AzPolonia >> Arizona
Martin Transports International
Witamy w Arizonie!

Arizona Map    Nasz stan, popularnie zwany, The Grand Canyon State, jest podobny wielkością do naszego kraju - Polski i jest zamieszkany przez ponad 6,500,000 ludzi, z czego podobno około 120,000 jest pochodzenia polskiego (rok 2000). Stolicą stanu Arizona jest miasto Phoenix, położone w Dolinie Słońca (Valley of the Sun).  Metropolia Phoenix składa się z mniejszych dzielnic: Avondale, Chandler, Fountain Hills, Gilbert, Glendale, Goodyear, Litchfield Park, Mesa, Paradise Valley, Peoria, Phoenix, Scottsdale, Sun City, Surprise, Tempe i innych dzielnic. Poza Phoenix, do większych miast stanu należą Tucson (wymawiane Tusan), Flagstaff, Yuma, Kingman, i Lake Havasu.

  Klimat Arizony, wbrew mniemaniom, nie jest wszędzie typowo pustynny. Większość stanu jest wprawdzie w zasięgu klimatu pustynnego ale są także rejony gdzie rosną lasy iglaste i pada śnieg. Większość tych zimniejszych rejonów znajduje się w okolicach miasta Flagstaff gdzie znajdują się góry San Francisco Peaks z najwyższym szczytem w Arizonie - Humphreys Peak, o wysokości 12,637 stóp/3,852 metrów. W zimę, góry te znajdujące się kilkanaście mil na północ od Flagstaff, pokryte są przeważnie całkowicie śniegiem i uczęszczane są przez narciarzy. Znajduje się tam bowiem Snowbowl, czyli narciarskie zjazdy i wyciągi.

   Do typowej flory arizońskiej należą różnego rodzaju kaktusy i drzewa pustynne takie jak Palo Verde, które jest oficjalnym drzewem Arizony. Największymi i najbardziej znanymi kaktusami są kaktusy Saguaro, które dorastają do wysokości kilkunastu metrów i mają czasami po kilkaset lat. Mimo zewnętrznego wyglądu, są one bardzo mocno zbudowane z twardej łodygi obrośniętej zielonym miąszem, porośniętym długimi kolcami. Pustynia jest także zamieszkana przez wiele zwierząt. Należą do nich kojoty, grzechotniki, jaszczurki Gila Monster, oraz ptaki Road Runners, kolibry Honeybird, cactus wren (oficjalny ptak stanowy), no i oczywiście sępy. Są też skorpiony, tarantule, i czarne wdowy. Mieszkając w mieście jednak rzadko kiedy można się spotkać z którymkolwiek z tych stworzeń. Pustynia arizońska nie wiele jest podobna do Sahary. Nie jest to bowiem pustynia piaszczysta lecz jest ona porośnięta w większości różnorodną roślinnością (trawy, kaktusy i drzewa pustynne). W czasie zimy, wygląd pustyni nie jest za ciekawy. Jednakże w czasie wiosny, pustynia ożywia się i wszystkie kaktusy kwitną tak jak wszystkie inne rośliny.

  Temperatury w Arizonie sięgają ponad 120 stopni F czyli około 50 stopni C w lato, w rejonach pustynnych i do poniżej 32 stopni F, czyli 0 stopni C w rejonach górskich. Samo gorąco odstrasza wielu turystów lecz jest to tak zwane suche gorąco, które się znosi dużo łatwiej niż gorączki w klimatach wilgotnych takich jak na Florydzie. W samym Phoenix letnie temperatury dochodzą przeciętnie do 100-120F w lato, a w zimę 30-70F. Ponieważ zima nie równa się tutaj z opadami śniegu, miasto to jest nawiedzane przez wielu mieszkańców zimniejszych stron USA i Kanady. Przeważnie są to osoby na emeryturze, które przyjeżdżają tutaj na kilka miesięcy a potem wracają do domu. Nazywani są oni przez Arizończyków - "Snow Birds". Dlatego też w ciągu zimy liczba mieszkańców zawsze się zwiększa i wszystkie autostrady są bardziej zatłoczone.

  W Arizonie jest wiele do zobaczenia. Jest tutaj jeden z cudów świata - Wielki Kanion Kolorado (Grand Canyon), jest tu wiele historycznych miast kowbojskich i górniczych, takich jak Tombstone i Bisbee. Jest tu słynna Yuma, w której jednak wiele nie ma do zobaczenia oprócz starego więzienia i kasyn, jest tu wiele jezior z największym - Lake Powell, na granicy ze stanem Utah, są tu lasy w których można zbierać grzyby, no i są też góry po których można jeździć na nartach. W dodatku niedaleko jest też do Meksyku gdzie wiele Arizończyków jeździ w celach wypoczynkowych (Puerto Penasco) ponieważ jest to najbliższe miejsce z dostępem do oceanu.

