Przystań 048

Nasze motto: “SZLACHETNA SPRAWA TO MIŁOŚĆ I ZBAWA”

XII rok, nr 48, grudzień 2012 r.

* * * * Co słychać w “Przystani”?

* Następny sukces naszego objeżyświata
* Powrót Jedrka do domu

* * * * Kącik Wydarzeń:

WIWAT JĘDREK !
Europa dookoła zaliczona szczęśliwie

Image1

Jak zwykle, w pojedynkę, bo podobno najciekawiej ale najtrudniej, Jędrek spisał się w całości na piątkę!.
Tak się zaczęło:
Po obiecankach cacankach użyczenia samochodu VW-gena i Skody na odbycie podróży dookoła Europy Jędrek został w Polsce po wylądowaniu bez pojazdu. Z pomocą przyszła mu przypadkowa nieznana niewiasta – Katarzyna, którą poznał w Londynie podczas czekania na połączenie tranzytowe do Polski. Pożyczyła mu 3 tys zł na szczęście by nie wycofał się z odbycia podróży. Resztę dopożyczył od przyjaciół w Warszawie i kupił sędziwe Volvo wyglądające na oko całkiem, całkiem na jego europejską escapadę.
Na myjce zrobił dokładniejsze oględziny nabytku nadając mu imię „Zabawka-3”. 17-letni samochód Volvo-460 z 240 tysiącami przejechanych kilometrów, koloru ciemnozielonego, wymagający nieco prac naprawczo-kosmetycznych stał się jego stalowym przyjacielem przez następnych kilka miesięcy z dala od domu w nieznanym mu świecie.
Wymieniono: olej silnikowy, klocki hamulcowe, paski klinowe, wycieraczki, dopełniono inne płyny, zmieniono opony, zainstalowano GPS-AutoGuard Poland pozycyjne pod maską i łóżko z boku siedzenia kierowcy. Całość przyszykowania „Zabawki” kosztowała Jędrka około 8 tys zł. (1 USD = 3.35 zł).
Miła niespodzianka
…Trafił pod adres „Dom Volvo” w Warszawie. Chciał wiedzieć w jakiej kondycji znajduje się nabytek. Podzielił się ideą z menadżerem – Wójcikiem Łukaszem. Usłyszał: „Pomożemy, żeby ta samotna podróż przebiegła bez przykrych niespodzianek. Wyznaczono do pomocy Adama Radzika, wspaniałego kierownika serwisu technicznego. Wymieniono układ hamulcowy, akumulator i teleskopy. …Tego się Jędrek nie spodziewał.

…Dzięki uprzejmości dyrekcji Gminy Targówek odbyła się 15 czerwca 2012 roku pożegnalna konferencja prasowa przed ostatecznym wyruszeniem w podróż. Padło sporo stereotypowych pytań z ust młodych dziennikarzy do których był nasz wagabunda przyzwyczajony.
Szczęśliwy jak zawsze, wyjechał spod swojego domu w siną dal, bez pomocy z boku, na kilka miesięcy.

Mijały dnie, …kończyła się wyprawa
…W ulewnej nocy dobił prom z Liverpool k/Londynu do Dunkierki we Francjii. Północą Belgii, Holandii Jędrek dojechał do Hamburga by przeciąć linię pętli wokół Europy na Placu St. Pauli w rejonie znanej makiety Beatlesów.
Ucieszony był, że wyprawa celebrująca 20 lecie istnienia „Centrum Wagabundy” udała się szczęśliwie i wykonana została w całości. Nadmienię, że klub wagababund był głównym sponsorem pod wzlędem metodycznym, logistycznym i ekonomicznym jego wyprawy.
Następnie Jędrek opuścił Hamburg w stronę Polskiego Świnoujścia. GPS AutoGuard odnotował szlak podróży dookoła Europy imponująco na mapce (powyżej) dostępnej dla każdego w internecie. Anioł Stróż miał go cały czas w opiece. Było różnie, nie zawsze lekko i bezpiecznie w tej solowej eskapadzie.
Troszkę statystyki:
Podczas 100 dni samotnej podróży dookoła Europy po jej obrzeżach Jędrek przejechał około 38,598 km od startu spod „Dom Volvo” w Warszawie. Wysłużona „Zabawka” mająca przeszło 280 tys km na liczniku spisała się imponująco, Przejechane kraje to: Niemcy, Dania, Szwecja, Norwegia, Rosja, Ukraina, Mołdawia, Rumunia, Bułgaria, Turcja, Grecja, Albania, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Słowenia, Włochy, w tym San Marino, Sycylia, Watykan, Monaco, Francja, Hiszpania, Gibraltar, Jersey, Anglia, Wales, Man, Północna Irlandia, Irlandia, Szkocja, Belgia, Holandia, Niemcy i Polska (razem 34). W jego worku wagabundy liczba zwiedzonych krajów wzrosła do 140.
Wydatki: Volvo-460 (1995) – 1,500.- USD, Remont i części – 2,500.- USD, Wypadków
– 0, Przebić opon – 0, Szpital (4 dni) – 2,700.- USD, Lekarstwa – 600.- USD, Paliwo – około 8 tys USD, Naprawy – 800.- USD, Transport, żywność,hotele – 5 tys USD, Inne wydatki – 2000.- USD. Razem około – 23,000.- USD (średnio około: 230.-USD / dzień lub 60.-centów/ km).

