AzPolonia >> Artyku艂
Martin Transports International
Prezent pod choink臋: polskie kresowe i zagraniczne piosenkarki i piosenkarze

Data wstawienia: 16 grudnia, 2008

Dawnych wspomnie艅 czar, dawnych piosenek czar i ich wykonawc贸w, pochodz膮cych z by艂ych polskich Kres贸w – a dzisiaj (po 1945 r.) teren贸w Litwy, 艁otwy, Bia艂orusi i Ukrainy, a wi臋c obecnie z zagranicy – chocia偶 na pewno nie pochodz膮cych z obczyzny, oraz piosenkarek i piosenkarzy polskich urodzonych za granic膮 – z dala od Polski, powspominajmy sobie podczas zbli偶aj膮cych si臋 艢wi膮t Bo偶ego Narodzenia. Bowiem polskie obrz臋dy i zwyczaje okresu Bo偶ego Narodzenia to nie tylko obrz臋dy 艣ci艣le religijne, chocia偶 te oczywi艣cie dominuj膮. Stare powiedzenie m贸wi: „Na 艣wi臋ty Szczepan (drugi dzie艅 艣wi膮t), ka偶dy sobie pan”. I rzeczywi艣cie. Kol臋dnicy i nie tylko oni nape艂niali i mo偶e ci膮gle nape艂niaj膮 gwarem, 艣piewem i muzyk膮 wsie, miasteczka i przedmie艣cia wi臋kszych miast. Ze 艣wieckich element贸w tych zabaw mo偶na wspomnie膰 chocia偶by to, 偶e ch艂opcy w ten dzie艅 wy艣piewywali dziewcz臋tom tzw. pie艣ni zalecankowe, czyli mi艂osne. A mi艂o艣膰 by艂a i jest cz臋stym elementem wielu piosenek. Tak偶e piosenek 艣piewanych przez polskie piosenkarki i piosenkarzy.

艢wiat, a my wraz za nim gnamy naprz贸d w zawrotnym t臋pie. Dzisiejsze piosenki, chocia偶 niekt贸re z nich s膮 r贸wnie przyjemne dla ucha, s膮 jak偶e inne od tych z lat mi臋dzywojennych czy lat czterdziestych, pi臋膰dziesi膮tych, sze艣膰dziesi膮tych i siedemdziesi膮tych XX wieku. Przypuszczam, 偶e dla wielu z nas to piosenki naszej m艂odo艣ci.

Jako prezent pod choink臋 prezentuj臋 tutaj niekt贸re tytu艂y tych piosenek i ich wykonawc贸w. Najpierw tych z Kres贸w, czyli z bliskiej zagranicy.

...............

Z okresu mi臋dzywojennego i wojennego nale偶y wspomnie膰 trzy piosenkarki: Hank臋 Ordon贸wn臋 (1902-1950), Mart臋 Mirsk膮 (1920-1991) i Zofi臋 Terne (1909-1987). Pierwsze dwie co prawda urodzi艂y si臋 w Warszawie, ale ich 偶ycie zwi膮za艂o si臋 z Wilnem.

Hanka Ordon贸wna (w艂a艣ciwie Maria Anna Tyszkiewicz, z domu Pietruszy艅ska) by艂a gwiazd膮 warszawskiego kabaretu Qui pro Quo, gdzie pod kierunkiem Fryderyka Jarosy wykszta艂ci艂a sw贸j niepowtarzalny styl aktorski. S艂aw臋, nieprzemijaj膮c膮 do wybuchu wojny, da艂o jej wykonanie piosenki „Mi艂o艣膰 ci wszystko wybaczy” (Henryk Wars, "Oldlen" - Julian Tuwim), kt贸r膮 pierwszy raz za艣piewa艂a w filmie "Szpieg w masce" z 1933 roku. Piosenka ta sta艂a si臋 jak gdyby jej wizyt贸wk膮. Jest wykonywana przez r贸偶nych piosenkarzy po dzi艣 dzie艅. Z innych jej licznych przeboj贸w znana jest po dzi艣 dzie艅 tak偶e piosenka „Szcz臋艣cie raz si臋 u艣miecha” (Henryk Wars, Emanuel Schlechter). W 1931 roku Hanka Ordon贸wna wysz艂a za m膮偶 za hrabiego Micha艂a Tyszkiewicza (1903-1974), ziemianina, urz臋dnika MSZ, autora tekst贸w piosenek. By艂 on w艂a艣cicielem maj膮tku w Orynianach ko艂o Wilna. Po w艂膮czeniu Wilna do Litwy w 1939 roku zamieszkali w Wilnie, bior膮c udzia艂 w polskim 偶yciu kulturalno-towarzyskim; Ordon贸wna wykonywa艂a swoje przeboje. W czerwcu 1940 roku Litwa zosta艂a w艂膮czona do Zwi膮zku Sowieckiego i Ordon贸wna wraz z m臋偶em znale藕li si臋 w szponach NKWD; ona zosta艂a wywieziona do 艂agru w Uzbekistanie. Z sowieckiego domu niewoli wyszli wraz z Armi膮 Polsk膮 gen. W艂adys艂awa Sikorskiego. W Uzbekistanie ci臋偶ko zachorowa艂a, co skr贸ci艂o jej 偶ycie.
Marta Mirska by艂a popularn膮 piosenkark膮 w latach 40. i 50. XX w. By艂a pierwsz膮 wykonawczyni膮 m.in. przeboju „Pierwszy siwy w艂os” (1957), wykonywanego po dzi艣 dzie艅 i znanego przez to milionom Polak贸w w kraju i na emigracji. Sw膮 karier膮 w zasadzie rozpocz臋艂a w Wilnie podczas II wojny 艣wiatowej.
Natomiast Zofia Terne by艂a dzieckiem Kres贸w. Urodzi艂a si臋 3 lutego 1909 roku w R贸wnem na Wo艂yniu. Uko艅czy艂a Konserwatorium Lwowskie w klasie fortepianu i 艣piewu i tak jak Ordon贸wna wyst臋powa艂a w bardzo znanym warszawskim kabarecie Qui pro Quo, a p贸藕niej m.in. w „Cyruliku Warszawskim” 1935-39. Nazywana by艂a ma艂ym s艂owikiem Warszawy. Do jej najbardziej znanych piosenek nale偶a艂y: „Coclico”, „Kiedy b臋dziesz zakochany”, „Nikt tylko ty”, „Panna Marysia telefonistka”, „Pokoik na Ho偶ej”, „Rebeka” i przede wszystkim „Kiedy zn贸w zakwitn膮 bia艂e bzy” i „Ma艂a kobietko czy wiesz...?” - 艣piewane po dzi艣 dzie艅 oraz sentymentalna piosenka o Lwowie „Tyle jest miast”. 1940-41 wyst臋powa艂a w zespole polskim we Lwowie, a nast臋pnie w teatrze 2 Korpusu Polskiego gen. W. Andersa. Od 1945 roku mieszka艂a w Londynie, 艣piewaj膮c w zespo艂ach teatralno-kabaretowych Mariana Hemara oraz wsp贸艂pracowa艂a z sekcjami polskimi Radia BBC i Radia Wolna Europa. Pami臋tam bardzo dobrze jej wyst臋py w radiu Wolna Europa w programach Mariana Hemara.
Okres powojenny przyni贸s艂 upowszechnienie piosenkarstwa na niespotykan膮 dotychczas skal臋. Dzia艂o si臋 to w ramach upowszechniania kultury – w tym kultury muzycznej, a pomog艂o w tym r贸wnie偶 powszechno艣膰 radia w naszym 偶yciu, a nast臋pnie (od ko艅ca lat 50.) telewizji.
W艣r贸d popularnych piosenkarek i piosenkarzy tego okresu nie zabrak艂o Polak贸w pochodz膮cych z Kres贸w i Polak贸w urodzonych na obczy藕nie. Z piosenkarek pochodz膮cych z Kres贸w by艂y to: Halina Kunicka, Helena Majdaniec, Joanna Rawik, Ada Rusowicz, Teresa Tutinas i Natasza Zylska; a z piosenkarzy: Janusz Gniatkowski, Edward Hulewicz, Zenon Jaruga, Stanis艂aw Jopek, Jonasz Kofta, Janusz Laskowski, Kazimierz 艁abud藕, Tadeusz Miller, Czes艂aw Juliusz Niemen, Marian Rentgen, Mieczys艂aw Wojnicki, Adam Wysocki i Wiktor Zatwarski.
Jednak jeszcze w okresie mi臋dzywojennym lub wojennym rozpocz臋li sw膮 karier臋 jako piosenkarze Kazimierz 艁abud藕, Marian Rentgen, Mieczys艂aw Wojnicki i Adam Wysocki.
Marian Rentgen (1888-1940), urodzony w Bochni ko艂o Lwowa, zadebiutowa艂 we lwowskim kabarecie „Ul” w 1912 roku, a od 1919 roku wyst臋powa艂 w kabaretach warszawskich, m.in. Mira偶, Perskie Oko i w latach 1935-39 w Cyruliku Warszawskim. Ten bardzo popularny piosenkarz zgin膮艂 w Katyniu w 1940 roku; by艂 zmoblizowany do wojska w 1939 roku jako oficer farmaceuta (uko艅czy艂 farmacj臋 na Uniwersytecie Lwowskim w 1913 r.).
Kazimierz 艁abud藕 (1909-2001), pochodz膮cy z Dyneburga (dzi艣 艁otwa) i Adam Wysocki (1907-1978), urodzony w Kopyczy艅cach w woj. tarnopolskim (Galicja Wschodnia, dzi艣 Ukraina) wyst臋powali przed wojn膮 w s艂ynnym warszawskim zespole rewelers贸w – Ch贸rze Dana. Po wojnie 艁abud藕 by艂 cz艂onkiem zespo艂u 4 Asy, a nast臋pnie solist膮 Operetki Warszawskiej (1949-83). Natomiast Wysocki po opuszczeniu Ch贸ru Dana w 1937 roku, rozpocz膮艂 karier臋 solow膮. Wyst臋powa艂 w teatrzykach rewiowych, m. in. w "Bandzie" oraz nagrywa艂 p艂yty. Po wojnie do 1950 roku nagrywa艂 p艂yty w wytw贸rni "Muza", wyst臋powa艂 solo oraz w Ch贸rze Szacha. W latach 50. i 60. wyst臋powa艂 w programach estradowych Polskiego Radia, m. in. w „Podwieczorku przy mikrofonie”. W swoim repertuarze przedwojennym i powojennym mia艂 dziesi膮tki popularnych piosenek, jak np. „Betty”, „Eurydyka”, „Fredzio”, „Gdy ba艂a艂ajka gra”, „Karuzela”, „Nadejdzie dzie艅”, „Platynowe blondynki”, „Polka lwowska”, „Pani Kowalska”, „Raz koniaczek, raz buziaczek”, 艢pij moje serce”, „Tamara”, „Wielkie pranie”, „Caballero”, „Francois”, „Jest taki jeden skarb”, „Mazowieckie Noce”, „Twoja piosenka”, „Warszawa, ja i ty”.

