Przystań 031

Nr 031, Lipiec 2008r.

* * * * Co słychać w “Przystani”?
* Odebranie odznaczenia państwowego przyznanego prezesowi
* Działalność prezesa w Polsce:
– Prelekcja w warszawskej szkole
– Załatwienie “Garbuska” dla Asi
– Spotkanie się z córką Marka Variselli – Violą
– Odbycie rozmów w fabryce Volkswagena
– Spotkanie z Krzysztofem Zanussim
– Załatwienie samochodu na swoją wyprawę
– Odbycie wstępnych rozmów w rafinerii biodesila
– Stworzenie przyszłego zespołu wyprawowego
– Uczestniczenie w odsłonięciu pomnika W. Pileckiego
– Uczestniczenie w poświęceniu Drzewka Katyńskiego
– Spotkanie z Łukaszem Pałkowskim
– Zorganizowanie lokum klubowego w Warszawie
* * *
* * * * Kącik klubowej działalności.
Anons prasowy Ewy Sochmar z “Gwiazdy Polarnej”, nr 1, 24 maja 2008
Złoty Krzyż Zasługi dla Andrzeja Sochackiego.
Dzięki staraniom pana Bogusława Homickiego z Warszawy, członka Zarządu i byłego Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy “Przywrócić Dzieciństwo” im. Kazimierza Lisieckiego, postanowieniem z 30 listopada 2007 r. Andrzej Sochacki – pomysłodawca, założyciel, prezes “Centrum Wagabundy” i znany podróżnik – został uhonorowany przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi za propagowanie Polski w świecie.
Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się 10 maja br. w Phoenix, Arizona, w Klubie Pułaskiego. Pod nieobecność Andrzeja Sochackiego, który akurat przebywał w Polsce. W imieniu prezydenta RP odznaczenie wręczył Ewie Sochackiej – żonie laureata – pan Jakub Zaborowski, konsul RP. Obecne były dzieci – Joanna (15) i Cezar (11) Sochaccy.
Do gratulacji dla prezesa “Centrum Wagabundy” przyłącza się także “Gwiazda
Polarna” – Jacek Hilgier.
* * *
Sprawozdanie prezesa klubu z wycieczki do Europy:
Winny jestem jak zawsze dla orientacji w działalności klubowej powiadomić swoich członków i sympatyków klubu – zrzeszającego wszystkich ciekawych spędzania życia w innym wymiarze czasu, o przebyłym pobycie w Europie (2 i pół miesiąca). Nazbierało się tym razem sporo pomijając spotkania w massmediach i z “czarodziejami” związanych z ostatnią podróżą dookoła świata o których poruszam w książce pt. “Dookoła Świata w 23 dni z GPS-em i sponsorami” (więcej: www.andrzejsochacki.com)