Powrót do domu, …do Arizony
Cicha promocja 17-letniego samochodu udała się. Gdy jechał północnymi bezdrożami Rosji odwiedzając Murmańsk i Archangielsk do Uhta – miasta na pónocno-wschodniej stronie gór Uralu wszyscy dziwili się jak on tam się znalazł osobowym samochodem. Dzięki Bogu była słoneczna pogoda i drogi nie były nasiąknięte wodą. Udało się, starszy kierowca i starszy samochód jakoś się dogadywali po drodze pokonując mozolnie wszelkie niebezpieczeństwa i nierówności terenu.
Po zameldowaniu się u dealera „Dom Volvo” i przed dyrekcją GPS AutoGuard w Warszawie następne dnie Jędrkowi wypełniły spotaknia towarzyskie i konferencja prasowa w Gminie Targówek. Stalowy przyjaciel pozostał pod opieką entuzjasty jego dokonań – Wiesława Mrówczyńskiego, nestora rajdowego jak i dziennikarza.
Resztę pobytu w Warszawie poświęcił sprawom związanym z filią „Centrum Wagabundy”. Liniami „American Airlines” wylądował na ziemii amerykńskiej w Chicago gdzie przywitała go ciepła pogoda a fani jego podróżowania wzieli Jędrka w opiekę. Odbył kilka spotkań w radiu, telewizji i redakcjach. W towarzystwie starych przyjaciół Piotrka, Zbyszka i Teresy, u których zatrzymał się, wrócił samochodem do Arizony, gdzie czekała na niego niespodzianka w „Centrum Wagabundy”.
Żona Ewa z dzieciakami (Asia i Cezar) zorganizowali przyjęcie celebrując, przy okazj powrotu z udanego okrążenia następnego kontynentu, 20 lecie działalności „Centrum Wagabundy” (The Foundation of the Vagabond Center) – klubu wszystkich podróżników. Tereska popisała się występem solowym z karaoke.

Po małym odprężeniu następne dnie mineły na zaległej pracy wokół domu i wypadach w towarzystwie swoich najbliższych na plażę do Meksyku jak i kuracji fizykoterapeutycznej popodróżowej.
…Przygoda po obrzeżach Afryki zaczęła już kwitnąć w Jędrka planach.

– zebrała Joanna, rzecznik prasowy klubu
* * * * Kącik Wydawcy:
Mile widziana jest młodzież w pisaniu swoich ciekawych spostrzeżeń z otaczającego życia lub ze spędzonych wakacji w naszej gazetce. Odrzucić tremę – pomożemy. Zdobywajmy wiedzę ciągle według starego porzekadła: „Ucz się dziecko ucz, bo nauka to potęgi klucz. Kto ten klucz zdobędzie, to szczęśliwy i bogaty będzie”. Dewizą życia jest: myślenie własnym rozumem, mowa własnym językiem i patrzenie własnymi oczami.
Pamiętajmy !!! – naszym językiem jest język polski gdziebyśmy się nie znajdowali a każdy inny język wykorzystujemy tylko do egzystencji tam gdzie żyjemy. Bez Języka Polskiego nie ma Polski!
Bawmy się razem! – to nasza myśl przewodnia. Warto mieć łączność z “Przystanią”, pod której skrzydłami nabywa się pewności i wiary w siebie. Jest to droga „odnalezienia się”.
– mgr inż. Andrzej Sochacki