Natomiast Mieczys艂aw Wojnicki (1919-2007), rodem z Cz臋stochowy, jako piosenkarz zadebiutowa艂 w Teatrze Polskim w Wilnie w 1944 roku. Unie艣miertelni艂 si臋 w historii polskiej piosenki takimi przebojami z lat 60., jako pierwszy ich wykonawca, jak: „Kaczuszka i mak” (do kt贸rej napisa艂 s艂owa), „Jab艂uszko pe艂ne snu”, „Zakochani s膮 w艣r贸d nas” czy „W male艅kiej kawiarence”. Kto z nas nie zna tych piosenek i sobie ich nie nuci?

Ze Lwowa pochodzi Halina Kunicka (ur. 1938), jedna z najwi臋kszych piosenkarek polskich lat 60. i 70. XX w. Piosenki pisali specjalnie dla niej m.in. Wojciech M艂ynarski, Agnieszka Osiecka i Ernest Bryll. Artystka si臋ga te偶 po klasyk臋 przedwojennego kabaretu i romanse rosyjskie. Jej dwana艣cie p艂yt, w tym trzy Z艂ote, uzyska艂o 艂膮cznie ponad milion sprzedanych egzemplarzy. Spo艣r贸d wielu jej przeboj贸w nie spos贸b nie wymieni膰: „Czumba艂a艂ajk臋” „Lato, lato, lato czeka:::”, „To by艂y pi臋kne dni”, „Up艂ywa szybko 偶ycie”, „Moja piosenka”, „Niech no tylko zakwitn膮 jab艂onie” czy „Ballada o dobrej 偶onie” (wykonanie razem z m臋偶em Lucjanem Kydry艅skim”. Koncertowa艂a w ca艂ej Polsce, a tak偶e dla emigrant贸w polskich w Europie, Izr膰lu, USA i Kanadzie i w Australii.

Z Wilna Adama Mickiewicza, Juliusza S艂owackiego i J贸zefa Pi艂sudskiego pochodzi艂y dwie kolejne gwiazdy powojennej piosenki polskiej: Ada Rusowicz i Natasza Zylska.

Ada (w艂a艣c. Adriana) Rusowicz (1944-1991), da艂a si臋 pozna膰 jako wokalistka zespo艂u Niebiesko-Czarni. W 1968 roku zdoby艂a tytu艂 najpopularniejszej wokalistki roku. Najbardziej znane jej przeboje to: „Masz u mnie plus” (w duecie ze swoim m臋偶em Wojciechem Kord膮), „Du偶y b艂膮d”, „Czekam na mi艂o艣膰”, „Mog艂o by膰 inaczej”, „Hej dziewczyno hej”, „Za daleko mieszkasz mi艂y”, „M贸j pierwszy walc”, „Nie pukaj do moich drzwi”, „Wczesny zmierzch nad Sanokiem”, „Po to przyszed艂e艣 na 艣wiat”, „Gdzie niesiesz swe 20 lat”, „Fatamorgana”, „Musisz si臋 zakocha膰” i „艢winiorz”. Pami臋tamy j膮 tak偶e z filmu „Mocne uderzenie” (1966).

Natasz臋 Zylsk膮 (1933-1995) pami臋taj膮 bardziej konserwatywni w upodobaniach melomani, a wi臋c ci z lat 50. XX w. Wtedy to by艂 zenit popularno艣ci tej piosenkarki, kt贸ra 艣piewa艂a nam wtedy takie nie艣miertelne przeboje jak: „Kasztany”, „Mexicana”, „Czekolada”, „Baja Bongo” czy „Piotru艣”. Cz臋sto wyst臋powa艂a z inn膮 gwizd膮 polskiej piosenki, jednak odmiennej p艂ci i nie rodem z Wilna, ale ze Lwowa – Januszem Gniatkowskim.

Dzieckiem Wo艂ynia by艂a wokalistka rockowa, nazywana „kr贸low膮 twista” Helena Majdaniec (ur. w 1941 r. w Mylsku, pow. Zdo艂bun贸w) i piosenkarka Teresa Tutinas (ur. 1943 r. w Zdo艂bunowie).

Helena Majdaniec wylansowa艂a takie znane po dzi艣 dzie艅 przeboje jak: „Rudy rydz”, „Jutro b臋dzie dobry dzie艅”, „Czarny Ali-Baba”, „Happy end” czy „Zakochani s膮 w艣r贸d nas”. Od 1968 roku by艂a emigrantk膮, mieszkaj膮c na sta艂e we Francji. Pochowana zosta艂a jednak w Szczecinie, dok膮d wyjecha艂a z rodzicami po wyp臋dzeniu ich po wojnie z Wo艂ynia i gdzie si臋 wychowa艂a i gdzie debiutowa艂a w 1962 roku w klubie studenckim „Pinokio”. Jej imi臋 nosi Teatr Letni w tym mie艣cie.

Teresa Tutinas debiutowa艂a w teatrzyku studenckim "Kalambur" we Wroc艂awiu, gdzie powsta艂y pierwsze piosenki pisane specjalnie dla niej, z my艣l膮 o jej specyficznych walorach g艂osowych (silna, szeroka skala g艂osowa). Jej najwi臋ksza popularno艣膰 przypad艂a na lata 60. i 70. XX wieku (poza krajem wyst臋py za granic膮). Na kolejnych Krajowych Festiwalach Piosenki Polskiej w Opolu zdoby艂a g艂贸wne nagrody za piosenki „Na ca艂ych jeziorach ty” oraz „Gorzko mi”. Jednak jej najwi臋kszymi przebojami by艂y piosenki: "Jutro Warszawa" (z filmu "Pary偶 - Warszawa bez wizy"), "Gorzko mi", "Na deszczowe dni" i "Na ca艂ych jeziorach ty". R贸wnie偶 i ona wyemigrowa艂a z kraju - do Szwecji w 1981 roku, gdzie ci膮gle mieszka. Dla tamtejszych Polak贸w 艣piewa w Domu Polskim i w Konsulacie RP w Sztokholmie.
Z piosenkarzy ze Lwowa pochodzili lub pochodz膮: Janusz Gniatkowski (ur. 1928), Stanis艂aw Jopek (1935-2006), Tadeusz Miller (1915-1947) i Wiktor Zatwarski (ur. 1935).
M贸j najbardziej ulubiony polski piosenkarz - Janusz Gniatkowski w dzieci艅stwie nale偶a艂 do ch贸ru ko艣cielnego w swoim rodzinnym mie艣cie. Wyrzucony ze Lwowa, zamieszka艂 z rodzicami w Katowicach. By艂, obok Mieczys艂awa Fogga, najpopularniejszym piosenkarzem lat 50. i pierwszej po艂owy lat 60. XX wieku. Bywa艂 nazywany polskim Bingiem Crosbym. No bo te偶 cudownie 艣piewa艂. I to nie tylko na licznych koncertach w kraju i przed mikrofonem radiowym, ale tak偶e Polakom w USA, Kanadzie i w mojej Australii. Gniatkowski wylansowa艂 w po艂owie i drugiej po艂owie lat 50. tak cudownie melodyjne i niezapomniane przeboje jak: „Apassionata”, „Arrivederci Roma”, „B艂臋kitny ma艂y kwiat”, „Bolero”, „Dwie paczki papieros贸w”, „Gelsomina”, „Kobieta i m臋偶czyzna” (duet z Natasz膮 Zylsk膮), „Most na rzece Kwai”, „Pie艣艅 mi艂o艣ci”, „Piosenka kuba艅ska”, „Pozory myl膮”, „Spokojnej nocy”, „Tylko serce nie u艣nie”, „Indonezja”, „Mexicana”, „Bella Bella Donna” (duet z Janem Dankiem), „Vaya con Dios” (duet z Janem Dankiem), „Volare”, „Wroc艂awskie gwiazdy”, „Za kilka lat” czy „Zimowa piosenka”. Popularno艣膰 i pami臋膰 o nim jest tak wielka w艣r贸d polskich meloman贸w, 偶e we wrze艣niu 2007 roku odby艂 si臋 I Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego, a we wrze艣niu 2008 roku drugi taki festiwal, w kt贸rych r贸wnie偶 sam artysta bra艂 udzia艂, ku wielkiej uciesze widowni. Wcze艣niej, bo w 2004 roku w Filharmonii Cz臋stochowskiej obchodzono 50-lecie jego dzia艂alno艣ci artystycznej; koncert transmitowa艂a TVP. Natomiast w czerwcu 2008 roku odby艂 si臋 uroczysty koncert z okazji 80. urodzin Janusza Gniatkowskiego, z wyst臋pem samego Jubilata, kt贸ry za艣piewa艂 m.in. najs艂ynniejszy sw贸j utw贸r w rytmie beguine „Apassionata”.