   Miasto Phoenix, stolica Arizony, razem z całą metropolią jest zamieszkiwana przez ponad 4 miliony ludzi. Jest to nowe i nowoczesne miasto, rozwijające się w dalszym ciągu w szybkim tempie. Otoczone ciągiem gór, jest miastem bardzo gorącym podczas lata ale bardzo komfortowym klimatycznie w pozostałych porach roku. Gdy jest gorąco, mieszkańcy Phoenix, uciekają nad pobliskie jeziora i rzeki aby ochłonąć. Większość okolicznych jezior jest sztucznie stworzonych przez tamowanie rzek, ale najważniejsze jest to że jest to woda do której można wskoczyć i się ochłodzić.

  Wiele ludzi wyrusza na lokalną rzekę Salt River na spływ dętkowy. Jest to kilku milowy odcinek tej rzeki po której setki ludzi spływa na dętkach samochodowych, pontonach, kajakach, tratwach i własnej roboty łódkach. Jest to naprawdę niezła atrakcja. W Arizonie bardzo popularne jest także jeżdżenie po pustyni na cztero-kołowych motorkach i samochodami z napędem na cztery koła. Wystarczy wyjechać z miasta kilka mil i można się znaleźć na pustyni gdzie nikt nie mieszka i gdzie można wjechać na pustynię w celach rekraacyjnych. Można też pojechać autostradą I-17 na północ i w niedługim czasie znaleźć się w okolicach gdzie temperatury bardziej przypominają te z Polski. Tam też wielu mieszkańców Phoenix wyjeżdża na kampingi do lasów a wielu Polaków i innych Europejczyków jeździ na grzyby.

   Polacy corocznie organizują festiwal polonijny, na który co roku przychodzi coraz więcej Polonii Phoenix a także Amerykanów. Polonia w Phoenix powiększa się cały czas i do teraz dorobiła się własnego kościoła katolickiego, kilku sklepów z żywnością i innymi artykułami, polskich klubów, a także programów radiowych. Oczywiście wielu jest w posiadaniu anteny satelitarnej pozwalającej na odbiór polskich kanałów telewizyjnych i programów polskiego radia więc coraz bardziej mają możliwość dostępu do polskości mimo że są tak daleko od Ojczyzny. W dodatku, coraz częściej Polonia Phoenix, odwiedzana jest przez polskich artystów i docierają tu także od czasu do czasu polskie filmy, które są wyświetlane w kinie. Jest także możliwość wypożyczania polskich filmów i książek. Polski kościół jest zawsze zapełniony po brzegi co udowadnia fakt że jest nas tu coraz więcej.

   W mieście jest bardzo niewiele bardzo starych budynków. Miasto rozrasta się w większości na boki a nie do góry tak jak to jest w innych większych miastach USA. Odległości między końcami metropolii sięgają 100 mil (160 km) a odwiedzanie przyjaciół na drugim końcu miasta nie jest wcale rzadkością. Dojeżdżanie do pracy 20-30 mil (32-48 km) to codzienne życie przeciętnego mieszkańca Phoenix. Komunikacja miejska choć nie jest tu jeszcze tak rozwinięta jak w Polsce czy nawet w innych miastach USA ale już wzbogaciła się o dużą sieć autobusową i nawet pierwsze kolejki Light Rail. Jednakże, większość dojeżdża wszędzie swoim własnym samochodem. Rzadko kto może powiedzieć tutaj że "IDĘ" do sklepu.

  W mieście rośnie wiele palm, które nie są jednak rośliną rosnącą tu naturalnie. Gdyby nie ciągłe podlewanie, nie porosły by pewnie nawet roku. Tak samo zresztą jak wiele innych drzew, warzyw i trawy. Wszystko wymaga codziennego podlewania, przynajmniej w czasie lata. Na szczęście, jak narazie nie mamy problemów z zapasami wody z mieście. Tego oczywiście nie można powiedzieć o pustyni gdzie wody praktycznie nigdzie nie ma oprócz w kaktusach, które ją gromadzą. Nie ma tu jak narazie większych kataklizmów bo Phoenix nie jest w strefie trzęsień ziemi, huraganów, śnieżyc, czy też tajfunów. Oczywiście jest gorąco. No ale gorąco jest napewno bardziej znośne niż trzęsienie ziemi czy huragan.

  Poza Phoenix, są jeszcze w Arizonie Tucson, Flagstaff, Yuma i kilka innych wcześniej wspomnianych miast wartych poruszenia.

