AzPolonia >> Polonia w Tucson
American Services
Polacy mieszkający w Tucson spotykają się regularnie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie trzeciej po południu na polskiej Mszy świętej w kościele Św. Cyryla z Aleksandrii. Okazją do spotkań są także tradycyjne święta polskie, jak na przykład wielkanocne święcenie pokarmów, czy Pasterka. Po Mszy świętej wszyscy mają okazję spotkać się przy kawie i ciastku na sali parafialnej.

Zespół Folklorystyczny „LAJKONIK” Tucson – USA

Zespół Folklorystyczny „Lajkonik” powstał pod gorącym słoncem Arizony w 1998 i jest pierwszą grupą w tym stanie, krzewiącą kulturę polską poprzez taniec. Katalizatorem dla powstania grupy była Joanna Schmit wraz z innymi rodzinami polskiego pochodzenia; pragnęli oni stworzyć platformę, poprzez którą polska młodzież w Arizonie mogłaby aktywnie kultywować i tworzyć kulturę polską.

„Lajkonik” uczestniczy w ok. 20 wydarzeniach rocznie – w kościołach, szkołach, na Uniwersytecie w Arizonie, oraz na różnych festiwalach w Tucson, Phoenix, Las Vegas i wkrótce w Seattle. Grupa cieszy się wielkim i wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród lokalnej społecznosci.

W roku 2012 „Lajkonik,” jako pierwszy polski zespół folklorystycny w Stanach Zjednoczonych, wystąpił podczas przerwy w meczu koszykówki NBA, świętując Polish Heritage Night z Marcinem Gortatem przed publicznością liczącą 13 000 kibiców.

„Lajkonik” już dwa razy wziął udział Festiwalu Zespołów Polonijnych w Rzeszowie i po raz pierwszy reprezentował Arizone obok zespołow z Los Angeles, Chicago, Nowy York i Detroit.

Na poziomie lokalnym, zespół wzbogaca swoimi występami festiwal Tucson Meet Yourself – jeden z największych przeglądów kulturowych w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Jego organizatorzy opisali „Lajkonik” w prasie jako „ukochaną grupę folkorystyczną miasta Tucson.” Lajkonik dwukrotnie otrzymał od festiwalu grant artystyczny.

Obecnie zajęcia oraz choreografię dla starszej grupy prowadzi Mateusz Schmit, a młodszą grupę prowadzi założycielka zespołu, Joanna Schmit, była uczestniczka polskiego zespołu GAWEDA. Nie wszystka młodzież zespołu Lajkonik jest pochodzenia polskiego ale z wielką radością i energią prezentują polski folklor.

„Lajkonik” czerpie energię z silnej, ponad stutysięcznej Polonii w Phoenix i Tucson, a szczególnie Polonii przy kościele Sw. Cyryla w Tucson oraz Stowarzyszenia Polskich Studentów przy Uniwerystecie w Arizonie. Wsparcia zespołowi udzielają również Pima Arts Council, Konsulat Polski w Los Angeles oraz polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.Strony internetowe kościoła i zespołu Lajkonik:

http://www.stcyril.com/Church.html
http://www.polishdanceaz.com/
https://www.facebook.com/Lajkonik-Polish-Dance-Group-in-Tucson-127095740652351/

Joanna and Matthew Schmit
imageimageimage
imageimageimage
imageimageimage
Wybierz rok:  
DataNazwa Galerii# ZdjęćGaleria
2016-07-09Lajkonik from Tucson at the Polish Festival in Seattle29go
2016-04-19Lajkonik in concert with AZ Balalaika Orchestra28go
2016-03-10Lajkonik’s 6th Polish Night in Tucson53go
Martin Transports International
Małgorzata Baker - Homesmart Realty
Pulaski Club
L&W Machine Co.
American Services
Olga Boyke
AA Video
CalPolonia