Tak, „Apassionata” w wykonaniu Gniatkowskiego to raritas dla ucha. Pami臋tam moje pierwsze z ni膮 spotkanie. W 1957 roku pojecha艂em na wakacje do wujostwa w Karpaczu. Mieli oni tylko co kupiony adapter i troch臋 p艂yt gramofonowych – po jednej piosence na stronie, jak to w贸wczas by艂o. Na trzech p艂ytach by艂y piosenki: „Apassionata” i „Arrivederci Roma”, „Piosenka kuba艅ska” i „Indonezja” oraz „Bella Bella Donna” i „Vaya con Dios”. Kiedy siedzia艂em sam w domu (ciocia i wujek pracowali, a ja nie by艂em na 偶adnej wycieczce) bez przerwy s艂ucha艂em tych piosenek, kt贸re nauczy艂em si臋 na pami臋膰. Prawie zaraz po przyje藕dzie do Australii w 1964 roku w polskim sklepie Contal Co. w Melbourne kupi艂em sobie p艂yty z tymi piosenkami, wyprodukowane przez polsk膮 firm臋 Carinia Records w Sydney. Mam je po dzi艣 dzie艅 i cz臋sto je s艂ucham. Zarazi艂 si臋 nimi r贸wnie偶 m贸j syn, szczeg贸lnie w艂a艣nie „Apassionat膮”.

Stanis艂aw Jopek, jako tenor, w 1952 roku zosta艂 wybrany spo艣r贸d kilku tysi臋cy kandydat贸w do Pa艅stwowego Zespo艂u Ludowego Pie艣ni i Ta艅ca „Mazowsze”, gdzie po nauce w 1956 roku rozpocz膮艂 prac臋 artystyczn膮 jako 艣piewak-solista. W „Mazowszu” wyst臋powa艂 ponad 40 lat, wykonuj膮c nie tylko piosenki ludowe, ale te偶 pie艣ni Chopina i Moniuszki i polskie kol臋dy. Najwi臋ksz膮 popularno艣膰 w kraju i podczas licznych wyst臋p贸w za granic膮 przynios艂a mu w艂a艣nie w jego wykonaniu pie艣艅 „Furman”. Pami臋tam jak wielkie brawa otrzyma艂 na wyst臋pie „Mazowsza” w Melbourne w 1967 roku. Stanis艂aw Jopek by艂 ojcen bardzo znanej polskiej piosenkarki jazzowej Anny Marii Jopek.
Tadeusz Miller karier臋 artystyczn膮 rozpocz膮艂 zaraz po wojnie jako solista rozg艂o艣ni szczeci艅skiej Polskiego Radia. Stylem i barw膮 g艂osu przypomina艂 Mieczys艂awa Fogga, co ju偶 samo w sobie sprawia艂o, 偶e sta艂 si臋 bardzo popularnym piosenkarzem; 艣piewa艂 r贸wnie偶 piosenki z jego repertuaru, jak np. „Jesie艅” czy „Zapomniana piosenka”. W swej kr贸tkiej karierze (zm. w 1947) zd膮偶y艂 nagra膰 dla Pozna艅skiej Fabryki P艂yt Gramofonowych „Mewa” ok. 60 popularnych piosenek. Tak popularnych (m.in. przeboje: „Pie艣艅 o matce”, „Bluzeczka zamszowa”, „Bajeczki 艣pi膮”, „Zapomniana piosenka”, „Ma艂y bia艂y domek”, „Zielony kapelusik”, „Portowe 艣wiat艂a”, „Czy pami臋tasz t臋 noc w Zakopanem”, „Jesie艅”, „Tango Notturno” czy „艢pij syneczku”) i tak 艂adnie 艣piewanych, 偶e p贸藕niej wiele nagra艅 Millera przekopiowano na p艂yty „Polskich Nagra艅” i sz艂y one w ca艂膮 Polsk臋.
Wiktor Zatwarski to piosenkarz i aktor filmowy. Jako piosenkarz odni贸s艂 sukces na Festiwalu Piosenki 呕o艂nierskiej w Ko艂obrzegu w 1969 roku, otrzymuj膮c nagrod臋 Br膮zowego Pier艣cienia za wykonanie piosenki „Jak na lato”. Jeszcze w tym samym roku na VII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu dosta艂 wyr贸偶nienie za piosenk臋 „Srebrne wesele”. W latach 1969-1977 wyst臋powa艂, poza festiwalami w Ko艂obrzegu i Opolu, tak偶e na festiwalach piosenki w Zielonej G贸rze i Sopocie.
Z Wilna pochodzi艂 Zenon Jaruga (1912-2004), kt贸ry po przymusowym opuszczeniu swego rodzinnego miasta w 1945 roku zamieszka艂 w Toruniu, gdzie pracowa艂 do 1977 roku jako spiker, a p贸藕niej re偶yser w Toru艅sko-Bydgoskiej (p贸藕niej Bydgoskiej) Rozg艂o艣ni Radiowej. Jako piosenkarz zwi膮za艂 si臋 z pozna艅skim zespo艂em „rewellers贸w” Cztery Asy, by艂 wraz z Mieczys艂awem Wojnickim i Zygmuntem Radwanem cz艂onkiem „Trio Rewelers贸w Jarugi” oraz nawi膮za艂 wsp贸艂prac臋 z Fabryk膮 P艂yt Gramofonowych "Mewa" Mieczys艂awa Wejmana w Poznaniu, wykonuj膮c dla niej modne przeboje oraz piosenki przedwojenne, jak np. „Niebieskie oczy” czy „Przebrzmia艂a pie艣艅”. W jego repertuarze solowym by艂y takie przeboje i piosenki jak: „A ja mam tylko ciebie”, „Bia艂a orchidea”, „Ameryka”, „Argentyna”, „B艂臋kitne bolero”, „Czarnoksi臋偶nik”, „Za oknem 艣nieg”, „ Powiedz mi m贸j ksi臋偶ycu”, „Razem w 艣wiat”, „Walc hawajski”, lwowska „Zaczarowana gitara”, „Los”, „Domek z kart”, „Piosenk臋 znam tylko jedn膮” czy „Piosenka o szcz臋艣ciu”. W og艂oszonym w latach 80. przez radiow膮 "Tr贸jk臋" plebiscycie na przeb贸j czterdziestolatk贸w Jurga zaj膮艂 pierwsze miejsce z piosenk膮 "Czarnoksi臋偶nik".
Na Grodzie艅szczy藕nie (dzi艣 Bia艂oru艣) urodzi艂y si臋 dwie wielkie indywidualno艣ci polskiej sceny estradowej – piosenkarze Janusz Laskowski i gwiazdor nad gwiazdorami Czes艂aw Niemen.
Czes艂aw Juliusz Niemen, w艂a艣c. Czes艂aw Juliusz Wydrzycki (ur. w 1939 w Starych Wasiliszkach ko艂o Grodna) by艂 nie tylko wielkim piosenkarzem, ale r贸wnie偶 kompozytorem i multiinstrumentalist膮. Obdarzony by艂 g艂osem o szerokich mo偶liwo艣ciach, zar贸wno je艣li chodzi o skal臋, jak i mo偶liwo艣ci intonacyjne i brzmieniowe. Uwa偶any za jedn膮 z najwi臋kszych indywidualno艣ci polskiej sceny rockowej, zawsze by艂 w awangardzie docieraj膮cych do Polski kolejnych styl贸w muzycznych, jednocze艣nie tworz膮c swoj膮 w艂asn膮, ca艂kowicie autonomiczn膮 muzyk臋. Do Polski przyby艂 dopiero w 1958 roku, podczas drugiego wysiedlania Polak贸w z Kres贸w w latach 1957-58, zamieszkuj膮c w Gda艅sku. Pseudonim „Niemen”, a potem jako urz臋dowe nazwisko mia艂o mu przypomina膰 kraj lat dziecinnych sp臋dzonych nad Niemnem. W Gda艅sku zadebiutowa艂 w klubie studenckim 呕ak. W 1963 roku wyst膮pi艂 na pierwszym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. A chocia偶 nie zdoby艂 w贸wczas 偶adnej nagrody jego piosenka „Wiem 偶e nie wr贸cisz” i wkr贸tce potem kolejnej jego piosence „Czy mnie jeszcze pami臋tasz” sta艂 si臋 bardzo popularny w ca艂ej Polsce. Wkr贸tce t臋 popularno艣膰 powi臋kszy艂 dynamiczny utw贸r „Czy wiesz?” i sentymentalna ballada „Pod papugami”, popularna po dzi艣 dzie艅. Jego piosenka „Dziwny jest ten 艣wiat” sta艂a si臋 najbardziej znany z polskich protest-song贸w lat 60; r贸wnie偶 i ona jest popularna po dzi艣 dzie艅. W 1975 roku nagra艂 ca艂kowicie elektroniczny album Katharsis, stawiaj膮cy go w jednym rz臋dzie z takimi awangardowymi muzykami i grupami jak Tangerine Dream, Klaus Schulze i Vangelis. Jego tw贸rczo艣膰 sta艂a si臋 znana r贸wnie偶 na Zachodzie, szczeg贸lnie w krajach anglosaskich. – W Polsce jego gwiazda nadal 艣wieci i b臋dzie 艣wieci膰 d艂ugo jasnym blaskiem. Od 2004 roku imi臋 Czes艂awa Niemena nosi Promenada w Cz臋stochowie i ronda w Bielsku-Bia艂ej i Sopocie. W maju 2008 roku Publiczneme Gimnazjum nr 2 w Strzelcach Opolskich otrzyma艂o imi臋 Czes艂awa Niemena; podczas tej uroczysto艣ci z udzia艂em jego 偶ony - Ma艂gorzaty Niemen – ods艂oni臋to r贸wnie偶 pomnik piosenkarza.

