andrzeja Wajdy (17.2.2001 i 24.3.2001), „Przedwio艣nie” (16.2.2002), „W pustyni i w puszczy” (23.3.2002), „Quo Vadis” (29.3.2003), „Chopin – pragnienie mi艂osci” w re偶. Jerzego Antczaka (12.4.2003), „Zemsta” w re偶. Andrzeja Wajdy (30.5.2003), „Czerwony” w re偶. Krzysztofa Kie艣lowskiego z serii „Trzy kolory” (29.11.2003).

Wroc艂awska Grupa Teatralna Zbigniewa Lesienia wyst膮pi艂a 23 lipca 2003 roku na Mi臋dzynarodowym Festiwalu "Ochrydzkie Lato" w Macedonii. Wroc艂awscy aktorzy przedstawili "艁ys膮 艣piewaczk臋" Eugene''''''''a Ionesco w re偶yserii Zbigniewa Lesienia. Do Ochrydy pojechali Gra偶yna Kruk贸wna, Ma艂gorzata Szeptycka, Halina 艢miela-Jacobson, Mariusz Kiljan, Jerzy Schejbal, Andrzej Wilk oraz re偶yser. Wroc艂awska grupa teatralna odwiedzi艂a tak偶e m.in. Skopje, Bitol臋 i Resnik („Gazeta Wyborcza” 24.7.2003).

W 2003 roku Bogumi艂 Godfrej贸w zrealizowa艂 zdj臋cia do niemieckiego, pe艂nometra偶owego filmu "艢wiat艂a" (Lichter) Hansa-Christiana Schmida, za kt贸ry otrzyma艂 m.in Br膮zow膮 Kamer臋 300 za zdj臋cia na Festiwalu Bracia Manaki w Macedonii.

Je艣li chodzi o wsp贸艂prac臋 naukow膮 polsko-macedo艅sk膮, to nale偶y wspomnie膰, 偶e pi臋ciu polskich uczonych zosta艂o cz艂onkami Macedo艅skiej Akademii Nauk i Sztuk: Henryk Batowski – historyk, Zbigniew Go艂膮b – j臋zykoznawca, Witold Hensel – archeolog i prehistoryk, W艂odzimierz Pianka – j臋zykoznawca, polonista i Zuzanna Topoli艅ska – j臋zykoznawca, slawistka. Natomiast cz艂onkiem Polskiej Akademii Umiej臋tno艣ci (z siedzib膮 w Krakowie) zosta艂 w 1994 roku macedo艅ski j臋zykoznawca, slawista i polonista, zas艂u偶ony dla polsko-macedo艅skich kontakt贸w kulturowych Bo戮idar Vidoeski (1920-1998); ponadto otrzyma艂 tytu艂 doktora honoris causa Uniwersytetu 艢l膮skiego. Archeolog polski Eugeniusz Cnotliwy bra艂 udzia艂 w badaniach archeologicznych na terenie Macedonii: w Ochrydzie w 1977 roku i w Prilep w 1978 roku. Niedawno polska firma Comarch wygra艂a przetarg na zaprojektowanie i wdro偶enie Systemu Informacji S膮downiczej i Prawniczej Bazy Danych dla Ministerstwa Sprawiedliwo艣ci w Macedonii. Dzia艂aj膮ca od 1991 roku polska prywatna fundacja Centrum Analiz Spo艂eczno-Ekonomicznych (CASE) prowadzi badania w zakresie transformacji, integracji europejskiej oraz gospodarki 艣wiatowej. Fundacja zrealizowa艂a dot膮d blisko 100 projekt贸w doradczych w kilkunastu krajach, m.in. w Macedonii. Wielki sukces na 艢wiatowej Wystawie Wynalazczo艣ci w Brukseli Eureka 2004 (ponad 800 wystawc贸w z 32 kraj贸w 艣wiata) odnie艣li Polacy, kt贸rzy zaprezentowali 58 wynalazk贸w. Politechnika 艁贸dzka zaprezentowa艂a Wysokotemperaturowy Tester Lutowno艣ci do zastosowa艅 przemys艂owych, kt贸ry otrzyma艂 jedn膮 z trzech g艂贸wnych nagr贸d Festiwalu Eureka 2004 i Nagrod臋 specjaln膮 Premiera Belgii. Ponadto tester ten uzyska艂 z艂oty medal z wyr贸偶nieniem oraz Nagrod臋 specjaln膮 Urz臋du Patentowego w Macedonii. W przek艂adzie na macedo艅ski ukaza艂a si臋 ksi膮偶ka „Globalizacijata i perspektivite za razvoj na postsocijalisticzkite zemji” (Skopje 2004) Grzegorza Witolda Ko艂odki, uczonego i polityka, jednego z g艂贸wnych architekt贸w polskich reform gospodarczych, autora "Strategii dla Polski".

