AzPolonia >> Artykuł
Martin Transports International
Co zbudowałbyś w swoim mieście?

shutterstock1
Data wstawienia: 21 stycznia, 2015

Przestrzeń wokół nas, nieważne czy mieszkamy w małej miejscowości czy dużym mieście, nieustanne się zmienia. Co roku powstają nowe ulice, parki lub budynki użyteczności publicznej, które mają poprawić komfort naszego życia. Od kogo zależy co powstanie w naszej okolicy? Wbrew pozorom nie tylko od lokalnych władz. Dużo do powiedzenia mają również mieszkańcy.

Lokalne społeczności prawdziwą siłą

Z roku na rok, liczba inicjatyw społecznych w Polsce systematycznie wzrasta. Z powodu nieformalnego charakteru części z ich, nie można w pełni określić skali ich działania. Częściowo obrazują to dane dotyczące stowarzyszeń zarejestrowanych w KRS. Według liczb przytaczanych przez ngo.pl, w Polsce istnieje ponad 80 tysięcy takich organizacji, z czego aż 5% zajmuje się rozwojem lokalnym. Jako obszar działania większość wskazuje najbliższą okolicę (7% najbliższe sąsiedztwo, 35% gmina/powiat, 21% województwo /region), co świadczy o żywym zainteresowaniu lokalnych społeczności tym, co dzieje się bezpośrednio wokół nich. - Stowarzyszenia zazwyczaj organizują akcje informujące, promują nowe inicjatywy, które mają pozytywnie wpłynąć na życie innych. Ich działania są inspiracją, wsparciem,
a czasem nawet dodatkowÄ… motywacjÄ… dla lokalnych wÅ‚adz, dziÄ™ki którym nie tylko zwracajÄ… uwagÄ™ na realne problemy mieszkaÅ„ców. PrzykÅ‚adami takich stowarzyszeÅ„ sÄ… Inicjatywa MieszkaÅ„ców Warszawy czy Przyjazny WrocÅ‚aw. – mówi Tomasz Marcinkowski, Prezes DolnoÅ›lÄ…skiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych TARCZA Do ich zadaÅ„ należy m.i.n promowanie opinii mieszkaÅ„ców danego miasta, sygnalizowaniem wÅ‚adzom koniecznych do rozwiÄ…zania problemów komunikacyjnych lub infrastrukturalnych, takich jak np. remontu dróg.

Mieszkańcy mają wpływ

Każda z inicjatyw podejmowanych przez mieszkańców na rzecz otoczenia w którym żyją buduje tzw. społeczeństwo obywatelskie, czyli takie, które składa się z aktywnych i zaangażowanych
w sprawy ogółu obywateli. Każdy, jeśli tylko zechce, może oddziaływać m.in. na to, w co jego miasto zainwestuje środki. Sposobów na to może być wiele. Od tych prawnie uregulowanych, po te oddolne wpływające na całą opinię publiczną.

Sposobem wpływu na władzę mogą być znane wszystkim formy działania całej grupy, takie jak wiec, pikieta czy demonstracja. Zaś wbrew skojarzeniom, podczas tego typu wydarzeń można nie tylko wyrażać protest przeciwko decyzjom, ale również promować nowe inicjatywy.

Bardziej indywidualnymi sposobami wpływania na władzę są petycje do odpowiednich urzędów, zgłaszanie obywatelskich projektów aktów prawnych (tzw. inicjatywa obywatelska), a także udział
w referendum. Każdą z tych form działania można wykorzystać do wywarcia wpływu np. na to, co powinno zostać wybudowane w naszym sąsiedztwie. Inicjatywy takie odnoszą sukces zarówno
w małych miastach, jak i na skalę całych województw.

Mieszkańcy budują!

Wiele ze zrealizowanych inwestycji, które przyczyniÅ‚o siÄ™ od polepszczenia życia mieszkaÅ„ców na np. zaczęło siÄ™ od zaangażowania jednej osoby jest wiele. JednÄ… z historii to obrazujÄ…cÄ… jest przykÅ‚ad z Kalwarii Zebrzydowskiej. W 2009 roku jeden z mieszkaÅ„ców rozpoczÄ…Å‚ zbieranie podpisów na szkolnej wywiadówce pod wnioskiem o budowÄ™ przyszkolnej hali sportowej. Silny odzew mieszkaÅ„ców skÅ‚oniÅ‚ wÅ‚adze do zrealizowania inwestycji. Hala zostaÅ‚a otwarta i oddana do użytku w październiku tego roku. Innych przykÅ‚adów jest wiele – mieszkaÅ„cy walczÄ… o nowe kina (jak np. w Jaworznie), remonty kamienic, dróg czy lotnisk. Ten ostatni przykÅ‚ad nabraÅ‚ szczególnej skali na Podlasiu. Grupa mieszkaÅ„ców regionu wystÄ…piÅ‚a do wÅ‚adz województwa z inicjatywÄ… wybudowania w regionie lotniska, majÄ…cego dla niego strategiczne znaczenie. Inicjatywa nabraÅ‚a rozpÄ™du, gdy postanowili zorganizować referendum lokalne, lecz by to zrobić musieli zgromadzić minimum 48 tysiÄ™cy gÅ‚osów poparcia. Zebrali ich ¼ wiÄ™cej (60 tysiÄ™cy). Dalsze losy inicjatywy bÄ™dzie można obserwować w najbliższym czasie, bo choć UrzÄ…d MarszaÅ‚kowski odrzuciÅ‚ wniosek, grupa zapowiada dalsze dziaÅ‚ania.