Janusz Laskowski, w艂a艣c. Jan Adam Laskowski, (ur. w 1946 w Po偶arkach, pow. Wo艂kowysk), kt贸ry swoj膮 karier臋 piosenkarsk膮 rozpocz膮艂 w latach 60., zdoby艂 popularno艣膰 wieloma piosenkami, jak np. „Beata z Albatrosa”, „呕贸艂ty jesienny li艣膰”, „Na opolskim rynku”, „Wszystko ch艂opcy jest O’K”, „艢ni艂 mi si臋 rodzinny dom” i „艢wiat nie wierzy 艂zom”. Jednak najpopularniejsz膮 piosenk膮 po dzi艣 dzie艅 s膮 „Kolorowe jarmarki”, za kt贸r膮 otrzyma艂 Nagrod臋 Dziennikarzy i Nagroda Publiczno艣ci na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu 1977 roku. Cz臋sto puszcza j膮 w eter polski program pa艅stwowego radia etnicznego SBS w Australii. Piosenki te zajmowa艂y wysokie pozycje na radiowych i telewizyjnych listach przeboj贸w. Otrzyma艂 r贸wnie偶 Z艂ot膮 i Platynow膮 p艂yt臋. Laskowski wielokrotnie koncertowa艂 dla Polonii w Europie, a tak偶e w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

Tak偶e i Wo艂y艅 (dzi艣 Ukraina) nie posk膮pi艂 nam znanych polskich piosenkarzy. W krainie tej urodzili si臋 Edward Hulewicz i Jonasz Kofta.

Edward Hulewicz (ur. 1937 w Bere藕nie, pow. Kostopol) to piosenbkarz estradowy, ale tak偶e kompozytor, autor tekst贸w, dziennikarz muzyczny i za艂o偶yciel w 1965 roku znanego zespo艂u Tarpany (w kt贸rym 艣piewa艂y m.in. Halina Fr膮ckowiak i Halina 呕ytkowiak). Jako piosenkarz zadebiutowa艂 w latach 60. XX w. Tam wylansowa艂 sw贸j przeb贸j „Sia艂a baba mak”. Piosenka ta kilkakrotnie zwyci臋偶y艂a w popularnej audycji Telewizyjna Gie艂da Piosenki. Z kolei w zespole Heliosi wylansowa艂 przeboje „Obietnice”, „Zaczekaj a偶 opadnie mg艂a” i „Dwa z艂ote warkocze”. Na fali popularno艣ci zespo艂u „Tarpany” Hulewicz prowadzi艂 w艂asn膮 audycj臋 w Polskim Radiu oraz wyst臋powa艂 w licznych programach polskiej telewizji. W 1971 roku rozpocz膮艂 karier臋 solow膮. Piosenki pisali dla niego m.in. Katarzyna G盲rtner, Jaros艂aw Kukulski, Jan Pietrzak i Ernest Bryll. Dokona艂 szeregu nagra艅 p艂ytowych, z kt贸rych cz臋艣膰 sta艂a si臋 przebojami. Z Katarzyn膮 G盲rtner nagra艂 na jej p艂ycie „Na szkle malowane” utw贸r „Hej baby baby” (tekst Ernest Bryll); z Antonim Kopfem „Nie s膮d藕 mnie”; z Ryszardem Po藕niakiem „呕ona Padrona Blues”, „Odwieczny znicz”, „Powr贸偶 mi”, „ Dzi臋ki tobie”; z Jaros艂awem Kukulskim „Za zdrowie pa艅”; z Adamem Skorupk膮 „Serdeczne 偶yczenia”, „Za to wszystko co przed nami”, „Klucze szcz臋艣cia”; z Edmundem Bergiem „Ty potrafisz”, „Zgubi艂em si臋 po drodze”, „Zn贸w ryzyka brak”, „Ludzie s膮...”. Poza tym wsp贸lnie z Jaros艂awem Kukulskim przez kilka lat obje偶d偶a艂 Polsk臋 z koncertami (z udzia艂em Anny Jantar). Koncertowa艂 tak偶e dla Polonii w USA i Kanadzie.

Jonasz Kofta w艂a艣c. Janusz Kofta (ur. 1942 w Mizoczu, pow. Zdo艂bun贸w – zm. 1988) to kolejna wybitna posta膰 polskiej sceny kabaretowej i poetyckiej: poeta, dramaturg, satyryk i tak偶e piosenkarz. Sw贸j 偶yciowy sukces rozpocz膮艂 w warszawskim klubie Hybrydy – w jego kabarecie i teatrze. Potem wsp贸艂pracowa艂 z Teatrem Syrena i kabaretem „Pod Egid膮”, m.in. ze Stefanem Friedmannem (cykle „Dialog na cztery nogi” i „Fachowcy”) i Janem Pietrzakiem („Duety liryczno-prozaiczne”), z pismami „Szpilki”, „Radar”, „P艂omyk” i „Polityka” oraz od 1964 roku z Polskim Radiem (Program III). Spod jego pi贸ra wysz艂y teksty popularnych przeboj贸w: „Wakacje z blondynk膮”, „Rado艣膰 o poranku”, „Jej portret”, „Pami臋tajcie o ogrodach”, „Tak膮 ci臋 wymy艣li艂em”, „Popo艂udnie” czy „Szary poemat” i sam by艂 wykonawc膮 wielu popularnych przeboj贸w. W polskiej Australii najbardziej znana jest piosenka „Pami臋tajcie o ogrodach”. Obok Jeremiego Przybory, Agnieszki Osieckiej i Wojciecha M艂ynarskiego by艂 jednym z najwybitniejszych i najwa偶niejszych tw贸rc贸w kultywuj膮cych form臋 piosenki poetyckiej.

...............

Ma艂o kto z Polak贸w - tak w Kraju jak i na emigracji – wie jak du偶膮 rol臋 w 偶yciu Polski i narodu polskiego odegrali i odgrywaj膮 Polacy urodzeni na obczy藕nie, kt贸rzy nast臋pnie mieszkali lub mieszkaj膮 i dzia艂ali lub dzia艂aj膮 w Polsce. Ten temat – rola emigrant贸w w 偶yciu Polski i narodu polskiego - domaga si臋 osobnej ksi膮偶ki. Tutaj pragn臋 pokaza膰 Polak贸w urodzonych za granic膮, kt贸rzy jako piosenkarze odegrali czy odgrywaj膮 znaczn膮 rol臋 w historii polskiej piosenki. Do os贸b tych nale偶eli lub nadal nale偶膮 spo艣r贸d kobiet: Ewa Farna, Fryderyka Elkana, Anna German, Wiera Gran, Ludmi艂a Jakubczak, Krystyna Konarska, Stenia Koz艂owska, Halina M艂ynkowa, Violetta "Fiolka" Najdenowicz, Zula Pogorzelska, Joanna Rawik, Violetta Villas; a spo艣r贸d m臋偶czyzn Przymys艂aw Branny i Rene Glaneau.

Z Zaolzia (dzi艣 Czechy), a wi臋c z zagranicy, ale nie z obczyzny!, pochodz膮 dwie polskie wsp贸艂czesne piosenkarki: Ewa Farna (ur. 1993 w Trzy艅cu) i Halina M艂ynkowa (ur. 1977 w Nawsiu) oraz pie艣niarz Przemys艂aw Branny (ur. 1970 w Czeskim Cieszynie).