Rozwija艂a si臋 i rozwija jednak nie tylko wsp贸艂praca kulturalna czy naukowa polsko-macedo艅ska. Wsp贸艂praca mi臋dzy naszymi pa艅stwami i narodami by艂a i jest po prostu wszechstronna. Np. kilka miesi臋cy temu odby艂o si臋 w Macedonii seminarium pod has艂em „Are minorities different?”. Spotka艂o si臋 tam kilkudziesi臋ciu przedstawicieli organizacji m艂odzie偶owych ze Szwecji, Polski i Macedonii. Dyskutowali o uprzedzeniach, to偶samo艣ci narodowo-kulturowej, pr贸bowali okre艣li膰 model spo艂ecze艅stwa wielokulturowego. Organizatorem przedsi臋wzi臋cia by艂o Centrum Wsp贸艂pracy M艂odzie偶y. - 20 kwietnia 2007 roku Andrzej Kropiwnicki - przewodnicz膮cy Zarz膮du Regionu Mazowsze Solidarno艣ci oraz Halina Kurpi艅ska - wiceprzewodnicz膮ca Krajowej Sekcji O艣wiaty i Wychowania spotkali si臋 z przedstawicielami macedo艅skiego zwi膮zku zawodowego. Tematem spotkania by艂a przede wszystkim sytuacja w polskiej o艣wiacie. Zadawane pytania dotyczy艂y polskiej edukacji oraz jej zmian na przestrzeni ostatnich lat. Go艣cie odbyli szereg r贸wnie偶 spotka艅 z przedstawicielami „Solidarno艣ci” r贸偶nych sekcji bran偶owych, m. in. Przemys艂u Spo偶ywczego, Budownictwa i Przemys艂u Drzewnego, Transportowc贸w, S艂u偶b Publicznych. Zebranie informacje maj膮 pom贸c Macedo艅czykom w rozwoju ich nowopowsta艂ej organizacji w Macedonii. - Anna Tuz z polskiego Stowarzyszenia Uczestnik贸w Woluntariatu Europejskiego pracowa艂a jako wolontariuszka w macedo艅skim mie艣cie Kumanovo (Internet: Trampolina). - Organizacja "Jeden 艢wiat" powsta艂a w Poznaniu w 1994 roku. Stworzy艂a j膮 grupa pasjonat贸w, dzi艣 zatrudnia czterech pracownik贸w, wsp贸艂pracuje z ni膮 oko艂o 60 cz艂onk贸w zwyczajnych i 40 "aktywnych wolontariuszy". Tak zwanych wolontariuszy wspieraj膮cych (czyli bior膮cych obecnie udzia艂 w workcampach w Polsce i za granic膮) jest 410. W 2005 roku Polacy brali udzia艂 w mi臋dzynarodowych projektach mi臋dzy innymi w Kenii, Kosowie, W艂oszech i Macedonii. - W latach 1973-81 korespondentem Polskiego radia i Telewizji, „呕ycia Warszawy” i „Kulis” w Jugos艂awii – w tym tak偶e w Macedonii by艂 Jerzy Marian Woydy艂艂o. Natomiast obecnie korespondentem w Skopje polskiego dziennika „Rzeczpospolita” (Warszawa) jest od szeregu lat Ryszard Bilski. - W Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Bia艂ej j臋zyk serbo-chorwacki wyk艂ada rodowity Macedo艅czyk.