Facebook siłą?

Media społecznościowe jak Facebook stają się obecnie jednym z najpowszechniejszych sposobów utrzymywania kontaktu ze znajomymi, co zapewnia informacjom tam zamieszczanym ogromne zasięgi. Nie może dziwić się, że akcje na portalu społecznościowym (głównie Facebooku), są wykorzystywane również do realizacji inicjatyw społecznych. Jest ich cała masa. Czasem organizowane są przez stowarzyszenia, czasem przez indywidualne osoby. Jako przykłady można podać tworzenie wydarzeń
i fanpage’y na portalu takich jak: Chcemy Budowy Drugiego Mostu w GÅ‚ogowie, Chcemy budowy Warszawskiego Muzeum Pozytywizmu, Chcemy budowy tunelu pod PachoÅ‚kiem (GdaÅ„sk), TAK dla budowy Mostu Wschodniego na Wielkiej Wyspie. WiÄ™kszość tego typu akcji przekÅ‚ada siÄ™ na zainteresowanie lokalnych mediów i wychodzi szeroko poza Internet, zwracajÄ…c na siebie uwagÄ™ lokalnych wÅ‚adz.

Co na to media?

Media lokalne zajmujÄ… siÄ™ tym co dzieje siÄ™ w ich regionie. Oznacza to, że zwrócenie ich uwagi na problem czy projekt wart zrealizowania może przeÅ‚ożyć siÄ™ na wpÅ‚yw na lokalne wÅ‚adze.- CzÄ™sto może wystarczyć napisanie listu do redakcji, czy wyrażanie opinii w sondach przez niÄ… prowadzonych . Media mogÄ… nie tylko opisywać sprawÄ™ ale też jÄ… wspierać. PrzykÅ‚adowo jeden z pomorskich tytułów prasowych, w odpowiedzi na potrzeby mieszkaÅ„ców, zorganizowaÅ‚ akcjÄ™ spoÅ‚ecznego poparcia idei budowy trasy ekspresowej Å‚Ä…czÄ…cej Szczecin z Trójmiastem „Chcemy drogi ekspresowej S6”.- dodaje Marcinkowski. Jej celem byÅ‚o wpisanie drogi do planu budowy dróg krajowych i autostrad na lata
2014 - 2020. Co najważniejsze, dzięki podjętym zarówno przez miedia, jak i mieszkańców działania, droga o którą walczono powstanie.

WÅ‚adza – za czy przeciw?

WÅ‚adze lokalne liczÄ… siÄ™ z opiniÄ… spoÅ‚ecznÄ…. DziÄ™ki aktywnym dziaÅ‚aniom mieszkaÅ„ców jest tak nie tylko przed zbliżajÄ…cymi siÄ™ wyborami. Coraz częściej przed podjÄ™ciem decyzji dotyczÄ…cej zainwestowania miejskich funduszy, urzÄ™dnicy biorÄ… pod uwagÄ™ również sondy i opinie – zarówno te, które same organizowali, jak i te przeprowadzone przez zewnÄ™trzne organizacje czy media. PrzykÅ‚adem może być tutaj dziaÅ‚alność wÅ‚adz wrocÅ‚awskiego Ratusza, które przed rozpoczÄ™ciem inwestycji jakÄ… byÅ‚a budowa pierwszego w Polsce Afrykarium – Oceanarium w ogrodzie zoologicznym, przeprowadziÅ‚y sondÄ™ wÅ›ród grupy mieszkaÅ„ców, pytajÄ…c ich jakiego typu obiekt rekreacyjny powinien powstać w mieÅ›cie. MieszkaÅ„cy trafili w 10, a inwestycja z miejsca staÅ‚a siÄ™ najwiÄ™kszÄ… atrakcjÄ… WrocÅ‚awia, która Å›ciaga do siebie tysiace turystów z Polski i zagranicy.

Mieszkańcu do akcji!

Duża ilość możliwości oraz roznąca ilość inwestycji odnoszących sukces pokazują, ża mając pomysł można rzeczywiście coś zmienić. Petycja, list do władz czy mediów, wydarzenie na Facebooku i to narzędzia, które mają siłę oddziaływania. Należy jednak pamiętać, że takie działania mają na celu nie tylko zdobyć poparcie dla własnych pomysłów, ale również uzyskanie wsparcia dla inicjatyw, z którymi spotykamy się na co dzień. To prawdziwy klucz do sukcesu. Co wiec powinno powstać w naszym mieście? Może i my powinniśmy mieć swoje Oceanarium?


Źródło: Marta Bodys
Martin Transports International
Pulaski Club
AA Video
CalPolonia