Ewa Farna jest polsk膮 i czesk膮 piosenkark膮 pop-rockow膮, gdy偶 艣piewa po polsku i po czesku. W Czechach jest do艣膰 popularna; wyda艂a dwie platynowe p艂yty. „Mels me vubec rad” (2006) i „Ticho” (2007). Zwyci臋偶czyni jednej z edycji programu TVP 2 Szansa na sukces. Zaj臋艂a trzecie miejsce w plebiscycie magazynu POPCORN, oraz trzecie miejsce za piosenk臋 „Tam gdzie nie ma dr贸g”. W listopadzie 2007 roku wyda艂a w Polsce sw贸j pierwszy polski album „Sam na sam” (Universal Poland). Konsul Generalny RP w Ostrawie przyzna艂 jej Srebrne Spinki za „dokonania na polu muzycznym oraz promocj臋 mniejszo艣ci polskiej na Zaolziu i poza jego granicami”.
Halina M艂ynkowa, obecnie Nowicka, jest c贸rk膮 polskiego dzia艂acza spo艂ecznego na Zaolziu, m.in. prezesa naczelnej polskiej organizacji na Zaolziu - Polskiego Zwi膮zku Kulturalno-O艣wiatowego. Studiowa艂a etnologi臋 na Uniwersytecie Jagiello艅skim w Krakowie. Ju偶 jako uczennica liceum w Czeskim Cieszynie wyst臋powa艂a w polskim Zespole Pie艣ni i Ta艅ca "Olza", a w latach 1995-1997 prowadzi艂a polsk膮 imprez臋 folklorystyczn膮 Gorolskie 艢wi臋to, organizowan膮 w Jab艂onkowie (Zaolzie). 1999-2003 by艂a wokalistk膮 zespo艂u Brathanki, zdobywaj膮c z nim spor膮 popularno艣膰 dzi臋ki piosence „Czerwone korale”. Z zespo艂em tym nagra艂a dwie p艂yty: „Ano” i „Patataj”. W 2003 roku nagra艂a piosenk臋 „To by艂y pi臋kne dni” z repertuaru Haliny Kunickiej, kt贸ra znalaz艂a si臋 na p艂ycie „Ladies”. W 2007 roku wyst臋powa艂a w VI edycji Ta艅ca z gwiazdami TVP. W 2003 roku po艣lubi艂a 艁ukasza Nowickiego, syna znanego aktora polskiego Jana Nowickiego.
Przemys艂aw Branny jest znany jako aktor (absolwent Pa艅stwowej Wy偶szej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie) i pie艣niarz. B臋d膮c uczniem szko艂y polskiej w Czeskim Cieszynie zagra艂 kilka g艂贸wnych r贸l w Scenie Polskiej tamtejszego teatru. Mieszka w Polsce, a jako 艣piewak wyst臋powa艂 w Kabarecie Olgi Lipi艅skiej i teatrze TV, 艣piewaj膮c takie piosenki jak: „Spotkania z Ballad膮”, „Niech no tylko zakwitn膮 jab艂onie”, „Co nam w duszy gra”, „Gale galicyjskie”, „艢miech o wolno艣ci”, „Towarzystwo Pana Brzechwy”, „Statek szalony, czyli p艂yniemy...”. Od 1992 roku wysp贸艂pracuje z kabaretem Loch Camelot i jest jednym z g艂贸wnych 艣piewak贸w w koncercie piosenek 偶ydowskich zatytu艂owanych Pie艣艅 o Z艂otej Krainie. Wyst臋puje w ca艂ej Polsce r贸wnie偶 z w艂asnym programem lub jako solista w du偶ych koncertach estradowych. W 1997 roku nagra艂 pierwsz膮 solow膮 p艂yt臋 pt.: „呕e ty, 偶e ja je t'aime”. W 2007 roku wyst膮pi艂 w Oratorium Le艣niowskim „Siedem Pie艣ni Marii”, a w 2008 roku wyst膮pi艂 w koncercie „Wia艂 wiatr” podczas Nocy Cracovia Sacra (wsp贸lnie z Jerzym Trel膮, Lidi膮 Jazgar i zespo艂em Galicja ). W 1983 roku otrzyma艂 II Nagrod臋 Publiczno艣ci na Przegl膮dzie Piosenki Aktorskiej we Wroc艂awiu, a w 1994 roku I Nagrod臋 (wsp贸lnie z Katarzyn膮 Jamr贸z) na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Z Ukrainy, tej spoza kresowej, pochodzi艂a g艂o艣na piosenkarka, a tak偶e aktorka filmowa, teatralna i tancerka kabaretowa okresu mi臋dzywojennego Zula Pogorzelska (ur. 1896 lub 1898 w Eupatorii na Krymie, zm. 1936 w Wilnie) oraz pochodzi Joanna Rawik (ur. 1934 w Czerniowcach na Bukowinie, kt贸ra do 1945 r. nale偶a艂a do Rumunii).