W stosunkach polsko-macedo艅skich nie brak r贸wnie偶 kontakt贸w sportowych. Chyba tylko historyk polskich kontakt贸w sportowych ze 艣wiatem m贸g艂by odnotowa膰 wszystkie kontakty sportowe polsko-macedo艅skie. Nie pisz臋 tutaj historii polsko-macedo艅skich kontakt贸w sportowych, wi臋c poprzestajmy na kilku przyk艂adach. W 1972 roku odby艂a si臋 w Skopje Olimpiada szachowa. Na 63 dru偶yny m臋偶czyzn bior膮ce w niej udzia艂 dru偶yna polska (W艂odzimierz Schmidt, Jacek Bednarski, Krzysztof Pytel, Aleksander Sznapik, Andrzej Filipowicz, Andrzej Sydor) zaj臋艂a 12 miejsce, a polska dru偶yna kobiet (Krystyna Radzikowska, Hanna Ere艅ska-Radzewska, Miros艂awa Litmanowicz) na 23 dru偶yn kobiet zaj臋艂a 9 miejsce. 12 sierpnia 1999 roku na stadionie w Skopje Klub Pi艂karski Legia Warszawa (oficjalna nazwa KP Legia Warszawa SSA) – w swoim setnym meczu w europejskich pucharach odnios艂 zwyci臋stwo 6:0 z macedo艅skim Vardarem w 1/64 fina艂u Pucharu UEFA. W Mistrzostwa Europy w pi艂ce r臋cznej m臋偶czyzn do 20 lat w Gda艅sku 18 sierpnia 2002 roku w p贸艂finale Polska pokona艂a Macedoni臋 33:31. Podczas Mistrzostw Europy open w judo w Erewhon w grudniu 2006 roku Polak Grzegorz Eitel z Gwardii Warszawa pokona艂 Novic臋 Milovica z Macedonii. W polskich klubach pi艂ki no偶nej gra kilku Macedo艅czyk贸w: Pan猫e Cumbew, graj膮cy na pozycji obro艅cy (ostatnio graj膮cy w macedo艅skiej dru偶ynie Pobeda Prilep, zawodnik narodowej reprezentacji Macedonii), od stycznia 2004 roku jest zawodnikiem Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski; Filip Ivanovski, wyst臋puj膮cy na pozycji napastnika (lider ekstraklasy w swojej ojczy藕nie - FK Makedonija 脨or猫e Petrov Skopje), jest r贸wnie偶 zawodnikiem Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski; Zlatko Tanevski, wyst臋puj膮cy na pozycji obro艅cy (wyst臋powa艂 w Cementarnica Skopje i Vardarze Skopje), jest od 2007 roku zawodnikiem Lechii Pozna艅.W barwach Cementarnicy gra艂 w Pucharze UEFA przeciwko GKS Katowice.

