„Szalony Jędrek”–Andrzej Sochacki

ANDRZEJ “Jędrek” SOCHACKI – jest jednym z najciekawszych podróżników świata. Od 1973 mieszka w U.S.A. i tam nostryfikował dyplom. Genetycznie i z zamiłowania wagabunda, z wykształcenia magister agro-mechanizacji z pasją dziennikarską, jest w trakcie pisania pracy doktorskiej. Ma skończone sześćdziesiąt pięć lat, rodowity Polak z Targówka, z polskim i amerykańskim obywatelstwem. O włóczędze marzył od dzieciństwa wędrując po Polsce, od młodości po Europie a od dojrzałości po całej planecie. Ten znany w świecie, nietypowy obieżyświat spędził w podróżach przeszło 12 lat ciekawego życia, gromadząc w bagażu wagabundy ponad 350 000 km i 163 zwiedzone kraje na sześciu kontynentach. Zawsze podróżuje z polską fantazją i orłem na piersiach rozsławiając swoją Ojczyznę; nie wyobraża sobie inaczej.
Jędrek jest podróżnikiem, który w ośmiokrotnym solowym okrążaniu Ziemii posługiwał się różnymi środkami transportu (VW-„garbus”, samolot, jacht, pociąg, dwa razy Harley Davidson, VW „Caddy”, VW „Pasat”, Toyota „Land Cruiser”, Oldsmobile „Cutlass Supreme S”, Volvo-460, Mitsubishi„Magna-Sport”, Toyota „Corolla Kombi”). Od 2008 roku wykonuje swoją najdłuższą – solową podróż życia tj. objechanie świata po obrzeżach kontynentów. Przeznaczył na te przedsięwzięcie 10 lat.

Startował:
1. 1977 – 79, samochodem „VW-garbus”z Nowego Jorku, N.Y. (U.S.A.), 35 krajów, 23 miesiące
2. 1979, samolotami z Los Angeles, Kalifornia (U.S.A.), 16 krajów, 4.5 miesiąca
3. 1992 – 94, jachtem „Biały Orzeł” z Las Palmas, Wyspy Kanaryjskie (HISZPANIA), 15 krajów, 18 miesięcy
4. 1994 – 95, pociągami z Warszawy (POLSKA), 15 krajów, 11 miesięcy
5. 1998 – 99, motocyklem „Harley Davidson” z Phoenix, Arizona (U.S.A.), 35 krajów, 15 miesięcy
6. 1999 – 00, motocyklem „Harley Davidson” z Tokio (JAPONIA), 9 krajów, 7 miesięcy
7. 2007, samochodem „VW-Caddy” z Tarnowa (POLSKA), 13 krajów, 23 dni
8. 2008 – ?, pojazdami po obrzeżach kontynentów (Toyota„Land Cruiser”, Oldsmobil „Cutlass Supreme S”,
Volvo-460, Mitsubishi „Magna Sport”, Toyota “Corolla”):
I. PŁN. AMERYKA (2008) z Bostonu (USA), 2 kraje, 3.5 miesiąca
II. CENTR. AMERYKA (2010) – z Phoenix (USA), 7 krajów, 5 miesięcy
III. PŁD. AMERYKA (2011) – z Cartageny (Kolumbia), 8 krajów, 6 miesięcy
IV. EUROPA (2012) – z Warszawy (Polska), 34 kraje, 100 dni
V. AUSTRALIA – (2014) – z Adelaide (Australia), 66 dni
9. 2014, samolotami, z Phoenix, Arizona (U.S.A.), 9 krajów, 3.5 miesiąca
VI. Afryka – (2016) – z Rabatu (Maroko), 32 krajów, 11 miesięcy
VII.Azja – (2018/19) – z Poloneskoy (Turcja), 20 krajów, 12 miesięcy (?)

Odbył również wiele pomniejszych podróży jak:- dookoła byłych „Demoludów” (Polska, NRD, Czechosłowacja, Węgry, Jugosławia, Bułgaria, Rumunia i ZSSR) motocyklem „MZ-250”,- wokół Stanów Zjednoczonych przez 32 stany przygraniczne i dwa kanadyjskie samochodem „Lincoln-Continental”, – dookoła Karaibów przez 17 wysp-krajów mieszanym transportem, – po Ameryce Środkowej i Południowej samolotem, koleją i autobusem, – dookoła Skandynawii samochodem „Mercedes”, – po Alasce lub Hawajach mieszanym transportem, -czy dookoła Polski.

Jędrek podróżuje samotnie zawsze w zgodzie ze swoimi podstawowymi regułami: różnym środkiem transportowym i inną trasą, w innym czasie i kierunku, z innego miejsca i z innym celem przewodnim, by spotkać różne kultury i innych ludzi; … zawsze inaczej. Obecnie jest wykładowcą Turystyki Trampingowej na polskich uczelniach. Biegle włada polskim, angielskim, hiszpańskim i rosyjskim, porozumiewa się francuskim i niemieckim. Dziennikarz i bohater wielu publikacji. Znany z wielu wywiadów w telewizji, radiu i prasie, zarówno polskiej jak i zagranicznej.

DZIĘKI RÓŻNYM PODRÓŻOM WOKOŁOZIEMSKIM JEST JEDNYM WŚRÓD NIETYPOWYCH PODRÓŻNIKÓW ŚWIATA.

Bazując na własnym doświadczeniu w podróżowaniu, zarejestrował w 1992 roku fundację – “CENTRUM WAGABUNDY” („The Foundation of the Vagabond Center”) – międzynarodowy klub podróżników w Phoenix, Arizona, USA. Klub-przystań przyjaciół zdrowego ducha i wolnego świata.

ANDRZEJA PRZYJMOWAŁY „KORONOWANE GŁOWY” i „GŁOWY PAŃSTW”. Był między innymi gościem w Białym Domu w Waszyngtonie, przyjęty dwukrotnie przez papieża Jana Pawła II na prywatnej audiencji, u Dalaj Lamy w Himalajach, u Króla Tonga na Pacyfiku i w kancelarii prezydenta Rzeczpospolitej Polski, gdzie za krzewienie polskości w świecie został odznaczony ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI. Był również honorowym gościem „XVI Balu Podróżników” 2013 roku w Stanach Zjednoczonych. …Wszyscy jesteśmy z Andrzeja dumni życząc mu wytrwania w jego przedsięwzięciach.

Jego motta:„Bez podróży życie się dłuży” i “Świat jest zbyt pouczający by siedzieć w domu”

– Adam Glob
Centrum Wagabundy
Phoenix, 2017
E-mail:centrumwagabundy@yahoo.com, asochacki@yahoo.com

This entry was posted in Rózne. Bookmark the permalink.