Zula Pogorzelska, w艂a艣c. Zofia Pogorzelska, w latach 1915-17 艣piewa艂a w ch贸rze ko艣cio艂a polskiego w Zielonym Gaju ko艂o Charkowa i bra艂a udzia艂 w polskich przedstawieniach amatorskich. Mia艂a wspania艂膮 budow臋 cia艂a (pisano, 偶e mia艂a „najpi臋kniejsze nogi w Warszawie”) i wyposa偶ona by艂a dodatkowo wyj膮tkowym wprost sexappealem, no i mia艂a 艂adny g艂os. S艂yn臋艂a z dowcipu i szelmowskiego wdzi臋ku, st膮d cz臋sto by艂a zwan膮 „polsk膮 Mistinguett”. Po przyje藕dzie do Warszawy w 1919 roku zadebiutowa艂a w teatrze Bagatela, a potem by艂a pierwszoplanow膮 gwiazd膮 kabaret贸w : Qui Pro Quo, Cyganeria, Perskie Oko i Morskie Oko i teatru Banda oraz aktork膮 filmow膮 („Gor膮czka z艂otego”, „Niebezpieczny romans”, „Bezimienni bohaterowie”, „U艂ani, u艂ani ch艂opcy malowani”, „Sto metr贸w mi艂o艣ci”, „Romeo i Julcia”, „Zabawka”, „Dwana艣cie krzese艂”, „Kocha, lubi, szanuje”). Pocz膮tkowo 艣piewa艂a pi臋knym sopranem, a po operacji gard艂a g艂osem niskim, lekko schrypni臋tym, co wykorzysta艂a do stworzenia w艂asnego stylu, lubianego przez s艂uchaczy. 艢piewa艂a piosenki charakterystyczne, komiczne i sentymentalne, kt贸rymi potrafi艂a wzruszy膰 widowni臋. Do najpopularniejszych jej piosenek, wykonywanych po dzi艣 dzie艅 przez wielu piosenkarzy, nale偶a艂y: „Ma艂y Gigolo”, „Czy pani mieszka sama”, „Ja si臋 boj臋 sama spa膰”, „Ca艂a przyjemno艣膰 po mojej stronie”. Cz臋sto wyst臋powa艂a w duteach, m.in. z takimi asami estrady jak Eugeniusz Bodo i Ludwik Sempoli艅ski.
Joanna Rawik, w艂a艣ciwie Joanna Gronkowska to nie tylko piosenkarka, ale tak偶e dobra aktorka i dziennikarka. Kiedy przyjecha艂a do Polski w 1947 roku w wieku 13 lat nie zna艂a j臋zyka polskiego (matka by艂a Rumunk膮). Szybko si臋 go nauczy艂a i marzeniem jej by艂o zosta膰 dziennikark膮 i aktork膮 (uko艅czy艂a Studium Teatralne w Kielcach), a jej debiut teatralny mia艂 miejsce w Teatrze Ziemi 艁贸dzkiej. Wcze艣niej debiutowa艂a jako piosenkarka, bo w po艂owie lat 50. we wroc艂awskim kabarecie Kaczka. Potem 艣piewa艂a z zespo艂em jazzu tradycyjnego Siedem Czarcich 艁ap (I miejsce na konkursie muzycznym w Lublinie), wsp贸艂pracowa艂a z krakowskim klubem Pod Jaszczurami, kabaretem Kundel i z wieloma zespo艂ami. Nagrywa艂a p艂yty, wyst臋powa艂a w radiu i telewizji oraz filmach telewizyjnych („Strachy” i „呕elazna obro偶a”). Cieszy艂a si臋 znaczn膮 popularno艣ci膮 od ko艅ca lat 60. XX wieku. Zdobywa艂a nagrody na Festiwalach Piosenki Polskiej w Opolu (1966, 1967, 1969, 1970). Najwa偶niejsze piosenki z jej repertuaru to: „Nie chod藕 t膮 ulic膮”, „Mamy za ma艂o siebie dla siebie”, „Nie z ka偶dej m膮ki b臋dzie chleb”, „Niczym si臋 nie r贸偶nimy” , „Po co nam to by艂o”, „Romantyczno艣膰” (znana tak偶e jako „Kocham 艣wiat”). Koncertowa艂a w kraju i za granic膮, m.in. w Czechos艂owacji, Finlandii, Francji (艣piewa艂a po francusku), Jugos艂awii, na W臋grzech, w Australii (dla Polak贸w). 艢piewa艂a niskim, charakterystycznym g艂osem. We Francji, po wyst臋pach w Pary偶u i Lyonie, nazwano j膮 Juliette Greco znad Wis艂y. Wyda艂a kilka ksi膮偶ek biograficznych i wspomnienia „Nasza Europa” (2006) oraz wyk艂ada艂a histori臋 piosenki francuskiej w Szkole Wy偶szej im. Paw艂a W艂odkowica w P艂ocku. Jej m臋偶em by艂 pochodz膮cy z Wilna Marek Petrusewicz (1934-1992), pierwszy polski rekordzista 艣wiata w p艂ywaniu na 100 m w stylu klasycznym w 1953 i 1954, srebrny medalista w Mistrzostw Europy w Turynie w 1954, olimpijczyk z Helsinek 1952. – Pami臋tam nasz膮 d艂u偶sz膮 i ciekaw膮 dla mnie rozmow臋 o Polakach na Bukowinie podczas jej pobytu w Australii.
Z Rosji pochodzi艂a wielka Wiera Gran (1916-2007) i pochodzi Fryderyka Elkana (ur. 1942 w Arczy艅sku).
Wiera Gran, w艂. Weronika Grynberg, by艂a pochodzenia 偶ydowskiego. Po rewolucji bolszewickiej rodzice jej wraz z ni膮 uciekli z Rosji do Polski. Zosta艂a piosenkark膮 – i to bardzo znan膮 przez przypadek. Pewnego styczniowego dnia Roku Pa艅skiego 1934 Wiera Gran, kt贸ra mia艂a dobry g艂os, zacz臋艂a 艣piewa膰 przed znanym i eleganckim warszawskim nocnym lokalem Paradiso na Nowym 艢wiecie. Zwr贸ci艂a na siebie uwag臋 muzyk贸w tam wyst臋puj膮cych i niebawem zosta艂a g艂贸wn膮 atrakcj膮 Paradiso. Oficjaln膮 karier臋 rozpocz臋艂a 1 lutego 1934 roku piosenk膮 „Tango brazylijskie”. 艢piewa艂a piosenki komponowane g艂贸wnie przez Stanis艂awa Fereszko. Od 1938 roku wyst臋powa艂a w nowopowsta艂ej Cafe Vogue w domu Palladium przy ul. Z艂otej. Jednocze艣nie Gren wyst臋powa艂a go艣cinnie na koncertach w Krakowie, 艁odzi, Lwowie, Brze艣ciu nad Bugiem, Bydgoszczy i Gdyni. Nagrywa艂a p艂yty ze swoimi piosenkami. Jej najbardziej znanymi piosenkami by艂y: „List” (muz. Eddy Courts), „Wir ta艅ca nas porwa艂”, „Gdy odejdziesz”, „Trzy listy”, „Fernando”, „Ciemna dzi艣 noc”, „Varsovie de mon enfance”, „Ma Patrie”, „Mazowiecki wiatr”. Sta艂a si臋 jedn膮 z najbardziej znanych piosenkarek polskich. Marian Fuks tak scharakteryzowa艂 jej 艣piew: „Fascynowa艂a s艂uchaczy pi臋knym niskim, aksamitnym g艂osem, prostot膮 interpretacji, naturalnym sposobem bycia, bezpretensjonalno艣ci膮... Reprezentowa艂a w艂asny styl wykonawstwa. Kiedy por贸wnuj臋 j膮 ze wsp贸艂czesnymi gwiazdami estrady, s膮dz臋, 偶e by艂a chyba najbli偶sza Ewie Demarczyk” (Z diariusza muzycznego, t. 1-2 Warszawa 1977-1981). Po kampanii wrze艣niowej 1939 znalaz艂a si臋 w okupowanym przez Zwi膮zek Sowiecki Lwowie. Jednak w 1940 roku uda艂o jej si臋 wr贸ci膰 do Warszawy. Niemcy zamkn臋li j膮 w getcie, sk膮d wysz艂a 2 sierpnia 1942 roku przez gmach s膮d贸w przy pomocy m臋偶a, lekarza Ubezpieczalni Spo艂ecznej, Kazimierza Jezierskiego. Ukrywa艂a si臋 z pomoc膮 Polak贸w. Po wojnie wyst臋powa艂a przed mikrofonami Polskiego Radia z orkiestr膮 Stefana Rachonia. W 1947 roku wyst臋powa艂a razem z Mieczys艂awem Foggiem, potem w kabarecie Kuku艂ka i ponownie z orkiestr膮 Stefana Rachonia. W 1950 roku wyjecha艂a do Izr膰la, by w 1952 roku przenie艣膰 si臋 na sta艂e do Francji, 艣piewaj膮c m.in. w teatrze Alhambra Maurice Chevaliera, koncertuj膮c w wielu krajach i wyst臋puj膮c w polskiej sekcji radia francuskiego. Wyst臋powa艂a go艣cinnie r贸wnie偶 w teatrze polskim Mariana Hemara i Feliksa Konarskiego (Refren) w Londynie oraz nagra艂a piosenki dla polskiej sekcji Radia Wolna Europa (Monachium). W 1965 roku Wiera Gran przyjecha艂a na 3 miesi膮ce do Polski, koncertuj膮c i wyst臋puj膮c w Teatrzyku na pi臋terku oraz bior膮c udzia艂 w programie sylwestrowym Telewizji Polskiej; dla Polskich Nagra艅 nagra艂a p艂yt臋 d艂ugograj膮c膮 z zespo艂em Jerzego Abratowskiego. W 2008 roku Polskie Nagrania wyda艂y p艂yt臋 Legendarna Wiera Gran z nagraniami jej piosenek. W 2006 roku z okazji III Og贸lnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Micha艂 Ujazdowski przyzna艂 Pani Wierze Gran, Nestorce Polskiej Piosenki, Dyplom Honorowy za ca艂okszta艂t dzia艂alno艣ci artystycznej zwi膮zanej z tw贸rczo艣ci膮 i popularyzacj膮 okresu dwudziestolecia mi臋dzywojennego. W tym偶e samym roku otrzyma艂a r贸wnie偶 Honorowe Wyr贸偶nienie Z艂oty li艣膰 retro Mieczys艂awa Fogga. Umar艂a zapomniana w polskim Domu 艢wi臋tego Kazimierza w Pary偶u.
Fryderyka Elkana (w艂a艣c. Fryderyka Judkowska, piosenkarka i wokalistka jazzowa dzia艂aj膮ca w Polsce i we Francji, uko艅czy艂a warszawsk膮 艢redni膮 Szko艂臋 Muzyczn膮 w klasie 艣piewu. Jako piosenkarka zadebiutowa艂a w 1961 roku w kabarecie warszawskiego klubu studenckiego Stodo艂a. W tym偶e roku wyst膮pi艂a na Festiwalu Kabaret贸w Studenckich w Cz臋stochowie, zdobywaj膮c I nagrod臋. Potem zdoby艂a popularno艣膰 i uznanie juror贸w na festiwalach piosenek w Opolu (w 1963 r. wyr贸偶niona za piosenk臋 „Czarna Ma艅ka”, a w 1964 r. za piosenk臋 „Znad bia艂ych wydm”) i Sopocie. W 1964 roku wyjecha艂a do Francji, gdzie wyst臋powa艂a w paryskiej Olympii oraz nagra艂a p艂yt臋 w j臋zyku francuskim; koncertowa艂a w wielu krajach. Jako wokalistka jazzowa wyst臋powa艂a razem z Januszem Zabiegli艅skim i Urszul膮 Dudziak oraz z zespo艂ami Zbigniewa Namys艂owskiego, W艂odzimierza Nahornego i Andrzeja Kurylewicza. W 1969 roku wyemigrowa艂a do Szwecji. Polsk臋 odwiedzi艂a w 2002 roku.