Macedonia jest atrakcyjnym krajem dla turyst贸w. Pojedynczy tury艣ci polscy podr贸偶owali po Macedonii ju偶 przed I wojn膮 艣wiatow膮. W okresie mi臋dzywojennym by艂o ich tu troch臋 wi臋cej. Jednak tak naprawd臋 Polacy zacz臋li zagl膮da膰 do Macedonii dopiero w okresie PRL, szczeg贸lnie w latach 60. i 70. XX wieku. Nie mog膮c swobodnie podr贸偶owa膰 na Zach贸d, coraz cz臋艣ciej urlop sp臋dzali w pa艅stwach tzw. bloku komunistycznego, do kt贸rego nale偶a艂a wtedy r贸wnie偶 Jugos艂awia. Kryzys polityczno-gospodarczy w Polsce w latach 80. XX wieku, a nast臋pnie rozk艂ad Jugos艂awii w 1991 roku i wojny etniczne w tym rejonie w nast臋pnych latach, a w Macedonii konflikt z lokaln膮 mniejszo艣ci膮 macedo艅sk膮 w latach 2001-2002 przyczyni艂y si臋 do drastycznego spadku polskich turyst贸w w tym rejonie Ba艂kan贸w. Jednak w ostatnich latach szybko wzrasta liczba Polak贸w sp臋dzaj膮cych urlop w Macedonii. W Internecie pe艂no jest relacji Polak贸w, kt贸rzy odwiedzili ten kraj. Jaki艣 „Piotrek” pisze: „Jak wiesz by艂em w lipcu 2001 roku w Macedonii i jestem zafascynowany ich krajem, 偶e postanowi艂em pisa膰 prac臋 magistersk膮 o Macedonii... Macedonia tak mnie zafascynowa艂a, 偶e najch臋tniej poszed艂bym do s膮du i zarejestrowa艂 Stowarzyszenie Mi艂o艣nik贸w Macedonii. W domu mam 40 macedo艅skich piosenek ludowych. Jedn膮 z nich nauczy艂em si臋 na pami臋膰 w Macedonii”. Z kolei w Chorwacjaonline czytamy: „Wakacje Anno Domini 2007 sp臋dz臋 w Grecji i BJR Macedonii....b臋dzie to dla mnie powr贸t, mo偶e nie do korzeni, ale...na stary dobry szlak z odkrywaniem nowych miejsc i z rewizyt膮 w tych starych. Te stare, to ma by膰 tym razem ju偶 udane wej艣cie na Olimp, r贸wnie偶 jaki艣 spacer po Salonikach. Ale wi臋cej czasu chcia艂bym sp臋dzi膰 w Macedonii...ju偶 nastawiam si臋 szczeg贸lnie na g贸ry, na Pelister. M贸wi膮, 偶e 艂atwiej a widoki te偶 niez艂e...b臋dzie te偶 Struga, bo Ochrid ju偶 znam, ale pewnie te偶 si臋 odwiedzi to miejsce...no i oczywi艣cie Skopje....a czas: od 5.08 do 21.08.2007 r.”. Wojciech D膮browski zwiedzi艂 Macedoni臋 w 2003 roku i z rejon Ochrydy zamie艣ci艂 w Internecie ca艂膮 seri臋 艂adnych zdj臋膰. W Geoblog.pl Krzysztof Bielawski i Gra偶yna Bielawska zamie艣cili sw贸j ciekawy reporta偶 pt. „Macedonia – serce Ba艂kan贸w”. Internetowa polska Travel Trade Gazette. pl zamie艣ci艂a artyku艂 reklanuj膮cy pi臋kno Macedonii. Oni zazywaj膮 j膮 z kolei „per艂膮 Ba艂kan贸w”.

Wielu znanych dziennikarzy polskich podr贸偶owa艂o po Jugos艂awii, w tym zazwyczaj i po Macedonii, jak np. Tadeusz Bednarski, Danuta Cirli膰, Wojciech Gie艂偶y艅ski, Zdzis艂aw Kandziora, Halina Lipowczan, Tadeusz Olsza艅ski, Wies艂aw Porzycki, Stanis艂aw Rothert, Stanis艂aw Wojtek, W艂adys艂aw Wo艂odkowicz, Jerzy Woydy艂艂o, kt贸rzy pisali reporta偶e do prasy. Franciszek Fenikowski wyda艂 w 1979 roku ksi膮偶k臋 „Czwarty wymiar po艂udnia. Reporta偶e z Jugos艂awii”. – Po Macedonii podr贸偶owali do 1991 roku je艣li nie wszyscy to prawie wszyscy pracownicy Ambasady PRL w Belgradzie. A by艂a to zawsze bardzo du偶a grupa os贸b.