1. Po przylocie do Polski skorzystałem, dzięki uprzejmym paniom kierowniczkom – Hannie i Annie za symboliczną sumę, z gościny w hoteliku przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci Ulicy im. K. Lisieckiego na Starówce w Warszawie jako ogniskowiec tejże placówki. Tam spotkałem się z młodzieżą podczas prelekcji o temacie pt.: “Podróżowanie po świecie tanim kosztem”. Duże zaciekawienie tym spotkaniem wzrosło w starszych klasach licealnych. Fani podróżowania założyli grupy oszczędzania pieniędzy, już działające, pt. “Nasze Wakacje”. To dobry znak poprelekcyjny. Pamiętajmy! Podróże kształcą już od początku ich przygotowania.
2. Podczas podróży do Holandii spotkałem się z Violą Variselli – córką znanego samochodowego rajdowca polskiego Marka Variselli, która odziedziczyła po ojcu talent nie wykorzystując go w różnorodnym stylu życia. Nasza rodaczka pisze artykuły do magazynów z odbytych podróży, organizuje malarskie wystawy i udziela się społecznie. Apartament jej, to całe piętro na ostatnim poziomie przypomina swym wyglądem i rozmiarami studio artystyczne. Z okien widać piękną panoramę Amsterdamu z kanałami i odrestaurowanym dworcem kolejowym.
3. W Niemczech odbyłem kilka rozmów z przedstawicielami firmy VW na temat odbytej podróży dookoła świata VW-Caddym. Zapoznałem się z osobami departamentu marketingu i promocji. W Automuzeum VW-gena w Wolfsburgu, nowym dyrektorem jest córka poprzedniego – dr Wiersha, która czeka na ponowne zaszczycenie salonu muzealnego unikatowym i historycznym już garbusem “Pryszczem”, który po odbyciu podróży dookoła świata w latach 1977-79 nie mając sobie równych, ozdabiał muzeum przez ponad 17 lat.
4. We Wrocławiu na zaproszenie Włodka Zielińskiego z Rogoża byłem goszczony w przystani AWF-Wrocław – Olejnicy przez starych kumpli – żeglarzy, dzięki którym zdobywałem szlif pływania morskiego po Bałtyku na s/y “Wielkopolska” przed odbytym rejsem jachtowym dookoła świata na s/y “Biały Orzeł” bandery kanadyjskiej. Spotkanie połączone z pokazem slajdów z wokółziemskiego rejsu zaciekawiło bardzo samego kapitana, szkoleniowca przyszłych oficerów morskich – Stanisława Guza, którego ruszyła ambicja i obiecał zrealizować swoje marzenie by dopiąć celu życia – opłynięcie kuli ziemskiej.
5. Załatwiłem samochód – “garbuska” – dla Asi, naszej członkini klubowej, na podróż dookoła Stanów w przyszłym roku. Sponsorem okazał się Artur Matuszkiewicz z Krakowa – niestrudzony organizator corocznych europejskich zjazdów “Garbusów” i “Ogórków” z całej Europy w Kryspinowie nad jeziorem pod Krakowem. Będzie to samochód z 1974 roku – taki, jakim Asi tata okrążył kulę ziemską w 1979 roku. Asia zaplanowała odbyć rajd śladami taty, który objechał samotnie dookoła USA po 32 stanach przygranicznych i dwóch kanadyjskich pokonując trasę 14 tys km w dwa tygodnie.
6. Załatwiłem też kilkunastoletnią Toyotę Land Crouiser na odbycie przyszłej podróży dookoła Ameryki Południowej. Sponsor Bogusław Fusiek – warszawski przedsiębiorca i podróżnik, użyczy mi samochód na okres 4 miesięcy nieodpłatnie. W zamian udostępnienia samochodu pojedziemy razem na dwa samochody, których ja będę przewodnikiem. Propozycja niecodzienna, wstyd byłoby odmówić. Czas pokaże. W związku z tym zawiązał się już zespół organizacyjny zajmujący się tą ciekawą, polsko-polonijną eskapadą: menadżer marketingowy wyprawy, doradca, kronikarz filmowy i kierowcy z pilotami plus dwie Toyoty.
7. W Warszawie spotkałem się w wytwórni filmowej “Tor” z jej dyrektorem i właścicielem – Krzysztofem Zanussim. Otrzymałem kilka filmów w celu podtrzymania tradycji polskiego filmu, języka i kultury ojczystej na obczyźnie. Filmy będą emitowane gratis po ustaleniu terminów spotkań polonijnych.
8. Na jednej z konferencji dziennikarskich z Jackiem Pałkiewiczem, zapoznany zostałem przypadkowo z dyrektorem i reżyserem filmu pt.: “Rezerwat”. Po wymianie zdań zaciekawiłem reżysera, pana Łukasza Pałkowskiego swoją opowieścią życiową, że po terenach, podwórkach i klatkach schodowych, ze scenerii filmu biegałem na bosaka w młodości. Otrzymałem w dowód przyjaźni kopie tego filmu, który wszyscy powinni obejżyć.
9. Dwa razy uczestniczyłem, na zaproszenie organizatorów, w patriotycznych uroczystościach odbytych w sławnym krakowskim Parku Dr. Jordana zorganizowanych przez tamtejszego dyrektora parku pana Kazimierza Cholewy oraz Małgorzaty i Jacka Jańców – wielkich patriotów narodowych.
Jedna uroczystość dotyczyła odsłonięcia pomnika-popiersia Rotmistrza Witolda Pileckiego. Byli obecni warszawscy ogniskowcy “Dziadka” K. Lisieckiego, a wśród nich dzieci: Andrzej i Zofia Pileccy.
Druga uroczysta impreza związana była z posadzeniem drzewka-dębu – symbolu mordu katyńskiego.
Obie uroczystości odbyły się z bardzo bogatym i udanym programem w akordzie tłumu przybyłych osób. Z obydwu uroczystości pozostały wszystkim w pamięci pięknie zarecytowane wiersze patriotyczne w wykonaniu wspaniałej aktorki krakowskiej – pani Alicji Kondraciuk, która wycisnęła łzy niejednemu z nas. Wstyd mi tylko było, że pomimo nagłośnienia w massmediach krakowskich nie przybyły ekipy sprawozdawcze z państwowych czołowych massmediów. Widocznie niektórym, jeszcze żyjącym zależy na wyciszeniu prawdy historycznej jaka rozgrywała się podczas II wojny światowej i długie lata po jej zakończeniu.
10. Odbyłem jak zawsze, kilka spotkań-wykładów na warszawskich uczelniach na temat (ciągnącej się od lat pracy naukowej) – “Trampingu turystyki zmotoryzowanej na przykładzie podróży międzykontynentalnych”.
11. Najmilszą i najważniejszą niespodziankę zrobiłem podczas tego wypadu dla “Centrum Wagabundy”. Otóż przygotowałem lokum w Warszawie dla potrzeb naszego klubu jak i jego członków. Filia “CW” w Warszawie, na Targówku, dysponuje teraz pomieszczeniem nadającym się do zatrzymania i odpoczynku, obejrzenia i wysłuchania wiadomości massmediów jak i skorzystania z internetu. W przyszłości w filii Centrum Wagabundy będzie samochód do dyspozycji odwiedzających Polskę członków, by sprawniej poruszać się w korkach warszawskich ulic. Wszystko – jak zwylke – gratis.
12. Na zakończenie odwiedzin rodzinnego kraju i po rozmowie z przedstawicielem największej polskiej ekologicznej rafinerii biodiesla pod Poznaniem otrzymałem gwarancję napełnienia zbiornika paliwa, gdyby podróż na jednym tanku dookoła świata doszła do realizacji. Przypomnę, że tę wyimaginowaną podróż zainspirowała mnie podczas pewnej dyskusji w Centrum Wagabundy – rzecznik prasowy klubu – Asia Sochacka.