   Tucson (wymawiane Tusan, nie Tukson) jest drugim co do wielkości miastem w Arizonie. Leży ono na południe od Phoenix o około 100 mil. Położone jest także na pustyni i niedaleko od granicy z Meksykiem. Dlatego też jest zamieszkane przez wielu Meksykanów, jeszcze wiecej niż Phoenix. W Tucson, nie ma za wiele do zobaczenia lecz wokół jest kilka wartych odwiedzenia atrakcji. Jedną z nich jest Biosphere2, czyli szklany budynek, który w latach 90'tych był użyty do eksperymentu, gdzie kilku ludzi mieszkało w nim w kompletnej izolacji od zewnętrznego powietrza przez rok czasu i tylko żyjąc z tego co sobie sami w środku wyprodukowali. W środku znajdują się pomieszczenia z roślinnością z różnych klimatów, jeziora a także zwierzęta. Obecnie, budynek ten jest otwarty i można go odwiedzać.

  Na południowy wschód od Tucson znajduje sie kilka arizońskich winiarni a także wiele orginalnych miasteczek kowbojskich, takich jak znane z filmów Tombstone. 25 mil na południe od Tucson, znajduje się silos, w którym w latach 60'tych ustawiona była rakieta nuklearna typu Titan. Silos ten jest obecnie otwarty dla zwiedzających. Głowica rakiety jest wprawdzie usunięta i wylot jest na pół zabetonowany ale rakieta jest nadal w silosie i można ją obejżeć. Tak samo jak i cały pulpit przycisków, który miał być użyty do wystartowania tej rakiety. Wszystko to znajduje się pod ziemią w betonowych bunkrach wiszących na wielkich sprężynach.

   Flagstaff jest położony w górach na wysokości 7000 stóp i jest jednym z najwyżej położonych miast w USA. Temperatury tutaj są średnio o 20 stopni F niższe niż w Phoenix. Temperatury i wysokie położenie oznacza że w zimie pada tu śnieg. Właśnie w zimie, miasto to jest nawiedzane przez narciarzy z całej Arizony. Nie jest to miejsce porównywalne z Aspenem lub Durango w Kolorado, czy nawet Sunrise w Białych Górach, na granicy z Nowym Meksykiem ale jest to najbliższe miejsce od Phoenix. Śnieg przeważnie pokrywa nie tylko same góry ale także całe miasto i wszystkie okolice w promieniu do 50 mil. Śnieg także spada w miastach Payson i Sedona, a czasem nawet i w okolicach samego Phoenix. Poza nartami, w okolicach Flagstaff warto zobaczyć wspomniane miasto Sedona, w którym góry i ziemia mają kolor czerwony. Na wschód od Flagstaff można zobaczyć krater stworzony przez meteoryt, skamieniały las i malowaną pustynię, która wygląda jakby była malowana bo jest zabarwiona na wiele kolorów. Oczywiście Flagstaff jest także miastem przez które trzeba przejechać kiedy się jedzie do Wielkiego Kanionu Kolorado.

   Yuma znajduje się w południowo zachodnim kącie Arizony. Jest nad rzeką Kolorado i zamieszkiwany jest w większym stopniu przez ludzi pochodzenia meksykańskiego. Oczywiście nie oznacza to ze biali tam nie mieszkają ale bliskość do granicy z Meksykiem naturalnie oznacza większy wpływ narodowości meksykańskiej.

   Lake Havasu jest nad jeziorem Havasu i zamieszkane jest w większości przez ludzi emerytowanych. Jest ono uczęszczane przez wielu turystów, a w szczególności tych którzy lubią wodę co oczywiście jest tutaj największą atrakcją. Znajduje się tutaj najbardziej znany most w Arizonie - The London Bridge, który został przywieziony tutaj cegła po cegle z Londynu, kiedy to zaczął on się zapadać w londyńskiej rzece. Został on zakupiony prywatnie i złożony w ten sam sposób w Lake Havasu.

   Ogólnie, w Arizonie jest wiele atrakcji związanych z wodą, pustynią, lasami, czy też górami. Temperatury są wysokie w lato, ale znośne bo jest to bardzo suche powietrze. Natomiast w zimę jest w miarę ciepło i w Phoenix nie ma śniegu. Jeśli chce się śniegu, można do niego dojechać w ciągu dwóch godzin. Pogoda jest prawie zawsze dobra.

  Więc na co czekasz, przyjedź do Arizony i oceń. Zapraszamy!

Wyczerpujące informacje na temat stanu Arizona można znaleźć na następujących stronach internetowych:


-Arizona Guide
-Arizona.com
-AZ Central
-Kongress Polonii w Arizonie
-Polski Kościół w Phoenix
-Repertuar kin
-Wyniki Loterii
Martin Transports International
Małgorzata Baker - Homesmart Realty
Pulaski Club
L&W Machine Co.
American Services
Olga Boyke
AA Video
CalPolonia