Co Polak贸w – polskich turyst贸w przyci膮ga do Macedonii?. Gdzie najcz臋艣ciej si臋 ich spotyka? Widzi si臋 ich przede wszystkim w mie艣cie Ochryda nad pi臋knym jeziorem Ochrydzkim, otoczonym g贸rami. Jest ono tak pi臋kne, 偶e znajduje si臋 pod ochron膮 UNESCO. To bez w膮tpienia najpi臋kniejszy zak膮tek Macedonii. Zwiedzaj膮 tu i w najbli偶szym rejonie m.in. antyczny amfiteatr i twierdz臋 cara Samuila, zabytkow膮 cerkiew 艣w. Zofii z XI w., cerkiew 艣w. Jana z Kaneo i przepi臋kn膮 pla偶臋 w Sveti Nikola oraz XVII-wieczny zesp贸艂 klasztorny 艣w. Nauma, z jego grobowcem. Polscy tury艣ci jad膮 r贸wnie偶 do pobliskiej Strugi, kt贸ra jest r贸wnie popularn膮 miejscowo艣ci膮 wypoczynkow膮. Przyci膮ga Polak贸w r贸wnie偶 Bitola - jedno z naj艂adniejszych miast w Macedonii, s艂ynna ze swojej staromiejskiej architektury i bazaru, na kt贸rym mo偶na kupi膰 r臋kodzie艂a macedo艅skiej sztuki ludowej. W niedalekiej Haraklei zwiedzaj膮 ruiny antycznego miasta. W Skopje tury艣ci polscy zwiedzaj膮 twierdz臋 Kale, prawos艂awne cerkwie (艣w. Zbawiciela z pi臋knym ikonostatesm) i muzu艂ma艅skie meczety oraz najwi臋ksz膮 na Ba艂kanach 艂a藕ni臋 Daud Paszy z XV wieku, kt贸ra dzisiaj jest galeri膮 sztuki. Natomiast w Matki ko艂o Skopje nad przepi臋knym zielonym jeziorem podziwiaj膮 kamienne cerkiewki. Polscy wielbiciele staro偶ytnego 艣wiata i archeologii udaj膮 si臋 do Kokino (rejon Kumanova), kt贸re liczy sobie 3800 lat i w kt贸rym znajduje si臋 czwarte najstarsze na 艣wiecie obserwatorium astronomiczne. Mi艂o艣nik贸w g贸r i przyrody przyci膮gaj膮 parki narodowe: Mavrovo, Pelister i Galichica.

Tury艣ci polscy wybieraj膮cy si臋 do Macedonii maj膮 do dyspozycji „Rozm贸wki polsko-macedo艅skie”, „Map臋 drogow膮 Serbii i Czarnnog贸ry oraz Macedonii” w skali 1:600 000 (2005) oraz dwa przewodniki: „Serbia i Czarnog贸ra, Bo艣nia-Hercegowina, Macedonia” i „Ba艂kany. Bo艣nia i Hercegowina, Serbia, Macedonia, Albania”. – W 1968 roku wydawnictwo Sport i Turystyka w Warszawie wyda艂o album „Jugos艂awia” (w tym Macedonia), opracowany przez Zygmunta Stoberskiego.

15 maja 2007 roku w Skopje podpisano porozumienie o wsp贸艂pracy pomi臋dzy Macedo艅skim Zwi膮zkiem Hoteli (HOTAM), a Polsk膮 Izb膮 Turystyki (PIT). Ma ono charakter wspieraj膮cy i inspiruj膮cy partner贸w do wszelkich dzia艂a艅, s艂u偶膮cych rozwojowi turystyki. Strony zobowi膮za艂y si臋 do: prowadzenia wymiany publikacji i materia艂贸w o gospodarce turystycznej swoich kraj贸w; udzielania pomocy w nawi膮zywaniu kontakt贸w mi臋dzy przedsi臋biorcami zainteresowanymi podj臋ciem wymiany do艣wiadcze艅 w zakresie marketingu turystyki i obs艂ugi prawnej, a tak偶e informowania si臋 o mi臋dzynarodowych imprezach promocyjnych, wystawienniczych i misjach gospodarczych. Wsp贸艂prac膮 z polskimi partnerami zainteresowane s膮 w艂adze i studenci wy偶ej uczelni bran偶owej - Fakultetu Turystyki.

....................

Marian Ka艂uski , Australia, 18 sierpnia 2007 r.

Source: PAP


殴r贸d艂o: PAP
Martin Transports International
Pulaski Club
AA Video
CalPolonia