* * * * Kącik Ciekawostek:
1. Gwatemala. Wielkie miasto Majów otwarte dla turystów około 10 lat temu.
W Gwatemalii prezydent kraju zapowiedział utworzenie parku turystycznego w ruinach starożytnego miasta Majów, gdzie znajdują się jedne z największych na świecie piramid – podała agencja Reuters UK. Stało się to w 2004 roku.
2. Jakie psy kochają Amerykanie?
Na listę 10 najpopularniejszych w USA psich ras powrócił po ponad 70 latach buldog, lecz na pierwszym miejscu od 17 lat niezmiennie utrzymuje się labrador retriever – podała w czwartek agencja AP powołując się na Amerykański Klub Kynogoliczny (AKC).
3. Żeglarze z Indii znali morskie szlaki do Chin i nad Morze Śródziemne już 2500 lat.
Według archeologów, starożytni mieszkańcy południowo-zachodnich wybrzeży Indii mogli już 2500 lat temu znać morskie szlaki do Chin i nad Morze Śródziemne.
4. HILLARY – jeden z największych podróżników XX w.
Zmarły w styczniu 2008 roku Nowozelandczyk, Sir Edmund Hillary, przetarł innym szlak na Mounte Everest. Zdobył też Biegun Południowy i przeleciał nad Północnym, przepłyhął Ganges, przeszedł całe Himalaje i zajmował się filantropią.
5.Jak zdobyto Mount Everest – Boginię Matkę Śniegu.
Na najwyższą górę świata – Mount Everest weszło w sumie ponad tysiąc himalaistów. Prawie dwustu zapłaciło za tym życiem. Obecnie górę tę zdobywają nie tylko doświadczeni wspinacze, ale też amatorzy, znajdujący się pod opieką wyspecjalizowanych ekip i płacący za to dziesiątki tysięcy dolarów.
6. Mrówcza niania dla motyla.
Jeden z gatunków motyli zmusza mrówki do wychowania własnego potomstwa. Uzyskuje to, maskując swoje młode wonią, jaką wydają mrówki – informuje najnowsze odkrycie.
7. To nie topniejący lód powoduje ocieplenie w Arktyce.
Gwałtowne ocieplenie Arktyki można częściowo tłumaczyć napływem energii od równika ku biegunawi północnemu – twierdzą naukowcy na łamach pisma „Nature”.

* * * * Kącik poetycki:
POGROM TATY ?
XX wiek
Wiek Mędrców tej ZIEMI
Era atomu, Era kosmosu, Era klonowania.
Gdy klonowanie zawładnie światem
Słowo „ojciec” zniknie z pisowni.
Na jego miejsce w kwestionariuszu
W rubryce – Imię ojca ……………..
Napiszą Imię dawcy komórki…………… (Adam)
Wpiszą imię repliki – Adam I, – Adam II itd.
Imiona zastąpią numery.
Kobieta z konieczności matką zostanie.
Mały człowiek nie wypowie Słowo „T a t o.
Dziwny będzie ten Świat, Era bez taty.
– Władysława Gozdera

* * * * Kącik Humoru: 10 fraszek Jana Sztaundyngiera:
– Dostatek: Nigdy nie braknie głuptasów, Noszących drzewo do lasu
– Doświadczenie: Doświadczenie – to dar nieba, Masz, gdy ci już nie trzeba
– Nie rutyną: Wygrywa się z dziewczyną, Doświadczeniem – nie rutyną.
– Droga cnoty: Śliska jest droga cnoty, Chodzić nią nie mam ochoty.
– Droga miłości: Od komplementów do alimentów, Droga niełatwa, pełna zakrętów.
– Drożyzna: Mówię zawsze: Drogie Panie – Wtenczas, gdy mnie nie stać na nie.
– Dwa tempa: Pomału się zakochwałem – Odkochiwałem Cwałem!
– Dzieje meteora: Nie należał do żadnej z klik, A więc zabłysnął i …znikł!
– Dzieje miłości: On gotyk, ona barok, Renesans zjawi się za rok.
– Dzieje miłości (II): Nie miałem – Bo nie śmiałem

* * * * Co? Gdzie? Kiedy?
Następne spotkanie w Centrum Wagabundy, 15 luty, 2013, sobota, godz 17:00. Temat: Wszędzie z GPS-em. Więcej informacji: 602-244 1293. Do miłego zobaczenia !

Przypominamy: Spotkania w „Centrum Wagabundy” odbywają się cyklicznie co kwartał (luty, maj, sierpień, listopad) w najbliższą sobotę środka miesiąca o godz. 19:00. Przynosimy z sobą – co kto lubi, według swojego gustu. Informacje klubowe: 1-602-244 1293

O G Ł O S Z E N I A i R E K L A M Y
* W Centrum Wagabundy są do nabycia książki Andrzeja Sochackiego: „Sześć podróży dookoła świata”, „Poradnik Trampingu Turysty Zmotoryzowanego” i ”Harleyem dookoła świata” .
* Czytaj ciekawą stronę: www.azpolonia.com, nie pożałujesz.

Uwaga: Poprzednie wydania gazetki jak i wiele innych ciekawych pozycji są w archiwum „Centrum Wagabundy” w: www.azpolonia.com.
– Pozdrawia zespół prasowy gazetki „PRZYSTAŃ”

Tel: 602-244 1293, centrumwagabundy@yahoo.com, 3715 E. Taylor St. Phoenix, AZ 85008, USA
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
$$$ Dziękujemy wspierającym Fundację, rozumiejących nasz aspekt: Wszystko dla biednych, utalentowanych i bez szczęścia. Darowiznę wskazane odpisać od podatku.

This entry was posted in Gazetka Przystań. Bookmark the permalink.