W Bu艂garii urodzi艂a si臋 Violetta "Fiolka" Najdenowicz (ur. 1963 w Sofii). Jej matk膮 by艂a Polka, a ojcem Bu艂gar. Dzieci艅stwo sp臋dzi艂a w Bu艂garii. Kiedy przyjecha艂a do Polski w 1974 roku, czyli w wieku 11 lat, bardzo s艂abo m贸wi艂a po polsku. Dzi艣 nie tylko m贸wi dobrze po polsku, ale i 艣piewa; 艣piewa tak偶e po bu艂garsku. W艣r贸d wokalistek pop wyr贸偶nia si臋 bardzo oryginaln膮 barw膮 g艂osu, a tak偶e skal膮 i technik膮. Zadebiutowa艂a w 1985 roku z zespo艂em Voo Voo 艣piewaj膮c z nimi utw贸r „Zatoka spokojnych g艂贸w”; z tym zespo艂em koncertowa艂a po Zwi膮zku Sowieckim i do Szwecji. W 1988 roku wraz ze S艂awomirem Starost膮 za艂o偶y艂a zesp贸艂 Balkan Electrique, graj膮cy elektroniczny pop z elementami folkloru bu艂garskiego; debiut zespo艂u odby艂 si臋 w Niemczech. Potem wsp贸艂pracowa艂a z innymi zespo艂ami: Army Of Lovers ze Szwecji, Tubylcy Betonu, Closterkeller i Wilki. W 1999 roku nagra艂a piosenk臋 "Fiolkah" do filmu „Operacja Koza”, w 2001 roku ukaza艂 si臋 jej pierwszy album solowy Fiolka, a p贸藕niej kilka singlet贸w.
Z Niemiec pochodzi Krystyna Konarska (ur. 1941 w Berlinie) znana z takich przeboj贸w jak „Jesienny pan” (1963) czy „Doliny w kwiatach”. Wyst膮pi艂a w filmach „Pingwin” (1964), graj膮c jedn膮 z g艂贸wnych r贸l, a w filmie „艢wi臋ta wojna” (1965) za艣piewa艂a piosenk臋. W 1967 roku wyjecha艂a z Polski, osiedlaj膮c si臋 w Pary偶u, gdzie wyst臋powa艂a w ekskluzywnych klubach nocnych. W nast臋pnym roku (1968) na VI KFPP w Opolu zdoby艂a Nagrod臋 Komitetu Radia i TV za wykonanie piosenki „Jak ci臋 mi艂y zatrzyma膰”. Obecnie mieszka w Australii, ale nie s艂ysza艂em, 偶eby si臋 udziela艂a jako piosenkarka.
We Francji urodzili si臋: Stenia Koz艂owska (ur. 1936 w Rouvroy) i Ren茅 Glaneau (1928 Hornaing – 1997 Warszawa).
Stenia Koz艂owska mieszka艂a we Francji do 1954 roku. Kiedy przyjecha艂a do Polski jej j臋zyk polski by艂 wyj膮tkowo ubogi. Po uko艅czeniu 艣redniej szko艂y muzycznej oraz Studia Piosenkarskiego PAGARTu w Warszawie zadebiutowa艂a w Polskim Radiu, w audycji Podwieczorek przy mikrofonie. Pocz膮tkowo 艣piewa艂a wy艂膮cznie w j臋zyku francuskim, potem coraz cz臋艣ciej po polsku. W 1969 zdoby艂a na Fetiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Z艂oty Mikrofon (nagrod臋 ameryka艅sk膮). Wylansowa艂a takie przeboje jak: „Czy to walc”, „Daj mi 艣wiat”, „Przypomnij mi”, „Erotyk op.1”, „Zorba”, „B臋d臋 czeka膰”. W latach 1968, 1970, 1972 i 1974 wyda艂a albumy studyjne oraz kilka czw贸rek. Koncertowa艂a w wielu krajach, m.in. w Australii w 1975 roku oraz w USA, Norwegii, Szwecji, Holandii, NRD, Czechos艂owacji, Rumunii i ZSRR. W po艂owie lat 80. XX wieku wycofa艂a si臋 z estrady.
Ren茅 Glaneau, w艂a艣ciwie Roman 艢roda, do Polski przyjecha艂 razem z rodzicami w 1947 roku i ju偶 tego roku wyst臋powa艂 w Karpaczu w kapeli brata, J贸zefa. Na du偶ej scenie zadebiutowa艂 w orkiestrze Zygmunta Krasi艅skiego – w programach „Melodia i Rytm” i „Melodie 艣wiata” (luty 1954-sierpie艅 1955). Potem wyst臋powa艂 w orkiestrze Ryszarda Damrosza „B艂臋kitny Jazz” (luty-sierpie艅 1956), Zespole Jazzowym Zygmunta Wicharego (1956-60) i Zespole Gitar Hawajskich Jana 艁awrusiewicza (1968) i mia艂 trzy programy w telewizji 艂贸dzkiej. W latach p贸藕niejszych wyst臋powa艂 w r贸偶nych zespo艂ach krajowych i zagranicznych. W okresie stalinowskim by艂 jedynym odtw贸rc膮 i popularyzatorem piosenki francuskiej w Polsce. Z biegiem lat 艣piewa艂 coraz wi臋cej piosenek polskich, r贸wnie z du偶ym powodzeniem. Jego przeboje to: „Martwe li艣cie”, „Pszcz贸艂ka i motylek”, „Ostatni walc”, „Desafinado”, „Merci ch茅rie”, „Bambino”, „Skandal w rodzinie”. Nagra艂 14 p艂yt w Polsce, 11 w Czechos艂owacji i 1 w Rumunii; w USA ukaza艂o si臋 jedno nagranie pirackie z jego piosenkami. Koncertowa艂 w Czechos艂owacji, Finlandii, Rumunii, ZSRR, Niemczech Wschodnich i na W臋grzech.
W Belgii urodzi艂a si臋 i sp臋dzi艂a dzieci艅stwo bardzo znana i popularna piosenkarka (a tak偶e aktorka i kompozytorka) Violetta Villas, w艂a艣c. Czes艂awa Cie艣lak (ur. 1938 w Liege), kt贸rej g艂os to sopran koloraturowy o rozszerzonej skali, obejmuj膮cej 4 oktawy. Do Polski przyjecha艂a wraz z rodzicami i rodze艅stwem w 1946 roku. Mieszkali w Lewinie K艂odzkim na Dolnym 艢l膮sku. Tam nauczy艂a si臋 dobrze m贸wi膰 i 艣piewa膰 po polsku. Sw贸j 艣piew wyszkoli艂a w szkole muzycznej w Szczecinie, we Wroc艂awiu i Warszawie (u prof. E. Klopek-Falkowskiej). Warunki g艂osowe predestynowa艂y j膮 na 艣piewaczk臋 operow膮 – i to zapewne wielkiej klasy, jednak Villas wybra艂a wyst臋py estradowe, chocia偶 w dalszej karierze cz臋sto wykonywa艂a arie operowe i operetki. Wiosn膮 1961 roku Villas zadebiutowa艂a w radiu, dokonuj膮c jednocze艣nie pierwszych nagra艅 radiowych. Jej piosenka „Dla Ciebie mi艂y” zwyci臋偶y艂a bezapelacyjnie w plebiscycie „Expressu Wieczornego” na najlepszy polski szlagier. Po tej piosence zosta艂a okrzykni臋ta przez opini臋 publiczn膮 „t膮, co 艣piewa wysoko i nisko”. Sukces ten zapewni艂 jej udzia艂 w Mi臋dzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1961 roku; wystapi艂a tam r贸wnie偶 nast臋pnego roku. W 1965 roku na III Festiwalu Piosenki w Rennes we Francji zdoby艂a Grand Prix. Uczestniczy艂a nast臋pnie w radiowych koncertach o mi臋dzynarodowej obsadzie m.in. w Szwajcarii i Republice Federalnej Niemiec. W lipcu 1966 roku, na osobist膮 pro艣b臋 szefa paryskiej Olympii Brunona Cocquatrixa, znalaz艂a si臋 w gronie artyst贸w polskiego programu rewiowego Grand Music Hall de Varsovie, odnosz膮c wielki sukces (艣piewa艂a „Ave Maria No Morro”). Recenzent z L'Humanit茅, podobnie jak inne dzienniki francuskie, pisa艂: to g艂os prawdziwie zadziwiaj膮cy, nie chce si臋 wierzy膰 jego sile i skali (...). Tam us艂ysza艂 j膮 Frederick Apcar, na zaproszenie kt贸rego wyjecha艂a do Las Vegas (USA). Wtedy wybra艂a pseudonim „Viloetta Villas”. By艂a gwiazd膮 Casino de Paris, gdzie 艣piewa艂a piosenki, arie operetkowe i operowe w dziewi臋ciu j臋zykach, cz臋sto w duecie z Frankiem Sinatr膮. Zosta艂a okrzykni臋ta div膮. W prasie ameryka艅skiej pojawia艂y si臋 okre艣lenia: „fenomenalna Polka”, „g艂os ery atomowej”, „bia艂y kruk wokalistyki 艣wiatowej”. „Porwa艂” j膮 Hollywood: gra艂a w filmach z takimi aktorami jak Glenn Ford, Lee Marvin i Bob Hope. Otwiera艂a si臋 przed ni膮 mo偶liwo艣膰 zrobienia du偶ej kariery w Hollywood. Niestety, kiedy w 1969 roku przyjecha艂a do Polski, aby po偶egna膰 si臋 z umieraj膮c膮 matk膮, w艂adze re偶ymowe odebra艂y jej paszport. Ale i w Polsce by艂a fetowana. Zapraszano j膮 na wywiady, bra艂a udzia艂 w programach telewizyjnych, nagraniach radiowych, organizowano jej recitale i zagra艂a w filmie fabularnym „Dzi臋cio艂”, a nast臋pnie w filmie Paw艂a Pitery pt. „Sny i marzenia”. W 1979 roku Villas wyst臋powa艂a go艣cinnie w warszawskim Teatrze Syrena w widowisku rewiowym pt. „Trzeci Program”; z teatrem tym wsp贸艂pracowa艂a do 1985 roku, wyje偶d偶aj膮c z nim na tourneè m.in po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Potem wyst臋powa艂a m.in. na scenie Operetki Warszawskiej. W listopadzie 1999 roku Villas wyst膮pi艂a z koncertem swych najwi臋kszych przeboj贸w "Violetta - taka jestem" re偶yserowanym przez El偶biet臋 Skr臋tkowsk膮 w Teatrze Wielkim w 艁odzi, transmitowanym przez program 2 TVP. W 2003 roku piosenkarka wyst膮pi艂a na 40 Festiwalu w Opolu, na kt贸rym zaprezentowa艂a swoje najwi臋ksze przeboje m.in: „Oczy czarne”, „Szcz臋艣cie”, „Poca艂unek ognia”, „List do Matki”. W 2004 roku wraz z Micha艂em Wi艣niewskim nagra艂a walentynkowe hity, m.in.: „Nie pragn臋 z艂ota”, „Tango dla Kowalskiej”, „Od st贸p do g艂贸w”, „Pod r贸偶膮”. W tym偶e roku Villas nagra艂a wraz z o.Bogus艂awem Palecznym p艂yt臋 „Kol臋dy serca”. Violetta Villas wyst臋puje z recitalami w ca艂ej Polsce i jest ci膮gle bardzo popularna. Piosenkarka wyst臋puje r贸wnie偶 z koncertami wspieraj膮cymi organizacje charytatywne (m.in. Fundacja Prometeusz). 1 czerwca 2007 Violetta Villas wyst膮pi艂a te偶 w finale programu „Szansa na Sukces”, kt贸ry odby艂 si臋 w Sali Kongresowej Pa艂acu Kultury i Nauki w Warszawie. Przy akompaniamencie fortepianu i orkiestry za艣piewa艂a piosenk臋 „Poca艂unek ognia” oraz na zako艅czenie programu, w czasie pozaantenowym „Ja jestem ju偶 taka”, co spotka艂o si臋 z entuzjastycznym przyj臋ciem ze strony publiczno艣ci. - Swego czasu w polonijnej Australii bardzo popularne by艂y te oto piosenki Violetty Villas: „Przyjdzie na to czas”, „Granada”, „ Malaguena”, „Szesna艣cie lat”, „Pucybut z Rio” i „Czterdzie艣ci kasztan贸w”, „Mamo”.