* * * * Kącik Wydawcy:
Ciągle i mile widziana jest młodzież w pisaniu swoich ciekawych spostrzeżeń z otaczającego życia lub ze spędzonych wakacji w naszej gazetce. Odrzucić tremę w pisaniu – pomożemy i poprawimy.
Pamiętajmy!!! – naszym językiem jest język polski gdziebyśmy się nie znajdowali a każdy inny język potrzebny jest tylko do egzystencji tam gdzie żyjemy.
Bawmy się razem! – to nasza myśl przewodnia.Warto mieć łączność z “Przystanią”. Jest to droga “odnalezienia się”.
– Andrzej Sochacki

* * * * Horoskop Indiański:
SOKÓŁ ( 21.03 – 20.04 )
Jest symbolem wolności i niezależności. Urodzeni w totemie Sokoła działają spontanicznie – pod wpływem silnych emocji. Dusza Sokoła pełna jest nowych planów i genialnych pomysłów. Sokół uparcie dąży do celu. Zazwyczaj lubiany, pomimo swej wybuchowości. Wadą Sokoła jest egoizm i bezwzględność. Sokoły nie respektują kompromisów, uznając własne opinie.
Uczucia – Kieruje się namiętnością. Uwielbia być szaleńczo zakochanym. Nie jest to partner grzeszący nadmiarem wierności. Seks w życiu jego odgrywa dużą rolę. Chce być podziwiany i uwielbiany.
Zdrowie i praca – Chcąc być wydajny pracuje szaleńczo i ponad miarę. Lubi pracę samodzielną i niezależną. Uwielbia sam podejmować decyzje. Planowanie nie jest jego najmocniejszą stroną.

* * * * Kącik ciekawostek:
* Pierwszy rower, skonstruowany został w 1817 r. przez barona von Draisa, nie miał pedałów. Użytkownik szedł, prowadząc pojazd między nogami.
* Al Capone podawał na swoich wizytówkach, że jest z zawodu
handlarzem używanymi meblami.
* Obecnie na świecie żyje więcej ludzi niż zmarło ich od początków ludzkości.
* Żadnej kartki papieru nie można złożyć więcej niż siedmiokrotnie.

