AzPolonia >> Artykuł
Martin Transports International
Piekło w ojczyźnie proletariatu - film "Child 44" zakazany w Rosji

Data wstawienia: 22 kwietnia, 2015

„System” (amerykaÅ„ski tytuÅ‚ "Child 44") to film perwersyjny , bohaterem czyni pracownika sowieckiej sÅ‚użby bezpieczeÅ„stwa. Leo Demidov (Hardy), podpora nieludzkiej machiny represji MGW, jako dziecko ocalaÅ‚y z „hoÅ‚odomoru” i nagonki na bezdomnych, kuÅ‚aków i wrogów ludu, zażywa kulturalnych rozkoszy w stalinowskiej Moskwie. Do czasu, kiedy za karÄ™ za odruch serca, każący mu bronić dzieci przed rozstrzelaniem, sam stanie siÄ™ celem gniewu aparatu i mÅ›ciwoÅ›ci kolegi sadysty.

W gruzach legnie wygodne życie, za degradacjÄ… przychodzi wygnanie, potem zamach na życie, nawet kochana żona (Rapace) okazuje siÄ™ mniej bliska, niż sobie roiÅ‚ zakochany funkcjonariusz. Ale pojawia siÄ™ też sprawa – tajemnicze morderstwa chÅ‚opców, zabijanych zapewne przez zboczeÅ„ca. W idealnym sowieckim spoÅ‚eczeÅ„stwie coÅ› takiego zdarzyć siÄ™ nie ma prawa. Leo uważa jednak inaczej i rozpoczyna prywatne Å›ledztwo. Natychmiast wpada w tarapaty, naraża siÄ™ na liczne denuncjacje, lecz znajduje także sojuszników, m.in. zesÅ‚anego do Rostowa generaÅ‚a policji (Oldman). Kino bezlitosne w portretowaniu piekielnych krÄ™gów sowieckiego spoÅ‚eczeÅ„stwa jest zarazem mÄ…drze idealistyczne. Zdeterminowana aktywna jednostka jak magnes przyciÄ…ga opiÅ‚ki dobra, choć wrażenie totalnej niegodziwoÅ›ci systemu poraża. Kino Zachodu poszÅ‚o tu poza konstatacje rosyjskiej „czernuchy” – filmów o degeneracji, rozpadzie, jak „Brat 1 i 2”, „Kierowca dla Wiery” czy pierwsi „SkÄ…pani w sÅ‚oÅ„cu” (część „Cytadela” byÅ‚a już lizusowska). Za parawanem mitu ewolucji widać wreszcie okrucieÅ„stwo i sobiepaÅ„stwo wÅ‚adzy, rodzinnÄ… i obywatelskÄ… degeneracjÄ™ udrÄ™czonych figur i szaraków, zmuszanych do denuncjacji, skÅ‚adania ofiar z sumienia i życia na oÅ‚tarzu paÅ„stwa molocha. A kiedy wÅ‚adza zachowuje siÄ™ jak seryjny morderca, niektórzy zaczynajÄ… jÄ… naÅ›ladować.

Porównanie „Systemu” ("Child 44") z dÅ‚ugo u nas zakazanym „Doktorem Å»iwago” Leana (z Omarem Sharifem i Julie Christi) ukazuje skalÄ™ przeÅ‚omu. W filmie sprzed półwiecza Sowiety byÅ‚y ambitnym projektem na globalnÄ… skalÄ™ – poczynaÅ‚y siÄ™ w zamÄ™cie, ale finaÅ‚ ukazywaÅ‚ tamÄ™/elektrowniÄ™, a na niej szczęśliwÄ… córkÄ™ kochanków rozdzielonych przez dziejowÄ… zawieruchÄ™. Espinozie chodzi już, zgodnie z polskÄ… wersjÄ… tytuÅ‚u, o zÅ‚o, o zepsucie immanentne.

To systemowe zakÅ‚amanie i deprawacja ogarniajÄ…ca wszystkie szczeble wÅ‚adzy i poddanych (bo o obywatelach nie ma co mówić) jest tu głównym negatywnym bohaterem. Bardziej niż nieszczÄ™sny i przerażajÄ…cy zabójca dzieci, owszem wzorowany na realnym „rzeźniku z Rostowa”, ale trochÄ™ też na Hannibalu Lecterze.

Artykuł skopiowano z: www.gazetapolska.pl


Źródło: Cz
Martin Transports International
Pulaski Club
AA Video
CalPolonia