Inna wielka gwiazda polskiej estrady – piosenki urodzi艂a si臋 w centralnej Azji – w Uzbekisatnie. M贸wi臋 o Annie German, w艂a艣c. Annie German-Tucholskiej (ur. 1936 w Urgenczu, zm. 1982 w Warszawie). By艂a ona przede wszystkim wielk膮 piosenkark膮, ale tak偶e kompozytork膮, aktork膮, a z wykszta艂cenia geologiem (Uniwersytet Wroc艂awski). Matka Anny German – Irma Berner by艂a potomkini膮 holenderskich mennonit贸w mieszkaj膮cych od XVIII w. na Kubaniu w Rosji. Ojcem jej by艂 urodzony w 艁odzi w rodzinie niemieckiej Eugeniusz German, kt贸ry po rewolucji bolszewickiej pozosta艂 w Zwi膮zku Sowieckim. W czasach stalinowskiego terroru, w 1937 roku zosta艂 aresztowany przez NKWD w Urgenczu i rozstrzelany. Anna z matk膮 zosta艂y wysiedlone do Kirgistanu. W 1946 roku matka Anny, jako 偶ona obywatela polskiego czy jako Polaka zg艂osi艂a si臋 na repatriacj臋 do Polski. Z matk膮 i c贸rk膮 zamieszka艂a najpierw w Nowej Rudzie na Dolnym 艢l膮sku, a potem we Wroc艂awiu. I w tym mie艣cie Anna German zadebiutowa艂a jako piosenkarka: w 1960 roku w Kalamburze. Maj膮c tak cudowny g艂os i 艣piewaj膮c w siedniu j臋zykach szybko zrobi艂a wielk膮 karier臋. W 1963 na III Mi臋dzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie zdoby艂a II nagrod臋 w dniu polskim za utw贸r „Tak mi z tym 藕le”. W nast臋pnym roku zdoby艂a drug膮 nagrod臋 na Festiwalu Piosenki w Opolu 艣piewaj膮c piosenk臋 „Ta艅cz膮ce Eurydyki” i dwie nagrody za t臋 sam膮 piosenk臋 podczas Mi臋dzynarodowego Festiwalu Piosenki: I w dniu polskim i III w dniu mi臋dzynarodowym w Sopocie. W 1965 roku na Festiwalu w Opolu zdoby艂a I nagrod臋 za piosenk臋 „Zakwitn臋 r贸偶膮”. 艢piewaj膮c perfekcyjnie po w艂osku zosta艂a zaproszona przez „Discografica Italiana” do W艂och, a w 1966 roku podpisa艂a trzyletni kontrakt z w艂osk膮 firm膮 fonograficzn膮 CDI; podczas koncert贸w we W艂oszech 艣piewa艂a z Domenico Modugno. W tym samym roku wyst膮pi艂a na scenie paryskiej Olimpii. W 1967 roku. jako pierwsza i jedyna w historii polska artystka za艣piewa艂a na XVII Festiwalu San Remo (W艂ochy), a tak偶e jako pierwsza cudzoziemka na XV Festiwalu Piosenki Neapolita艅skiej. Wyst膮pi艂a r贸wnie偶 na festiwalach w Viareggio (W艂ochy), Cannes (Francja) i Ostendzie (Belgia). By艂a szalenie popularn膮 piosenkark膮 r贸wnie偶 w Zwi膮zku Sowieckim. W 1967 roku uleg艂a wypadkowi samochodowemu ko艂o Neapolu i a偶 przez trzy lata wraca艂a do zdrowia. Napisa艂a w贸wczas ksi膮偶k臋 biograficzn膮 pt. „Wr贸膰 do Sorrento?”, w kt贸rej wspomina艂a swoja karier臋, oraz prac臋 artystyczn膮 we W艂oszech. Na scen臋 powr贸ci艂a w 1970 roku i w tym偶e roku na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zdoby艂a nagrod臋 za piosenki: „Cz艂owieczy los” oraz „By膰 mo偶e”, a w nast臋pnym roku nagrod臋 publiczno艣ci za piosenk臋 „Cztery karty”. W maju 1971 roku wzi臋艂a udzia艂 w gali podczas otwarcia katowickiego Spodka przy 12 tys. publiczno艣ci. W 1973 roku na Festiwalu w Opolu otrzyma艂a wyr贸偶nienie za piosenk臋 „Ballada o niebie i ziemi”. W latach 70. Anna German kilka razy wyst臋powa艂a na Festiwalu Piosenki 呕o艂nierskiej w Ko艂obrzegu (w 1979 r. zdoby艂a Z艂oty Pier艣cie艅 za piosenk臋 „O czym Ba艂tyk opowiada” i Z艂oty Kord - honorow膮 nagrod臋 tygodnika "呕o艂nierz Polski") oraz na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej G贸rze (ostatni raz w 1979 r.). W 1978 roku na cze艣膰 pierwszego Polaka lec膮cego w kosmos, Miros艂awa Hermaszewskiego, nagra艂a utw贸r pt. „W wielkiej kosmicznej rodzinie”. Jej p艂yty ukaza艂y si臋 po polsku, w艂osku i rosyjsku. W 1972 roku otrzyma艂a z艂ot膮 p艂yt臋 za longplay „Cz艂owieczy los”. Dwukrotnie uznano j膮 za najpopularniejsz膮 polsk膮 piosenkark臋 w艣r贸d Polonii ameryka艅skiej (1966, 1969). W Australii w 1980 roku otrzyma艂a najwi臋ksze brawa spo艣r贸d wszystkich artyst贸w krajowych wyst臋puj膮cych na pi膮tym kontynencie. Zagra艂a w dw贸ch polskich filmach: „Marynarka to m臋ska przygoda” (1966) Zofii Dybowskiej Aleksandrowicz i w dramacie „Krajobraz po bitwie” (1970) Andrzeja Wajdy. W 2001 roku w Zielonej G贸rze zorganizowano Og贸lnopolski Konkurs na Interpretacj臋 Piosenki z Repertuaru Anny German. W nast臋pnym roku. przerodzi艂 si臋 on w Festiwal Ta艅cz膮ce Eurydyki im. Anny German. Festiwal skierowany do wokalist贸w z kraju i zagranicy organizuje Zielonog贸rski O艣rodek Kultury, a jego celem jest popularyzacja repertuaru Anny German oraz tw贸rczo艣ci polskich kompozytor贸w muzyki rozrywkowej. W marcu 1972 roku Anna German zawar艂a zwi膮zek ma艂偶e艅ski ze Zbigniewem Tucholskim; urodzi艂 im si臋 syn Zbigniew. W 1968 roku otrzyma艂a Nagrod臋 Komitetu ds. Radia i TV za wybitne osi膮gni臋cia w dziedzinie polskiej piosenki popularyzowanej w radiu i telewizji; w 1971 roku Nagrod臋 Miasta Warszawy za wybitne osi膮gni臋cia w dziedzinie upowszechniania kultury, a w 1980 r. zosta艂a odznaczony Krzy偶em Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. – Jako ciekawostki mog臋 tu poda膰, 偶e g艂贸wna ulica du偶ego miasta Urgencz w Uzbekistanie, w kt贸rym urodzi艂a si臋 Anna German, nosi jej imi臋. Kiedy Tamara Smirnowa zLeningradu-Petersburga odkry艂a niewielk膮 asteroid臋 kr膮偶膮c膮 wok贸艂 S艂o艅ca pomi臋dzy Marsem a Jowiszem, nazwa艂a j膮 imieniem Anny German; asteroida jest zarejestrowana oficjalnie jako 2519 Annagerman.
Najdalej od Polski bo a偶 w Japonii urodzi艂a si臋 Ludmi艂a Jakubczak (ur. 1939 w Tokio, zm. 1961w pobli偶u B艂onia), piosenkarka i tancerka. Urodzi艂a si臋 w rodzinie polskiej mieszkaj膮cej w Japonii. Po zaj臋ciu japo艅skiej cz臋艣ci Sachalinu przez Zwi膮zek Sowiecki w 1945 roku, znalaz艂a si臋 na Ukrainie, a do Polski przyjecha艂a na pocz膮tku lat 50. Zamieszka艂a w Warszawie, ucz膮c si臋 ta艅ca w szkole baletowej oraz 艣piewu u Wandy Wermi艅skiej. Zadebiutowa艂a w 1958 roku w zorganizowanym przez Polskie Radio konkursie dla piosenkarzy amator贸w. Wkr贸tce potem wzi臋艂a udzia艂 w pierwszym programie estradowym przygotowanym przez Teatr Piosenki w hotelu Bristol w Warszawie. Podbi艂a na nim serca nie tylko publiczno艣ci piosenk膮 „Alabama”, ale te偶 贸wczesnym tw贸rcom muzycznym. Wsp贸艂prac臋 z Ludmi艂膮 nawi膮za艂 Jerzy Abratowski, p贸藕niejszy m膮偶 piosenkarki. By艂 on kompozytorem wielu jej piosenek. W roku 1960 czytelnicy warszawskiego „Expressu Wieczornego” wybrali piosenk臋 „Gdy mi ciebie zabraknie” w jej wykonaniu jako najpopularniejsz膮 polsk膮 piosenk膮 powojenn膮. W 1961 roku Ludmi艂a Jakubczak wyst膮pi艂a w I Mi臋dzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, zdobywaj膮c III nagrod臋 za interpretacj臋. Wsp贸艂pracowa艂a z renomowanymi orkiestrami Edwarda Czernego i Stefana Rachonia oraz z zespo艂ami kierowanymi przez Abratowskiego. Jej najwa偶niejsze piosenki to: „Alabama”, „Boogie boa”, „Do widzenia, Teddy”, „Dwie szklaneczki wina”, „Gdy mi ciebie zabraknie”, „Szeptem”, „Wakacje z deszczem”, „W zielonym ZOO”, „Zakocha艂am si臋 w zielonych oczach”, „呕urawi klucz”. Niestety dobrze zapowiadaj膮c膮 si臋 karier臋 piosenkarki przerwa艂 tragiczny wypadek samochodowy. Odesz艂a od nas w wieku zaledwie 22 lat. Jednak niekt贸re piosenki w jej wykonaniu zosta艂y zaliczone do klasyki polskiej muzyki rozrywkowej.
No i na koniec nie spos贸b nie wspomnie膰 Isis Gee (w艂a艣c. Tamara Diane Wimer). Jest z urodzenia Amerykank膮 (ur. 1972 w Seattle, stan Waszyngton) i nie 艣piewa po polsku. Jednak w 2005 roku wysz艂a za m膮偶 za Polaka – Adama Go艂臋biowskiego, nosi teraz to nazwisko i mieszka na sta艂e w Polsce oraz 20 maja 2008 roku reprezentowa艂a Polsk臋 w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji 2008, 艣piewaj膮c po angielsku piosenk臋 „For Life”. Gdyby Konkurs Piosenki Eurowizji nie by艂 upolityczniony mia艂a by du偶e szanse otrzyma膰 bardzo wysokie miejsce w finale konkursu. Mo偶na tu doda膰, 偶e 10 grudnia 2008 roku w kioskach w Polsce znalaz艂 si臋 w sprzeda偶y kwartalnik "Promenada Sukcesu" w kt贸rym ukaza艂a si臋 艣wi膮teczna p艂yta Isis „Christmas Angel”. Na p艂ycie znajduj膮 si臋 piosenki 艣wi膮teczne napisane przez Isis Gee oraz polska kol臋da „Jesus Malusie艅ski”.

Wielu z nas zapewne za艣piewa t臋 kol臋d臋 podczas zbli偶aj膮cej si臋 Wigilii.

Weso艂ych 艣wi膮t!

Marian Ka艂uski

Martin Transports International
Pulaski Club
AA Video
CalPolonia