* * * * Kącik Poetycki:
Tomik wierszy z Irkucka pt. “Nostalgia”, autor: Eugenisz Wrzaszcz
“Do Sztambucha” – Helenie G.
W dalekim Lublinie
Ujrzałem dziewczynę.
Ona myśliła
O piękna Heleno!
O czym się smucisz?
Na pewno o lecie,
Gdy były uczucia. Lublin, 1995
Eugeniusz Wrzaszcz, ur 1947 roku w Irkucku. Polak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego “Ogniwo” w Irkucku; doktor nauk, kierownik katedry fizyki na tamtejszej Akademii Rolniczej. Jego dziadkowie wyjechali z Polski na Daleki Wschód / Ussuryjsk – Władywostok w 1912 roku na podstawie wychodźstwa. Rodzina była represjonowana w 1937 roku. Zasłużony dla Kultury Polskiej (1996).

* * * * Kącik Humoru:
* Rozmawiają dwie sąsiadki: – Wie pani, że ten sąsiad z parteru to bardzo dobry człowiek, bo cały swój życiowy dorobek przekazał do sierocińca.
– A dużo tego było?
– ośmioro dzieci!
* Jeśli w małżeństwie jest źle, to czyja to jest wina?
– wina jest obopulna: żony i teściowej.
* Jakie jest najlepsze lekarstwo na ból głowy?
– przybytek, bo od przybytku głowa nie boli.
* Co wspólnego ze sobą mają: pijana kobieta i “Maluch”!
– jedno i drugie – wstyd prowadzić.
* * *

* * * * Kalendarzyk: (co? gdzie? kiedy?)
* 26 lipca, sobota, godz. 19:00, restauracja “Todo con Flavio”, Puerto Peńasco, Sonora, Mexico – celebrowanie 60-tych urodzin naszego prezesa klubu – Andrzeja Sochackiego. Sto Lat!!! (dojazd własnym sumtem).
* 23 sierpnia, sobota, godz. 19:00, Centrum Wagabundy – spotkanie klubowe połączone ze wspomnieniami na DVD pt. “VII Wyprawa Dookoła Świata” oraz projekcja filmu pt. “Rezerwat” – reżysera Ł. Pałkowskiego. Nie przegap okazji!
* Projekcja filmów od Krzysztofa Zanussiego, czas i miejsce podamy wkrótce.
– Zapraszamy wszystkich na spotkania.
* * *
Dla przypomnienia: Spotkania w Centrum Wagabundy odbywają się cyklicznie (luty, maj, sierpień, listopad) w najbliższą sobotę środka miesiąca o godz. 19:00. Przynosimy z sobą co kto lubi, jak zwykle. Informacje: 602-244 1293

O G Ł O S Z E N I A i R E K L A M Y
* Nie przegap okazji! W Centrum Wagabundy są do nabycia: wartościowe wydanie książki-albumu ze zdjęciami na kredowym papierze pt. “Sześć podróży dookoła świata” oraz książki: “Poradnik Trampingu Turysty Zmotoryzowanego” i “Harleyem dookoła świata” – Andrzeja Sochackiego.

Słuchaj najstarsze polskie radio w Arizonie – “Pomost”, śledź stronę internetową “AZpolonia.com”, czytaj arizońską prasę “Od A do Z” oraz międzystanową “Biały Orzeł”- znajdziesz tam wiadomości z życia naszej polonii.

UWAGA: Poprzednie wydania gazetki “Przystań” jak i wiele innych ciekawych pozycji są w archiwum Centrum Wagabundy w internecie: www.azpolonia.com i www.andrzejsochacki.com
– z pozdrowieniami zespół “C.W.”

Tel: 602-244 1293 e-mail: centrumwagabundy@yahoo.com
3715 E. TAYLOR STREET, PHOENIX, AZ 85 008, U.S.A.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
$$$ Dziękujemy sponsorom i dobroczyńcom rozumiejącym nasz aspekt działania. Celem Fundacji jest wspieranie ludzi utalentowanych. Darowiznę wskazane odpisać od podatku.

This entry was posted in Gazetka Przystań. Bookmark the permalink.